dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Question dobór mocy kotła

    Witam,

    Wiem że temat był już wałkowany wielokrotnie, ale mam wrażenie, iż im więcej czytam, tym mniej wiem... Dlatego proszę Was o pomoc w doborze mocy kotła na ekogroszek. Dom z początku lat osiemdziesiątych, 200 m2 do ogrzania, parter+piętro, brak piwnic, ściany - styropian 10 cm (cegła + pustak), ocieplenie podłóg - brak, ocieplenie dachu - 10 cm wata żużlowa (płaski, betonowy), okna - plastikowe, dwuszybowe, ok. 10letnie. Brak ogrzewania c.w.u. Instalacja będzie nowa, miedziana z grzejnikami panelowymi. Kocioł Sas Slim z podajnikiem (dostępne moce: 14, 17, 23, 29, 36) Jaką moc proponujecie?
    Ostatnio edytowane przez Melmack ; 03-02-2015 o 10:24

  2. #2

    Domyślnie

    http://cieplowlasciwie.pl/start

    później wrzuć na forum wynik.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    przy piętrówce 17 kW

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawko_ Zobacz post
    http://cieplowlasciwie.pl/start
    później wrzuć na forum wynik.
    D Dom średnio energochłonny
    13,2kW - takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Czyli 15 do 17kW, ta stronka daje jakiś obraz żeby nie wcisnęli Ci ze 30kW bo pewnie i taki gigant się trafi.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    boze - nie dziwie sie ze Arturo i inni "walcza" z Wami i Wasza niemaco ukrywac glupota i mamieniem klienta

    tu nie ma miejsca na gdybanie i porownywanie do parterowek czy podobnych domow do kotrych cos tak wstawiliscie komus i jemu dziala!!!!

    kazdy dom jest inny

    NALEZY ZLECIC AUDYTOROWI (na FM Alsolt lub Heniok) lub lokalnie - ale komus kto sie na tym zna - bo policzyl OZC dla domu wg projektu, zmian w projekcie , wg materialow oraz zatosowanch rozwiazan technologicznych np rozny typ welny lub styropiany, rozne parametry okien , rozna wentylacja itd
    dopiero na podstawie wyliczen z OZC mozna wyczytyac dokladne obciazenie cieplne domu i dobrac w sposob wlaciwy zrodlo ciepla oraz moc tego zrodla!

    na podstawie OZC wykonuje sie tez swiadectwo energetyczne - jesli audytor ma wszytsko policzone to swiadectwo to juz grosze bo wszytsko jest gotowe!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    karoka myślę że dobrze podpowiada moc
    rk- nie igraj z ogniem.
    w pewnych kręgach ozc działa jak woda święcona na diabła
    nie zdziw się że jak wedziesz w dyskusje o mocach to ktoś się zapyta o długość twojego [no tego czegoś co koleżanko/a grodzka ma lub nie]
    pozdrawiam zwolennik ozc i pisu
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    boze - nie dziwie sie ze Arturo i inni "walcza" z Wami i Wasza niemaco ukrywac glupota i mamieniem klienta

    tu nie ma miejsca na gdybanie i porownywanie do parterowek czy podobnych domow do kotrych cos tak wstawiliscie komus i jemu dziala!!!!

    kazdy dom jest inny

    NALEZY ZLECIC AUDYTOROWI (na FM Alsolt lub Heniok) lub lokalnie - ale komus kto sie na tym zna - bo policzyl OZC dla domu wg projektu, zmian w projekcie , wg materialow oraz zatosowanch rozwiazan technologicznych np rozny typ welny lub styropiany, rozne parametry okien , rozna wentylacja itd
    dopiero na podstawie wyliczen z OZC mozna wyczytyac dokladne obciazenie cieplne domu i dobrac w sposob wlaciwy zrodlo ciepla oraz moc tego zrodla!

    na podstawie OZC wykonuje sie tez swiadectwo energetyczne - jesli audytor ma wszytsko policzone to swiadectwo to juz grosze bo wszytsko jest gotowe!
    jeżeli przybliżone zapotrzebowanie wyliczyl na 13,2 ja szacowałem na 14 to danie 17 kW w podajnikowym jak wplynie na koszty eksploatacji? może ma nieszczelne drzwi, może zamiast 20 stopni ma 23, przy górnym to bym napisał 12 kW ale przy podajnikowym to ile jest w stanie zaoszczędzić? myślisz że tak łatwo podać wszystkie parametry domu? jak obliczysz tzw. polepe gdzie nawet nie wiem z czego to jest już nie mówiąc że nie wiem jak gruba to warstwa. Obliczenia też maja jakiś margines błedu, zazwyczaj wentylacja działa słabiej niz wynikaloby to z norm.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał Melmack Zobacz post
    D Dom średnio energochłonny
    13,2kW - takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz
    czy wiesz jakie było zużycie opału na dobę w najwieksze mrozy w starym piecu ?
    Jeśli tak to sprawdź który piec ma podobne maksymalne zużycie i masz już dobrany z zapasem i to dużym .
    Ja bym brał taki co ma o 10-20 % mniejsze maksymalne zużycie na dobę od tego co Ci spalił stary piec .
    Ja tak podjąłem decyzję ostateczną po konsultacji z kolegą karoka65 ale nie zmniejszyłem o te procenty ... i tak na około 200 m mam 15 SZTOKERA a mógłby być 12 , kolega sugerował 12-15kw .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Tyle że najmniejszy Sztoker to 15-tka

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    czy wiesz jakie było zużycie opału na dobę w największe mrozy w starym piecu ?
    Wydaje mi się że extremalnie to 2 tony na bardzo zimny miesiąc - czyli prawie 70 kg na dobę. Na rok ok. 6-7 ton węgla. Tylko, że teraz mam kocioł zasypowy 30 kW i będę docieplać piętro (na razie jest parter w styropianie). Przy dodatniej temp. na dworze chodzi na 40-50 stopniach, żeby w domu sauny nie było i w kotle smoli się okropnie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest jakiś koszmar, kupie sobie bo nie wiem czy zdołam bułki ze sklepu
    przytaszczyć. Tak wygląda dobieranie kotła przez szamanów .. a dom 200m2 i wysokość pomieszczeń, czasem jeszcze izolacja.
    Totalny szamanizm, guślarstwo jednym słowem dziadostwo. R&K podejmuje ważny temat i proponuje porządną drogę do celu.
    Jeśli przyje trwoga i mróz -30 to piec 12 kW starczy spokojnie na dom 220 m2. Wiem bo 25 lat różne zimy się zdarzały i kocioł 17 kW w domu
    gdzie nie ma izolacji, okna skrzynkowe i 220m2 powierzchni. 17 kW na drewnie w dodatku.

    Można wybrać ścieżkę 30kW i banię na parę m3 wody.
    Wypada to tak zrobić, zasypać kocioł odpalić od góry i niech się pali mają z węgla wystawać jęzory ognia. A nie jak piszesz przy 40 na bani masa smoły, może wypada połowę tego kotła zabudować szamotem i problem będzie z głowy.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 03-02-2015 o 21:21

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Melmack Zobacz post
    Dom z początku lat osiemdziesiątych, 200 m2 do ogrzania, parter+piętro, brak piwnic, ściany - styropian 10 cm (cegła + pustak), ocieplenie podłóg - brak, ocieplenie dachu - 10 cm wata żużlowa (płaski, betonowy), okna - plastikowe, dwuszybowe, ok. 10letnie.
    Gościu zanim zaczniesz filozofować może przeczytaj pierwszy post.
    Z szamanami to raczej chyba Ty się zadajesz, wiesz którymi ?
    Wczoraj przyjechał jeden pan ale bardzo dobrze przygotowany do rozmowy, widać że od dawna czyta forum.
    Ostatecznie na 314m, nie nowego domu pójdzie kocioł 12kW
    Miał trochę obawy i się wahał między 12 czy 17, widać potrzebował małego "błogosławieństwa"
    Zobaczymy czy karoka nie będzie ukrzyżowany za jakiś na forum, hehe
    Melmack wybacz że Ciebie akurat zacytowałem, do do tego jegomościa chyba z chińskim nickiem

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Melmack Zobacz post
    Wydaje mi się że extremalnie to 2 tony na bardzo zimny miesiąc - czyli prawie 70 kg na dobę. Na rok ok. 6-7 ton węgla. Tylko, że teraz mam kocioł zasypowy 30 kW i będę docieplać piętro (na razie jest parter w styropianie). Przy dodatniej temp. na dworze chodzi na 40-50 stopniach, żeby w domu sauny nie było i w kotle smoli się okropnie.
    Wszystko wskazuje na to, że kocioł 17 kW będzie odpowiedni, bo pewnie przy okazji zamontujesz zasobnik CWU.

    Do instalacji proponuję dołożyć zawór 4D ręczny, żeby móc ograniczać temp. zasilania grzejników nie schodząc poniżej 50 st C na kotle.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Do instalacji proponuję dołożyć zawór 4D ręczny, żeby móc ograniczać temp. zasilania grzejników nie schodząc poniżej 50 st C na kotle.
    Ręczny? Nie lepiej podpiąć pod sterownik z pieca?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    Cytat Napisał Melmack Zobacz post
    Wydaje mi się że extremalnie to 2 tony na bardzo zimny miesiąc - czyli prawie 70 kg na dobę. Na rok ok. 6-7 ton węgla. Tylko, że teraz mam kocioł zasypowy 30 kW i będę docieplać piętro (na razie jest parter w styropianie). Przy dodatniej temp. na dworze chodzi na 40-50 stopniach, żeby w domu sauny nie było i w kotle smoli się okropnie.
    2 tony spalone - 40% . 2000-40%=1200/30=40 kg 40% to różnica w jakości spalania miedzy piecem twoim a piecem z podajnikiem + ocieplenie chaty

    zaokrąglając 40-50 kg na dobę i to max. przez dwa tygodnie w roku / kiedy było tak długo zimno -25 C /
    wychodzi jak byk 15-17 kw
    na moim przykładzie z obecnej sytuacji pogodowej ;
    Sztoker 15
    chata ok. 200m lata 90 mur 24/5 styro +/12/ + 6 styro okna plastik dach skośny wata w krokwiach +5 cm
    temp +4/-3 z ostatnich 3 dni
    zużycie opału 16-18 kg/dobę do tej pory spaliłem od 25.09-02.02-2015 ...1920 kg EKO ekoret za 900/t - paliłem ok 4 T groszku w piecu zasypowym 20kw bez 4D
    same grzejniki temp w pom . 23 C krótki rękaw
    temp za 4D na grzejnikach ok 38-39 C
    piec pracuje na -30% z ustawień podstawowych/ 3-18 dmuchawa 74 s sofcie S automat /
    CO 40 C , CWO 54 C .

    moje przemyślenia
    do pieca zaglądam średnio co 4-5 dni , załadunek ok 90 kg opału + czyszczenie 20-25 minut pracy
    a może ten piec co masz i palenie od góry czysto i tanio bo opał tańszy ale pracy więcej + zawór 4d codzienne rozpalanie i czyszczenie
    lub stary piec + bufor albo inny piec dolniak zawór 4D i palenie ciągłe ale tańszym paliwem bo cena EKO zjada oszczędności jakie daje piec z podajnikiem .

    gdybym teraz robił to zastanowił bym się na dolniakiem z 4D lub buforem ,
    plusy tani opał i tani piec minus codzienna praca .

    Uff rozpisałem się

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Melmack Zobacz post
    Ręczny? Nie lepiej podpiąć pod sterownik z pieca?
    Ja bym wolał ręczny bo taniej a przy tym sterowanie zaworem nie będzie bruździć w sterowaniu procesem spalania.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    palenie ciągłe ale tańszym paliwem bo cena EKO zjada oszczędności jakie daje piec z podajnikiem .
    Przecież można kupić tańszy ekogroszek np. czeski z Komoran po 500 zł / tonę lub żeby mniej czyścić Barter z LM po 720 i wtedy będzie mało obsługi i tanio.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ja bym wolał ręczny bo taniej a przy tym sterowanie zaworem nie będzie bruździć w sterowaniu procesem spalania.
    też uważam że lepiej 4d bez siłownika - wprowadza on niemałe zamieszanie w kotle zwłaszcza jeśli ustawi się jednocześnie pilnowanie temperatury na układ i poziomu temp powrotu wtedy miota się jak dz....a po mieście od jednej granicy skali w drugą a kocioł wariuje bo zanim się rozpedzi to mu odbiór ciepła zamyka i się odstawia. lepiej dać zatem ręcznie regulowany a dalej ewentualnie dodatkowy sposób regulacji temperatur w pomieszczeniach
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zobaczymy czy karoka nie będzie ukrzyżowany za jakiś na forum, hehe
    Melmack wybacz że Ciebie akurat zacytowałem, do do tego jegomościa chyba z chińskim nickiem
    nikt cie krzyżował nie będzie.
    Z szamanami to raczej chyba Ty się zadajesz, wiesz którymi ?
    Wczoraj przyjechał jeden pan ale bardzo dobrze przygotowany do rozmowy, widać że od dawna czyta forum.
    to widzisz powoli terapia szokowa przynosi skutek, niestety ja tu znam wygodnickich, szamanów z którymi mam wątpliwą przyjemność rozmawiać.
    To widzisz ze świecą fachowca szukać.

    Miał trochę obawy i się wahał między 12 czy 17, widać potrzebował małego "błogosławieństwa"
    a myślisz że wyrwanie się z schematu jest łatwe ? przecież tak się robi ...

    Sam się zapętliłem z buforem, bo skleroza i sobie zapomniałem pisząc o doborze mocy.
    A już mi się nie chciało poprawiać stad wyszedł filozoficzny post

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony