dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jaki rekuperator najtańszy w użyciu (filtry, nagrzewnica) ?

    Jestem prawie zdecydowany na wentylację mechaniczną. Chciałbym, żeby to była jak najtańsze w użytkowaniu. Wiem, że pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, np. zużycie prądu przez rekuperator. I stąd moje pytania: jaki rekuperator wybrać , kierując się kosztami użytkowania.
    1. Zużycie prądu - które rekuperatory zużywają najmniej prądu - pytam o marki i modele, ale też np. o jakieś cech tych urządzeń, które należy brać pod uwagę;
    2. nagrzewnica - wiem , że musi być, żeby rekuperator zimą nie zamarzł, jaką wybrać? czym się kierować? Czy nagrzewnica pracuje non stop , gdy temp. są poniżej 0 ?
    3. filtry - w internecie ceny filtrów są bardzo różne do różnych rekuperatorów, niektórzy użytkownicy sami kupują materiał filtracyjny i po docięciu umieszczają w filtrach - czy wtedy cała wentylacja działa dobrze? Podobno nie da się tak zrobić ze wszystkimi rekuperatorami i ich filtrami? Jak to wygląda?

    Z góry dzięki za odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt z użytkownik się nie wypowie?
    Czyli tanio się nie da?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem sie na Thessla Green AirPack 300V

    rodzima produkcja..
    serwis szybko reaguje rozpbudowane lecz łątwe w ustawianiu sterowanie.
    nierogie filtry
    szybko reagujący serwis.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    1. 18-20W przy ok. 100m3/h
    2. Nie mam. Rozmraża się automatycznie, redukując strumień nawiewny.
    3. 50zł za tkaninę filtracyjną. Wystarczy na cztery lata przy założeniu że wymieniamy filtry 4x w roku.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    "2. Nie mam. Rozmraża się automatycznie, redukując strumień nawiewny.
    3. 50zł za tkaninę filtracyjną. Wystarczy na cztery lata przy założeniu że wymieniamy filtry 4x w roku. "

    Nie masz nagrzewnicy? I nie zamarza w mrozy?
    Rozumiem , że masz możliwość włożenia do filtra takiej tkaniny? Musiałeś kupować jakieś specjalne wkłady?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ma nagrzewnicy, jeśli zamarza, to zmniejsza nawiew:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7033605

    Nie musiałem kupować żadnych specjalnych wkładów na filtry.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie ma nagrzewnicy, jeśli zamarza, to zmniejsza nawiew:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7033605

    Nie musiałem kupować żadnych specjalnych wkładów na filtry.
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ponizej dane z godzinnej obserwacji Kinetica. W tabelach odpowiednio
    Godzina, Temp. Zewn, Wydajność nadmuchu, Temp na najdalszym anemostacie, Temp. na najbliższym anemostacie.

    Najdalszy anemostat - około 11 m od skrzynki rozdzielczej, najbliższy - około 6 m od skrzynki, przy czym przewody idące do najdalszego na odcinku 0.5m wychodzą ponad izolacje,cały przeskoczyć wieniec i nie są na tym odcinku izolowane.
    Przewody WM idą nad sufitem podwieszanym, lezą na 5cm wełny mineralnej. Przysypane są warstwą 30cm celulozy.
    Program u-wert wylicza, ze przy aktualnej temperaturze zewnętrznej, temperatura izolacji przy dolnej ściance rury to 16.6C, a przy gornej to juz tylko 12C co ma wpływ na sprawność całej instalacji

    Rekuperator ustawiony nominalnie na wydajność nawiewu i wywiewu 30%
    Wyniki:


    23.00 -11 16% 15.9 16.8
    23.10 -11 16% 15.9 16.8
    23.20 -11 16% 15.9 16.8
    23.30 -12 0% - -
    23.40 -12 0% - -
    23.50 -12 25% 16.5 17.6
    00.00 -12 25% 16.5 17.5

    Jak widać rekuperatoró w trakcie 60 minutowej obserwacji, wyłączył się na ok. 15 minut, cześć czasu przepracował z mocno obniżoą wydajnością nadmuchu 16%, cześć z wydajnością 25%.
    Z wydajnością 25% pracował jeszcze do godziny 00.20, teraz pracuje na 16 procent, pewnie za pół godziny sie nawiew wyłączy na kwadrans.

    Widać, że kiedy reku pracuje na 25% temperatury nawiewu są wyższe, niż kiedy pracuje z wydajnością 16% - powietrze szybciej pokonuje kanał i nie zdąży stracić temperatury.

    Sprawność układu:
    W tej chwili mam w dwóch pomieszczeniach z wywiewem (łazienka kuchnia) 22C, a w trzech 17.8-18C (pomieszczenie techniczne, wiatrołap i niewykończone jeszcze WC).
    Liczę wiec temperaturę wywiewaną 20C

    Sprawnosc powyzej 85%.

    Wilgotność w domu :43%

    W momencie,cw ktorym rekuperator wstrzymuje nawiew, mozna fajnie wychwycić wszystkie nieszczelności domu. Wiem już w którym miejscu korekty wymaga klapa wyłazy strychowego i uszczelka drzwi pomieszczenia technicznego.

    Będąc w domu nie da się wychwycić momentu, w ktorym nadmuch pracuje na 25, 16, czy 0 %
    Nawet paląc w kominku, bo wtedy i tak rozszczelnianiam drzwi tarasowe w salonie, aby go nie przegrzać, poza tym wówczas ciepło lepiej migruje do pozostałej części domu.

    Tym samym pragnę zdementować informacje rozsiewane przez TB, ze Kinetic wyłącza się przy -5C.
    Przy -5C sporadycznie zwalnia, ale nawet przy -12C bez nagrzewnicy spełnia swoją rolę.

    Bardzo fajne wyliczenia.
    Jest jednak w nich błąd.

    Sprawność temperaturową wylicza się przy strugach zrównoważonych !

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Faktycznie, dlatego w OZC mam przyjęta sezonową sprawność rekuperatora na 70%.

    Natomiast te 80-85% bedzie prawidłowe dla temperatur zewnętrznych od -2C, kiedy nie włącza się jeszcze tryb antyzamrożeniowy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Fachowcy od rekuperacji (dokładnie 3) powiedzieli mi, że teraz rekuperatory tak się produkuje, że trudno samodzielnie zrobić filtr z tkaniny czy czegoś podobnego. Filtry mają podobno jakieś specjalne obudowy, które się nie otwierają. Czy to prawda?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To jak się wymienia filtry ?


    U mnie są dwie klapki, wyciągasz dwie ramki z naciągniętym na nie, zużytym filtrem, usuwasz stary, naciągasz nowy, wkładasz na swoje miejsce, zamykasz klapki i tyle.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Czy to dotyczy wszystkich rekuperatorów? Czy jak kupowałeś rekuperator to brałeś to pod uwagę?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie wiem, czy we wszystkich, ale kilka filtrów oglądałem (na zdjęciach) i na ich podstawie starałem sie ocenić łatwość wymiany tkaniny filtrujaćej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cenna uwaga - obejrzeć filtry rekuperatora.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    mam Mistrala 300 Smart - wymiana filtrów prosta - wyłączasz reku, wyciągasz ramkę, wyjmujesz zużyty filtr, zakładasz nowy, wkładasz ramkę

    to wszystko razy 2
    i włączasz reku

    ps. też chyba nie mam nagrzewnicy
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony