dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 84
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    różnica będzie wynosić zimą nawet do 10-15 stopni (mierzone na podłodze w salonie z ogrzewaniem podłogowym).
    Ale czekamy na dalsze jakże w różne strony idące pomysły
    .
    Nie masz racji. Opracowania dla budynków z izolacją krawędziową pionową ścian fundamentowych określają temperaturę gruntu pod budynkiem jako stałą i równą średniej wieloletniej temperaturze powietrza, uwzględniając ocieplenie ścian fundamentowych i masę kumulacyjną budynku roczne wahania temp pod budynkiem są znikome. Dla mojej strefy temp średnioroczna to 10 C ... różnica względem wnętrza budynku wyniesie 10 C lub mniej. Oczywiście zawsze to jakaś strata jest... a koszt jej eliminacji jest niewielki więc przyszli inwestorzy pamiętajcie o tym i eliminujcie nawet te straty (będziecie mieli te parę złotych więcej na spłatę kredytu )
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nie masz racji. Opracowania dla budynków ...
    Robiłeś kiedykolwiek pomiary pirometrem takiego betonowego klocka przygotowanego pod kominek ?
    Czy czytałeś tylko "opracowania" ... ?
    Bo ja te swoje 10-15 stopni różnicy nie wyssałem z palca ani żadnych opracowań, tylko mierzyłem właśnie
    Tej zimy na przykład. W dwu letnim domu o wysokich standardach ociepleniowych i z reku.
    Temperatura płytek na podłogówce 22-26 oC, na "klocku" 12-15 oC. I to był "klocek" bez puszczonego w nim doprowadzenia powietrza w dodatku. Czyli można powiedzieć że w wersji ... cieplejszej ...
    Przy czym nie było żadnej strefy przejściowej pomiędzy tymi pomiarami - można było flamastrem po podłodze wyrysować dokładnie gdzie kończy się sam beton a zaczyna wylewka z podłogówką i izolacją.
    Trzy płytki 50x50 cm na centralnym miejscu ściany w salonie, przeznaczonym w przyszłości pod kominek robiły taki dyskomfort cieplny dla mieszkańców domu, że rozmowę o kominku zaczęli pytaniem czy podejmę się najpierw "wyrypania" pół kubika betonu i założenia izolacji przed postawieniem kominka.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 12-05-2016 o 10:50
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #43

    Domyślnie

    Miałem nadzieje że znasz te przepisy na tyle dobrze żeby skonkretyzować te zakazujące. Tym bardziej że przewidują one taką sytuacje w której materiał palny ma osłonę z tynku lub innego materiał. Przy postawie pod kominek takim materiałem jest wylewka oraz odległość pomiędzy nią a wkładem.
    Podsumowując - jeżeli chodzi o styropian pod wylewką w miejscu na kominek nie ma żadnych przepisów które tego zakazują a jedynym przeciwskazaniem w tym zakresie może być ewentualna późniejsza możliwość postawienia w jego miejsce ciężkiego pieca.
    Na tym forum udzielają się nie tylko "prawdziwi zdunowie" i "sfrustrowani zdunowie" lecz również inwestorzy amatorzy, których frustracja wynika z tego że muszą podjąć pewne decyzje i szukają wiedzy, która im w tym pomoże. Z opiniami można się zgadzać bądź nie ale laikowi- amatorowi łatwiej się podejmuje decyzje, zwłaszcza przy rozbieżności zdań, gdy zdania te są uzasadniane. O "prawdziwym zduństwie" i szczytnych ideach jest tutaj sporo w przeciwieństwie do merytoryki i argumentów na jej poparcie. Akurat Forest jest w tym zakresie pewnym wyjątkiem nawet wtedy gdy jest sfrustrowany dlatego ciekawy byłem Twoich argumentów przeciw temu rozwiązaniu.

  4. #44

    Domyślnie

    Post powyżej był adresowany do DUNTE a w zasadzie do jego wypowiedzi w wersji przed jej powtórną edycją.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.

    Robiłeś kiedykolwiek pomiary pirometrem takiego betonowego klocka przygotowanego pod kominek ?
    Czy czytałeś tylko "opracowania" ... ?
    Bo ja te swoje 10-15 stopni różnicy nie wyssałem z palca ani żadnych opracowań, tylko mierzyłem właśnie
    Tej zimy na przykład. W dwu letnim domu o wysokich standardach ociepleniowych i z reku.
    Temperatura płytek na podłogówce 22-26 oC, na "klocki" 12-15 oC. I to był "klocek" bez puszczonego w nim doprowadzenia powietrza w dodatku. Czyli można powiedzieć że w wersji ... cieplejszej ...
    Przy czym nie było żadnej strefy przejściowej pomiędzy tymi pomiarami - można było flamastrem po podłodze wyrysować dokładnie gdzie kończy się sam beton a zaczyna wylewka z podłogówką i izolacją.
    Trzy płytki 50x50 cm na centralnym miejscu ściany w salonie, przeznaczonym w przyszłości pod kominek robiły taki dyskomfort cieplny dla mieszkańców domu, że rozmowę o kominku zaczęli pytaniem czy podejmę się najpierw "wyrypania" pół kubika betonu i założenia izolacji przed postawieniem kominka.
    Pozdrawiam.
    Takie dane to próba manipulacji lub zwykły brak orientacji. Różnica w temperaturze płytek ogrzewanych podłogówką i nie ogrzewanych jest na poziomie 10 stopni w dowolnym miejscu budynku. Ze styropianem, lub bez. Gratuluję "rypania", a klientowi bezsensownych kosztów. Uprzedzam - mierzyłem!

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Pozwolisz że nie zgodzę się z Tobą ?
    Pomierz temperaturę podłogi w budynku gdzie nie ma podłogówki, tylko są kaloryfery ... raczej nie będzie miała 12 oC ...
    Nie powiesz chyba że brak warstwy ok. 13 cm (5+5+3) izolacji miejscowej na podłodze + ważący około tony klocek fundamentowy pod komin i kominek z reguły bez żadnej izolacji pionowej i z umieszczoną weń chłodzącą rurą (taki standard w tym o czym mowa), nie będą dawały znaczącej różnicy ...
    Mam pomysł ... zrób audyt w tym względzie ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Pozwolisz że nie zgodzę się z Tobą ?
    Pomierz temperaturę podłogi w budynku gdzie nie ma podłogówki, tylko są kaloryfery ... raczej nie będzie miała 12 oC ...
    Nie powiesz chyba że brak warstwy ok. 13 cm (5+5+3) izolacji miejscowej na podłodze + ważący około tony klocek fundamentowy pod komin i kominek z reguły bez żadnej izolacji pionowej i z umieszczoną weń chłodzącą rurą (taki standard w tym o czym mowa), nie będą dawały znaczącej różnicy ...
    Mam pomysł ... zrób audyt w tym względzie ...
    Pozdrawiam.
    Nie odczuwam potrzeby audytu...

    To są bardzo trudne do porównania wartości. W każdym domu są inne warunki. Porównywanie zaś temperatury podłogi domu ogrzewanego kaloryferami i ogrzewanego podłogówką, znacznie wybiega poza temat dyskusji...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Takie dane to próba manipulacji lub zwykły brak orientacji. Różnica w temperaturze płytek ogrzewanych podłogówką i nie ogrzewanych jest na poziomie 10 stopni w dowolnym miejscu budynku. Ze styropianem, lub bez. Gratuluję "rypania", a klientowi bezsensownych kosztów. Uprzedzam - mierzyłem!
    10C ? 4C max w nowoczesnym domu. W łazience troche wiecej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49

    Domyślnie

    Tysiące realizacji różności zmuszają do dedykowania odpowiedniej wiedzy każdemu.
    Wspomnę, że cóż to za magik, który na poparcie swego kunsztu musi wypominać tysiące swoich prac i o nich przy każdej okazji przypominać.
    Kasanowa nie chwalił się że może i że potrafi
    Foresta mądrości nomen omen przypominają bajery sprzedawców odkurzacza rainbow tym niemniej mógłby choć od czasu do czasu poczytać stare książki o nauce budownictwa ogólnego.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    Odpowiadam Panu Regut1 (przepraszam miała być odp. - coś sobie nie radzę, dajcie mi czasu proszę)
    Jestem rzemieślnikiem - zdunem i wykonuję pracę zgodnie ze sztuką - tak jak mnie nauczono. Trzymam się sprawdzonych standardów jak i staram się monitorować nowinki. W przypadkach wyjątkowych owszem sięgam do przepisów prawa lub nawet konsultuję z zaprzyjaźnionym radcą prawnym. Jak pisałem trzeba czytać karty produktów i spełniać wymagania montażowe lub przepisy prawne, polskie normy. Nietrzymanie się tego grozi fuszerką budowlaną. W takich przypadkach często dochodzi do nieszczęść. Ponadto inwestor doszukując się nieprawidłowości w wykonaniu może odmówić zapłaty a także pociągnąć wykonawcę do odpowiedzialności karnej.
    Panie Regut1 nie chcę dzielić jakoś środowiska zdunów (nie to było moim zamiarem). Jest to zbyt szlachetny zawód. Tak zgadzam się z Panem iż są ludzie którzy szukają wiedzy na forum, i może właśnie z powodu tak znacznego podziału zdań pojawia się ich frustracja. Inwestor powinien zaufać wykonawcy, w przeciwnym razie zawarcie umowy niema sensu. Wiedzy sprawdzonej szukam głównie w literaturze. Traktuję to i inne forum jako okazję do podzielenia się spostrzeżeniami i uwagami oraz chęcią poznania kolegów w fachu. Uważam że nie można opierać się przykładowo opinią Pana X który w swoim poście pisze że najlepszą obudową kominka jest ta wykonana ze styropianu Czytamy, rozmawiamy, wyciągamy wnioski, sprawdzamy to we własnych warunkach (ukłon dla Pana Piotra B) i dopiero wprowadzamy w życie. Tak rozwija się nasz fach tak powstają publikacje.
    Co do styropianu pod kominkiem - dalej uważam że ważna jest rozmowa z klientem. Jeżeli dopuszcza iż kiedyś w przyszłości może być tam piec kaflowy można zaproponować pełną wylewkę. Nie można decydować zamiast inwestora. Jeżeli ma być to kominek zwykły i ma stać na wylewce ze styropianem trzeba dopilnować aby wylewka miała właściwą nośność. Jako że nacisk podawany jest zazwyczaj w kN/m2 można byłoby odpowiednio przeliczyć ( 1kN/m2 daje 100kg ). Za samą wylewkę odpowiada jej wykonawca oraz kierownik budowy. Moim zdaniem najlepiej było by rozłożyć ciężar dodatkowo stosując siatkę zbrojeniową w wylewce oraz rozkładać nacisk punktowy nóżek wkładu. Uważam że sama wątpliwość zastosowania styropianu pod kominkiem wynika z niepewności co do kolejnej warstwy wylewki. Jak ona zachowa się w trakcie kolejnych lat? Jak zareaguje na ewentualne osiadanie budynku? Jaka jest jej jakość? Czy warstwa jest odpowiednia ? Pytań jest wiele i stąd ewentualne ryzyko. Niestety jak to w życiu - trzeba coś wybrać.
    Ostatnio edytowane przez DUNTE ; 12-05-2016 o 14:22

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    dbx ... odkąd wytłumaczyłem Ci w innym wątku (oraz jeszcze parę innych osób) ile błędów popełniłeś ze swoim wkładem i planowanym kominkiem, oraz jak bezsensowne są Twoje pretensje do wszystkich w około w tym względzie, stałeś się bardzo złośliwy i niemerytoryczny w swoich wypowiedziach na FM.
    To dziwne biorąc pod uwagę że jak zacząłeś stosować moje, oraz innych osób, rady we względzie użytkowania swojego palenska, to zaczęło być tylko lepiej ...
    Skoro już musisz "hejtować", to rób to proszę w innych wątkach, w innym dziale. Jakoś przebolejemy brak Twoich postów w tematach kominkowych ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #52

    Domyślnie

    Pochlebiasz sobie , jedyne co przyswoiłem to palenie od góry, a czy to było twoje, to już niech historia wpisów osądzi.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    Witam, prosiłbym doświadczonych budowlańców / użytkowników forum o potwierdzenie teorii położenia styropianu pod kominkiem. A mianowicie czy styropian parkingowy Gold Termoorganika nada się ?Obciążenie ma na poziomie 3600 kg/m2, z kolei komiek będzie ważyć max 500 kg ... to dlaczego wszyscy instalatorzy i reszta mówi by go nie dawać bo popęka ?

    Tylko Pan z wylewek anhydrytowych Knauf oraz Pan z firmy kominkowej radzi dać styropian ..... ?? (choć nie każdej). Proszę o pilną radę czy zostawiać puste miejsce i zalać wszystko anhydrytem czy dać styro i 5cm anhydrytu. Dziękuję

    Z tego "pytania" wynika, że autor jest zdecydowany na styropian, że chce, tylko nie WSZYSCY się z tym zgadzają.
    I to, jest jego dylemat.
    Odpowiadając w zgodzie z pytaniem autora tematu; pod zabudowę kominka, ocieplenia się nie daje.

  14. #54
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Termiczna izolacja pozioma wynika z uzasadnień gruntowych. Mój grunt skłonił mnie do izolacji pionowej poza budynkiem (stanowi ona jednolity element z izolacją ścian budynku) i rezygnacji z izolacji poziomej. Na całej powierzchni budynku nie mam styropianu To nie wszystko! Piwnica pod budynkiem nie ma izolacji termicznej i pozbawiona jest również izolacji przeciwwilgociowej!
    W moim magazynie który jest izolowany termicznie jedynie od góry [ bardzo gruba płyta poliuretanowa ] oraz na ścianach styropianem , natomiast zupełnie bez izolacji od ziemi ...... zimą zawsze jest temperatura na "+"....
    Zapewne u Piotra ciepło jaki dostaje dom " z ziemi " powoduje podobny skutek..
    Darek B

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Z tego "pytania" wynika, że autor jest zdecydowany na styropian, że chce, tylko nie WSZYSCY się z tym zgadzają.
    I to, jest jego dylemat.
    Odpowiadając w zgodzie z pytaniem autora tematu; pod zabudowę kominka, ocieplenia się nie daje.
    To może podaj jakiś argument ?
    Albo choc stosowny fragment z tej literatury, co ją sobie Forest ma poczytać ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To może podaj jakiś argument ?
    Albo choc stosowny fragment z tej literatury, co ją sobie Forest ma poczytać ?
    Pod kominek będziesz musiał teraz w swojej płycie dziurę zrobić, ja chyba też
    Darek a ile na plusie jest w tym magazynie zimą?
    U mnie płyta fundamentowa zimą na 20cm izolacji ma 18-19 stopni oczywiście dom ogrzewany.
    Wymieszało się tutaj wszystko, Piotr wymieszał sytuację domu z piwnicą inni piszą o podłodze na gruncie do tego darek ogrzewa magazyn geotermią.
    Temperatura gruntu pod domem przy dobrym odcięciu pionowym będzie w okolicach 10 stopni więc jeśli komuś w domu wystarczy 8 to może to wykorzystać natomiast jeśli chce mieć 22 to musi liczyć się z podgrzewaniem tego gruntu. Ja osobiście wolę podgrzać tylko 20cm płyty przy izolacji poziomej a jeszcze inni tylko tyle co wylewka.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To może podaj jakiś argument ?
    Albo choc stosowny fragment z tej literatury, co ją sobie Forest ma poczytać ?

    To może skup się na pytaniu autora tematu, który pisze co pisze i oczekuje potwierdzenia lub zaprzeczenia.
    Z jakiego powodu miałbym podawać Tobie jakiekolwiek argumenty ?
    "Budownictwo ogólne", kiedyś obowiązywała taka książka, akurat pasująca do kontekstu jego wypowiedzi.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pyta, bo mu jacyś "instalatorzy" sprzedali jakieś mity.
    Jeśli nie mnie, to podaj argumenty "contra" izolacji autorowi wątku.
    Może sięgnij po książkę, którą przytaczasz i zacytuj fragment, ktory potwierdza Twoja tezę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNTE Zobacz post
    Odpowiadam Panu Regut1 (przepraszam miała być odp. - coś sobie nie radzę, dajcie mi czasu proszę)
    Jestem rzemieślnikiem - zdunem i wykonuję pracę zgodnie ze sztuką - tak jak mnie nauczono. Trzymam się sprawdzonych standardów jak i staram się monitorować nowinki. W przypadkach wyjątkowych owszem sięgam do przepisów prawa lub nawet konsultuję z zaprzyjaźnionym radcą prawnym. Jak pisałem trzeba czytać karty produktów i spełniać wymagania montażowe lub przepisy prawne, polskie normy. Nietrzymanie się tego grozi fuszerką budowlaną. W takich przypadkach często dochodzi do nieszczęść. Ponadto inwestor doszukując się nieprawidłowości w wykonaniu może odmówić zapłaty a także pociągnąć wykonawcę do odpowiedzialności karnej.
    Panie Regut1 nie chcę dzielić jakoś środowiska zdunów (nie to było moim zamiarem). Jest to zbyt szlachetny zawód. Tak zgadzam się z Panem iż są ludzie którzy szukają wiedzy na forum, i może właśnie z powodu tak znacznego podziału zdań pojawia się ich frustracja. Inwestor powinien zaufać wykonawcy, w przeciwnym razie zawarcie umowy niema sensu. Wiedzy sprawdzonej szukam głównie w literaturze. Traktuję to i inne forum jako okazję do podzielenia się spostrzeżeniami i uwagami oraz chęcią poznania kolegów w fachu. Uważam że nie można opierać się przykładowo opinią Pana X który w swoim poście pisze że najlepszą obudową kominka jest ta wykonana ze styropianu Czytamy, rozmawiamy, wyciągamy wnioski, sprawdzamy to we własnych warunkach (ukłon dla Pana Piotra B) i dopiero wprowadzamy w życie. Tak rozwija się nasz fach tak powstają publikacje.
    Co do styropianu pod kominkiem - dalej uważam że ważna jest rozmowa z klientem. Jeżeli dopuszcza iż kiedyś w przyszłości może być tam piec kaflowy można zaproponować pełną wylewkę. Nie można decydować zamiast inwestora. Jeżeli ma być to kominek zwykły i ma stać na wylewce ze styropianem trzeba dopilnować aby wylewka miała właściwą nośność. Jako że nacisk podawany jest zazwyczaj w kN/m2 można byłoby odpowiednio przeliczyć ( 1kN/m2 daje 100kg ). Za samą wylewkę odpowiada jej wykonawca oraz kierownik budowy. Moim zdaniem najlepiej było by rozłożyć ciężar dodatkowo stosując siatkę zbrojeniową w wylewce oraz rozkładać nacisk punktowy nóżek wkładu. Uważam że sama wątpliwość zastosowania styropianu pod kominkiem wynika z niepewności co do kolejnej warstwy wylewki. Jak ona zachowa się w trakcie kolejnych lat? Jak zareaguje na ewentualne osiadanie budynku? Jaka jest jej jakość? Czy warstwa jest odpowiednia ? Pytań jest wiele i stąd ewentualne ryzyko. Niestety jak to w życiu - trzeba coś wybrać.
    To forum peĺne jest przykładow zdjec osob ktore najpierw najpierw zaufaly wykonawcy a nastepnie szukaja ratunku na forum i publikuja zdjecia z efektami tego zaufania. Tu inwestir zadal pytanie przed wylewkami wlasnie po to zeby później nie miec klopotow. Co do edukowania sie to tendencja idzie w kierunku izolowania, szczelnosci i zwiazanej z tym ciaglosci izolacji. Normy jakosciowe i nosnosc wylewki sie sprawdza, przynajmniej tak robil mój parkieciarz. Jezeli jest dobrze wykonana to wklad kominkowy i jego obudowa to dla niej maly pikus. Dotyczy to tez styropianu pod nia a przepisy dotyczace palnosci podloza nie maja tu zastosowania. Pozostale watki a w szczegolnosci tematy szlachetnosci srodowiska zdunow i zagrozen zwiazanych z jego podziałem w wyniku róznicy zdan pomiedzy branżystami na forum sobie odpuszcze. Moge sie zfrustrowac jeszcze bardziej i zaczac podwazac nie mniej szlachetne srodowisko murarzy lub elektrykow lub co gorsze zaczac godzic w jednosc tych srodowisk. Z mojej strony Koniec.

    Podsumowujac: jedynym przeciwskazaniem dla ciaglosci w izolacji podlogi jest ewentualna mozliwosc zlokalizowania w miejscu pod kominkiem ciezkiego pieca. Nie stanowia w tym orzeszkody ani przepisy techniczne lub p.piż. pidobnie jak palnosc steropianu chronionego wylewka.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNTE Zobacz post
    Odpowiadam Panu Regut1 (przepraszam miała być odp. - coś sobie nie radzę, dajcie mi czasu proszę)
    Jestem rzemieślnikiem - zdunem i wykonuję pracę zgodnie ze sztuką - tak jak mnie nauczono. Trzymam się sprawdzonych standardów jak i staram się monitorować nowinki. W przypadkach wyjątkowych owszem sięgam do przepisów prawa lub nawet konsultuję z zaprzyjaźnionym radcą prawnym. Jak pisałem trzeba czytać karty produktów i spełniać wymagania montażowe lub przepisy prawne, polskie normy. Nietrzymanie się tego grozi fuszerką budowlaną. W takich przypadkach często dochodzi do nieszczęść. Ponadto inwestor doszukując się nieprawidłowości w wykonaniu może odmówić zapłaty a także pociągnąć wykonawcę do odpowiedzialności karnej.
    Panie Regut1 nie chcę dzielić jakoś środowiska zdunów (nie to było moim zamiarem). Jest to zbyt szlachetny zawód. Tak zgadzam się z Panem iż są ludzie którzy szukają wiedzy na forum, i może właśnie z powodu tak znacznego podziału zdań pojawia się ich frustracja. Inwestor powinien zaufać wykonawcy, w przeciwnym razie zawarcie umowy niema sensu. Wiedzy sprawdzonej szukam głównie w literaturze. Traktuję to i inne forum jako okazję do podzielenia się spostrzeżeniami i uwagami oraz chęcią poznania kolegów w fachu. Uważam że nie można opierać się przykładowo opinią Pana X który w swoim poście pisze że najlepszą obudową kominka jest ta wykonana ze styropianu Czytamy, rozmawiamy, wyciągamy wnioski, sprawdzamy to we własnych warunkach (ukłon dla Pana Piotra B) i dopiero wprowadzamy w życie. Tak rozwija się nasz fach tak powstają publikacje.
    Co do styropianu pod kominkiem - dalej uważam że ważna jest rozmowa z klientem. Jeżeli dopuszcza iż kiedyś w przyszłości może być tam piec kaflowy można zaproponować pełną wylewkę. Nie można decydować zamiast inwestora. Jeżeli ma być to kominek zwykły i ma stać na wylewce ze styropianem trzeba dopilnować aby wylewka miała właściwą nośność. Jako że nacisk podawany jest zazwyczaj w kN/m2 można byłoby odpowiednio przeliczyć ( 1kN/m2 daje 100kg ). Za samą wylewkę odpowiada jej wykonawca oraz kierownik budowy. Moim zdaniem najlepiej było by rozłożyć ciężar dodatkowo stosując siatkę zbrojeniową w wylewce oraz rozkładać nacisk punktowy nóżek wkładu. Uważam że sama wątpliwość zastosowania styropianu pod kominkiem wynika z niepewności co do kolejnej warstwy wylewki. Jak ona zachowa się w trakcie kolejnych lat? Jak zareaguje na ewentualne osiadanie budynku? Jaka jest jej jakość? Czy warstwa jest odpowiednia ? Pytań jest wiele i stąd ewentualne ryzyko. Niestety jak to w życiu - trzeba coś wybrać.
    To forum peĺne jest przykładow zdjec osob ktore najpierw zaufaly wykonawcy a nastepnie szukaja ratunku na forum i publikuja zdjecia z efektami tego zaufania. Tu inwestir zadal pytanie przed wylewkami wlasnie po to zeby później nie miec klopotow. Co do edukowania sie to tendencja idzie w kierunku izolowania, szczelnosci i zwiazanej z tym ciaglosci izolacji. Normy jakosciowe i nosnosc wylewki sie sprawdza, przynajmniej tak robil mój parkieciarz. Jezeli jest dobrze wykonana to wklad kominkowy i jego obudowa to dla niej maly pikus. Dotyczy to tez styropianu pod nia a przepisy dotyczace palnosci podloza nie maja tu zastosowania. Pozostale watki a w szczegolnosci tematy szlachetnosci srodowiska zdunow i zagrozen zwiazanych z jego podziałem w wyniku róznicy zdan pomiedzy branżystami na forum sobie odpuszcze. Moge sie zfrustrowac jeszcze bardziej i zaczac podwazac nie mniej szlachetne srodowisko murarzy lub elektrykow lub co gorsze zaczac godzic w jednosc tych srodowisk. Z mojej strony Koniec.

    Podsumowujac: jedynym przeciwskazaniem dla ciaglosci w izolacji podlogi jest ewentualna mozliwosc zlokalizowania w miejscu pod kominkiem ciezkiego pieca. Nie stanowia w tym przeszkody ani przepisy techniczne lub p.poż podobnie jak palnosc steropianu chronionego wylewka.
    Ostatnio edytowane przez Regut1 ; 12-05-2016 o 22:16 Powód: literowki

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony