dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Twoje pytanie można porównać do takiego przykładu:
    Ktoś odziedziczył po Babci kawalerkę na IIIp starej kamienicy w centrum miasta, ogrzewane piecem kaflowym. Planuje zmodernizować to ogrzewanie i pyta jaki jest sens montowania gruntowej pompy ciepła, bo na pewno nie ekonomiczny.

    Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić instalacji grzewczej, która potrzebuje zasilanie na poziomie 50 stopni i więcej, to jeszcze trudniej będzie Cię oświecić w kwestii zasadności montażu takiej pompy.
    Może się to okazać nawet niewykonalne.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    wtrącę 3-grosze, węgiel kosztował mnie 4tyś sezon i niech PC tyle kosztuje, no to jak bym nie liczył opłaci się jak nic, gaz byłby drożej.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacekppg

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Sępólno Krajeńskie
    Kod pocztowy
    89-400
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Na rachunki nie narzekam a grzeje
    45-65*.... A wiec o so chodzi....

    Ze w skali roku mialbym rachunek 1000:- nizszy? Grzejaca 30-35*?

    Doszedl by koszt instalacij 10 klimakonwektorow... Lub rwanie wszystkich podlog.... i podlogowka..
    Skoro grzejesz do 65*C to jaka pompę posiadasz? Napisz coś więcej o mieszkaniu jaki metraż, ocieplenie, jakie grzejniki i koszt ogrzewania tej zimy.
    Moja chata to 130m, ściany to pustak + przestrzeń powietrzna + 1/2 pustaka + 10cm styropian. Ogrzewam węgluchem i grzejnikami, spaliłem 2tony i 1m3 drewna w tym sezonie, chata po remoncie więc nie mam zamiaru rozwalać podłóg i dla tego interesują mnie takie pompy.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Na rachunki nie narzekam a grzeje
    45-65*.... A wiec o so chodzi....

    Ze w skali roku mialbym rachunek 1000:- nizszy? Grzejaca 30-35*?

    Doszedl by koszt instalacij 10 klimakonwektorow... Lub rwanie wszystkich podlog.... i podlogowka..
    Co oznacza dla ciebie "nie narzekam na rachunki"? Jakie kwoty i w jakim domu? Może dziwnie trafiam z inwestorami ale to głównie nowe domy (bloków i kawalerek raczej niewiele jest w mojej okolicy) i każdy pyta kiedy się zwróci Wiem, że najlepiej po imprezie Jeżeli grzałby dom temperaturą 50 stopni to nie będzie łatwo wytłumaczyć mu po dwóch latach dlaczego tak "drogo" wychodzi a miało być to najtańsze ogrzewanie.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdrianEH Zobacz post
    Co oznacza dla ciebie "nie narzekam na rachunki"? Jakie kwoty i w jakim domu? Może dziwnie trafiam z inwestorami ale to głównie nowe domy (bloków i kawalerek raczej niewiele jest w mojej okolicy) i każdy pyta kiedy się zwróci Wiem, że najlepiej po imprezie Jeżeli grzałby dom temperaturą 50 stopni to nie będzie łatwo wytłumaczyć mu po dwóch latach dlaczego tak "drogo" wychodzi a miało być to najtańsze ogrzewanie.
    Widzę, że ze zrozumieniem masz jednak bardzo ciężko.
    Mój przykład nie pokazywał, że do bloku czy kawalerki stosuje się pompy HT.

    Tłumaczył, że tak jak pompa gruntowa nie nadaje się do ogrzewania wszystkiego czyli właśnie takiej kawalerki w kamienicy, tak i pompa wysokotemperaturowa nie jest przeznaczona do każdej jednej instalacji.

  6. #26

    Domyślnie

    Skoro koszt pompy HT dorównuje pompie LT + przeróbce instalacji to mało sensowne jest stosowanie HT, choćby ze względu na gorszą przeważnie sprawność.
    Gdyby różnica w cenie pomiędzy porządną HT a LT wynosiła 30% to było by to sensowne rozwiązanie modernizacji grzejnikowych instalacji CO, przy różnicy w cenie 100% to tak średnio wypada ekonomiczna zasadność, zwłaszcza gdy jest dostęp do gazu.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Masz _olo_ rację.... na zasadzie gdyby Babcia miała wąsy...

    Bo koszt przeróbki instalacji może byc różny, w zależności od domu i instalacji. Może być nawet w ogóle technicznie niemożliwy.

    A co do cen, to Altherma 3 fazowa HT, jest droższa od LT o jakieś 25%.
    A więc nawet grubo poniżej twoich zakładanych 30%, mówiących o opłacalności i sensowności HT.
    pzdr.

    PS
    Po prostu nie należy powielać mitów i bajek, tworzonych przez osoby, które takiej pompy nawet na oczy nie widziały, o montażu, rozruchu i eksploatacji nie wspominając.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Masz _olo_ rację.... na zasadzie gdyby Babcia miała wąsy...

    Bo koszt przeróbki instalacji może byc różny, w zależności od domu i instalacji. Może być nawet w ogóle technicznie niemożliwy.

    A co do cen, to Altherma 3 fazowa HT, jest droższa od LT o jakieś 25%.
    A więc nawet grubo poniżej twoich zakładanych 30%, mówiących o opłacalności i sensowności HT.
    pzdr.

    PS
    Po prostu nie należy powielać mitów i bajek, tworzonych przez osoby, które takiej pompy nawet na oczy nie widziały, o montażu, rozruchu i eksploatacji nie wspominając.
    "Widzenie" pompy niczego nie zmienia gdy się zobaczy cenę i osiągi HT.

    Panasonica LT 9kW nabędziesz za 18kzł i większość standardowych starych domów po dociepleniu nią ogrzejesz pod warunkiem zrobienia ogrzewania płaszczyznowego lub wymiany grzejników na konwektory. Najtańsza HT do ogrzania takich domów (chyba, że czy są jakieś tańsze od Daikinów) jest prawie 2x droższa. A, że Daikin ma stosunkowo niewielką różnicę cen pomiędzy HT a LT to świadczy tylko o tym, że LT ma drogie.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    olo... Masz koszt przerobki instalacji dla domu 150m2 ?
    10 grzejnikow....

    Nie neguje ze moze sie oplacac...
    Ale jak z takim przekonaniem piszesz to prosze podaj koszt 10 klimakonwektorow dobrej marki + instalacja... Tak jak ma byc...
    Przy okazji zapodaj tez PC ktora bedzie z tym wspolpracowala.
    Niedogodnosci bajzlu i ewentualnych prac dodatkowych juz nie licze.

    Dla zaoszczedzenia 1000:- / rok
    To zależy jak stary dom, czy na tyle stary, że wymaga kompletnego remontu instalacji CO - wówczas można już zrobić na rozdzielaczach pod kk.
    Jeżeli nowsza, na rozdzielaczach, to tylko wymiana grzejników.
    Kilka razy się tu wspominało na forum o Purmo, zdaje się map78 posiada i chwali. 10 szt. purmo vido 800 to +/- tyle, o ile więcej kosztuje Daikin HT od panasonica t-CAP, zapewniają 7kW-13 kW mocy w zależności od biegu pracy i chłodzenie latem.

    Nie mówię, że HT to złe rozwiązanie, twierdze jednak, że przy aktualnych cenach tych pomp w wielu przypadkach są lepsze rozwiązania za podobną lub niższą cenę.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A z PC osobiscie nigdy nie korzystales...
    Jak to nie, to skąd się bierze w domu zimny browar w ciepły dzień ?

    Co do opłacalności to czasem i LT się tak średnio opłaci, np mając gaz w granicy po 15 latach ceny ogrzewania + inwestycji (pod warunkiem bezawaryjnej pracy jednego i drugiego) się zrównują a sprzęt idzie na złom. W przypadku wcześniejszej poważnej awarii sprzętu wygrywa gaz.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Rury sa! Wymiana, urzadzenia + robocizna wymiany 10 grzejnikiw na klimakonwektory tak aby dzialaly tez chlodzac...

    Ile? olo? Ile to bedzie kosztowac?

    Jaka moc musi miec ta LT aby 10 takich zasilic?

    Nadal gdybasz... Podaj cene 10 markowych klimakonwektorow i wymiane....

    Czy najzwyczajniej ... Nie wiesz?

    A i jaki COP osiagamy z 10 klimakonwektorami zamiast ogrzewania podlogowego.

    Sprawdzales cene Panasonica HT?
    Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
    A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
    A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.
    właśnie...cały czas coś podejrzewasz i wydaje ci się....(nie parasz się tym)
    to rozumiem, ale nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że wiesz lepiej od tych co toto użytkują i się tym parają

    wydaje mi się, że w przypadku domu Varme, przy wymianie kaloryferów na KK i zainstalowaniu system by chodził dobrze - bo izolacja nie ta...

    _olo_ - nie uważasz że trochę zbyt szybko przeistoczyłeś się ze zwolennika węgla, negującego PC jako takie w eksperta od PC?
    nie sądzisz że twoje aktualne stwierdzenie są jakby zbyt kategoryczne ?!?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    właśnie...cały czas coś podejrzewasz i wydaje ci się....(nie parasz się tym)
    to rozumiem, ale nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że wiesz lepiej od tych co toto użytkują i się tym parają

    wydaje mi się, że w przypadku domu Varme, przy wymianie kaloryferów na KK i zainstalowaniu system by chodził dobrze - bo izolacja nie ta...

    _olo_ - nie uważasz że trochę zbyt szybko przeistoczyłeś się ze zwolennika węgla, negującego PC jako takie w eksperta od PC?
    nie sądzisz że twoje aktualne stwierdzenie są jakby zbyt kategoryczne ?!?
    Nie jestem zwolennikiem węgla, pomp, gazu ani prądu. Jestem zwolennikiem taniego ogrzewania pod względem kosztów utrzymania i nakładów na inwestycję.

    Drugiego twojego zdania nie rozumiem, dokończ....

    Jak widać są w wątku tacy co się tym parają i też specjalnie nie chwalą HT - oni też nie mają racji ? Ja ekspertem nie jestem ale jak już mnie krytykujesz to proszę merytorycznie, może mnie przekonasz bo wcale moje stwierdzenia nie są kategoryczne, póki co widzę lepsze rozwiązania niż HT. Proszę o przykład, oświeć mnie kiedy to HT jest niezastąpione i nie ma lepszej, tańszej, bardziej uniwersalnej alternatywy, z uzasadnieniem - nie - mam racje bo mam lub się tym param.

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    olo
    Ciągle błądzisz i piszesz co Ci się wydaje, a nie co faktycznie jest. Raczej.. podejrzewam.. przypuszczam itd. Powielasz mity i bajki. I tak.

    Co do sprawności:
    Tak się składa sprawności Althermy HT przy zasilaniu od 45 stopni wzwyż są wyższe niż Panasonica.
    A dla -20 Panasonic nawet nie podaje danych, podczas gdy Daikin je podaje.

    Co do cen:
    różnica nawet w LT pomiędzy klasyczną Althermą a Panasonikiem wcale nie jest taka wielka, kilkanaście %, a większa wynika głównie z faktu, że firmy ofertują gołego 1-fazowego Panasonica z 3kW grzałką + najtańszy obcy zasobnik. Mało który partner Daikina zaproponuje takie rozwiązanie, chociaż można pompę odchudzić i zrobić tak samo. Byle sprzedać pompę
    Natomiast nowe modele pomp ciepła, oparte na buforowych zasobnikach ciepła EHSX, dostępne od kwietnia 2015 są tańsze od Panasonica.

    Co do fancoili:
    Też nie masz pojęcia o czym piszesz. Załóżmy, że masz sypialnię, potrzebujesz do niej z 1,5-2kW. Aktualnie pod oknem masz grzejnik 80-100 cm.
    I co tam dasz???
    Jaki Vido tam włożysz?
    producent podaje moce dla parametrów 43/35. Dasz tam 2 Vido na niskim biegu (32dbA), czy może 1 Vido 1,2-1,6m na średnim 44dBA ???
    Da się przy tym spać?
    Natomiast fancoil HP Daikina przy tych parametrach zasilania będzie miał z 24dbA, a na niskim biegu 19dbA. Tylko trochę więcej kosztuje.

    Mam takich doborów i kalkulacji za sobą masę.
    Przekuwanie i przedłużanie rurek, zasilanie elektryczne, a jak myślisz o chłodzeniu to jeszcze skropliny i izolacja samych rur (w ścianie?)
    Do tego przy grzejnikach masz o wiele mniejsze przepływy niż dla fancoili i czasem 16-ka pexa z grzejnika jest po prostu za mała dla fancoila.
    Nie znalazłem np. w Purmo wymaganego przepływu ani wartości oporów.
    Jak dobierzesz, wycenisz i wykonasz taką instalację, zobaczysz jak pracuje, to już nie będziesz pisał "raczej" i "podejrzewam".

  15. #35

    Domyślnie

    Clarnet, w takim razie czekam na informacje na temat tych nowych Daikinów no i ewentualnie ofertę Daikina - 9kW do -15st wystarcza, sprawność na poziomie t-cap/SDC skoro tańsze od panasonica to oczekuję ceny mniej niż 18kzł brutto z montażem.

    1,5-2kW fancoile do sypialni ? Przy 10 szt. to daje 15-20kW !!! Mówimy teraz o domu 200m bez jakiejkolwiek izolacji czy 130 zaizolowanym ? Mówimy o pompie 20kW ?

    Fancoile Vido jak pisałem - te najmniejsze przy 45st. mają taką wydajność jaką pisałem - doczytaj, 10 szt. to 7,4kW na najniższym biegu więc do domu 130m2 kiepsko zaizolowanego chyba wystarczy ? Generują wówczas 24dB a nie 32 albo 44.

    Värmepumpsägare - tak, panasonic ma HT, jednosprężarkową pracującą do 65st., ktoś tu twierdził na forum, że się niewiele różni technologicznie od T-cap, ma czynnik 407, który pozwala na uzyskanie wyższej temp.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 12-04-2015 o 17:49

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    407 jak i 410 nie nadaje się na wysokie temperatury. Wystarczy zwykły bombowy i najzwyjlejsza garażówka, by uzyskać 80C przy - 20C za oknem nie przekraczając 30bar i 100C temperatury końca sprężania. Tyle, że to wszystko jest za proste, by mogło zostać użyte i sprzedane.
    R-290 pod strzechy

  17. #37

    Domyślnie

    Nie jest to propan, który zapewne masz na myśli lub hfo-1234 dla bogatych ale chyba nadaje się na wyższe niż r410 skoro się go w tym celu stosuje ?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Nie jest to propan, który zapewne masz na myśli lub hfo-1234 dla bogatych ale chyba nadaje się na wyższe niż r410 skoro się go w tym celu stosuje ?
    stosują
    jedni kładą na sprężarkę i smażą ją na głębokim oleju, inni na COP i chłodzą ją dotryskami. Jeszcze inni tylko udają, że PC grzeje do 65-70C, gdyż ta temperatura pochodzi tylko z przegrzania gazu w sprężarce i ciepła z tego tyle co kot ...
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 12-04-2015 o 19:23
    R-290 pod strzechy

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
    A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.
    olo, wywołałeś mnie wcześniej do tablicy to i ja się wypowiem w temacie
    U mnie wystarczyło zamienić 5 grzejników, na 3 klimakonwektory (2 x k140 i 1x k120), bo reszta to podłogówka lub pomieszczenia techniczne, gdzie >20st nie było mi potrzebne. W moim konkretnym przypadku taki manewr się opłacał, bo kosztowało to łącznie tyle co pompa HT, a zyskuję na niższych rachunkach i możliwości chłodzenia.
    Natomiast w przypadku domów wyposażonych 100% w grzejniki ta kalkulacja nie będzie już taka oczywista i tu muszę zgodzić się z kolegami clarnet i Varme. nie twierdzę, że będzie, czy nie będzie się to opłacać, ale co najmniej trzeba to bardzo skrupulatnie skalkulować, bo wcale nie jest to takie oczywiste jak piszesz.
    10kk Vido k080 to już jest koszt 15tys. zł minimum - taniej tego w życiu nie kupisz. Do tego dolicz montaż, który przy takiej ilości nie będzie wcale tańszy, bo będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowej armatury, jak np zawory równoważące z siłownikami za 250zł sztuka, do tego jak chcesz chłodzić to pompki skroplin - 300zł/szt, więc za sam montaż wyjdzie około 8tys. zł. Razem ponad 20tys. minimum, a pamiętaj, że Vido to produkt raczej budżetowy - kk Panasa to koszt 4-5tys./szt, daikin chyba troszku tańszy. Reasumując, aż tak różowo to wcale nie wygląda i dlatego pompy HT się póki co dobrze sprzedają i sprzedawać będą
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ktos tu na forum... cos gdzis slyszales.... wydaje ci sie, sadzisz.... pewnie nie a moze jednak....uwazasz ze...

    Mowimy o instalacji do istniejacego domu...

    90% sezonu wystrcza 50-55*C na zwyklych kaloryferach.... ( w moim przypadku ), przy -20*C -25*C wystarczalo 60-65*

    Taki Klima konwektor bardzo sie rozni od jednostki wewnetrznej PC P/P ? Nie zuzywa pradu... ?

    Olo ... napisz jak dostaniesz wycene 10 klimakonwektorow z wymiana 10 kaloryferow wraz z odpowiednia PC...
    Przedstaw nam cene takiej operacji.
    Dla domu z rocznym zapotrzebowaniem na cieplo ca 13000kWh ( 150m2 )



    1 cichy Klimakonwektor to >2000:- PLN.. a moze blizej 3000:- + wymiana

    Pisalem ze nie neguje takiej sytuacji, gdyz sam po fakcie sie zastanawialem... ale moze warto przeliczyc niz gdybac i z taka pewnoscia siebie sugerowac....

    Bo tak jak pisalem... 6 PC P/P za nawet te 2500:- wyjdzie taniej nniz ten twoj Panasonic LT

    "Jestem zwolennikiem taniego ogrzewania pod względem kosztów utrzymania i nakładów na inwestycję."

    To masz nizszy naklad i wyzszy COP

    a co to, koncert życzeń ? Złóż zapytanie ofertowe tu i tam i się dowiesz, może Clarnet ci przedstawi takie na Daikinach tak jak i mi na alternatywę dla T-capa, w końcu nimi handluje. A PC P/P skoro wyjdzie taniej to dawaj, który model mam kupić - kk podparapetowe chce i COP układu > 5 no i całość na jednym agregacie pracująca równie wydajnie przy -15. No i żeby mi wodę podgrzewał do prysznica - który da radę ? No i nie 6 a 10 bo dlaczego niby 6 ma być ? Mowa była o 10 kk.

    Sporo głupot, mało faktów, do tego jeden twierdzi, że zbyt wiele używam "wydaje mi się" a drugi z kolei, że moje wpisy kategoryczne ? Może by się ktoś zdecydował - czy zbyt niepewnie czy zbyt kategorycznie bo to jakoś tak mi się wydaje (tak Varme, wydaje się) wyklucza się ?
    A co do HT panasonica - specjalnie dla ciebie - nie ważne co się tu pisało - weź serwisówkę to się dowiesz co w nim siedzi i że z całą pewnością to nie jest prawdziwa HT na dwóch kompresorach, i nie wydaje mi się a jestem pewny bo ją kilka razy przeglądałem.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony