dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 275
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie Nie dość, że pierwszy i duży to jeszcze bez błędów - tak zakładam!:))

    Witam w dziale Dzienników - mam nadzieję, że mogę, najważniejszy warunek po blisko 2 latach spełniliśmy (albo popełniliśmy) i mamy wreszcie dużą, płaską działkę 41x36 w wymarzonym otoczeniu na skraju fajnej aglomeracji i przy lesie, choć z wjazdem z południa...ufff...

    Poprzedni wątek zamykam, choć będę do niego wracać z uwagi na kopalnię pomysłów wnętrzarskich
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...alnego/page106

    ...bo zapomniałam dodać (dla tych, co nie czytali poprzedniego wątku), że z tym naszym domem (przyszłym) jest trochę na opak i nie po kolei rysowałam koncepcje domu, nie mając działki, potem go urządzałam i wizualizowałam - dysputy toczyliśmy jak w realnych wnętrzach - teraz jest już działka, jest też koncepcja domu, są pierwsze wizualizacje i po ich popełnieniu kształtuje się ta bryła......choć pierwsze spotkanie z architektem dopiero za tydzień

    I zupełnie nie wiem, czy rzucać architektowi na stół koncepcję i na jej podstawie omawiać pomieszczenia, rozwiązania, pragnienia i marzenia, czy schować głęboko i czekać na jego pomysły = plusy i minusy:

    - może minąć wiele czasu zanim trafimy w sedno (pokazać)
    - jeśli architekt twórczy (tak zakładam) to moja koncepcja nie powinna mu zaburzyć własnego pomysłu na dom (pokazać, bo łatwiej będzie opowiadać)
    - jeśli jest leniwy to przerysuje moje, doda swoje i nie dowiemy się nigdy, że można było lepiej...(nie pokazać)

    No i jestem w bardzo dużej kropce - z jednej strony, jeśli nie pokazywać, to już wiem, że trochę mnie zmęczy analiza tego co stworzy, bo od pierwszego kopa to nie będzie "moje" (tak zakładam po przeanalizowaniu setek rzutów innych dużych domów). Z drugiej strony ciekawi mnie inne/świeże spojrzenie na działkę, na dom, oczekiwania, pomysły, które w mojej głowie nie powstały.
    Co byście kochani radzili?

    Piszcie proszę tu - nie zakładam wątku komentatorskiego, bo sama się zgubię

    Obowiązkowo będę uzupełniać tzw. spis treści:

    zdjęcia działki - str.8
    moja koncepcja na część dzienną - str.6
    pierwsza koncepcja architekta - str.10
    moje rzuty i moja bryła - str.10
    ostateczna koncepcja - str.13
    wizualizacja bryły - str.13
    Ostatnio edytowane przez ana289 ; 19-08-2016 o 22:25
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Pusia&Kssawery

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    5.018

    Domyślnie

    Witaj Ana289 ponownie.
    Dawno Cie nie było - ale widzę, że nieobecność owocna bardzo
    Życząc powodzenia witam się w Twoim dzienniku

    Ps. Z moich wyliczeń wynika, że w "pokazać - nie pokazać" wyszło 2:1 na rzecz pokazać

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Witaj Pusia
    Z prostych wyliczeń tak wychodzi, ale może są plusy/minusy o których chwilowo nie myślę, a Wam przychodzą do głowy....

    Hmmm....właśnie przeglądam inne dzienniki i obawiam się, czy ja dobrze trafiłam - czy nie powinnam jednak siedzieć w jakiejś galerii (ale czy może być galeria, jak jeszcze dziury w ziemi nawet nie ma?)
    Niemniej w moim dzienniku chyba zabraknie podstawowych informacji o materiałach, stropach, wylewkach, konstrukcjach i kablach....no niestety Może mój mąż założy drugi dziennik to tam będzie technicznie.....
    no albo moderator mnie wyrzuci stąd i przeniesie....dopytam

    Bo u mnie będzie tylko pięknie
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  4. #4

    Domyślnie

    Zapowiada się ciekawie - pokazać! Jeśli architek z polotem, to Wasz pomysł będzie dla niego jedną z inspiracji i wskazówek co Wam się podoba, a jeśli nie ma prawdziwego polotu, to przynajmniej nie zepsuje koncepcji i Was nie rozczaruje. Są na Forum architekci. Jak Oni odbierają takich klientów z własną koncepcją?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Emila3000
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    5.922

    Domyślnie

    Ana gratulacje. działka najlepsza możliwych.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    [QUOTE=ana289;

    Bo u mnie będzie tylko pięknie[/QUOTE]

    Życzę z całego serca, nie wątpię i gratuluję zakupu działki tej wymarzonej.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Emi wiem wiem....co przeżyliśmy to nasze

    nk - wychodzę z podobnego założenia, lepsza już moja koncepcja niż zepsuta koncepcja. Ale nie wiem, jak architekci do tego podchodzą - mam nadzieję, że się nie obrażają z tego powodu?

    Bejaro -
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  8. #8

    Domyślnie

    A moje doświadczenie mówi: nie pokazywać Bardzo dużo zależy od tego, na jakiego architekta trafisz, ale u nas to wyglądało następująco:

    1. Wypisaliśmy z mężem wytyczne do projektu - pragnienia, cele, pewne "konieczności". Wtedy jeszcze miał być to dom z poddaszem użytkowym.
    2. Tak jak Ty lubię wizualizować sobie przyszły dom, więc również rysowałam. I wyrysowałam coś, co bardzo się nam spodobało.
    3. Stwierdziliśmy, że alfą i omegą nie jesteśmy, więc architekt powinien zwrócić uwagę na jakieś dodatkowe rozwiązania.
    4. Poszliśmy, pokazaliśmy wytyczne i powiedzieliśmy: "a oto jak sobie to wyobrażamy" pokazując naszą koncepcję. Zaznaczyliśmy przy tym wyraźnie: "możliwe, że jest coś, czego nie wzięliśmy pod uwagę i bardzo chcemy, żeby pan pokazał nam swoje pomysły. Po pierwsze trzymać się wytycznych, a dopiero po drugie zerkać na naszą wizję".
    5. Efekt? Wytyczne olane, przerysowana moja koncepcja od A do Z i na dodatek popsuta (brak osi! bolało jak zobaczyliśmy).

    Potem zmieniliśmy zdanie i stwierdziliśmy, że zrobimy parterowy - miał się architekt zrehabilitować i pokazać własny pomysł. I pokazał, w wyniku czego zmieniliśmy architekta

    Z obecną architekt właśnie zamknęliśmy koncepcję, robi się konstrukcja i projekty branżowe. Współpracując z nią byliśmy już zdecydowani na dom parterowy, więc jak to ja - już miałam rozrysowaną własną koncepcję. I nie pokazałam, pozostawiając jedynie wytyczne (dość szczegółowe, ale u Ciebie pewnie też takie będą). Efekt? Jej koncepcja niewiele różniła się od mojej, a tam, gdzie się różniła, to na plus dla architekt.


    Podsumowując: nie pokazuj, stwórz wytyczne do projektu
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Ooo Iscra dzięki za opinię
    Faktem jest, że nie współpracowałam z architektem "naszym", mogę sobie tylko marzyć, że jest otwarty, wnikliwy i pomysłowy i nas zaskoczy na plus. Wszak w trakcie współpracy zawsze jeszcze zdążę pokazać, jeśli nie na początku.
    Jak szczegółowe wytyczne przygotowaliście? Same pomieszczenia z metrażem, czy po umeblowaniu?
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  10. #10

    Domyślnie

    Łap:

    Wytyczne
    DOM
    1. parterowy z poddaszem nieużytkowym w stylu dworu staropolskiego, niepodpiwniczony
    2. brak garażu w bryle
    3. preferowany dach czterospadowy o kącie 30-40 stopni
    4. osiowość i symetryczność okien oraz drzwi
    5. brak okien połaciowych, jedynie wole oczka (max po 2 na każdej dłuższej połaci dachu)
    6. poddasze z możliwością adaptacji na “pokoje letnie” (bez żadnych instalacji z wyjątkiem prądu)
    7. maksymalna powierzchnia zabudowy - 300 mkw
    8. wejście od północy
    9. max 3 schody do domu od frontu
    10. elewacja frontowa jak w Turowej Woli

    PARTER - ideał:
    1. sypialnia rodziców z miejscem na: łóżko 2x2m, dwie szafki nocne 0,5x0,5m, szafa 2x0,6m i ewentualne łóżeczko dziecięce w razie potrzeby + garderoba; z oknem od wschodu
    2. łazienka przy sypialni rodziców z wejściem z prywatnego korytarza, NIE przez sypialnię, z prysznicem murowanym bezkabinowym, wanną, bidetem, wc, umywalką i kilkoma szafkami
    3. 3 pokoje dzieci + łazienka dla nich (prysznic murowany bezkabinowy, umywalka, wc, szafki)
    4. część publiczna od prywatnej oddzielona drzwiami (osobny korytarz/hol)
    5. część prywatna to sypialnie i łazienki (dodatkowy WC jest w części publicznej)
    6. miejsce na 2 gabinety (lub jeden, ale dwuosobowy) - 2 komputery stacjonarne, drukarka, rozkładana kanapa, regał na dokumenty
    7. salon, jadalnia i kuchnia jako pomieszczenia przechodnie, ale osobne z bezpośrednim przejściem z kuchni do jadalni
    8. część dzienna podzielona na 3 “strefy”: biblioteczną, telewizyjną, jadalnianą. Wyjście do ogrodu, kącik na robótki (haft, szydełko + materiały)
    9. możliwość połączenia niektórych stref dziennych, np. w przypadku dużej imprezy i konieczności rozłożenia stołu na 30 osób
    10. kominek w salonie/bibliotece z zewnętrznym doprowadzeniem powietrza
    11. jadalnia (stół na 12 osób)
    12. kuchnia ze stołem śniadaniowym na 5-6 osób, NIE od południa
    13. zimna i ciepła spiżarnia
    14. dodatkowy WC NIE przy salonie
    15. wiatrołap z szatnią/szafami wnękowymi i miejscem na wjazd wózkiem dziecięcym
    16. hol + miejsce na schody na poddasze
    17. kotłownia ze składem opału - owies i/lub drewno (w kotłowni umywalka)
    18. wyjście gospodarcze z boku domu
    19. pralnia/suszarnia/prasowalnia w części gospodarczej (blisko kuchni), najlepiej z oknem
    20. spory taras od ogrodu

    W trakcie prac nad projektem zmieniło się kilka rzeczy: zimna spiżarnia i skład opału wyleciały z domu, zamiast tarasu jest weranda, a pralnia ostatecznie wylądowała na wschodniej ścianie domu, w części nocnej, ale z wyjściem na zewnątrz. Z ostatecznego efektu jesteśmy bardzo zadowoleni. Oczywiście musiałam w trakcie prac nad projektem przerabiać go samodzielnie w paincie zamiast pokazywać palcem: "o, to zmienić" Ale to też pozwalało architekt zobaczyć moją wizję. Mimo to nieraz słyszałam: "nie zrobiłam tego po twojemu, bo trzeba by dokładać nowy pion kanalizacyjny, a to bez sensu".

    Do wytycznych były dołączone też informacje o technologii i instalacjach. Oczywiście warto zamieścić też informacje o przewidywanym metrażu, choćby w widełkach, albo o meblach, jakie koniecznie muszą się w danym pomieszczeniu znaleźć.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Iscra bardzo Ci dziękuję zaraz usiądę na spokojnie i spiszę nasze - są w mojej głowie cały czas, ale wiadomo, że w trakcie spotkania połowa gdzieś uleci
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  12. #12

    Domyślnie

    Witaj Ana
    Czyli Pani właścicielka, ku ogólnej radości wszystkich sąsiadów zapewne, sprzedała
    A jak z wodą? Dogadaliscie?

    W sprawie koncepcji zdecydowanie popieram Iscrę, nie pokazuj, ale opisz, tak jak Iscra zaznacz to co MUSI być, i z mniejszym naciskiem to co do ewentualnej modyfikacji
    jesli na początku coś Wam nie podpisuje ze strony architekta, nie będzie "chemii" to zmieniajcie, szkoda czasu i nerwów na przepychanki

    układ domu na działce - lewa granica to las, a co jest przy pozostałych? Może wrysować chociaż schematycznie domy sąsiadów (z wysokoscią), żeby zobaczyć, czy nie zasłaniają Wam słońca albo zaglądają do łazienki? Może ustawienie domu dłuższym bokiem przy granicy wschodniej pozwoliłoby złapać więcej słońca?

    Na pewno będzie super, a skoro dziennik bez domu miał 100 stron, to dziennik z domem ... Będzie rekord

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    hahaha mamik

    dom nie może być na wschodniej granicy (choć było by super) bo w MPZP jest dom z dachem dwuspadowym w układzie kalenicowym - można kombinować z jakąś L-ką.
    Skończyłam pisać wytyczne - wyszły 2 strony - może nas nie architekt nie wyrzuci
    Sąsiad po prawej ma parterówkę z dachem czterospadowym, pewnie nie wyższą niż 6m - nie zabierze słońca
    Po lewej pusta działka
    Od północy niezabudowane pola na nachylonym terenie (my jesteśmy wyżej), zatem nic nie będzie przeszkadzać. Ponieważ działka jest dość duża, słońca z pewnością nie zabraknie - sam dom trzeba doświetlić.

    Z wodą jeszcze nie wyjaśnione - ale mamy rok na ten temat. Przez ten czas albo przejmą wodociągi, albo wejdziemy do komitetu
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  14. #14

    Domyślnie

    Ojej! Zaczyna się dziennik - ale będzie fajnie Gratuluję dogrania sprawy z działką!

    Co do projektu i współpracy z architektem - pokazywać, czy nie pokazywać - pokazać zawsze zdążysz podobnie jak Iscra, zaczęła bym od przedstawienia swoich potrzeb, przemyśleń i wizji architektowi... Jeśli dobry architekt, to dojdziecie do porozumienia w sprawie koncepcji, a Twoje rysunki nie będą miały wpływu na kreatywność architekta...

    Trzymam kciuki!

    EDIT: chyba w jakiejś innej strefie czasowej jestem... jak pisałam, nie widziałam wpisu Anny...
    Ostatnio edytowane przez boratom ; 14-12-2015 o 20:46

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Witaj boratom

    Tak zrobię..dziękuję na sprowadzenie mnie na dobrą drogę - zaczniemy od wytycznych, a potem zobaczymy co się będzie działo Na szczęście nic nas nie goni z budową. Zakładamy na sprawy projektowe rok, wierzę więc, że wszystko uda się przemyśleć i dopiąć. Oby
    Największą zagwozdkę mam oczywiście ze stylem - za dużo mi się podoba, mężowi trochę inaczej i ja bym chciała uzyskać jakiś mix tego co się nam podoba, ale obawiam się bubla i kiczu, który chyba tylko ja bym pojęła Ech...zobaczymy - spotkanie najprawdopodobniej już w piątek - zdam relację
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  16. #16

    Domyślnie

    Melduję się i ja. Ania już wie, ze cieszę się z tej działki, jakbym to ja ją kupiła. Ale kto śledził zmagania Ani w tym temacie wie, że nie było łatwo. Jednak wreszcie JEST!!!
    Bardzo jestem ciekawa spotkana z archi. Powinno być dobrze, bo klient świadomy swoich potrzeb to w mojej opinii - dobry klient !!!
    "dziwny jest ten świat..."

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    Martusiu - witam Cię w moim dzienniku i gorąco liczę na świetne inspiracje - ale to już po zatwierdzeniu koncepcji
    pierwszy i bez błędów-zwariowałam http://forum.muratordom.pl/showthrea...82adam!-%29%29

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana289 Zobacz post
    Zakładamy na sprawy projektowe rok, wierzę więc, że wszystko uda się przemyśleć i dopiąć. Oby
    Sensowne założenie My dokładnie rok temu otrzymaliśmy pierwszą koncepcję domu, a dopiero teraz zatwierdziliśmy ostateczną. Owszem, w międzyczasie było kilka przestojów, zmiana architekta, czekanie na WZ, przeprowadzka...

    Jeśli podoba Ci się wiele rzeczy różnych stylowo to jest rozwiązanie, ale trudne do realizacji, żeby wyszło sensownie, a nie kiczowato. Mianowicie idąc przez dom przechodzimy z jednego stylu do drugiego, ale ważne jest to, by przejście było płynne i by w każdym z tych stylów były rzeczy wspólne, łączące je w jedną całość. Naprawdę MEGA trudna rzecz No i łączenie stylów zupełnie sobie przeciwnych (ludwiki i nowoczesny minimalizm, na przykład) nie wydaje się dobrym pomysłem
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ana289
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    1.941

    Domyślnie

    No i co ja na to poradzę, że podoba mi się ludwikowski stolik przy nowoczesnej sofie

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana289 Zobacz post
    No i co ja na to poradzę, że podoba mi się ludwikowski stolik przy nowoczesnej sofie
    Ana, ale to żaden problem. Ślicznie wygladają takie połączenia i nawet jest to nazwane stylem eklektycznym

    A co do problemu pokazywać-nie pokazywać, to ja mam podobne doświadczenia jak Iscra, więc nie pokazywać (przynajmniej na początku).
    A co do tej listy wymagań, to skróć ją do jednej strony i najlepiej wszystko wypisz w punktach i bardzo czytelnie - inaczej architekt nawet okiem na to nie rzuci (chociaż i tak nie każdy lubi czytać to co mu się przygotuje)

    No i gratulacje z okazji zakupu wymarzonej działki
    Ostatnio edytowane przez moniss ; 15-12-2015 o 18:19
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony