dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Hehe, z takim podejściem i mentalnością roztrząsania każdej pierdoły to ty chyba zbyt wiele na budowach nie podziałasz ? Podejrzewam, że pomimo twojej niewątpliwej wiedzy w temacie raczej nie żyjesz z wykonywania instalacji, bo ja elektryka, przez którego zamiast mieć prąd na budowie i ruszać z robotami miałbym opóźnienie w dostawie energii dłuższe niż spalenie tych 3 paczek fajek i zatargi z ZE pogoniłbym w pierwszej kolejności.

  2. #22

    Domyślnie

    Zatargi z ZE zostaw elektrykowi, gdyż on jest najważniejszy na budowie. Później długo długo nic.
    Następnie kierownik budowy i ta cała reszta na szarym końcu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Do czego podpiąłeś tę piątą żyłę ? I kto pisał te Warunki - pseudo technik z ZE ?

    PS. Ja też nie narzekam - tydzień temu położyłem klientowi 40 m YAKY 4x25 mm2, system TT, zabezpieczenie również 32 A.
    Klient zdziwiony, że tak tanio kabel go wyszedł.
    Pod zacisk PE w złączu.
    ZE, a raczej ich podwykonawca montując złącze wkopał też bednarkę, jak sądzę zmierzył również rezystancję uziemienia.
    A kto pisał warunki i z jakim wykształceniem nie wnikam, bo nie mnie to oceniać.
    Osobiście też to uważam za przerost formy nad treścią ale nie ma sensu z tym walczyć.
    W domu dodatkowo dałem uziom w postaci bednarki, więc o uziemienie się nie martwię.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  4. #24
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Do czego podpiąłeś tę piątą żyłę ? I kto pisał te Warunki - pseudo technik z ZE ?

    PS. Ja też nie narzekam - tydzień temu położyłem klientowi 40 m YAKY 4x25 mm2, system TT, zabezpieczenie również 32 A.
    Klient zdziwiony, że tak tanio kabel go wyszedł.

    .... i znowu to samo.... Znowu kolejni samobójcy . Jestem ciekawy czy róznicowka zadziała czy nie - podpinając się 5 żyłami w ZK - jak myslisz ?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zatargi z ZE zostaw elektrykowi, gdyż on jest najważniejszy na budowie. Później długo długo nic.
    Następnie kierownik budowy i ta cała reszta na szarym końcu.
    Hehe, aż zacytuję, by zostało dla potomnych, to tak jakby przyszła ci myśl, by usunąć ten owoc własnego narcyzmu.

    A tak na marginesie to uświadom sobie, że na budowie najważniejszy jest INWESTOR bo ty to zdaje się w PRL-u tkwisz nadal.
    Inwestor cię utrzymuje, dzięki inwestorowi masz na parówki, dzięki inwestorowi Twoja rodzina ma z czego żyć.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 24-03-2015 o 19:16

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    .... i znowu to samo.... Znowu kolejni samobójcy . Jestem ciekawy czy róznicowka zadziała czy nie - podpinając się 5 żyłami w ZK - jak myslisz ?
    Skoro działa to sądzę, że nie muszę myśleć, bo wiem, że działa.
    Normalnie jakieś prawdy objawione tu uskuteczniasz.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    .... i znowu to samo.... Znowu kolejni samobójcy . Jestem ciekawy czy róznicowka zadziała czy nie - podpinając się 5 żyłami w ZK - jak myslisz ?
    To Ty różnicówkę podpinasz w ZK ? Koniec świata.
    Jak masz TT, to też podpinasz się 5 żyłami w ZK ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    To Ty różnicówkę podpinasz w ZK ? Koniec świata.
    Jak masz TT, to też podpinasz się 5 żyłami w ZK ?
    A gdzieś tak napisałem?
    Różnicówkę mam podpiętą w RB-ce.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    A gdzieś tak napisałem?
    Różnicówkę mam podpiętą w RB-ce.
    Czytaj ze zrozumieniem treści.
    To niejaki grend napisał.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Czytaj ze zrozumieniem treści.
    To niejaki grend napisał.
    Sory nie zauważyłem.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zatargi z ZE zostaw elektrykowi, gdyż on jest najważniejszy na budowie. Później długo długo nic.
    Następnie kierownik budowy i ta cała reszta na szarym końcu.
    Tracisz kontakt z rzeczywistością. Weź długi urlop, od internetu zwłaszcza.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    raczej nie żyjesz z wykonywania instalacji.
    Jak nie jak tak.
    Potężna firma w zachodniej części Altreichu, dla niepoznaki zarejestrowana pod adresem mieszkania na blokowisku. Prowadzą szkolenia dla jołopów kierowników budowy i zajmują się budową tajnych baz dla NASA, i stąd nie mogą ujawnić swojego portfolio.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  13. #33

    Domyślnie

    I tu trafiłeś w sedno, kolego krzcel.
    Moje gratulacje.

    A bardziej szczegółowo - ja żyję z poprawiania instalacji po najemnikach/ ich wykonawcach.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-03-2015 o 15:12
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    Wracając do tematu, co w przypadku kiedy dzwonie do ZE z pytaniem jaki kabel w WLZ mam przyłączyć do ich ZK facet odpowiada 5x10mm2, więc pytam jeszcze elektryka który pracuje w tym ZE i zakłada mi licznik, patrzy na warunki i mówi 5x10mm2. Dodam tylko że sieć nN pracuje w układzie TN-C, przewód PEN uziemiony w złączu ZK (kilka metrów bednarki).

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal. Zobacz post
    Wracając do tematu, co w przypadku kiedy dzwonie do ZE z pytaniem jaki kabel w WLZ mam przyłączyć do ich ZK facet odpowiada 5x10mm2, więc pytam jeszcze elektryka który pracuje w tym ZE i zakłada mi licznik, patrzy na warunki i mówi 5x10mm2. Dodam tylko że sieć nN pracuje w układzie TN-C, przewód PEN uziemiony w złączu ZK (kilka metrów bednarki).
    I wszystko jasne. Oba tam pracują. Jakieś standardy przyłączania tam mają ?
    Tylko mam pytanie - który przewód PEN uziemiony w złączu ZK - dostawcy czy odbiorcy ?
    Oraz czy dopuszczają łączenie uziemienia roboczego linii kablowej z uziemieniem ochronnym odbiorcy ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36

    Domyślnie

    Jak widać wypociny niejakiego Boczkowskiego wielu amatorów elektryki wzięło sobie do serca i stosuje. Ba, nawet "zawodowcy" z energetyki stosują jego metody w praktyce (ciągnięcie bednarki równolegle z WLZ itp)

  17. #37

    Domyślnie

    Ale już pomału się uczą (na własnych błędach), i stosują, co uwidacznia się w wytycznych standaryzacji czy też wydawanych WTP.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #38

    Domyślnie

    Co do przekroju dokładny podany będzie w warunkach. YKY 4x10mm2 powinien być optymalny. Ja spotkałem się z różnymi warunkami przyłączenia budynków jednorodzinnych do sieci (mówię o Suwałkach i okolicach). Od około 2-3 lat wymagane są kable 4x, 4x + FeZn 25x4, 25x5 w przypadku przyłącza 3F lub 3x w przypadku 1F czy to YKY czy YAkY. Od układania WLZ 5x ZK do budynku odchodzi się na dobre. ZE nie zgadzają się na to ponieważ nie chcą ponosić odpowiedzialności karnej / cywilnej za ew. Porażenia / Uszkodzenia odbiorników które wynikają z awarii i pojawienia się przerwy w obwodzie PE roboczego sieci. BTW. Każdy nowo wybudowany budynek powinien mieć własne uziemienie sztuczne fundamentowe bądź otokowe /szpilkowe w przypadku braku uziomu fundamentowego (stare budynki) i ten uziom powinien służyć jako uziom ochronny właściwy, oczywiście o wartości podanej w warunkach przyłączenia wg. norm jest to >10 omów. Jeżeli Autor jeszcze nie ma warunków a mocno mu się spieszy niech kupi 5x najwyżej żyła PE nie zostanie podłączona z obu stron a jeżeli może poczekać na warunki to oczywiście wg warunków.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brzeszczot1990 Zobacz post
    Każdy nowo wybudowany budynek powinien mieć własne uziemienie [...] bądź otokowe /szpilkowe w przypadku braku uziomu fundamentowego (stare budynki)
    [...]
    o wartości podanej w warunkach przyłączenia wg. norm jest to >10 omów.
    ZE wytyczają warunki uziomu instalacji w domku jednorodzinnym? A te normy dla domku jednorodzinnego i przepisy zezwalające na otokowe lub szpile zacytujesz?

  20. #40

    Domyślnie

    Ok. Mea Culpa. Źle sprecyzowalem wypowiedź. Wartość rezystancji uziomu jest zapisana w części opisowej projektu branży elektrycznej a nie w warunkach ZE.

    W przypadku budynków !NIE! posiadających uziomu fundamentowego
    http://www.bezel.com.pl/index.php/in...zne/uziemienia
    punkt 3 do 3.2

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony