dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 49 z 57
Pokaż wyniki od 961 do 980 z 1139
  1. #961

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Jutro będę większość dnia sam na budowie i może wreszcie zrobię jakieś zdjęcia elektryki.
    Ooo tak

    PS. U mnie pierwsze fotki drutów na budowie Oj daleka droga przede mną no ale liczę, że się wprawię za dzień czy dwa.
    PS2. I co z Twoim podpisem, poprawisz link?


    Pozdrawiam

  2. #962
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Zrobione.

    Co by tu jeszcze... kupiłem odkurzacz Graphite 59G607 i dodatkowe worki materiałowe, bo na pewno na późniejszych etapach się przyda. Ma gwarancję na gips, więc może nie aż taka chińska wydmuszka. W każdym razie dzisiaj pierwszy raz wypróbowałem z... uwaga... bruzdownicą, która użyta ze 3 razy leżała sobie na firmie. Żeby było śmieszniej to jest to Bosch GNF 35 CA Professional. Śmieszniej, bo pracownicy takiego sprzętu nie używali, bo "za bardzo pyli". Pytam do jakiego odkurzacza podłączali. A oni, że do żadnego. No kur*a, no shit, panowie, pyli? W kilkanaście minut wyciąłem podejścia do czujników / regulatorów temperatury w pokojach do podłogówki. Na razie same kable, bo trochę kosztowna impreza ta automatyka... 50zł / siłownik, pewnie z 12 trzeba będzie na moje 26 obwodów + 2x 500zł listwy sterujące.

    Ale największy dylemat to pogodzenie grzania akumulacyjnego w nocnej taryfie i sterowania siłownikami, które z zasady będą przykręcać pętle jak już będzie za dużo.


    Tak swoją drogą to mam problem z umiejscowieniem czujników: dałem po jednym w gabinetach, tu dylematu nie było. Po jednym w sypialniach na górze. Jeden w hallu przy wejściu z wiatrołapu no i mam problem z salonem. Połączony jest z hallem, jadalnią i kuchnią.




    Ten czujnik w hallu to po lewej stronie od otworu drzwiowego z wiatrołapu. No i co dalej? Gdzie dać jeszcze? Przy oknach bez sensu, bo pewnie schowają się za firankami, które przekłamią odczyt. Jedyne sensowne miejsce to na ścianie w salonie na wysokości zasobnika CWU na rzucie.

    Robić w łazience? Taka mała, że pewnie i tak będzie ustawione na stałe + drabinka, która będzie na pewno zawyżać odczyt.


    Dylematy, dylematy...
    Ostatnio edytowane przez ggdh ; 13-02-2018 o 07:17

  3. #963
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Mimo, że instalacja dalej nie skończona - zima jest za łagodna i roboty idą jakby nigdy nic - to wstępnie się pochwalę (KONIECZNIE prawym na zdjęciu i "otwórz w nowym oknie"):


    1) salon (na górze 1x prąd, LAN, antena, na dole 4x prąd i 2x LAN), po prawej koninek + ze 2-3 gniazdka naokoło pomieszczenia)








    2) kuchnia (od lewej: lodówka z podejściem wody do lodu, siła do piekarnika + mikrofala, 2x puszka nadblatowa, 2x puszki przy oknach i jedna niżej do zmywarki, 1x puszka do słupka blatowego, siła do kuchni + pochłaniacz do góry, 1x puszka do słupka blatowego, 1x przełącznik do światła nad blatem "kawowym")




    3) hall (od lewej puszka na kontroler reku, przełączniki światła, rowek pod czujnik temp. do podłogówki, przełączniki światła)




    4) wiatrołap (przełączniki do świateł: wiatrołapu, nad wejściem, w podbitce. Do dodania jeszcze światła ogrodowe przy chodniku / podjeździe. Kabel pociągnięty w prawo nad drzwiami do szafy - tylko na czujnik ruchu)




    5) man-cave (3x4 puszki + po 1 lub 2 LAN na każdą stronę pokoju, po drugiej stronie drzwi akwarium na osobnej różnicówce, serwerownia zasilana z górnej rozdzielnicy, jakieś ~4566 kabli LAN / kamer IP / kontaktronów / czujek PIR - szafka 15U serwerowa + centralka alarmu)






    6) gabinet Małżowinki (2x5 puszek w tym chyba 4x LAN + kontrakton)




    7) łazienka mała na dole (1x puszka prądowa + przełącznik światła nad lustrem lub szafce z lustrem, spięte do różnicówki z akwarium (przez ścianę))




    "kotłownia" (CWU z zasilaniem do grzałki, obok drzwi nad wejściem gniazdko do routera, który będzie na zewnątrz + rowek pod LAN, 1x puszka do rozdzielaczy podłogówki pod listwy sterujące automatyką - do przełożenia, bo ostatecznie będą szafki podtynkowe)






    8a) "kotłownia" - kącik PCi (zasilanie pompy zrobione pod Panasonica T-CAP 9kW według wskazówek instalatora, od którego być może kupię)




    9) pom. gosp. (z lewej siła-gniazdo, 1x puszka do odkurzacza, 1x puszka do zmiękczacza wody, 1x puszka na zaś, 1x wysoko puszka do reku)




    9a) pom. gosp. - rozdzielnica główna (coś czuję, że do zmiany - 3x12 pól to będzie za mało. 1x puszka do pralki)




    PODDASZE. Zrobiliśmy niżej przełączniki świateł za namową dzieciatych znajomych. Ułatwi życie przez pierwsze 4-5 lat Latorośli.


    10) korytarz poddasze (mała rozdzielnica + 1x puszka na zaś)




    11) mała sypialnia / gościnny (6 czy 7 gniazdek dookoła + 1xLAN do biurka)




    12) schowek (1x puszka + światło)




    13) sypialnia Pierworodnego (sam nie wiem ile gniazdek + 1xLAN)






    14) łazienka główna (1x puszka przy wejściu, nad blatem z 2-ma umywalkami po 2x puszka + przełącznik do światła nad lustrem, skrajnie z lewej na zdjęciu 1x puszka między szafka umywalkową a prysznicem)




    15) sypialnia główna (2xLAN przy łózku - inwencja chłopaków , puszki przy łóżku po zabudowie GK, bo za nisko wyszedłby skos, 2x puszki przy oknie balkonowym, ileśtam puszek w garderobie)









    Aż tyle i tylko tyle.


    Coś do zmiany? Gadać mi tu zaraz jak mogę jeszcze zmienić

  4. #964

    Domyślnie

    Wow, ile pracy. Jakie wytyczne są do podłączenia pci?
    Sterownik od rekuperatora normalnie z puszką podtynkową? Jaki przewód, skrętka?
    Ilość gniazdek lan mnie przeraża, po co na co na raz tyle gniazdek w jednym pokoju?

    Pozdrawiam
    Karol

  5. #965
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar chilli banana
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    610

    Domyślnie

    też ciśnie mi się na usta - wow, ile pracy

  6. #966
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Reku nie wybrany, a są takie z puszką i natynkowe. Są na skrętkę i bezprzewodowe. Wolę zrobić na zaś.

    LANów tyle, bo Małżowina geodetka, więc PC, laptop, drukarka, ploter... U siebie mam tyle, bo... mogę w sypialniach na górze po jednym, bo wifi niepewne przy tych wszystkich belkach / podciągach. W salonie, bo smartTV, dekoder, amplituner, media center.

  7. #967

    Domyślnie

    Lubisz tak wysoko TV?
    Ja tak mam w mieszkaniu trochę z musi i nie bardzo mi pasuje. Teraz robię niżej.

    W kuchni aż gęsto od puszek

    Zamiast wymieniać rozdzielnice możesz dołożyć druga.
    Ja do swojej 3x14 dołożyłem 1x18.

    A jak planujesz obsadzić te puszki LAN ładnymi gniazdami to pociągnie po kieszeni.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  8. #968
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Jakie wymiary ma kanał jakiego użyłeś jako przepust na kable do TV?

  9. #969
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Dosłownie wczoraj Żona zwróciła mi uwagę, że coś wysoko ten TV wyszedł... Najwyżej gniazdka i tunel będą w górnej jego części.

    Tunel zmierzę dzisiaj, ale chyba ma 12x6.

  10. #970
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Lubisz tak wysoko TV?
    Ja tak mam w mieszkaniu trochę z musi i nie bardzo mi pasuje. Teraz robię niżej.

    W kuchni aż gęsto od puszek

    Zamiast wymieniać rozdzielnice możesz dołożyć druga.
    Ja do swojej 3x14 dołożyłem 1x18.

    A jak planujesz obsadzić te puszki LAN ładnymi gniazdami to pociągnie po kieszeni.
    A widziałeś wielkośc tego TV?
    To wymalowane kredą.

  11. #971

    Domyślnie

    Kawał dobrej roboty! Długo to wszystko planowałeś?

    aiki telewizor ogromny Pewnie ze 100"
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  12. #972
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Ten TV to kolejna inicjatywa chłopaków z firmy mi pasuje, byle na taki się zrzucili na parapetówkę

    Co do planowania to w sumie nie aż tak dużo. Wiele rzeczy wyszło w praniu. Jedyne co było faktycznie przemyślane to kuchnia.

    I żeby była jasność: ja co nieco zrobiłem, ale olbrzymią WIĘKSZOŚĆ zrobili pracownicy (pewnie niektórzy kojarzą, że wykonujemy przyłącza energetyczne, więc elektryków i monterów potrafiących używać 2 rąk ci u nas dostatek).


    Dzisiaj zacząłem kłaść UTPki na górze do czujek ruchu - będę robił podsufitowe + kontraktony w drzwiach balkonowych / oknach dachowych. Przy okazji obczaiłem sposób na wciąganie długiego kabla w peszel (10m+), co na początku nie było dla mnie takie oczywiste


    Wracając do sposobu mocowania peszli do podłogi to, jak wspominałem, używaliśmy kołków szybkiego montażu 6/40 z drutem:




    A kilka peszli na płaskiej podłodze mocowaliśmy (nie od początku, bo nie dopilnowałem, zastanawiam się czy nie poprawiać...) o tak:




    I jeszcze chyba Kamil u Karola wspominał o taśmie perforowanej. Przemyślałem i kupiłem najcieńszą, ale głównie do mocowania peszli do więźby i jętek. To co jest teraz zrobione to na odpi.rdol, więc do poprawy. Są wkręty + druciki, więc peszle wiszą sobie jak chcą. Pół biedy jak jest taki jeden, ale jak jest np 4 obok siebie to zajmują konkretną część z 20cm, które mam przeznaczone na wełnę między jętkami.


    Jutro powinien dojechać EPS100 na podłogi + kontynuacja kabli do alarmu i poprawa mocowania peszli do drewna.


    Aha. Tunel pod TV to takie 115x55, czyli pewnie w sklepie nazywają to 12x6.

  13. #973
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    .........Ale największy dylemat to pogodzenie grzania akumulacyjnego w nocnej taryfie i sterowania siłownikami, które z zasady będą przykręcać pętle jak już będzie za dużo. ....
    nie żebym Cię deprymował, ale w energooszczędnym domu z akumulacją ciężko będzie Ci sterować podłogówką tak jakbys chciał. Najlepiej ustawić raz na rozdzielaczu porkętłami aby uzyskać takie temperatury w pomieszczeniach jakie sie chce i zapomnieć. Takie sterowanie zda egzamin tylko w dłuższym okresie czasu, na codzien będzie bezużyteczne, chyba że masz lekkie ściany i cienką wylewke anhydrytową. Jezeli to zrobisz to zdaj proszę relację jak Ci to się sprawuje
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  14. #974
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Dlatego teraz będą tylko kable. Na zaś

  15. #975

    Domyślnie

    Woow nice job !
    Fajnie ja boje się elektryki tylko pod względem, że gdzieś gniazdka nie zrobie albo gdzies zapomne rzucić kabla do oświetlenia itp

  16. #976
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norbi89 Zobacz post
    Woow nice job !
    Fajnie ja boje się elektryki tylko pod względem, że gdzieś gniazdka nie zrobie albo gdzies zapomne rzucić kabla do oświetlenia itp
    Bierzesz spray i na ścianie psikasz gdzie lampa gdzie gniazdko gdzie łączniki. W taki sposób nie zapomnisz i bedziesz miał lepszą wizję gdzie co jest.

  17. #977

    Domyślnie

    Może w taki sposób nie zapomni ale czy znacząc sobie punkty będzie po prostu pamietał co mu potrzebne to inna sprawa.

    Z mojego aktualnie nabywanego doswiadczenia napiszę tyle, że wbrew pozorom elektryka zajmuje sporo czasu (zwłaszcza w żelbecie i ceramice+cegłach) więc jest czasu na przemyślenia.

    PS. Poprawiłem ten brzydki kabel w łazience już jest pod kątem prostym. Niestety jak robiłem kolejne np dwa razy 4x1,5^2 to je mega strasznie ciężko formować na płasko od ekierki nie wychodzi...

    Pozdrawiam
    Karol

  18. #978
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Jakby to powiedzieć... Jakbym wcześniej miał pojęcie jak podejść do tematu i miał do tego od początku bruzdownicę to pewnie bym porwał się na robienie samemu.

    Dzisiaj policzyłem ile tego wszystkiego mam w domu. Za "punkt" liczyłem każdą puszkę, każdy przełącznik światła, każdy wiszący z sufitu kabel i każdą puszkę rozdzielczą do światła. Wyszło mi tego 177 sztuk (w tym LAN) + 2x rozdzielnica + 5x kamer IP + 12x kontaktronów. Mam dylemat odnośnie czujek PIR - dawać je w każdym pomieszczeniu?


    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Bierzesz spray i na ścianie psikasz gdzie lampa gdzie gniazdko gdzie łączniki. W taki sposób nie zapomnisz i bedziesz miał lepszą wizję gdzie co jest.
    Dokładnie tak robiłem. Może na jakimś zdjęciu jeszcze są punkty napsikane, które zmieniły lokalizację w trakcie instalacji
    Ostatnio edytowane przez ggdh ; 15-02-2018 o 21:30

  19. #979
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nie samą wewnętrzną instalacją elektryczną człowiek żyje








    Wkrótce wrzucę jeszcze bonus z kopania

  20. #980

    Domyślnie

    Proszę napisz jak rozwiązałeś sprawę kontaktronów przy oknach? Jesli masz dwa skrzydła to dajesz dwa osobne przewody? Czy są takie kontaktrony zespolone od razu na dwa skrzydła jednego okna? No i jak przewody wyproawdzasz? Będą po prostu wystawały z tynku w jakiś przypadkowych miejscach czy jakos inaczej?

    Pozdrawiam
    Karol

Strona 49 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony