dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65
  1. #1

    Domyślnie FUNDAMENT na skarpie - PŁYTA FUNDAMENTOWA??

    Witam Wszystkich,
    Przyznam się, że mam nie lada dylemat i chyba najważniejszy problem do rozwiązania na etapie SSZ.
    Rozmawiałem już na ten temat z trzema konstruktorami.
    Niestety żaden z nich nie zaproponował jednoznacznego rozwiązania i każdy właściwie podsumował dyskusję tym, że decyzję muszę podjąć sam.
    oni mogą przeprojektować fundamenty ale na jakie rozwiązanie decyzja lezy po mojej stronie.
    Jak muszę to muszę .
    Skoro nie jestem budowlańcem jak pewnie większość z was, proszę o opinię osób, które miały podobny dylemat lub znają się generalnie na temacie.

    Do rzeczy:
    Będzie my stawiali taki dom:
    http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-azuryt_4.php

    Problem w tym, że na naszej działce jest duża skarpa i różnice na fundamentach wychodzą jak pokazano tutaj:
    https://www.dropbox.com/s/7ybmq5x4wx...nosna.pdf?dl=0
    Na czerwono macie zaznaczone różnice w rzędnej terenu i na niebiesko dodana głębokość w danym miejscu warstwy nośnej.
    Jak widać jak na złość w miejscu gdzie jest najniżej dodatkowo warstwa nośna jest głęboko schowana,

    Propozycje aktualnie na stole są następujące:
    1. Najbardziej chyba klasyczna - ławy schodkowe sięgające warstwy nośnej. W najwyższym miejscu (garaż) ściany lane z betonu i zbrojone, reszta murowana z bloczka. + ocieplenie do 1,5 m i standardowa izolacja przeciwwilgociowa.

    2. Propozycja 1+piwnica pod garażem. Jeden z konstruktorów boi się o stabilność w/w fundamentów i wymyślił, że pod garażem zrobimy piwnicę, która niejako zepnie wysokie ściany fundamentów i dodatkowo usztywni budynek w tym miejscu... Od razu mówię, że piwnicy najchętniej bym NIE robił. Podroży to całe koszty budowy i późniejszego utrzymania. Będę musiał zrobić ciężką izolację przeciwilgociową itd itp...

    3. Propozycja nowa zupełnie odmienna - ściągnięcie humusu, nawiezienie zwietrzeliny granitowej, zwalcowanie i zrobienie nasypu pod dom na odpowiednią wysokość (zwróćcie uwagę, że w krytycznym miejscu nasyp będzie miał ze 4 m). Potem posadowienie budynku na płycie fundamentowej co podobno ma mimo wszystko być mniej podatne na nierówne osiadanie i zagrożenie osunięciem.....
    O tym rozwiązaniu jak usłyszał mój kier-bud to mu się włosy na początku zjeżyły. Raczej nie wykonywał nigdy płyty fundamentowej nie mówiąc już o sypaniu najpierw góry i posadowieniu jej właśnie na niej.

    Dom ma być energooszczędny ( 20cm styro na ścianach, 30-40 cm wełny, pianki, celulozy w dachu, podłoga 20 cm styro, WM z rekuperatorem, okna z U około 0.8 itd....)
    Po głębszym zastanowieniu coraz bardziej mnie przekonuje taka opcja, ponieważ dobrze wpisuje się w budowę domu w miarę energooszczędnego.
    Jest jednak jeden problem.

    Na działce nie ma znów tyle miejsca żeby sypać sobie nasypy w każdą stronę ile mi się chce, poza tym zaraz za domem są drzewa w odległości około 2-3 metry które chciałbym ocalić a nasyp by je pewnie w części przysypał.....
    Podczas dyskusji powstała kolejna opcja:

    4.Propozycja 3 lecz zmodyfikowana:
    https://www.dropbox.com/s/5sd68aziu9...osna1.pdf?dl=0
    Na tym rzucie strefa zielona to nasyp i budynek na płycie fundamentowej.
    potem ściany oporowe na niebiesko + słupy również na niebiesko...

    To rozwiązanie ma taką zaletę, że nasyp będę sypał tylko w części, gdzie wokół domu i tak mam zaplanowany taras więc nie przeszkadza to drzewom itd.
    Jest pewnie bardziej skomplikowane i droższe w budowie niż rozwiązanie 3.
    Obawiam się nierównomiernego osiadania choć konstruktor powiedział, że obliczy dokładnie jak mają być posadowione ściany oporowe i słupy aby budynek osiadał równomiernie.

    CO o tym sądzicie,
    Bardzo proszę o opinię wszystkich, którzy mogą coś sensownie doradzić zarówno pod względem kosztów jak i poziomu trudności technicznej danego rozwiązania a co za tym idzie późniejszego wpływu na stabilność budynku.

    Pod humusem mam na działce zwietrzelinę granitową......
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt??? Za dużo pewnie napisałem
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Nikt??? Za dużo pewnie napisałem
    Krótko mówiąc dom z katalogu to, przy takich warunkach chybiony pomysł. Projekt indywidualny i będziesz miał dom i oryginalny i wygodny i (jest szansa) tańszy od tego z katalogu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #4

    Domyślnie

    No cóż jakby lekko za późno na to.
    Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  5. #5

    Domyślnie

    ...przy tych kosztach, które Cię tak czy siak czekają - to robiłbym piwnice.
    Sam mam pochyłą działkę - dałem się namówić na podpiwniczenie i nie żałuję.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    No cóż jakby lekko za późno na to.
    Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.
    Nu to o czym wątek ? Wszystko już ustalone, jakieś tam poziomy zero, rzędne, fundamenty itp ?

    Wypada zbudować zgodnie z projektem.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Nu to o czym wątek ? Wszystko już ustalone, jakieś tam poziomy zero, rzędne, fundamenty itp ?

    Wypada zbudować zgodnie z projektem.
    Projekt kupiony ale standardowy.
    Fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu i nie były modyfikowane.
    Kier-Bud powiedział, że dostosujemy na miejscu.....i poleca opcję 2 fundamenty schodkowe z piwnicą.
    Nie chcę tego jednak tak zostawiać na ostatnią chwilę.

    Chcę mieć zaprojektowane podpiwniczenie przez konstruktora ale jak zacząłem do nich chodzić to zaczeli pytać..... a może płyta??? a może płyta częściowa??? a może na słupach????

    SKĄD JA MAM TO WIEDZIEĆ?

    Rozumiem, że został popełniony błąd i powinienem wymóc przeróbkę fundamentów już na procesie adaptacji, no ale mleko się jakby już rozlało.
    Nie chcę popełnić błędu drugi raz i chcę aby zaprojektował fundamenty pozadny konstruktor....
    Każdy mówi, że właściwie każde rozwiązanie jest możliwe a ja musze wybrać to co mi pasuje....
    Stąd ten temat bo może ktoś ma doświadczenie budowy na takim stoku i może polecić któreś rozwiązanie.

    Dziękuję Łukaszowi80 za jego opinię to już jakiś głos w temacie.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    No cóż jakby lekko za późno na to.
    Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.
    Piwnicę i tak musisz zrobić, czy to na płycie, czy na ławie. Pytanie czy jest sens ją zasypywać.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... zgadzam się z perm w 100%
    - taka skarpa dla projektu indywidualnego jest wyzwaniem, ale na ( + ) , nie na ( - ) ponieważ naturalny spadek można bardzo dobrze wykorzystać, zarówno dla rozwiązań użytkowych, funkcjonalnych, jak również pod katem projektowania formy budynku.

    " Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane. "
    - nie rozumiem za bardzo w jaki sposób dostałeś PnB, skoro Projekt Budowlany powinien ( zgodnie z Rozporządzeniem ) zawierać Architekturę, Instalacje oraz KONSTRUKCJĘ ! a wydane Pozwolenie stanowi podstawę dla realizacji obiektu zgodnie z projektem ( ??? )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ... zgadzam się z perm w 100%
    - taka skarpa dla projektu indywidualnego jest wyzwaniem, ale na ( + ) , nie na ( - ) ponieważ naturalny spadek można bardzo dobrze wykorzystać, zarówno dla rozwiązań użytkowych, funkcjonalnych, jak również pod katem projektowania formy budynku.

    " Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane. "
    - nie rozumiem za bardzo w jaki sposób dostałeś PnB, skoro Projekt Budowlany powinien ( zgodnie z Rozporządzeniem ) zawierać Architekturę, Instalacje oraz KONSTRUKCJĘ ! a wydane Pozwolenie stanowi podstawę dla realizacji obiektu zgodnie z projektem ( ??? )
    Ano dostałem.....
    Myślałem wtedy, że to standardowy sposób postępowania, że fundamenty dostosowuje się na miejscu budowy, bo zmianie miał ulec ewentualnie tylko poziom posadowienia ławy. Urząd natomiast nie wnikał w to widać wystarczająco i wydał pozwolenie na podstawie złożonych papierów, mimo, że na Zagospodarowaniu terenu widać jak wół, że budynek ma stanąć na skarpie.

    Teraz jak już wiem więcej, to chcę zlecić ponowne przeliczenie konstruktorowi niezależnemu, który ma od razu zaprojektować odpowiedni fundament.

    Czyli myślicie, ze opcja ze schodkowymi + piwnica pod garażem będzie tutaj najbardziej odpowiednia???
    Pewnie to o wiele droższa opcja niż np nasyp + płyta.
    Dochodzi ciężka hydroizolacja w piwnicy, strop nad nią, może jakieś schody itd....

    No ale przede wszystkim ma być SOLIDNIE i tak jak trzeba.
    Jeżeli muszę dopłacić do piwnicy bo innego wyjścia nie ma to ją zrobię......
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Dostał PnB zapewne na podstawie projektu będącego adaptacją projektu z katalogu. I wygląda, że autor adaptacji nie umiał albo nie chciał czytać podkładu geodezyjnego, a już na pewno nie robił wizji lokalnej ("fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu"). Jeśli tak, to pewnie jest podstawa co najmniej do zwrotu pieniędzy za adaptację i skargi do izby architektów, co oczywiście nie załatwi głównej kwestii, czyli jakie fundamenty

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Możesz jeszcze pomyśleć o zrobieniu garażu niżej i tarasie nad nim o ile taka opcja jest realna.
    Jak nie to robiłbym piwnicę to chyba najsensowniejsze w tym wypadku.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    Dostał PnB zapewne na podstawie projektu będącego adaptacją projektu z katalogu. I wygląda, że autor adaptacji nie umiał albo nie chciał czytać podkładu geodezyjnego, a już na pewno nie robił wizji lokalnej ("fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu"). Jeśli tak, to pewnie jest podstawa co najmniej do zwrotu pieniędzy za adaptację i skargi do izby architektów, co oczywiście nie załatwi głównej kwestii, czyli jakie fundamenty
    - za Projekt Budowlany ( a " gotowiec " takim NIE JEST ! ) odpowiada projektant !
    1. ) pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić, to poinformować Inwestora o wymaganym zakresie Projektu Budowlanego ( to jest określone Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego )
    2. ) przeanalizować dane wynikające z Warunków Zabudowy ( czy też Planu Miejscowego ) oraz z działki budowlanej ( lokalizacja, spadki, sąsiedztwo, sieci, dojazd, ... ale też i geotechnika, gdzie Opinia Geotechniczna ma kluczowe znaczenie dla posadowienia obiektu na skarpie )
    - mam wrażenie, że zarówno 1.) jak i 2.) nie miało miejsca.

    " Urząd natomiast nie wnikał w to widać wystarczająco "
    - zakres uzgadniania Projektu Budowlanego w Urzędzie jest również uszczegółowiony w Prawie Budowlanym, a to że Urzędnicy często nie widzą rzędnych, terenu - to zupełnie inna kwestia. Ale też i nie muszą - Urząd nie jest od projektowania, nie odpowiada za posadowienie budynku, ... równie dobrze obiekt mógłby wisieć nad skarpą w oderwaniu od grawitacji ziemskiej

    MWM
    - zawsze możesz zlecić Projekt Budowlany Zamienny i na etapie Projektu Koncepcyjnego rozważyć wszystkie możliwości logicznej i ekonomicznej budowy obiektu lub brnąć na bazie braku wiedzy i podpowiedzi kierownika budowy, który również NIE JEST od projektowania, ma inne prawa i obowiązki, a niżeli projektant.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 03-07-2015 o 12:11
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Poza tym piwnicy nie można zbudować sobie od tak, spontanicznie na podstawie wpisu KB do dziennika.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    Zdecydowanie chcę zlecić projekt zamienny.
    Jednak projektanci/konstruktorzy pytają co projektować?????
    - życzy Pan sobie piwnicę czy bez???
    - a może na płycie fundamentowej???
    - a może na słupach???


    Ech..
    Naiwny myślałem, że jak już zlecę usługę to ktoś chociaż powie:
    Panie, nie rób pan głupot. Płyta to najbardziej ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie, albo ... zrobimy płytę pod częścią mieszkalną domu a piwnicę pod garażem, bo MUSI BYĆ. inaczej będzie to niestabilne.......lub coś w tym stylu, a tu nic. Dalej muszę zdecydować sam tak naprawdę.
    Nic to.
    Ruszę temat z projektantem, może jak zacznie wszystko liczyć to sam wpadnie na najbardziej bezpieczne/ekonomiczne rozwiązanie.

    Pozdrawiam,
    MWM
    .
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Poza tym piwnicy nie można zbudować sobie od tak, spontanicznie na podstawie wpisu KB do dziennika.
    To już niestety też wiem, ale dowiedziałem się o tym metodą " na twardo"....
    Wystarałem się już asekuracyjnie o nowe WZ dopuszczające podpiwniczenie. Jak wyjdzie piwnica to pójdę do Starostwa złożyć wniosek o zmianę PnB.
    Ostatnio edytowane przez MWM ; 06-07-2015 o 08:00
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    MWM
    - życzę Ci abyś trafił do dobrego architekta / projektanta, który zaprojektuje Ci obiekt funkcjonalny i ekonomiczny w budowie oraz " nie wiszący w powietrzu ".
    - sprawdź czy posiada uprawnienia do projektowania ( wchodząc na stronę i wpisując nazwisko w zakładce " wyszukiwanie czynnych architektów " :
    http://www.izbaarchitektow.pl/
    przynależność do IARP jest równoznaczne z posiadanymi uprawnieniami do projektowania architektonicznego bez ograniczeń, tym samym będziesz wiedział, czy ta osoba odpowiada zawodowo za rozwiązania projektowe, czy nie. ( w ramach swoich uprawnień )
    - sprawdź jakie wykonuje projekty i jakie ma realizacje.
    - z architektem uzgodnij program funkcjonalny i projekt koncepcyjny ( w tym możliwa wariantowość rozwiązań ) na podstawie którego powinien być opracowywany Projekt Budowlany w zakresie którego jest opracowanie: Architektury budynku, Konstrukcji i Instalacji Sanitarnych, Elektrycznych.
    - jako Inwestor zlecający opracowanie : kompletnie się nie przejmuj statyką !!! nie Ty podpisujesz się pod rozwiązaniami projektowymi obiektu.
    - czy by obiekt miał podpiwniczenie, czy nie, czy słupy żelbetowe, czy też inne logiczne konstrukcyjne rozwiązanie - projektant konstrukcji odpowiada za to ! aby budynek Ci się " nie zsunął " i " nie popękał "

    pozdrawiam
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Kolego MWM masz badania geotechniczne? Przy dużych spadkach gruntu często występują przewarstwienia gruntu, czasem o dość dużych różnicach nośności.
    Druga sprawa to spływ wód opadowych nie koniecznie powierzchniowo- a co za tym idzie ciężka izolacja.
    Na dużych skarpach zawsze (my) robimy podpiwniczenia. Zostawienie wysokiej ściany fundamentowej jest nieekonomiczne. Tu dobrze projektanci doradzili.
    Przy bardziej wymagających inwestorach dajemy ściany monolityczne, przy tarczach jest super sztywność, koszty nie są tak duże, zważywszy że ktoś musi wymurować ściany z bloczka. Podnosząc izolacyjność ścian monolitycznych stosujemy dodatki zwiększające szczelność betonu.
    Jeszcze jedna rada dla inwestora, albo raczej dla projektanta sprawdzenie ilości kondygnacji w warunkach zabudowy, bo o ile się dobrze orientuje (już nie chce mi się grzebać w warunkach) kondygnacja podziemna musi być otoczona poziomem gruntu ze wszystkich stron przynajmniej do połowy kondygnacji w świetle, w przeciwnym wypadku to kondygnacja nadziemna (zwłaszcza jeżeli z jednej strony ma wjazd do garażu )
    ktoś wcześniej napisał że projekt powinien składać się z architektury konstrukcji i instalacji sanit. i elektryki- błąd.
    Teraz bez elektryki i instalacji można otrzymać pozwolenie na bud.
    Ostatnio edytowane przez thomas1 ; 14-07-2015 o 21:04

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Proponuje zapoznać się z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wymaganego dla uzyskania PNB
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Proponuje zapoznać się z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wymaganego dla uzyskania PNB
    Proponuje zapoznać się z nowym prawem budowlanym.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony