dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 76

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Hmm.To może być ciekawa alternatywa..i polski producent..tyle,że z tego co wyczytałem na ich stronie to zaczynamy od 30 tyś...problem jest w tym,że najpierw trzeba je mieć,a robić po kawałku to w wypadku takiego rozwiązania trochę bez sensu..czyli wracam do punktu wyjścia.
    Ostatnio edytowane przez baltazarrr ; 02-01-2015 o 16:36

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    baltazarrr tam jest napisane 30 tyś za przykładową kompletną, podstawową instalację w domu o pow. 150 m2. Co się na nią składa? Począwszy od przyłącza, projektu, poprzez rozdzielnię z kompletem zabezpieczeń nadprądowych, różnicowoprądowych, ograniczników przepięć, poprzez kable, trasy kablowe, pełną automatykę wszystkich obwodów świetlnych, roletowych, z wielostrefową regulacją temperatury, systemem alarmowym, podstawowymi panelami sensorowymi np. dwupolowymi w całym domu, ekranem dotykowym wbudowanym w ścianę w salonie, po zainstalowanie wszystkich gniazd i lamp. Nie licząc oczywiście kosztów samych opraw, źródeł światła i gniazd. To nie jest duża kwota uwierz mi
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 02-01-2015 o 23:40

  3. #3

    Domyślnie

    Tanio i przewodowo http://hapcan.com dla mnie trochę mało funkcjonalne (zbajerowane). A co do innych systemów to proponuje zaglądnąć na http://inteldom.blogspot.co.uk/

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    HieronimDWed

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-687
    Posty
    21

    Domyślnie Polscy producenci inteligentnych systemów bezprzewodowych

    Witam wszystkich

    Jestem w trakcie projektowania radiowego systemu do inteligentnych domów. Czy kto¶ mógłby mi udzielić informacji, czy urz±dzenia takie wymagaj± wykonania certyfikacji. Jeżeli tak to jakie certyfikaty s± wymagane?

  5. #5

    Domyślnie

    Zależy co dla kogo jest niedużo..Koszt wymiany elektryki powinien mi się zamknąć w 5-6 tyś..plus rozwiązanie bezprzewodowe na razie tylko dla parteru myslę,że podobnie.Istotnym czynnikiem jest dla mnie możliwość rozłożenia kosztów w czasie.Tyle,że to porównywanie teraz to wróżenie z fusów,rzeczywiste koszty obu rozwiązań będę znał po wycenach z jednej i drugiej strony.O ile się uda do tego doprowadzić bo na 8 maili z zapytaniem dostałem jak na razie dwie odpowiedzi.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    Zależy co dla kogo jest niedużo..Koszt wymiany elektryki powinien mi się zamknąć w 5-6 tyś..plus rozwiązanie bezprzewodowe na razie tylko dla parteru myslę,że podobnie.Istotnym czynnikiem jest dla mnie możliwość rozłożenia kosztów w czasie.Tyle,że to porównywanie teraz to wróżenie z fusów,rzeczywiste koszty obu rozwiązań będę znał po wycenach z jednej i drugiej strony.O ile się uda do tego doprowadzić bo na 8 maili z zapytaniem dostałem jak na razie dwie odpowiedzi.
    A nie myślałeś o taki rozwiązaniu, by wszystkie przewody od pkt. świetlnych, włączników, czujek itp. pociągnąć do rozdzielni i tam je łączyć? Pójdzie więcej kabla, jednak masz później większą swobodę. Wszystko robisz w rozdzielni. Dodatkowo, żeby mieć rezerwę to przynajmniej w części miejsc użyć przewodów 5cio żyłowych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    Zależy co dla kogo jest niedużo..Koszt wymiany elektryki powinien mi się zamknąć w 5-6 tyś...
    Ale co w tym liczysz - stan surowy (instalacja rolet, elektryki, alarmu, ogrzewania, monitoringu) czy z wykończeniem ? to jest cena i robocizny i materiału ?
    Ile w takim razie chcesz przeznaczyć na automatykę tego domu ?, bo chyba jakimś założonym budżetem dysponujesz ?
    Jeżeli chcesz zrobić wszystko "porządnie", mieć w domu instalację z prawdziwego zdarzenia - na teraźniejszym etapie musisz zaplanować każdy element instalacji, każdą funkcję jaką będziesz chciał w późniejszym czasie zrealizować - inaczej nic dobrego z tego nie wyjdzie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Ale co w tym liczysz - stan surowy (instalacja rolet, elektryki, alarmu, ogrzewania, monitoringu) czy z wykończeniem ? to jest cena i robocizny i materiału ?.
    Mówię o samej instalacji elektrycznej.
    A co do automatyki-nie mam żadnej wyceny na tą chwilę to i nie mam budżetu na automatykę.Dlatego skłaniam się ku rozwiązaniom bezprzewodowym,bo te mogę wprowadzać stopniowo i jak mi będzie pasować.Wystarczy przy wymianie instalacji elektrycznej dać głębsze puszki i zaplanować miejsce na ekrany sterujące systemem.Nie trzeba wszystkiego przemyśleć na już,ani mieć gotówki na już.Czyli-zrobie sobie np.sceny swietlne,sterowanie godzinowe roletami a jak będzie przypływ gotówki dołoży się czujniki pogodowe i przeprogramuję system.Rozwiązania kablowe nie są tak elastyczne.
    Myslałem nad ceuronem-mnie jest jednak potrzebny ktoś,z kim pochodzę po budynku i omówimy co można zrobić,co warto,a co jest zbędnym bajerem.Przez telefon tego niestety nie da się zrobić.
    Ostatnio edytowane przez baltazarrr ; 03-01-2015 o 18:34

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    Wystarczy przy wymianie instalacji elektrycznej dać głębsze puszki i zaplanować miejsce na ekrany sterujące systemem.
    Przy tej okazji, chciałbym przypomnieć o tej ofercie: Czyli Multiwall od Simet... , koszty właściwie znikome... a możliwości wdrażania np. systemów radiowych na lata [jak nie na dekady].

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    Myslałem nad ceuronem-mnie jest jednak potrzebny ktoś,z kim pochodzę po budynku i omówimy co można zrobić,co warto,a co jest zbędnym bajerem.Przez telefon tego niestety nie da się zrobić.
    z jakiej miejscowości/regionu jesteś ?
    Postawiłeś zbyt dużo warunków żeby Ci znaleźć system tj. polski/bezprzewodowy/tani
    Gdybyś zrezygnował z warunku że system ma być polski to jest kilka fajnych i tanich rozwiązań opartych o z-wave.
    Centrale od najdroższych: Fibaro HC2 (2500PLN) Vera Edge (850PLN) lub Vera 3 lite(640PLN) lub Jeedom (400PLN) lub domoticz (400PLN)
    LUB
    kupujesz sticka USB Z-wave (200PLN) i wpinasz do kompa z Windows lub Mac Mini
    Dokupujesz licencję oprogramowania np wyśmienite Indygo(najdroższa wypasiona wersja 200$)
    Możliwości jest sporo.

    Moduły Z-wave także możesz wybrać różne:
    najbardziej wypasione Fibaro i Qubino (250PLN) , inne np z www.z-wave.pl (170PLN)

    Oprócz Fibaro jest jeszcze kilkanaście firm w Polsce, które oferują ID oparte o Z-wave.
    Proponuje wziąć to pod uwagę.

  11. #11

    Domyślnie

    A ja powiem tak - bajer bajerem i zabawka zabawką, ale przy dłuższej perspektywie najistotniejsze staje się zaufanie. Z-wave jest świetnym bajerem i zabawką, ale jak dochodzi co do czego to nagle okazuje się że po pół roku połowa systemu jest odpięta. Bo się kilka razy brama garażowa sama otworzyła w środku nocy i nikt nie wie dlaczego, bo się ogród podlewał cały weekend, bo sobie czujka zalania zamknęła zawór od wody gdy stałem namydlony pod prysznicem, bo alarm zwariował itp. itd.... Owszem, taki system bawiąc - uczy, ale po kilku latach jak policzymy nakłady czasowe i finansowe to nagle gdzieś z tyłu głowy zacznie się odzywać cichutki głosik mówiący "ale dałem dupy że nie dałem tych kabelków...".

    Może trochę teraz zapachnie dendrytusem, ale jeżeli nie stać mnie na położenie taniej przewodówki pokroju ampio to tak naprawdę nie stać mnie na inteligentny dom. Sorry. Life is brutal.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    z jakiej miejscowości/regionu jesteś ?
    Postawiłeś zbyt dużo warunków żeby Ci znaleźć system tj. polski/bezprzewodowy/tani
    Z okolic Zawiercia.
    Z tym tanim chodzi mi raczej o to,że mogę koszty rozłożyć w czasie.Czyli np.centralka+ kilka modułów,a potem zaś coś i tak dalej...
    Zdaję sobie sprawę,że polskie rozwiązanie będzie droższe niż chińskie,ale też i jakość lepsza.
    A poza tym od początku remontu pilnuję tej "polskości",chyba,że jakościowo coś bardzo odstaje,bądź jakiegoś produktu nie ma.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazarrr Zobacz post
    Mówię o samej instalacji elektrycznej.
    A co do automatyki-nie mam żadnej wyceny na tą chwilę to i nie mam budżetu na automatykę.Dlatego skłaniam się ku rozwiązaniom bezprzewodowym,bo te mogę wprowadzać stopniowo i jak mi będzie pasować.Wystarczy przy wymianie instalacji elektrycznej dać głębsze puszki i zaplanować miejsce na ekrany sterujące systemem.
    Uwierz mi, że to nie jest takie proste. Poza tym "ekrany sterujące systemem" to tak naprawdę bajer, który może być zrealizowany na tablecie. System musi być tak zrobiony, żeby obsługiwać go w prosty sposób, a nie za pomocą ekranów sterujących.


    Nie trzeba wszystkiego przemyśleć na już,ani mieć gotówki na już.Czyli-zrobie sobie np.sceny swietlne,sterowanie godzinowe roletami a jak będzie przypływ gotówki dołoży się czujniki pogodowe i przeprogramuję system.Rozwiązania kablowe nie są tak elastyczne.
    Przemyśleć trzeba zawsze całą instalację. Jeżeli dobrze przygotujesz okablowanie, to instalacji nie będzie wcale mniej elastyczna niż bezprzewodowa. Poza tym do sen świetlnych potrzebujesz i tak praktycznie kompletną instalację.

    Myslałem nad ceuronem-mnie jest jednak potrzebny ktoś,z kim pochodzę po budynku i omówimy co można zrobić,co warto,a co jest zbędnym bajerem.Przez telefon tego niestety nie da się zrobić.
    Czyli może jednak zwróć się do jakieś firmy w sprawie tej instalacji. Chciałbyś zrobić wszystko sam (bo taniej), ale najlepiej, żeby ktoś pomógł. Tak dobrze to chyba się nie uda.

  14. #14

    Domyślnie

    Ceuron idealnie nadaje się do tego rozwiązania. Jest to nie tylko Polska firma. Nasze produkty są całkowicie produkowane w Polsce. Wykonane na polskiej technologii. Dzięki temu kupując produkt nie płaci Pan za licencji dla zagranicznego koncernu jak przy Z-Wave.

    Za cenę 5 tysięcy złotych (za sprzęt) można w Ceuronie zrobić naprawdę rozbudowany system. A jest takie wsparcie techniczne przez infolinię że z powodzeniem można się pokusić o indywidualny montaż.

    Ceuron można montować "na raty". Np. na początku zamontować tylko moduły rolet (i sterować nimi albo z przełączników albo dokupić pilota do rolet).
    Potem można dokupić sterownik i dokładać kolejne moduły poprzez wkładanie modułów pod już zainstalowane standardowe standardowe włączniki.

    Oczywiście Ceuron'em można również sterować ogrzewaniem. Można również na Ceuronie zbudować system alarmowy.
    Domem można oczywiście również sterować z dowolnego miejsca na świecie poprzez internet.

    Jeżeli ma Pan dodatkowe pytania odnośnie systemu Ceuron to chętnie odpowiem.
    Ostatnio edytowane przez CBot ; 03-01-2015 o 16:28 Powód: Informacja o autorze

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał CBot Zobacz post
    Oczywiście Ceuron'em można również sterować ogrzewaniem.
    Jaki sposób regulacji został zastosowany w termostatach? Rozumiem, że bez problemu można zrealizować sterowanie PWM, żeby uzyskać dużą dokładność? A co z bezwładnością elementu grzewczego? Można to uwzględnić w termostacie?

    Można również na Ceuronie zbudować system alarmowy.
    Jaki stopień zabezpieczenia wg normy EN50131 posiada taki alarm?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Jaki sposób regulacji został zastosowany w termostatach? Rozumiem, że bez problemu można zrealizować sterowanie PWM, żeby uzyskać dużą dokładność? A co z bezwładnością elementu grzewczego? Można to uwzględnić w termostacie?
    Podstawowy termostat w sterownikach Ceuron działa tak jak standardowe termostaty zewnętrzne. Tzn. załącza ogrzewanie przy spadku temperatury poniżej zadanego poziomu i wyłącza przy wzroście powyżej z histerezą 0,2 °C. Co daje dokładność utrzymywanej temperatury +-0,2 °C. Większość zewnętrznych termostatów ma +-0,5°C.
    Są dwa poziomy temperatury, które mogą się zmieniać w zależności od godziny i dnia tygodnia.
    Termostat nie musi wprost sterować grzejnikiem. Można działanie uzależnić np. od otwarcia/ zamknięcia drzwi balkonowych.
    Taki termostat zaspokaja potrzeby zdecydowanej większości klientów i wprowadzanie bardziej rozbudowanego tylko utrudniałoby konfigurację i zniechęcało do instalacji. Jednak, jeżeli ktoś ma bardzo określone potrzeby (np. sterowanie z dokładnością do 0,1 °C) to zawsze można dowolny algorytm stworzyć w programie użytkownika. Ze sterowaniem PWM i z dowolną histerezą.


    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Jaki stopień zabezpieczenia wg normy EN50131 posiada taki alarm?
    Ceuron celowo nie podaje stopienia zabezpieczenia wg normy EN50131, aby nie wchodzić w paradę firmom, których alarmy są specjalnością. Po prostu konkurowanie z wyspecjalizowanymi firmami mija się z celem.
    Centralka alarmowa w systemie Ceuron jest tylko dodatkową funkcją systemu automatyki budynkowej. Celem tego alarmu nie jest zabezpieczanie banku ani firmowego archiwum, ale do zabezpieczenia domu całkowicie wystarczy.

    I tak jak uprzednio dla większości klientów jest to wystarczające a jak ktoś chce mieć wyższy poziom zabezpieczeń to albo w programie użytkowym konfiguruję sobie dowolną plątaninę pułapek albo kupuje zewnętrzny certyfikowany system alarmowy od firm trzecich, którym również życzymy dobrej prosperity.
    Ostatnio edytowane przez CBot ; 04-01-2015 o 14:14

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał CBot Zobacz post
    Podstawowy termostat w sterownikach Ceuron działa tak jak standardowe termostaty zewnętrzne. Tzn. załącza ogrzewanie przy spadku temperatury poniżej zadanego poziomu i wyłącza przy wzroście powyżej z histerezą 0,2 °C. Co daje dokładność utrzymywanej temperatury +-0,2 °C. Większość zewnętrznych termostatów ma +-0,5°C.
    A później tworzone są brednie, że dany system przynosi oszczędności na ogrzewaniu.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał CBot Zobacz post
    Podstawowy termostat w sterownikach Ceuron działa tak jak standardowe termostaty zewnętrzne. Tzn. załącza ogrzewanie przy spadku temperatury poniżej zadanego poziomu i wyłącza przy wzroście powyżej z histerezą 0,2 °C. Co daje dokładność utrzymywanej temperatury +-0,2 °C. Większość zewnętrznych termostatów ma +-0,5°C.
    Są dwa poziomy temperatury, które mogą się zmieniać w zależności od godziny i dnia tygodnia.
    Termostat nie musi wprost sterować grzejnikiem. Można działanie uzależnić np. od otwarcia/ zamknięcia drzwi balkonowych.
    Taki termostat zaspokaja potrzeby zdecydowanej większości klientów i wprowadzanie bardziej rozbudowanego tylko utrudniałoby konfigurację i zniechęcało do instalacji. Jednak, jeżeli ktoś ma bardzo określone potrzeby (np. sterowanie z dokładnością do 0,1 °C) to zawsze można dowolny algorytm stworzyć w programie użytkownika. Ze sterowaniem PWM i z dowolną histerezą.
    Jeżeli ustawimy temperaturę 20 st. C, a termostat załączy ogrzewanie, gdy temperatura do 19,8st. C to nie oznacza, że jest ona utrzymywana z dokładnością do 0,2st. C. Temperatura będzie nadal spadała zależnie od bezwładności elementu grzewczego. Wyłączając temperaturę przy 20,2 st. C też nie kończymy grzania, bo element grzewczy musi oddać ciepło.

    Ceuron celowo nie podaje stopienia zabezpieczenia wg normy EN50131, aby nie wchodzić w paradę firmom, których alarmy są specjalnością. Po prostu konkurowanie z wyspecjalizowanymi firmami mija się z celem.
    Centralka alarmowa w systemie Ceuron jest tylko dodatkową funkcją systemu automatyki budynkowej. Celem tego alarmu nie jest zabezpieczanie banku ani firmowego archiwum, ale do zabezpieczenia domu całkowicie wystarczy.
    Norma EN50131 określa cztery poziomy zabezpieczeń. Więc alarm do domów i mieszkań powinien spełniać przynajmniej pierwszy stopień. Bardzo nieładnie jest mówić ludziom, że mają alarm, jeżeli tak na prawdę jest wykrywanie ruchu i otwarcia okna. To jeszcze nie jest system, który zabezpieczy dom przed złodziejem.

    I tak jak uprzednio dla większości klientów jest to wystarczające a jak ktoś chce mieć wyższy poziom zabezpieczeń to albo w programie użytkowym konfiguruję sobie dowolną plątaninę pułapek albo kupuje zewnętrzny certyfikowany system alarmowy od firm trzecich, którym również życzymy dobrej prosperity.
    Większość klientów nie wie, że powinno być to inaczej zrobione.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Jeżeli ustawimy temperaturę 20 st. C, a termostat załączy ogrzewanie, gdy temperatura do 19,8st. C to nie oznacza, że jest ona utrzymywana z dokładnością do 0,2st. C. Temperatura będzie nadal spadała zależnie od bezwładności elementu grzewczego. Wyłączając temperaturę przy 20,2 st. C też nie kończymy grzania, bo element grzewczy musi oddać ciepło.
    Histereza jest 0,2°C a dokładność +-0,2°C czyli i tak przyjąłem przekroczenie histerezy o 0,1°C w każdą stronę.

    Możliwość większego przekroczenia zadanej temperatury występuje tylko przy ogrzewaniu charakteryzującym się dużą bezwładnością jak ogrzewanie podłogowe. W przypadku ogrzewania kaloryferami czy nadmuchem powietrza dokładność jest w przybliżeniu równa do +-0.2 °C, ponieważ grzejnik nagrzewa się w czasie pojedynczych minut. W normalnie ocieplonym domu w tym czasie nie ma szans żeby temperatura spadła o więcej niż 0,1 °C nawet przy dużym mrozie na dworze.

    A jeżeli ktoś ma ogrzewanie podłogowe i chce uwzględnić bezwładność podłogi to również może to zrobić to w systemie Ceuron tylko nie za pomocą termostatu będącego widżetem ekranowym tylko poprzez algorytm użytkownika.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Może pomyśl nad free@home firmy ABB. Fakt, że nie jest to polska firma (chociaż biorąc pod uwagę ilość zatrudnianych w Polsce osób i produkcję, to nie wypada tak źle). Instalację układasz normalnie, uzupełniając tylko o magistralę sterującą. Ewentualnie układasz wszystko w gwiazdę, ale to będzie w Twoim przypadku droższe i trochę trudniejsze do połączenia. Zaleta jest taka, że automatykę możesz zamontować później i nie będzie ona bardzo droga.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony