dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 245
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 4893
  1. #1041
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kiku
    System ogrzewania jak w temacie- Legalett, grzanie w nocy. Prąd na działce mam 3-fazowy na 16A. L. jest chyba tylko na 3 fazy? Projekt domu w trakcie realizacji, parter 110m2 z poddaszem nieużytkowym.
    Nie wiem czy jest sens montować wymiennik ciepła w kominku i podłączać do L., na ile to jest sprawne i ile to kosztuje. No i cały czas nurtuje mnie czy legalett nie wciąga wody z gruntu, skoro nie ma choćby folii.
    Na razie masz pewnie taryfę budowlaną. Przy trójfazowym zasilaniu i zabezpieczenia 16A możesz maksymalnie pobierać ok. 11kW mocy. Dal dobrze zaprojektowanego i wykonanego domu powinno to w zupełności wystarczyć. Jeżeli jednak ogrzewanie elektryczne ma być Twoim jedynym system grzewczym, i zamierzasz grzać tylko w II taryfie (10h dziennie), to warto by było mieć niewielką rezerwę. Ja w swoim domu mam przyłącze o mocy 14kW, dom jest większy 150m2 powierzchni użytkowej.

    Podciągania wody się nie obawiaj. Po to daje się podsypkę żwirowo-piaskową, żeby nie było kapilarnego podciągania wody.

  2. #1042

    Domyślnie

    Co do folii to wydaje mi się, że Legalett zabrania stosowania takiej pod ogrzewaną częścią fundamentu.

    Jeżeli chodzi o prąd to podczas wyliczeń trzeba przyjąć, że wszystkie agregaty będą pracowały jednocześnie.

    Pozdrawiam,
    MCB

  3. #1043

    Domyślnie

    Co do mocy przyłączeniowej - nie same agregaty stanowią o zapotrzebowaniu. Wbrew pozorom cała reszta budynku też prądu potrzebuje - pytanie jakie główne odbiorniki będą zamontowane (podgrzewacz przepływowy / bojler, kuchenka, piekarnik, czajnik elektryczny, inne ogrzewanie, komputery, telewizory, pralka, zmywarka, oświetlenie itp...). Żeby było śmieszniej jeśli będziesz miał 12kW mocy przyłączeniowej, agregaty elektryczne (zależy jakie) potrzebują min. 8kW... zostaje 4... biorąc pod uwagę, że będą działały w nocy to zostaje prądu żeby włączyć komputer, telewizor i kilka żarówek... A co z ciepłą wodą, zagotowaniem wody na kawę/herbatę... Jeśli nie masz gazu (szczególnie do ogrzewania i ciepłej wody) to 12kW będzie zdecydowanie za mało...
    Wykańczam wykończeniówkę i z wzajemnością.
    Tak czy inaczej grunt to spokój

  4. #1044

    Domyślnie

    Otóż to.
    Przy wyliczaniu zapotrzebowania mocy dla domu stosuje się współczynnik równoczesności.
    Dla ogrzewania prądem oraz przygotowywania CWU i do tego w II taryfie
    będzie on równy 1 (dla tych urządzeń).
    Można wyliczyć moc "na styk" i zastosować przełączniki wyłączające obwody grzewcze przy przekroczeniu poziomu mocy o określoną wartość w pozostałych obwodach. Przy bezwładności legalettu będzie to niezauważalne, pod warunkiem, że nocy (okresu dostępności II taryfy) wystarczy (co przy bardzo dużych mrozach może być niemożliwe).

    MCB

  5. #1045

    Domyślnie

    Witam wszystkich .Od trzech dni przeglądam to forum ponieważ jestem na etapie projektowania swojego domu zainteresowałem się tą płytą ,dotychczas o niej nie słyszałem.Mój dom będzie dosyć spory w porównaniu z innymi tu przytaczanymi przykładami.Nie podpiwniczony ,parterowy z poddaszem użytkowym gdzie powierzchnia parteru wynosić ma 165m2 czyli 15mX11m.Dom ma być bardzo ciepły Izolacja podłoża posadzki 30cm styropian ściany w systemie thermomur lub izodom 2000(dom ze styropianu) grubość zewnętrznej izolacji tj.25cm styropian fs 30 dach wełna mineralna gr.30-40cm okna Ms trój szybowe u=0,6 od południa Prawie 3/4 pow.ściany okna.wentylacja mechaniczna z reupuratorem stokair.no i właśnie dalej mam dylemat ogrzewanie podłogowe na pewno ale dół i góra myślałem o wodnym zasilanym z pompy ciepła ale nie mam pewności czy mi to wystarczy więc chciałem dodatkowo jakiś zwykły piecyk na dogrzanie w ciężkich mrozach.Nadmienię że żadnego kominka nie planuje bo nie chcę mieć syfu w domu i co roku malować salon.Na tym stropie właśnie cały czas chodzi mi po głowie żeby w stropie od razu zrobić to ogrzewanie podłogowe a strop chciałem zrobić też styropianowy firma JiSz łodzi ale nie wiem jak to ugryść i pojawiła mi się ta płyta ale po pierwsze aż się boje zapytać ile by miała na mój dom kosztować płyta L.Czytałem na ich stronie również że się robi z tego stropy ale nigdzie tego nie pokazują ani nawet nie czytałem na forum.Druga sprawa to boję się żę nie będę mógł wydolić na prąd przy takiej powierzchni.Są oczwiście czytałem ,wymienniki na wodę które można zasilić z pompy ciepła Zasilić trzeba wodą o temperatyrze 55-75oC nie wiem czy pompa da tak wysoką temperature?Sam w końcu nie wiem czy w ogóle będzie mi potrzebne jakieś dodatkowe ogrzewanie czy wystarczyło by mi dogrzanie powietrza w wentylacji.Czy moż mi ktoś pomóc w podjęciu jakiej sensownej decyzji?Pozdrawiam wszystkich na forum

  6. #1046
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974
    Witam wszystkich .Od trzech dni przeglądam to forum ponieważ jestem na etapie projektowania swojego domu zainteresowałem się tą płytą ,dotychczas o niej nie słyszałem.Mój dom będzie dosyć spory w porównaniu z innymi tu przytaczanymi przykładami.Nie podpiwniczony ,parterowy z poddaszem użytkowym gdzie powierzchnia parteru wynosić ma 165m2 czyli 15mX11m.Dom ma być bardzo ciepły Izolacja podłoża posadzki 30cm styropian ściany w systemie thermomur lub izodom 2000(dom ze styropianu) grubość zewnętrznej izolacji tj.25cm styropian fs 30 dach wełna mineralna gr.30-40cm okna Ms trój szybowe u=0,6 od południa Prawie 3/4 pow.ściany okna.wentylacja mechaniczna z reupuratorem stokair.no i właśnie dalej mam dylemat ogrzewanie podłogowe na pewno ale dół i góra myślałem o wodnym zasilanym z pompy ciepła ale nie mam pewności czy mi to wystarczy więc chciałem dodatkowo jakiś zwykły piecyk na dogrzanie w ciężkich mrozach.Nadmienię że żadnego kominka nie planuje bo nie chcę mieć syfu w domu i co roku malować salon.Na tym stropie właśnie cały czas chodzi mi po głowie żeby w stropie od razu zrobić to ogrzewanie podłogowe a strop chciałem zrobić też styropianowy firma JiSz łodzi ale nie wiem jak to ugryść i pojawiła mi się ta płyta ale po pierwsze aż się boje zapytać ile by miała na mój dom kosztować płyta L.Czytałem na ich stronie również że się robi z tego stropy ale nigdzie tego nie pokazują ani nawet nie czytałem na forum.Druga sprawa to boję się żę nie będę mógł wydolić na prąd przy takiej powierzchni.Są oczwiście czytałem ,wymienniki na wodę które można zasilić z pompy ciepła Zasilić trzeba wodą o temperatyrze 55-75oC nie wiem czy pompa da tak wysoką temperature?Sam w końcu nie wiem czy w ogóle będzie mi potrzebne jakieś dodatkowe ogrzewanie czy wystarczyło by mi dogrzanie powietrza w wentylacji.Czy moż mi ktoś pomóc w podjęciu jakiej sensownej decyzji?Pozdrawiam wszystkich na forum
    Co prawda na stronach L. można znaleźć informację, że źródłem ciepła w tym systemie może być pompa ciepła, ale ... diabeł tkwi w szczegółach.
    Istnieją pompy ciepła, które są w stanie dać temperaturę nawet i 90 st. C, ale nie mają one COP rzędu 3,5 - 4,0, tylko znacznie niższe. Jeśli myślisz o pompie ciepła, to ogrzewanie powinno być niskotemperaturowe. System L. nie jest systemem niskotemperaturowym. Co prawda temperatura płyty fundamentowej, czy stropu grzewczego jest niewysoka, ale temperatura powietrza krążącego w kanałach powietrznych już nie. Biorąc pod uwagę to, że po drodze konieczny jest jeszcze dodatkowy wymiennik ciepła nie jest to system najlepiej współpracujący z pompą ciepła.

    Masz dwa wyjścia : zastosować typowe rozwiązania systemu L. np. agregaty elektryczne, albo zrobić płytę fundamentową zaizolowaną od spodu i strop np. prefabrykowany JS i do tego dodać wodne ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła.
    Które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze trudno powiedzieć.
    Przy pompie ciepła będą wielokrotnie niższe koszty eksploatacji (3-4 krotnie niższe) i to zarówno w zakresie ogrzewania jak i przygotowania ciepłej wody (w Twoim domu ten koszt może sięgnąć 30-40% kosztów zużywanej energii).
    Czy system L. będzie na tyle tańszy, że opłaca się później ponosić wyższe koszty eksploatacji ?

    Czy w ogóle będzie potrzebować ogrzewania ? Jeżeli zejdziesz ze szczytowym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania poniżej 2kW możesz podgrzewać tylko powietrze do wentylacji. Jeżeli masz większe zapotrzebowanie powinien być jakiś układ grzewczy. Weź też pod uwagę problem przygotowania ciepłej wody.

  7. #1047

    Domyślnie

    Wielkie dzięki HenoK za szybką odpowiedź!Pompa ciepła liczę że jej pobór prądu powinien być na poziomie 2 max 3KW sprężarka mocy elektrycznej to zobacz sam jaka jest różnica w poboże prądu gdzie czytam tu że przy powierzchni już nie pamiętam ktoś pisał 130 czy 150m2 płyty 2 agregaty po cztery grzałki 1500 czy 2000w.To na moją płyte by wyszła masakra no i jeszcze poddasze inni ogrzewają też np.prądem.Do CWU będą solary 2-3 szt i bojler 300-500L na lato w sezonie grzewczym myśle że pompa da radę jeszcze wode podgrzać a jak nie to właśnie chcę do tego dostawić zwykłego śmieciucha do pomocy.Do Pompy chcę zrobić poziomy wymiennik ciepła w gruncie mam działkę 1,5ha więc miejsca w brud.Ogólnie ciężko jest wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla domu nikt chyba tego nie jest w stanie zrobić na 100% bo zasada jest taka papier sobie a rzeczywistość sobie więc nawet gdyby mi ktoś wyliczył że nie będzie mi potrzebne ogrzewanie to i tak w naszych warunkach to za duże ryzyko żeby z niego rezygnować.Ale ogólnie bardzo mi się podoba pomysł z płytą chodzi mi o to że ocieplenie pod całym budynkiem a nie między ławami i całe centralne w fundamencie za jednym razem.Dałbym po prostu na dolnej warstwie zbrojenia rurki od podłogówki na to tą drugą warstwe zbrojenia zgodnie z zasadami budowlanymi do tego oczywiście kanaliza i woda i tyle.Mam problem jednak cały czas ze stropem?Czy musiałby być sturopianowy?Bo właśnie na tym forum doszedłem do wniosku że przy podłogówce jest potrzebny dobry akumulator ciepła.Przy tradycyjnej podłogówce w posadzce mamy betonu jakieś 8cm a pod nią na stropie daje się styropian gr.10cm czyli słaba kumulacja ciepła w poruwnaniu z płytą gdzie mamy około 20cm betonu trzymającego długo ciepło myślę zresztą że to świetny pomysł gdzy mamy 2 taryfę żeby nie obniżyła się nam temperatura podczas postoju grzałek czy nawet pompy Ci co mają płytę powinni to wiedzieć i potwierdzić lub zaprzeczyć czy wystarcza tego ciepła na całą 1 taryfę. i tak cały czas kombinuje czy nie dało by się zrobić również takiej płyty na stropie?Np.robimy zwykły strop wylewany na siatce zbrojeniowej normalnie grubość stropu około 12cm,my dajemy 20 cm jak na płycie tylko taniej bo jedna warstwa zbrojenia na to znowu rurki od podłogówki + woda i przejścia na kanalize i kanały wentylacji potem beton zacieramy i mamy znowu dobry akumlator ciepła i oczywiście posadzke gotową pod panele i kafle.Problem jest jednak tego typu jak zrobić izolacje poziomą tego stropu bo chyba też powinna być żeby każda kondygnacja grzała dla siebie a nie jak u moich rodziców na dole zimo na górze trzeba okna otwierać .Zastanawiam się czy wystarczyło by ocieplić taki strop od dołu przyklejając 10-15 styropian czy ciepło nie będzie przenikać przez ściany z dołu do góry i odwrotnie.Czekam znowu na ciekawe podpowiedźi.Pozdrawiam wszystkich czytających

  8. #1048

    Domyślnie

    Witam

    widzę że znalazł się kolejny "oszołom" który chce zbudować dom ze styropianu

    gratuluję, ja też taki zbudowałem i polecam, trzeba być tylko świadomym swojego wyboru i jego konsekwencji. Co do stropu to słusznie zauwazyłeś, że powinien on raczej akumulować ciepło, a nie izolować, dlatego ja zrobiłem monolit (filigran) był on tylko nieco tańszy w materiałach od JS, ale dużo pracy kosztowało dozbrojenie (samodzielne . Mam może mały domek, ale mój strop nie ma łatwego zadanie, bo nie mam żadnych ścianek nośnych. JS to bardzo drogi strop! i wbrew opisom na stronie producenta, ma on jednak dużo wad, zbrojenia wychodzi dużo więcej niż, np. przy terivie. Nie obawiaj się że jedna kondygnacja będzie nadmiernie ogrzewać drugą. Cały dom będzie w ciepłym termosie.

    Z tą mocą to trochę przesadzasz, jedna centralka to 4kW i wystarcza (jezeli dobrze pamiętam do 130-150m2 w zależności od ocieplenia)

    U mnie przy taki ociepleniu jakie ty planujesz L w zupełności wystarcza, i w normalnych warunkach (tak do -5) różnica temperatur między parterem a formalnie nie ogrzewaną górą jest 1^C - parter:20^C, poddasze 18,9^C.
    Przy największych mrozach, temperatura na poddaszu spadła do ok 18^C - ale po odpaleniu kominka na 2-3 godzinki temperatura szybko podnosi się.

    A co do pompy ciepła, to dobrze to przelicz, mi wyszło, że zwróci się ona przy standardowo ocieplonym domu i ogrzewaniu prądem przez L w jakie 15 lat, natomiast już przy super docieplony, nie zwróci się nigdy !
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

  9. #1049
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał lakusz
    U mnie przy taki ociepleniu jakie ty planujesz L w zupełności wystarcza, i w normalnych warunkach (tak do -5) różnica temperatur między parterem a formalnie nie ogrzewaną górą jest 1^C - parter:20^C, poddasze 18,9^C.
    Przy największych mrozach, temperatura na poddaszu spadła do ok 18^C - ale po odpaleniu kominka na 2-3 godzinki temperatura szybko podnosi się.
    Czy w stropie też masz zainstalowane ogrzewanie L.?

  10. #1050

    Domyślnie

    Witam! z tego zacytowanego opisu Lakusza wyrażnie wynika że nie jest góra(poddasze) ogrzewane.A tak poza tym Lakusz jaki masz u siebie system ścian styropianowych(jakiej firmy) i jakiej grubości. Mam nadzieje że pisząc "oszołom"Piszesz o pozytywnym znaczeniu tego słowa jak nie to wyprowadź mnie z błędu?HenoK co o tym sądzisz co napisał Lakusz? czy Te 4 kw w L wystarczą do ogrzania mojej chatki i co myślisz o zwrocie poniesionych kosztów na instalacje pompy?Pompe ciepła zbuduje mi zakład chłodniczy który obsługuje moją firme i będzie kosztowała około 6-7tyś zł.Pompa to proste urządzenie zwykła sprężarka chłodnicza + płytowy wymiennik ciepła do tego dolne żródło ciepła i duży zbiornik(bufor)1000L który już mam kupiłem ze złomu stary hydrofor trochę do przeróbki i do ocieplenia ale to wszystko zrobi mi instalator.Do tego Instalacja podłogowa jak najwięcej krótkich obwodów i kilka pompek oraz zawór trójdrogowy.Pracuje już w mojej firmni takie urządzenie i chyba się sprawuje dobrze!Pozdrawiam

  11. #1051

    Domyślnie

    nie i na razie wszystko wskazuje na to iż w ogóle na poddaszu nie będę instalował ogrzewania, może tylko pociągnę oddzielny przewód do każdego pokoju, pod ew. grzejnik elektryczny, taki z max 1kW, żeby później się nie martwić, choć i tak każdy pokój będzie na osobnym obwodzie, więc raczej nie ma potrzeby, te 2,5mm2 spokojnie pociągnie nawet 3,5kW, a co innego prądożernego może być jeszcze zainstalowane w pokoju dzieci lub sypialni?

    to kolejna zaleta dobrze ocieplonego domu cały dom ogrzewam przy pomocy grzały 3,5kW która zużywa mi jakieś 14-17kWh/24h !!!
    P.S. a jak się zepsuje, to opędzę się spokojnie 2 farelkami - tylko w takiej sytuacji poco wywalać tyle kasy na L
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

  12. #1052

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974
    Witam! z tego zacytowanego opisu Lakusza wyrażnie wynika że nie jest góra(poddasze) ogrzewane.A tak poza tym Lakusz jaki masz u siebie system ścian styropianowych(jakiej firmy) i jakiej grubości. Mam nadzieje że pisząc "oszołom"Piszesz o pozytywnym znaczeniu tego słowa jak nie to wyprowadź mnie z błędu?HenoK co o tym sądzisz co napisał Lakusz? czy Te 4 kw w L wystarczą do ogrzania mojej chatki i co myślisz o zwrocie poniesionych kosztów na instalacje pompy?Pompe ciepła zbuduje mi zakład chłodniczy który obsługuje moją firme i będzie kosztowała około 6-7tyś zł.Pompa to proste urządzenie zwykła sprężarka chłodnicza + płytowy wymiennik ciepła do tego dolne żródło ciepła i duży zbiornik(bufor)1000L który już mam kupiłem ze złomu stary hydrofor trochę do przeróbki i do ocieplenia ale to wszystko zrobi mi instalator.Do tego Instalacja podłogowa jak najwięcej krótkich obwodów i kilka pompek oraz zawór trójdrogowy.Pracuje już w mojej firmni takie urządzenie i chyba się sprawuje dobrze!Pozdrawiam
    no przy pompie ciepła za 10k to może i to jest bardziej opłacalne, tylko czemu prawdziwe pompy ciepła kosztują takie masakryczne pieniądze?

    no przy twojej powierzchni pewnie będzie potrzeba 2 centralek czyli niecałe 8kW

    dom mam z thermomuru z żor 25 styro+15 beton+5 styro, firma jest bardzo uczciwa i pomocna w przypadku kłopotów - choć nie jest najtańsza. Jak będziesz chciał pogadać o szczegółach moich problemów to wal na PW bo tu szkoda miejsca na zaśmiecanie OT
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

  13. #1053
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał lakusz
    nie i na razie wszystko wskazuje na to iż w ogóle na poddaszu nie będę instalował ogrzewania, może tylko pociągnę oddzielny przewód do każdego pokoju, pod ew. grzejnik elektryczny, taki z max 1kW, żeby później się nie martwić, choć i tak każdy pokój będzie na osobnym obwodzie, więc raczej nie ma potrzeby, te 2,5mm2 spokojnie pociągnie nawet 3,5kW, a co innego prądożernego może być jeszcze zainstalowane w pokoju dzieci lub sypialni?

    to kolejna zaleta dobrze ocieplonego domu cały dom ogrzewam przy pomocy grzały 3,5kW która zużywa mi jakieś 14-17kWh/24h !!!
    P.S. a jak się zepsuje, to opędzę się spokojnie 2 farelkami - tylko w takiej sytuacji poco wywalać tyle kasy na L
    Jeżeli na górze jest przestrzeń otwarta, to może rzeczywiście ogrzewanie wydaje się zbędne. Jeżeli są to jednak zamykane pokoje, to powinny być ogrzewane.

    Zamiast pisać ile zużywasz kWh na dobę lepiej napisz ile zużywasz energii elektrycznej w ciągu całego roku (na wszystko). To pozwoli na oszacowanie kosztów ogrzewania, bo przecież w dobrze ocieplonym domu większość zużywanej energii elektrycznej zamieni się na ciepło (może poza oświetleniem zewnętrznym).

  14. #1054

    Domyślnie

    nie mogę napisać ile zużywam na rok, bo mieszkam dopiero od września, a przez pierwsze dwa miesiące było jeszcze mase nieszczelności, poza tym porównywanie całego zużycia energii nie jest dobrym porównaniem, bo każdy ma inny styl życia, ilość sprzętów, itd... poza tym jak ogrzewasz dom gazem to już energii elektrycznej nie doliczasz, więc trzeba porównywać czyste koszty ogrzewania, a zyski z innych urządzeń to skutek ubocznych ich działania

    Jak masz duża rodzinę albo bardzo często gości to musiałbyś uwzględniać ich obecność w bilansie energetycznym, nie tylko jako koszt większego zużycia prądu, choćby na oświetlenie, ale i jako źródło ciepła, toź to grzejnik o temp. ok 36,6 ^C !!!

    poza tym kuchnia elektryczna indukcyjna dużo mniej ciepła generuje niż gazowa lub ceramiczna, a żarówki energooszczędne też słabo grzeją
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

  15. #1055
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974
    czy Te 4 kw w L wystarczą do ogrzania mojej chatki i co myślisz o zwrocie poniesionych kosztów na instalacje pompy?Pompe ciepła zbuduje mi zakład chłodniczy który obsługuje moją firme i będzie kosztowała około 6-7tyś zł.Pompa to proste urządzenie zwykła sprężarka chłodnicza + płytowy wymiennik ciepła do tego dolne żródło ciepła i duży zbiornik(bufor)1000L który już mam kupiłem ze złomu stary hydrofor trochę do przeróbki i do ocieplenia ale to wszystko zrobi mi instalator.Do tego Instalacja podłogowa jak najwięcej krótkich obwodów i kilka pompek oraz zawór trójdrogowy.Pracuje już w mojej firmni takie urządzenie i chyba się sprawuje dobrze!Pozdrawiam
    Jakie będzie COP takiego rozwiązania ? Instalacja z pompa ciepła zwróci Ci się w stosunkowo krótkim czasie, gdy sprawność pompy ciepła będzie wysoka. Dla takiego domu jak Twój pompa ciepła powinna mieć ok. 6-8kW mocy grzewczej. To pozwoli na jego ogrzanie z wykorzystaniem II taryfy i dodatkowo pozwoli na przygotowanie ciepłej wody. Przy powierzchni o której piszesz (ok. 300m2), roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody energią elektryczną IMHO wyniesie 3000 - 4500 zł (z wykorzystaniem tylko II taryfy). Przy pompie ciepła koszt ten można zmniejszyć do 1000-1500 zł (80% w II taryfie).
    Czy się będzie opłacało zależy w dużej mierze od Ciebie. Rocznie na koszta eksploatacji zaoszczędzisz 2000-3000 zł. Jeżeli koszt instalacji z pompą ciepła będzie wyższy od kosztów ogrzewania elektrycznego o np. 20.000 zł, to zwrot inwestycji nastąpi w ciągu 7-10 lat.

    Moim zdaniem nie ma sensu wykonywać kilku instalacji. Pompa ciepła, której zapotrzebowanie na moc szczytową do ogrzewania (np. przy -20 st. C) przy pracy 24h/dobę + dodatkowo 0,5 - 1 kW na przygotowanie ciepłej wody pozwoli na korzystanie w II taryfie przez min. 80% czasu swojej pracy. Instalacja kominka, czy dodatkowego pieca, to nie tylko koszty inwestycyjne, ale także miejsce zajmowane w domu, dodatkowe wymogi (wentylacja), miejsce do składowania paliwa. Kominy są potężnymi mostkami termicznymi bardzo trudnymi do wyeliminowania. W skrajnych sytuacjach zawsze można uruchomić dodatkowe ogrzewanie elektryczne.
    Kolektory słoneczne będą opłacalne (oczywiście także w sytuacji, gdy zainstalujesz pompę ciepła), tylko w sytuacji, gdy możemy uzyskać dodatkową pomoc, np. od gminy.

  16. #1056

    Domyślnie

    Lakusz te gigantyczne pieniądze płacisz za ładnie zapakowany agregat chłodniczy z jak już pisałem wymiennikiem płytowym na pewno nie produkcji firmy której pompe kupujesz oraz za znaczek,logo danej firmytj;wissman lub te wszystkie dostępne na rynku.Zwróć uwagę że te firmy dotychczas specjalizowały się w kotłach olejowych i teraz te produkty dostały strasznie w łeb przy niedawnych cenach oleju więc teraz nie zajmują się produkcją pomp tylko pośredniczą w ich sprzedaży i zarabiają na nich lepiej niż na własnych produktach taki kartel bo wszyscy robią to samo i trzymają podobne ceny patrz jakie logo taka cena to tak jak z telewizorami.A moja pompa będzie miała kształt agregatu jakie widać przy np. sklepach na kwadratowym stoliku trochę miejsca więcej pewnie zajmnie ale to nie jest w moim wypadku problem bo do 300m2 domu będzie przylegał jeszcze garaż dwustanowiskowy a za nimi dwa pomieszczenia gospodarcze właśnie na kotłownie i na graty wymiary tej budowli to 9mX9m oczywiście już nie ogrzewane ale też ze styropianu.Dlaczego użyłeś słowa "oszołom".Pozdrawiam

  17. #1057
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał lakusz
    nie mogę napisać ile zużywam na rok, bo mieszkam dopiero od września, a przez pierwsze dwa miesiące było jeszcze mase nieszczelności, poza tym porównywanie całego zużycia energii nie jest dobrym porównaniem, bo każdy ma inny styl życia, ilość sprzętów, itd... poza tym jak ogrzewasz dom gazem to już energii elektrycznej nie doliczasz, więc trzeba porównywać czyste koszty ogrzewania, a zyski z innych urządzeń to skutek ubocznych ich działania

    Jak masz duża rodzinę albo bardzo często gości to musiałbyś uwzględniać ich obecność w bilansie energetycznym, nie tylko jako koszt większego zużycia prądu, choćby na oświetlenie, ale i jako źródło ciepła, toź to grzejnik o temp. ok 36,6 ^C !!!

    poza tym kuchnia elektryczna indukcyjna dużo mniej ciepła generuje niż gazowa lub ceramiczna, a żarówki energooszczędne też słabo grzeją
    Kogo chcesz oszukać ? Co najwyżej siebie. W dobrze zaizolowanym domu ponad 90% zużywanej energii elektrycznej zamienia się w ciepło. Co więcej tą ilość dostarczonej energii łatwo zmierzyć. Masz rację, możesz w ogóle nie włączać agregatów grzewczych przy temperaturze -20 st. na zewnątrz, jak włączysz przez klika godzin kuchenkę elektryczną o mocy kilku kW, pralkę, zmywarkę, a do tego salon oświetlisz kilkunastoma halogenami. Tylko prądu elektrycznego w ten sposób mniej nie zużyjesz.
    Wiem to ze swojego domu. Podczas weekend, gdy wszyscy są w domu, sporo się gotuje, pierze, dla utrzymania tej samej temperatury w domu potrzeba dużo mniej grzać (przy takiej samej temperaturze na zewnątrz).

  18. #1058

    Domyślnie

    Henok liczę że jak piszesz 1kw mocy elektrycznej sprężarki daje około 4kw mocy grzewczej ,liczę że sprężarka 2kw mocy elektrycznej powinna wystarczyć ale może trochę rezerwy by się przydało ale to już będziemy liczyć z hydraulikiem zawsze też będę mógł bez problemu wymienić samą sprężarkę na mocniejszą a nie całe urządzenie.Słuchaj komin i tak muszę zrobić jakiś bo z garażu muszę mieć wentylacje grawitacyjną to tak przy okazji mogę zawsze dostawić jaiś piecyk a w pomieszczeniu obok może zrobię wędzarnię bo jestem myśliwym i nie mam gdzie tego w tej chwili robić.Mieszkam na wsi na pomorzu i z drewnem jak na razie nie ma problemów 350zł chcą za przyczepe od ciągnika usypaną z czubkiem bez dodatkowych burt pocięte w klocki tylko porąbać.taka przyczepa to około 3-4m3drewna chyba nie drogo.Także ten komin to nie będzie problem z mostkiem bo ten budynek bez ogrzewania.U nas gmina jak narazie dopłaca do przydomowych oczyszczalni ale nie więcej niż 2500zł,którą też zresztą muszę zrobić.Jak mamy duży mróz (-20)to za dnia najczęściej świeci słońce.Moja południowa elewacja będzie stała dokładnie ze stronami świata z kompasem w ręku i cała ta ściana tj.15m będzie mieściła 4 duże okna po 2 m szerokości na parterze i tak samo na poddaszu także w takich mrozach mam nadzieje że za dnia będzie to sporo energi cieplnej na noc spuszczamy rolety ocieplane heroal.Zeby w nocu nie wychładzały .Okna chyba MS super termo PCV SZyba 0,6 rama 1,0 średnia 0,8 tak przynajmniej pisze producent.Na tej południowej ścianie na całej szerokości taras wolno stojący drewniany w celu wyeliminowania mostków cieplnych zimą a latem ma zacieniać okna na parterze jak i na poddaszu bo na nim też zadaszenie.Dobra wystarczy już tego gadania chyba masz już całkowitu obraz tego co zamierzam zbudować i jak to ma wyglądać teraz powiedz o tej mojej płycie na gruncie jak i na poddaszu czy myślisz że zda to egzamin czy lepiej legallet.Większość robót budowlanych mam zamiar sam wykonać także te płyty ponieważ jestem z wykształcenia budowlańcem przez 15 lat miałem własną firmę budowlaną a wcześniej mój ojciec przez 40lat(Ciężko mi z nim rozmawiać o tych nowoczesnych technologiach,on zawsze swoje)a od 10 lat nie jestem w zawodzie czynnie problemy z kręgosłupem prowadzę ze wspólmikami piekarnie i sieć sklepów ale mam 4 miesiące zaległego urlopu i tu go chcę w końcu wykorzystać.Jak zrobię sam to będę miał pewność że zrobię to bardzo dokładnie.Pozdrawiam

  19. #1059

    Domyślnie

    Ja to widzę w moim mieszkaniu gdzy przyjdą goście wystarczy 2 to temperatura w mieszkaniu rośnie dosyć ostro przy zimnych grzejnikach ogrzewane mieszkanie olejem z 21 do nawet 24 w ciągu 2-3 godz.w samym salonie obserwuje to na sterowaniu tam umieszczonym

  20. #1060

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Kogo chcesz oszukać ? Co najwyżej siebie.
    na czym ma polegać oszustwo ?
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

Strona 53 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony