dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łoś666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Błoniec
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    2

    Exclamation Ogrzewanie domu kominkiem po raz enty

    Witam. Mam kilka pytań odnośnie ogrzewanie domu kominkiem. A więc zacznę od początku. Potrzeba ogrzać dom o powierzchni 200 mkw. Dostępu do gazu ziemnego nie mam i raczej nie będzie nigdy. Projekt domu był robiony pod instalację gazową i co za tym idzie kotłownia jest strasznie mała wiec żaden piec tam nie wejdzie. I w mojej głowie zrodził się pomysł ogrzania domu kominkiem z płaszczem wodnym. Zaraz pewnie usłyszę "kotłownia w domu", wiem ale i tak jestem przychylny do tego sposobu ogrzewania domu. A więc miałem taki pomysł aby woda z płaszcza płynęła sobie na wymiennik płytowy. I tam byłby rozdział na c.o i do bojlera na c.w.u. W idealnym przypadku po osiągnięciu temperatury na c.o i c.w.u wyłączy się pompa główna obiegowa, i pozostałe dwie(c.o i c.w.u) a następnie teoretycznie powinna zamknąć przepustnica kominka. Do sterowania temperaturą i pompami zastosowałbym ten sterownik http://www.techsterowniki.pl/!data/s...t-392_2013.pdf A jak jest w praktyce?? po zamknięciu przepustnicy kominek z momentu się wygasza i niepotrzebny żaden bufor, tak aby nie zagotowała się woda w kominku?? A i jeszcze jedno pytanie czy taka instalacja jest w stanie działać ??

    Jesli trochę nielogicznie napisałem to wybaczcie ale jestem strasznie podekscytowany takim rozwiązaniem

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Wstaw pompę ciepła i ciesz się tanim i komfortowym ogrzewaniem. Kominek jak chcesz to zrób, ale taki całkiem rekreacyjny. System jaki sobie wymyśliłeś to najbardziej poroniony pomysł na ogrzewanie jaki tylko może być
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łoś666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Błoniec
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    2

    Domyślnie

    Też myślałem nad pompą ciepła ale jak mi zaśpiewali 90 tysi fakt w cenie była wliczona podłogówką ale to nie zmienia faktu, że strasznie droga inwestycja. A mogę wiedzieć czemu poroniony?? Mam pełną kontrolę nad temperaturą w c.o i w.c.u. więc skąd ten wniosek. Fakt jest coś głupiego w tym pomyśle. Jak temperatury zostaną osiągnięte to dopływ powietrza zamyka się i co wiąże się z tym że kominek wygasa. Ale rozmawiałem z producentem i są w stanie przeprogramować sterownik tak aby przepustnica nie zamykała się do końca tylko powiedzmy w 90%. Więc żar będzie ciągle podtrzymany. do tego układu dodać zwykły PLC który przełączy mi obieg na bufor. A za jakiś czas dorzucić do tej instalacji solary i staje się całkiem fajna instalacja

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łoś666 Zobacz post
    Też myślałem nad pompą ciepła ale jak mi zaśpiewali 90 tysi fakt w cenie była wliczona podłogówką ale to nie zmienia faktu, że strasznie droga inwestycja.
    Po prostu myśleli,że trafili na jelenia i chcieli cię zrobić w...ustrzelić
    Żeby nikt cię nie robił za idiotę najpierw dowiedz się czego i ile konkretnie potrzebujesz do c.o+cwu bo narazie nie masz pojęcia i jesteś łatwym celem dla polujących na jelenie
    Mając te dane już tak łatwo nie dasz sobie wcisnąć makaronu na uszy bo ceny pomp,rurek do podłogówki,rozdzielaczy są znane i łatwo można sobie wyliczyć koszty.
    Kominek w salonie zrób sobie dla przyjemności,kominek w salonie jako kocioł nie będzie przyjemnością tylko udręką.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-07-2014 o 17:59

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Kominek w salonie zrób sobie dla przyjemności,kominek w salonie jako kocioł nie będzie przyjemnością tylko udręką.
    I kto to mówi, hehe
    Artur a skąd wiesz kiedy Twój robi za przyjemność a kiedy za udrękę ?
    Jak to rozróżniasz ?
    Dla mnie śmierdziel w salonie zawsze jest śmierdzielem w salonie.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    I kto to mówi, hehe
    Artur a skąd wiesz kiedy Twój robi za przyjemność a kiedy za udrękę ?
    Dla myślących to logiczne,dla ciebie widocznie nie jest a więc podpowiem,kiedy musisz dokładać do kominka żeby nie zmarzło ci dupsko.
    Ja nie muszę,ja jak mi się zechce to jedynie delektuje się ogniem z kominka w weekendy.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łoś666 Zobacz post
    A za jakiś czas dorzucić do tej instalacji solary i staje się całkiem fajna instalacja
    kolejny poroniony pomysł
    ogniwa fotowoltaiczne mocno potaniały, podpinasz bezpośrednio pod grzalkę i grzejesz zbiornik z wodą, chyba że chcesz sprzedawać energetyce.
    spróbuj poszukać taniej pompy ciepla i nie dawaj kilku źródeł ciepła bo to są koszty

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łoś666 Zobacz post
    A za jakiś czas dorzucić do tej instalacji solary i staje się całkiem fajna instalacja
    O,tej malinki na torcie nie zauważyłem
    Kurcze ludzie,czy Wy naprawdę macie problem z kalkulatorem czy tak łatwo dajecie się omamiać tym,którzy wciskają Wam takie kwiatki ?
    Przecież to wszystko można policzyć prostymi funkcjami.
    Podstawą jest znać i zużycie energii na ogrzewanie i zużycie energii na cwu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 23-07-2014 o 18:10

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łoś666 Zobacz post
    Też myślałem nad pompą ciepła ale jak mi zaśpiewali 90 tysi fakt w cenie była wliczona podłogówką ale to nie zmienia faktu, że strasznie droga inwestycja. A mogę wiedzieć czemu poroniony?? Mam pełną kontrolę nad temperaturą w c.o i w.c.u. więc skąd ten wniosek. Fakt jest coś głupiego w tym pomyśle.
    Łoś666, według filozofii pompiarzy kto myśli inaczej jak oni to popapraniec, brudas i zacofaniec
    A ja nie widziałem jeszcze takiej kotłowni nawet która była zaprojektowana pod kocioł gazowy żeby nie można było tam wstawić kotła pelletowego czy groszkowego.
    Byłoby znacznie łatwiej coś powiedzieć pompa czy co innego gdybyś więcej napisał o domu który chcesz ogrzewać.
    Gdybyś chciał wiedzieć dokładnie ile Twój dom będzie potrzebował tego ciepełka zrób porządne obliczenia ( OZC )
    Jeśli chcesz taką wiedzę posiąść, co jest wskazane, namiar na porządnego fachowca znajdziesz na mojej stronie.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    A ja nie widziałem jeszcze takiej kotłowni nawet która była zaprojektowana pod kocioł gazowy żeby nie można było tam wstawić kotła pelletowego czy groszkowego.
    I już zaczyna się taniec godowy myśliwego nad ofiarą,biednym inwestorem/jeleniem...

    A wystarczy:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Kurcze ludzie,czy Wy naprawdę macie problem z kalkulatorem czy tak łatwo dajecie się omamiać tym,którzy wciskają Wam takie kwiatki ?
    Przecież to wszystko można policzyć prostymi funkcjami.
    Podstawą jest znać i zużycie energii na ogrzewanie i zużycie energii na cwu.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łoś666 Zobacz post
    Też myślałem nad pompą ciepła ale jak mi zaśpiewali 90 tysi fakt w cenie była wliczona podłogówką ale to nie zmienia faktu, że strasznie droga inwestycja. A mogę wiedzieć czemu poroniony?? Mam pełną kontrolę nad temperaturą w c.o i w.c.u. więc skąd ten wniosek. Fakt jest coś głupiego w tym pomyśle. Jak temperatury zostaną osiągnięte to dopływ powietrza zamyka się i co wiąże się z tym że kominek wygasa. Ale rozmawiałem z producentem i są w stanie przeprogramować sterownik tak aby przepustnica nie zamykała się do końca tylko powiedzmy w 90%. Więc żar będzie ciągle podtrzymany. do tego układu dodać zwykły PLC który przełączy mi obieg na bufor. A za jakiś czas dorzucić do tej instalacji solary i staje się całkiem fajna instalacja
    Za swoja pompę ciepła do podobnego metrażu ze wszystkim (w tym wymiana grzejników na klimakonwektory) zapłaciłem 40tys. zł - uwierz mi że to bardzo drogo, ale i tak daleko od tego co podajesz...
    Pomysł jest poroniony, bo nie ma żadnych zalet O ile jeszcze jakbym się mocno wysilił to jestem w stanie wymienić jakaś zaletę ogrzewania ekogroszkiem to przy kominkowym po prostu wymiękam. Droga instalacja, ciężko sterowalna, bardzo obsługowa, co roku malowanie i drobny remont kotłowni/salonu, po prostu brak zalet. Tego solara to już nawet nie wspomnę...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Łoś666, według filozofii pompiarzy kto myśli inaczej jak oni to popapraniec, brudas i zacofaniec
    podręcznik dobrych praktyk opracowany na podstawie opracowania krajowej agencji poszanowania energii s.a. podaje że najlepszym źrodłem ciepła jest gazowy kocioł kondensacyjny, jako alternatywę przy braku gazu podają pompę ciepła, podrecznik opiera się na 15 źródłach dotyczących budownictwa pasywnego... ale co oni tam wiedzą

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    podręcznik dobrych praktyk opracowany na podstawie opracowania krajowej agencji poszanowania energii s.a. podaje że najlepszym źrodłem ciepła jest gazowy kocioł kondensacyjny, jako alternatywę przy braku gazu podają pompę ciepła, podrecznik opiera się na 15 źródłach dotyczących budownictwa pasywnego... ale co oni tam wiedzą
    No to Putin zaciera ręce
    Swoja drogą ciekawe czy tez najtańszą, bo moi znajomi z gazem strasznie narzekają, że drogie to...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No to Putin zaciera ręce
    Swoja drogą ciekawe czy tez najtańszą, bo moi znajomi z gazem strasznie narzekają, że drogie to...
    czyli pompa numer jeden?
    jest fajna strona o paleniu weglem, są podane kosztu uzyskania kWh w zalezności od sprawności kotła i przy 30% cena za 1 kWh wynosi 37 groszy, z forum się dowiedziałem, że przy dobrze dobranym kotle i paleniu od góry można średnio w sezonie wyciągnąc 50-60% a biorąc pod uwagę przewymiarowanie kotła żeby instalator nie miał telefonów przy mrozach plus do tego palenie od dołu gdzie ulatniają sie gazy w węgla a które mają sporą wartość opałową to można mieć kosztowne ogrzewanie węglem, żeby taniej palić węglem to trzeba albo umieć albo mieć "nowoczesny" kociol z automatyka i podajnikiem albo grzać przez bufor

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    żeby taniej palić węglem to trzeba albo umieć albo mieć "nowoczesny" kociol z automatyka i podajnikiem albo grzać przez bufor
    A jak myślisz ?
    Że niby o czym ja piszę ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dla myślących to logiczne,dla ciebie widocznie nie jest a więc podpowiem,kiedy musisz dokładać do kominka żeby nie zmarzło ci dupsko.
    Ja nie muszę,ja jak mi się zechce to jedynie delektuje się ogniem z kominka w weekendy.
    Masz rację, to jest logiczne, moja kotłownia jest w pomieszczeniu gospodarczym poza domem, Twoja w salonie
    Delektować to ja się mogę, dobrym piwkiem czy lampką wina, a nie dokładając, drewno z robalami do śmierdziela w miejscu mojego wypoczynku.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    A jak myślisz ?
    Że niby o czym ja piszę ?
    tylko ta nowoczesnośc tyle kosztuje że jak doliczysz komin to już masz razem 10 tys a do tego wieksza kotłownia i miesce na skladowanie opału i masz prawie pompe ciepła bezobslugową, oczywiście czytałem o tych co po proacy wożą po jednym worku itd. albo ci co i tak wybudowaliby dużą kotłownie bo i tak była w projekcie

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Ci co mają pompki, też mają kominy żeby delektować się smrodem z kominka w salonie.
    Ich kotłownie nazywają się pralnio-suszarnie, moją nazwę sobie chyba gabinetem odnowy

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Ci co mają pompki, też mają kominy żeby delektować się smrodem z kominka w salonie.
    Ich kotłownie nazywają się pralnio-suszarnie, moją nazwę sobie chyba gabinetem odnowy
    ale to już jest zbędne, napalą sobie od święta dla nastroju albo żeby gościom się podobalo, nie ma to nic wspólnego z podstawowym źródłem ciepła

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Masz rację, to jest logiczne, moja kotłownia jest w pomieszczeniu gospodarczym poza domem, Twoja w salonie
    Delektować to ja się mogę, dobrym piwkiem czy lampką wina, a nie dokładając, drewno z robalami do śmierdziela w miejscu mojego wypoczynku.

    Oj karoka ja się czasem zastanawiam czy ty kiedyś kominek na własne oczy widziałeś Przyznałeś się, że mieszkasz w starym domu, więc pewnie ta technologia jest Ci zupełnie obca, bo kiedyś kominki bywały jedynie w dworkach czy zamożniejszych domach. Dziś to trochę spowszechniało i w zasadzie nie znam nikogo kto wybudowałby ostatnio dom bez kominka i to niezależnie od tego jakie główne źródło ogrzewania zastosował. Kominki budują teraz zarówno ogrzewający węglem, jak i gazem czy prądem, bo po prostu jest to modne i się ludziom podoba, daje jakiś tam klimat, ale na pewno nie służy do ogrzewania domu, bo po prostu do tego się nie nadaje
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony