INWOKACJA:
po naprawdę długiej lekturze forum, własnych przemyśleniach, doszedłem do wniosku ze trzeba przestać się w końcu zastanawiać i pora na decyzję. Wiec zdecydowałem  i przedstawiam projekt do oceny
Nie wiem ile i z jakiej okazji będę palił w kominku - bo tak naprawdę na etapie budowy nikt tego nie wie, równie dobrze będzie palone okazjonalnie, ale jest równie możliwe , ze będę palił w nim codziennie, jeden dwa wsady, a może i więcej. Wiec IMO- wszystko musi być b. solidne, by sprostał każdym ewentualnym wymaganiom, nie zamierzam inwestować wielkich pieniędzy w kominek - ale ma on spełnić moje oczekiwania i być urządzeniem wielofunkcyjnym
TEMAT
-kominek – o prostokątnej bryle /niby tradycyjny piec/ doklejonej do ściany kominowej, ściana izolowana płytami izolacyjnymi, Dom w technologii tradycyjnej, dobrze ocieplony.
-będzie stał w prostokątnym pokoju o powierzchni 30mkw – w połowie jego dłuższej ściany
-komin tradycyjny w cegły o wymiarach 25x25 cm / taki sam komin od 30 lat obsługuje piec CO i nie ma z nim najmniejszych problemów
-kominek zasklepie 20 cm pod sufitem, nie będzie wiec komory dekompresacyjnej. - po co robić coś co trzeba potem wentylować.
- wkład chcę umiejscowić możliwie nisko nad podłogą, a rurę połączyć z kominem max wysoko, by dużo ciepła odzyskać z rury
-wkład kominkowy Nadia – wg wypowiedzi - najlepszy wkład jaki wyprodukowały ,,Kratki”
ROZWINIĘCIE
1.będzie to kominek ciepły / w celu ciecia kosztów, będzie wymurowany z czerwonej cegły ..z Kraśnika” na sztorc, klejonej na zaprawę szamotową i takąż też zaprawą otynkowany – możliwe ze kiedyś coś dokleję /Może fornir kamienny ? może najtańsze kafle /
2.w obudowie będą zamontowane kratki z żaluzjami, by po szybkim dogrzaniu pomieszczenia, można je było zamknąć i grzać obudowę od środka by zmagazynować trochę ciepła – na potem.
3.Kominek będzie także zaopatrzony w grawitacyjne DGP, jedna rura z komory do pomieszczenia na górze, otwierana przepustnicą, w wypadku konieczności szybkiego dogrzania pomieszczenia nad kominkiem
Proszę o weryfikację mojego pomysłu – i odpowiedz na pytania,
- czy to się może udać ?
- czy nie popełniłem gdzieś karygodnego błędu logicznego ?
- czy jest sens dołożyć jakiś wymiennik ciepła na rurze dymowej , a jeżeli tak to jaki.
/czy ewentualnie obstawić rurę kominową cegłami szamotowymi - pytam o to - bo max temp.spalin w Nadi to niewiele ponad 300 st..i pewnie nawet z lekkim ogrzaniem obudowy może mieć problem.- ale wole mieć – przynajmniej teoretycznie ciepłą obudowę, niż karton gips i wełnę. dodatkowo wymurowanie 3 ścian zgodnie z prawidłami sztuki murarskiej nie stanowi żadnego problemu.
Czy Nadia 10 , a może Nadia 12 - to dobry wybór, /drzwiczki na bok/ a może inny wkład w podobnej cenie ?
ZAKOŃCZENIE
Reasumując - koszt mojego kominka to max 6 tys zł., koszt kominka.aku. na wypasie nie mniej niż 20 tys – oszczędzam 15 tyś - czyli około 100m3 drewna.
Przy spalaniu powiedzmy 5m3 na rok.- pale ,,za darmo” przez 20 lat no dobra niech na 10
- bo w moim kominku będę potrzebował 2x więcej drewna do uzyskania tego samego efektu.
Wiem także ze 2x więcej noszenia drewna i 2x więcej popiołu
6 tyś w tytule - to prowokacja - do zajrzenia do mojego wątku – ale na prawdę - nie sądzę, by w wersji podstawowej bez ,,eleganckiego” wykończenia kominek kosztował mnie więcej.
W chwili obecnej rozmawiamy co do zasady – /o ile ktoś zechce mi pomóc i się wypowiedzieć /
- szczegółowe etapy wykonania będę poddawał ocenie w miarę postępu moich prac.
Przepraszam za długi wstęp ale chciałem maksymalnie wytłumaczyć moje zamierzenia
Liczę na owocną krytykę, ale nie pogardzę też dobrymi radami i słowami otuchy,
pozdrawiam