dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Ciężka izolacja przeciwwodna

    Witam

    Na działce mam okresowo wysoki poziom wód gruntowych.
    Wiosną i jesienią ławy oraz ściana fundamentowa będzie zalewana na wysokość około 15cm.
    Najgorzej jest wiosną po roztopach woda może tak utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

    Dlatego, mimo że nie mam piwnicy, postanowiłem porządnie zabezpieczyć ściany przed wodą.
    Głównie chodzi mi o zabezpieczenie styropianu a sugeruje się poniższą logiką
    Styropian + woda = zmniejszone właściwości termoizolacyjne
    Styropian + woda + mróz = degradacja styropianu

    O wilgoć w domu, podciąganie kapilarne, raczej się nie martwię. Budowlańcy dali poziomo folie fundamentową na wysokości Ławy a pierwszej warstwy bloczka oraz na wysokości ostatniej warstwy bloczka a pierwszej warstwy pustaka (chociaż ta pierwsza folia według mnie miejscami za mało wystaje ale o tym później)

    Izolacje poziomą mam wykonaną z dwóch warstw dysperbitu czyli lekka izolacja która nie zabezpieczy ściany fundamentowej przed wodą gruntową.
    Co ciekawe, budowlańcy posmarowali ścianę od wewnątrz a od zewnątrz najpierw przykleili eps 15cm potem siatka/klej i dopiero na to hydroizolacja czyli 2 x dysperbit .
    Ścian od wewnątrz już nie apgrejduje bo zostały zasypane i zalane chudziakiem. Trochę mnie to martwi czy te dwie warstwy dysperbitu tam wystarczą.
    Za to ściany od zewnątrz chcę wzmocnić maksymalnie jak to jest możliwe zanim zasypie fundamenty;p
    Kierownik oraz budowlańcy sugerowali drenaż ale im dłużej o tym myślę tym bardziej niepraktyczne mi się to wydaje.
    Grunt mam piaszczysty a moim wrogiem jest wysoki poziom wody gruntowej której na chłopską logikę, w każdej części działki będzie tyle samo, więc jak zrobić spadki by grawitacyjnie odprowadzić wodę z okolic fundamentów ;p Trzeba by do studzienki wrzucić pompę i na stałe wypompowywać te hektolitry wody;p Tak czy Nie ?

    Mam kilka pomysłów na izolacje pionową np:
    1) użyć folii fundamentowej 50cm przyklejonej dysperbitem albo Askowilem Tak by 10cm nachodziło na ławę
    2) użyć papy termo zgrzewnej i ostrożnie przyklejać palnikiem pionowe paski również nachodząc 10cm na ławę a następnie drugą warstwę papy przykleić na "zakład"
    3) Przykleić papę dysperbitem albo Askowilem a następnie posmarować jeszcze dwukrotnie askowilem albo Izohanem Jest jeszcze coś takiego klik
    4) Darować sobie folie, papę i jedynie posmarować jeszcze ze dwa razy Askowilem, Izohanem albo Botamentem

    Co o tym sądzicie?

    Na koniec jeszcze jedna rzecz która mnie martwi, mianowicie po przyklejeniu 15cm styro. folia pozioma w niektórych miejscach wystaje ledwo, ledwo
    Co o tym sądzicie ? (zdjęcia jeszcze sprzed malowania dysperbitem)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_3049.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	319115
    Ostatnio edytowane przez Grafi_ ; 31-05-2015 o 23:40

  2. #2

    Domyślnie

    żadnych sugestii ??

  3. #3

    Domyślnie

    I jeszcze jedno pytanie: Czy można używać lepików takich jak Izolex, Botazit BM92, Izochan, Askowilen, czyli wyrobów rozpuszczalnikowych na styropian jeśli ten został już pokryty siatką, klejem i dwoma warstwami dysperbitu ?

  4. #4

    Domyślnie

    Tydzień temu umówiłem się z siedmioma firmami robiącymi drenaże.
    Godzinę temu odwiedził mnie pierwszy fachowiec, wnioski:

    Brak sensownego miejsca do odprowadzenia wody za pomocą spadków.
    Jedyne sensowne rozwiązanie to, tak jak przypuszczałem, studzienka zbiorcza i pompa.
    Koszt około 3 tysięcy.

    Niewiadome są dwie:

    1) Czy system będzie sprawnie funkcjonował
    Powiedzmy że w okresie wiosennym woda stoi na wysokości 15cm ściany fundamentowej. Mamy drenaż więc cała woda trafia do studzienki zbiorczej.
    Jak będzie wyglądać to w praktyce ? pompa będzie załączać się raz na godzinę by wybrać wiadro wody ? a może będzie pracować cały czas i mój dom stanie się przepompownią wody ?
    Fachowiec nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

    2) Czy ta walka z wodą ma sens ?
    W skali życia te 3tys. złotych to niewiele więc o pieniądze mi się tak nie rozchodzi. Czy korzyści z wypompowywania wody z okolic fundamentów są na tyle duże by się za to zabierać ? Czy nie lepiej szczelna izolacja ?
    Ostatnio edytowane przez Grafi_ ; 10-06-2015 o 08:06

  5. #5

    Domyślnie

    U ciebie nie da rady zrobić juz pożądnej izolacji - jak dla mnie nie masz tam w tej chwili żadnej izolacji
    Dałeś folia która nie spełni roli izolacji pozimej - powinna być papa x 2 -
    Smarowałeś dysperbitem - to nie jest żadna izolacja tylko nabijanie klientów w dodatkowe niepotrzebne koszty. Smaruje się czymś pożądnym - np izohanem wl lub wm w zależnosci czy ma to być cieżka czy lekka izolacja
    Inna sprawa że nie smaruje sie styropianu tylko sciane fundamentową - i do tego przykjeja sie styropian. Chodzi o to że styropian ma chronić tą izolację przed uszkodzeniem przez ziemie podczas zasypywania.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    Chodzi o to że styropian ma chronić tą izolację przed uszkodzeniem przez ziemie podczas zasypywania.
    Styropian ma być termoizolacją a od uszkodzeń jest folia kubełkowa i taką też użyje na sam koniec przed zasypywaniem

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    Dałeś folia która nie spełni roli izolacji pozimej
    Folia fundamentowa PCV nie spełnia roli izolacji poziomej ?? To dlaczego u wszystkich producentów tego produktu właśnie taka informacja widnieje w opisie. Przykład:
    Wysokiej jakości, atestowana taśma fundamentowa, idealna jako izolacja pozioma przeciwwilgociowa ław fundamentowych, stropów i ścianek działowych. Eliminuje stosowanie papy i lepiku. Fachowcy wiedzą, że to najlepsza izolacja pozioma fundamentów.

    Przecież producencie muszą stosować się do jakiś tam norm inaczej nie mogli by tak opisywać swoich produktów.

    Co do Dysperbitu to obecną izolacje poziomą (2x dysperbit) traktuje raczej jako podkład I na pewno coś tam jeszcze wzmocnie. W pierwszym swoim poście napisałem nawet 4 pomysły. Dobrze by było żeby w końcu ktoś się do nich odniósł ;p

  7. #7

    Domyślnie

    A badałeś temat mat bentonitowych ? Jak szukałem sposobu na izolację ścian kanału w garażu to natknąłem się na to. Aczkolwiek nie użyłem Opierdzieliłem ścianę fund. kanału SBS Fundament i jest ok.

    Jest taka strona www.technologie-budowlane.com/ - są tam niby jacyś doradcy, może coś podpowiedzą jak to uratować.

    Co do Twoich pomysłów: palnik i styropian nie lubią się. Chemia i styropian - też trzeba uważać. Niby jest tam klej i siatka z tego co widzę - ale ja się nie znam

    Folia fundamentowa - taka gruba, sztywna, położona na ławę - zapewne zaizoluje... przeciw wilgoci, ale weź tu zapewnij szczelność przy łączeniach, żeby nie puściła wody. A jak woda już wlezie...

  8. #8

    Domyślnie

    Widzę że niewielu chętnych do pomocy :/

    Już zdecydowałem sam;p
    - Nie robię drenażu.
    - Izoluje jakimś smarowidłem, pozostaje wybrać produkt
    - Na to pójdzie folia kubełkowa kubełkami do gruntu by nie uszkodzić izolacji a może tak jak na instrukcji ;p ?
    - Ale między ścianą a folią kubełkową wcisnę agrowłókninę by wilgoć z pod fundamentów szybciej odparowywała. A może sobie ją daruje.

    Jakieś sugestie ?
    - Jakie smarowidło wybrać ?
    - Nie zaszkodzi na styropian ?
    - Kubełki do gruntu czy lepiej do ściany ?
    - Agrowłóknina nie zaszkodzi ;p ?
    Ostatnio edytowane przez Grafi_ ; 06-06-2015 o 15:52

  9. #9

    Domyślnie

    Zmiana koncepcji
    Po dalszym studiowaniu tematu doszedłem do wniosku że smarowidła nie zdadzą egzaminu. Z czasem osiadanie gruntu może odkształcić styropian i przerwać izolacje dlatego na dzień dzisiejszy decyduje się na samoprzylepną matę KSK jest wytrzymalsza. W miejscu łączenia ściany fundamentowej z ławą wytne styropian pod kątem na wysokość 15cm i tam zrobię odpowiednie łączenie na zakład (3 warstwowo) następnie przykryje ten ubytek wyciętym styropianem. Dodatkowo by zniwelować napór gruntu użyje paneli DS 993 (BOTAMENT DS 993 ) Fundament obsypie czystym piaskiem by nie było kamieni.

    Inwestycja nie jest tania bo wstępnie obliczyłem że wyjdzie koło 4tys zł ale jak narazie ten pomysł podoba mi się najbardziej Wink Co o tym sadzicie ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Co ciekawe, budowlańcy posmarowali ścianę od wewnątrz a od zewnątrz najpierw przykleili eps 15cm potem siatka/klej i dopiero na to hydroizolacja czyli 2 x dysperbit .
    prędzej małpę w cyrku można nazwać budowlańcem.. niż takich partaczy.
    Nie daje się paroizolacji po stronie zimnej, zwiększanie oporu dyfuzyjnego ..
    U ciebie nie da rady zrobić juz pożądnej izolacji - jak dla mnie nie masz tam w tej chwili żadnej izolacji
    to fakt ..
    i pompa.
    Koszt około 3000 tysięcy.
    30 tyś ?
    U ciebie nie da rady zrobić juz pożądnej izolacji - jak dla mnie nie masz tam w tej chwili żadnej izolacji
    Dałeś folia która nie spełni roli izolacji pozimej - powinna być papa x 2 -
    Smarowałeś dysperbitem - to nie jest żadna izolacja tylko nabijanie klientów w dodatkowe niepotrzebne koszty. Smaruje się czymś pożądnym - np izohanem wl lub wm w zależnosci czy ma to być cieżka czy lekka izolacja
    Inna sprawa że nie smaruje sie styropianu tylko sciane fundamentową - i do tego przykjeja sie styropian. Chodzi o to że styropian ma chronić tą izolację przed uszkodzeniem przez ziemie podczas zasypywania.
    wszystko się zgadza .. oprócz dokładnej papy .. obaj wiemy jaką chodzi ..
    ale Kolega może nie wiedzieć, na pewno nie może to być papa na lepiku, tylko systemowa papa najlepiej zbrojona włóknem szklanym,
    modyfikowana elastomerm np ...

    Po dalszym studiowaniu tematu doszedłem do wniosku że smarowidła nie zdadzą egzaminu.
    bo nie wiesz jakie smarowidła ..
    http://www.netweber.pl/weber-technol...elniajace.html

    taki materiał...
    tylko pierwsze, aby izolacja była zgodna ze sztuką to tak.

    Pierwsze potrzeba aby izolacja pozioma ławy, miała wywinięty naddatek ( teraz obiad po musztardzie)
    Kolejna sprawa to bloczki muszą być otynkowane ..( co już poddaje -pytanie o sens stosowania tych dziwolągów).
    Na to wypada nałożyć szlam mineralny w warstwie po 1mm - szlam jest modyfikowaną zaprawą z dodatkiem polimerów ..
    mniejszy skurcz zaprawy, mniejsze ryzyko powstania rys.

    Oczywiście trzeba z szlamu wykonać fasetę na styku ławy i bloczków / obustronnie
    Na to można i trzeba dać masę KMB zbrojoną siatką,
    Do tego jak Kolega pisał izolacja termiczna klejona masą bez rozpuszczalnikową, ( jeśli była by tylko wilgoć) a nie woda pod ciśnieniem
    to można było by nie dawać KMB , przez co kleić całopowierzchniowo płyty klejem mineralnym.
    Na to folia kubełkowa, możliwy drenaż..
    drenaż to małe piwko .. a żeby totalnie sprawdzić czy są poziomy i czy można odprowadzić wodę, należy to sprawdzić, a nie na łoko ..
    bo u mnie nie widać .. a jest 1,76m spadu

    http://www.izohan.pl/do_modyfikacji/...undamentow.pdf

  11. #11

    Domyślnie

    Po dalszym studiowaniu tematu doszedłem do wniosku że smarowidła nie zdadzą egzaminu.
    bo nie wiesz jakie smarowidła ..
    http://www.netweber.pl/weber-technol...elniajace.html

    taki materiał...
    tylko pierwsze, aby izolacja była zgodna ze sztuką to tak.

    Pierwsze potrzeba aby izolacja pozioma ławy, miała wywinięty naddatek ( teraz obiad po musztardzie)
    Kolejna sprawa to bloczki muszą być otynkowane ..( co już poddaje -pytanie o sens stosowania tych dziwolągów).
    Na to wypada nałożyć szlam mineralny w warstwie po 1mm - szlam jest modyfikowaną zaprawą z dodatkiem polimerów ..
    mniejszy skurcz zaprawy, mniejsze ryzyko powstania rys.

    Oczywiście trzeba z szlamu wykonać fasetę na styku ławy i bloczków / obustronnie
    Na to można i trzeba dać masę KMB zbrojoną siatką,
    Do tego jak Kolega pisał izolacja termiczna klejona masą bez rozpuszczalnikową, ( jeśli była by tylko wilgoć) a nie woda pod ciśnieniem
    to można było by nie dawać KMB , przez co kleić całopowierzchniowo płyty klejem mineralnym.
    Na to folia kubełkowa, możliwy drenaż..
    Piszesz mi jak należało by wykonać izolację a nie ja można ją wykonać w moim konkretnym przypadku gdy styropian jest już na ścianie.
    To jak można by ją wykonać gdybym zaczynał prace od nowa to ja doskonale wiem... Ba!! znam już ze sto sposobów jej wykonania i każdy byłby dobry. Każdy producent materiałów do hydroizolacji oferuje nieco inna technologie wykonania i każda spełnia normy.
    Mnie to nie interesuje ponieważ nie jestem już na tym etapie robót więc !
    Nie interesuje mnie to jak powinno być to wykonane tylko jak wykonać to w obecnej sytuacji by zdało egzamin.
    Styropian jest już na ścianie. Folia PCV wystaje jak wystaje czyli licho.
    I nie piszcie mi że się nie da bo wszystko się da.

    Projekt instalacji przeciw wodnej na dziś:
    - Samoprzylepna mata KSK na styropian z odpowiednimi zakładami (patrz rysunek)
    - Na to płyty DS 993 jako zabezpieczenie przed naporem gruntu czyli odkształcaniem styropianu oraz wentylacja.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20150608_120000.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	320139

    Styropian zostanie wycięty pod skosem a nie jak grafice pod kontem prostym.
    Powstała wnęka zostanie uzupełnione wyciętym styropianem a płyty DS pójdą oczywiście od samego dołu.

    Czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do takiego wykonania??
    Podkreślam że styropian jest już na ścianie.
    Ostatnio edytowane przez Grafi_ ; 10-06-2015 o 08:04

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony