dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 202 z 652
Pokaż wyniki od 4.021 do 4.040 z 13036
  1. #4021
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To kompletnie nie robi różnicy...
    Widzisz w moim życiu robi. I mniej mam wydatków stałych tym bardziej mam wyjb... na system. Zero długów i niskie koszty utrzymania to podstawa.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #4022
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.623

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    przyjmując sprawność 75% ...
    1 mm nagaru powoduje spadek sprawności o 5-7%

  3. #4023

    Domyślnie

    Nie wiem jak w węglowych kotłach i kominkach ale paląc w kozie a nie wędząc ,nie powstaje nagar.Sciany są wręcz biało szare .Sprawność zwiększa także ponad metrowy komin stalowy nad kozą.

  4. #4024
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Widzisz w moim życiu robi. I mniej mam wydatków stałych tym bardziej mam wyjb... na system. Zero długów i niskie koszty utrzymania to podstawa.


    poruszyłeś bardzo istotną sprawę.....wielu ludzi ma wyj..ba..ne na system, ja również...w pozytywnym tego słowa znaczeniu

    a co do kominka, dla jednego to będzie udręka, strata czasu, brud.....ale w dużej mierze wynika to ze złej organizacji lub braku wiedzy
    a dla drugiego, palenie w kominku jest przyjemnością....a dla przyjemności nikt normalny nie pali butelkami, ubraniami, ramą okna, mokrym drewnem


    i to trzeba rozgraniczyć wyraźnie


    mnie ogrzewanie domu kominkiem kosztuje w tej chwili może ze 300zł/sezon, palę tylko drewnem, suchym drewnem, na kominek wydałem 1,5 roku temu 10.5K
    ogrzewam dom tylko kominkiem, już 14 rok
    uwielbiam to


    dodam jeszcze, że wiem co to znaczy mieć kiepski wkład, albo źle dobrany wkład , bo taki miałem wcześniej....i mam nieodparte wrażenie, że Ci którzy mają kominki, i narzekają na nie, to właśnie takie przypadki


    ja dopiero posiadłem wiedzę jak palić i w czym porządnie palić tylko i wyłącznie dzięki temu forum, półtora roku temu, a wcześniej, wstyd się przyznać, paliłem bez sensu


    edukacja i jeszcze raz edukacja



    właśnie siedzę sobie przy kominku......i jest mega przyjemnie
    ciepło jakie wydziela żywy ogień jest całkiem inne niż kaloryferowe czy podłogowe, jestem humanistą,nie znam się na tym, ale jego odczuwalnośc jest całkiem innego rodzaju, jest mega przyjemne
    Ostatnio edytowane przez Arek74 ; 05-02-2017 o 09:13

  5. #4025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek74 Zobacz post
    poruszyłeś bardzo istotną sprawę.....wielu ludzi ma wyj..ba..ne na system, ja również...w pozytywnym tego słowa znaczeniu

    a co do kominka, dla jednego to będzie udręka, strata czasu, brud.....ale w dużej mierze wynika to ze złej organizacji lub braku wiedzy
    a dla drugiego, palenie w kominku jest przyjemnością....a dla przyjemności nikt normalny nie pali butelkami, ubraniami, ramą okna, mokrym drewnem


    i to trzeba rozgraniczyć wyraźnie


    mnie ogrzewanie domu kominkiem kosztuje w tej chwili może ze 300zł/sezon, palę tylko drewnem, suchym drewnem, na kominek wydałem 1,5 roku temu 10.5K
    ogrzewam dom tylko kominkiem, już 14 rok
    uwielbiam to


    dodam jeszcze, że wiem co to znaczy mieć kiepski wkład, albo źle dobrany wkład , bo taki miałem wcześniej....i mam nieodparte wrażenie, że Ci którzy mają kominki, i narzekają na nie, to właśnie takie przypadki
    Przecież Ty chyba pisałeś, ze 8mp spalasz ? Wcześniej, przed wymiana wkładu kilkanaście?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #4026
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przecież Ty chyba pisałeś, ze 8mp spalasz ? Wcześniej, przed wymiana wkładu kilkanaście?

    potwierdzam, podtrzymuję

    powiem więcej, wybudowałem kilka lat temu drewutnię na 40mp.....a teraz jest zajęta w połowie, druga poszła na zabawki dla dzieci


    jeszcze jedna uwaga, ktoś pisał powyżej, że sezon trwa 5 miesięcy, nie jest to prawda, ja mieszkam we Wrocławiu, najcieplejszym miejscu w Polsce, i grzanie trwa od początku października do końca kwietnia, czyli 7 miesięcy

  7. #4027
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie każdy spala odpadki z palet. Normalnie to byłoby 1700zł na sezon.
    Poza tym, na większości wkładów, jakie oglądałem jako paliwo było podane drewno liściaste.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #4028
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie każdy spala odpadki z palet. Normalnie to byłoby 1700zł na sezon.
    Poza tym, na większości wkładów, jakie oglądałem jako paliwo było podane drewno liściaste.

    ja napisałem jak jest u mnie

    W cięższe mrozy wrzucam ze dwa polana akacji, za którą zapłaciłem 3 lata temu 115zł/mp z przywozem i porąbaniem ( poszukajcie w swoich miastach firm, które zajmują się zielenią miejską - ja od takiej kupuję drewno za niską cenę)
    a resztę palę drewnem popaletowym, i jest to totalny miks, zarówno lisciaste jak i iglaste, jak i szlag wie jakie, bo sporo palet przyjeżdża z Ameryki południowej i Azji
    Komin mam murowany z cegły, tradycyjny, co roku kominiarz, żadnych problemów


    Ja sprzedaję około 1,2mp drewna z palet za 40zł, czyli małe pieniądze - bo mam tego więcej niż jestem w stanie spalić

  9. #4029

    Domyślnie

    palety można palić ale najgorsze jest to pociąć piłą.
    W kontekście sprzątnięcia własnej działki - pociałem i spaliłem.
    Jednak jak miałbym robić to co roku w celach oszczędnościowych - to dziękuję

  10. #4030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Skończył mi się słupek koło kozy i musiałem to uzupełnić słupek mieści 0,2m3 drewna i powiem że więcej z tym roboty niż podajnikowcem przez miesiąc. A co do nagaru nierozumiem?? koza jk się przekopci to się sama oczyści jedynie szybę przeczyszcze co 3 palenia. Toniejest brudna szyba tylko jak się niepali to mi się nie podoba dlatego czyszczę.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #4031
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.894

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    z mojego doświadczenia - drzewo to najmniej wygodne paliwo. Daje najmniejszy komfort (spala się szybko) i trzeba często podkładać. Dobrze spalany węgiel jest wygodniejszy. Drewno jest mniej brudzące ale krótka stałopalność. Jak ktoś już musi spalać paliwa stałe to lepiej kocioł na węgiel w piwnicy niż kominek. Węglem da się palić tak że raz na dobę się rozpala i bez dokładania. Do kominka trzeba dokładać no i brud w mieszkaniu. Lepiej mieć większy brud w kotłowni niż mniejszy brud w salonie
    Jeżeli porównujesz kominek z płaszczem wodnym do pieca na węgiel do c.o. to łatwiej jest krzystać z pieca.
    Jednak kominek bez płaszcza (akumulacyjny czy inny) nie da się porównać z piecem na węgiel do c.o.

  12. #4032
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Przy braku argumentów typowe odwracanie kota ogonem.
    Nie potrafiąc odpowiedzieć na niewygodne pytanie, zmień temat i zaatakuj przeciwnika.
    Pytam wyraźnie.
    Proszę o ekonomicznie uzasadnienie wybudowania w salonie drugiej kotłowni na paliwo stałe z płaszczem wodnym /obok gazowej, PC, węglowej/.
    To nie prawda - pytałeś o kominek do palenia "okazjonalnego":
    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Kurcze.
    Uzasadni ktoś ekonomię posiadania dodatkowej kotłowni na paliwo stale, wybudowanej w salonie za ca 15 000 zł, wykorzystywanej przez 4 m-ce w roku i do tego np. 2-3 razy w tygodniu?
    Zupełnie do tego celu nie potrzeba wydawać 15Tpln.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 05-02-2017 o 15:09
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  13. #4033
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    z mojego doświadczenia - drzewo to najmniej wygodne paliwo. Daje najmniejszy komfort (spala się szybko) i trzeba często podkładać. Dobrze spalany węgiel jest wygodniejszy.
    Z mojego doświadczenia wynika że łowienie ryb na wędkę ,jest najmniej opłacałnym sposobem na pozyskanie
    ryb, a mimo to wiele osób to uwielbia i często spędza długie godziny bez brania po czym zachwyca się jak złapie jedną, którą odda sąsiadowi bo ryby mu nie samkuja . Ja ryby kupuje w sklepie rybnym gdy mam ochotę je zjeść ,ale mimo to lubię łowienie pomimo marnych wyników.
    Z paleniem w kominku jest trochę podobnie,można czas poświęcony na rąbanie,układanie,donoszenie,sprzątanie zamienic na pracę bardziej opłacalną ,ale NIE O TO W TYM CHODZI !! Dla wielu osób palenie w kominku/piecu to jest relaks ....... w tym dla mnie ,a to że moge w perspektywnie czasu zaoszczędzić na rachunkach to jest dodatkowy atut-jednak poboczny .

  14. #4034

    Domyślnie

    Oczywiście można to tłumaczyć relaksem i przyjemnością a to są wartości niewymierne.
    Natomiast w praktyce jak kogoś spytasz czy pali w kominku to najczęściej odpowiedź jest: nie, stoi nieużywany rozpalanie kilka razy na sezon.

  15. #4035

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    Dla wielu osób palenie w kominku/piecu to jest relaks .......
    A ja myślę, że większość z tym relaksem ściemnia lub samemu się oszukuje.

    Prosty test: czy z jaką chęcią porąbalibyście i poukładali drewno sąsiadom? Palilibyście za nich w ich kominkach i wynosili popiół? Skoro to przyjemność to pewnie tak . Ja zdecydowanie nie.

  16. #4036

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    A ja myślę, że większość z tym relaksem ściemnia lub samemu się oszukuje.

    Prosty test: czy z jaką chęcią porąbalibyście i poukładali drewno sąsiadom? Palilibyście za nich w ich kominkach i wynosili popiół? Skoro to przyjemność to pewnie tak . Ja zdecydowanie nie.
    Co innego robić to dla swojej rodziny ,w tym jest ogromna przyjemność.

  17. #4037

    Domyślnie

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    Co innego robić to dla swojej rodziny ,w tym jest ogromna przyjemność.
    Dokładnie. Można by nawet powiedzieć, że to skrót myślowy, moja żona nie gotuje dlatego, że lubi jak ziemniaki wrą na kuchence, panierować schabowe, ani przewracać placki, ale dlatego, ze przyjemność sprawia jej patrzenie na nas pałaszujących to wszystko, dziękujących, wdzięcznych. To normalne, ludzkie.

  18. #4038

    Domyślnie

    ja dziś palę w kominku.
    chodzę tam co godzina albo częściej. Plan jest taki aby nagrzać parter. Wrzuciłem przy rozpalaniu 10kg brykietu. Pali się już około 5h. Trochę się temperatura podniosła ale bez szału - powiedzmy o 1 stopień. Chyba mokry brykiet mimo że lezy od roku w garażu brykiet za 5,5zł.
    Przy kominku nie siedzę i nie patrzę na niego jak na malowane wrota bo niby po co? Widzę go tylko gdy przychodze sprawdzić jaka temperatura powietrza z rur leci.

    Zajeło mi to dziś przynajmniej godzine - wybranie popiołu, odkurzenie, przyniesienie brykietu ułożenie, podpalenie, odkurzenie i potem pilnowanie. Jaki z tego mam zysk? Żaden a nawet stratę. Bo mogłem wcisnąć na noc pilota na klimatyzatorze. Przez noc napompuje tyle ciepła, że rano mam 24 a pod koniec dnia 22,5.
    Kominkiem pod koniec palenia będę miał 24 stopnie, a po 12 godzinach 22,5 albo i mniej - bo jednak nie nagrzeje tak jak klima.

    Zatem - jest to robota głupiego - narobisz się, nasmrodzisz, napylisz a korzyści brak

    Dlatego orzeka się jak w sentencji "tytuł wątku"

  19. #4039

    Domyślnie

    ps. właśnie pisząc posta poczułem rześki smród z sufitu - z nawiewnika wentylacji. Chyba ktoś z sąsiadów doszedł do wniosku że ludzie poszli spać, pora wrzucić coś do pieca dziwnego
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 05-02-2017 o 21:39

  20. #4040
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ares300

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zawiercie
    Kod pocztowy
    42-400
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    ja dziś palę w kominku.
    chodzę tam co godzina albo częściej. Plan jest taki aby nagrzać parter. Wrzuciłem przy rozpalaniu 10kg brykietu. Pali się już około 5h. Trochę się temperatura podniosła ale bez szału - powiedzmy o 1 stopień. Chyba mokry brykiet mimo że lezy od roku w garażu brykiet za 5,5zł.
    Przy kominku nie siedzę i nie patrzę na niego jak na malowane wrota bo niby po co? Widzę go tylko gdy przychodze sprawdzić jaka temperatura powietrza z rur leci.

    Zajeło mi to dziś przynajmniej godzine - wybranie popiołu, odkurzenie, przyniesienie brykietu ułożenie, podpalenie, odkurzenie i potem pilnowanie. Jaki z tego mam zysk? Żaden a nawet stratę. Bo mogłem wcisnąć na noc pilota na klimatyzatorze. Przez noc napompuje tyle ciepła, że rano mam 24 a pod koniec dnia 22,5.
    Kominkiem pod koniec palenia będę miał 24 stopnie, a po 12 godzinach 22,5 albo i mniej - bo jednak nie nagrzeje tak jak klima.

    Zatem - jest to robota głupiego - narobisz się, nasmrodzisz, napylisz a korzyści brak

    Dlatego orzeka się jak w sentencji "tytuł wątku"

    Po 5 godzinach temperatura wzrosła o 1C ? to chyba musisz zamknąć okna
    U mnie po takim czasie jest już gorąco wszędzie i to po kilkudniowej nieobecności

    Godzina na przygotowanie i rozpalenie
    hmm widziałem płytkarza co zanim przykleił pierwszą płytkę też mu zeszło z godzinkę

Strona 202 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony