dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 5 z 652
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 13036
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    NO i tu dochodzimy do prawdy że kominek jest dla
    1. Hobbysty mającego dużo chęci na palenie i dużo czasu na calą tegoż obsługę.
    Dokładnie tak jest. Kominek to sport nie dla wszystkich. Podobnie jak jazda na rowerze górskim. Wydajesz sporo pieniędzy na sprzęt tylko po to żeby się ubłocić, spocić, wypaść z trasy, złamać obojczyk, rozbić głowę i umrzeć. Na cholerę to komu.

    Polacy kochają dworki polskie, poddasza i kominki.
    I możemy być z tego dumni . Taka forma odreagowania po PRLowskich piętrowych klockach.

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Brak negatywnych skutków palenia drewna powietrzno suchego, odpowiednio przygotowanego.
    Prawie, bo zawsze trochę toksycznych oraz rakotwórczych związków idzie w atmosferę.

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Mam pytanie do Używających gazu ziemnego.
    Ile kosztuje 1m3? Realnie ze wszystkimi opłatami.
    Sam nie mam, a nie mogę znaleźć wiarygodnej informacji.
    Wszystko jest popisane tak, żeby nic z tego nie zrozumieć.
    Jakieś porównania kosztów pojawiające się w internecie służą przeważnie udowodnieniu jakiejś tezy, a więc często są tendencyjne.
    Nieraz na przykład podaje się ciepło spalania zamiast wartości opałowej i odwrotnie.

  4. #84

    Domyślnie

    1,9zl za m3 i z tego masz okolo 10kwh przy grzaniu podlogi. Oprocz tego abonament okolo 30 zl miesiecznie

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    1,9zl za m3 i z tego masz okolo 10kwh przy grzaniu podlogi. Oprocz tego abonament okolo 30 zl miesiecznie
    No i właśnie - jak to porównuję np. z czymś takim: http://www.rozmiar.com/ile-kosztuje-m3-gazu.php,
    to cały głupi jestem.
    Powtarzam - nie mam gazu i nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

  6. #86
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Do ceny gazu trzeba doliczyć opłatę dystrybucyjną stałą i opłatę dystrybucyjną zmienną . No i oczywiście abonament, jak Adam 626 napisał. O te opłaty najlepiej zapytaj w swoim rejonie - będziesz miał dokładne info.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #87
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Do ceny gazu trzeba doliczyć opłatę dystrybucyjną stałą i opłatę dystrybucyjną zmienną . No i oczywiście abonament, jak Adam 626 napisał. O te opłaty najlepiej zapytaj w swoim rejonie - będziesz miał dokładne info.
    Sam patrząc na swoje rachunki za prąd czy wodę nie jestem w stanie nikomu odpowiedzieć ile właściwie za jednostkę tych mediów płacę. Gdybym ja zaniósł komuś taką fakturę za swoją dostawę lub usługę, to przecież by mnie zabił śmiechem.
    Do odczytania tych dokumentów trzeba biegłego.

  8. #88

    Domyślnie

    Cena ktora podalem zawiera wszystkobi jest brutto.
    faktury za prad i gaz sa czytelne o ile zrozumiesz idee rozdzielenia sprzedazy medium od dystrybucji

  9. #89
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Przeczytaj kwotę do zapłacenia na fakturze i podziel przez ilość metrów [ tak samo kW przy prądzie]
    Zazwyczaj po takim liczeniu oczy wychodzą na wierzch .
    Mało za gaz ale za to opłaty " przesyłowe stałe , zmienne, widzimisowe , ę-ą-ś-ciowe itd itp " są zawsze duże .
    Darek B

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Przeczytaj kwotę do zapłacenia na fakturze i podziel przez ilość metrów [ tak samo kW przy prądzie]
    Zazwyczaj po takim liczeniu oczy wychodzą na wierzch .
    Mało za gaz ale za to opłaty " przesyłowe stałe , zmienne, widzimisowe , ę-ą-ś-ciowe itd itp " są zawsze duże .
    nieprawda, jak zwykle. z tego wynika, że im ktoś wiecej zużywa, tym tańszą ma 1 kWh. jak przy budowie zużyłem 10 kWh na miesiąc i dostałem rachunek na 20 zł, to wyszło, że 1 kWh kosztuje 2 zł. dobrze wiesz, że to nieprawda, bo w G11 w moim rejonie suma składników zmiennych to niecałe 50 gr.

    liczymy tylko składniki zmienne (dytrybucja + energia). pozostałe w przypadku rachunku za energię elektryczną są takie same dla ciebie, grzejącego kotłownią w salonie i dla mnie, grzejącego bezobsługowo i czysto.

    ale jak już tak chcesz liczyć, manipulancie, to proszę: rocznie zużywam około 7500 kWh (CO+CWU+bytowy z gotowaniem), łączna kwota na fakturach to około 2600 zł. cena 1 kWh to 0,346 zł brutto i ani grosza więcej.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    nieprawda, jak zwykle. z tego wynika, że im ktoś wiecej zużywa, tym tańszą ma 1 kWh. jak przy budowie zużyłem 10 kWh na miesiąc i dostałem rachunek na 20 zł, to wyszło, że 1 kWh kosztuje 2 zł. dobrze wiesz, że to nieprawda, bo w G11 w moim rejonie suma składników zmiennych to niecałe 50 gr.

    liczymy tylko składniki zmienne (dytrybucja + energia). pozostałe w przypadku rachunku za energię elektryczną są takie same dla ciebie, grzejącego kotłownią w salonie i dla mnie, grzejącego bezobsługowo i czysto.

    ale jak już tak chcesz liczyć, manipulancie, to proszę: rocznie zużywam około 7500 kWh (CO+CWU+bytowy z gotowaniem), łączna kwota na fakturach to około 2600 zł. cena 1 kWh to 0,346 zł brutto i ani grosza więcej.
    Skoro już tak manipulancie piszesz to przede wszystkim rozmawiamy o gazie ziemnym a nie prądzie. Dla mnie przy gazie liczą się wszystkie opłaty (i te stałe i te zmienne) bo zwyczajnie zrezygnowałem z ciągnięcia gazu do mojego domu na rzecz kominka. A grzanie CWU w okresie gdy nie pali się w kominku uskuteczniam przy użyciu butli gazowej podłączonej do pieca gazowego.

  12. #92

    Domyślnie

    Jako zalozyciel watku prosilbym o nie obrazanie forumowiczow. Poza tym cena 1kwh pradu 0,35pln to tez nie jest std bo wiekszosc z nas placi okolo 0,6pln

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Skoro już tak manipulancie piszesz to przede wszystkim rozmawiamy o gazie ziemnym a nie prądzie. Dla mnie przy gazie liczą się wszystkie opłaty (i te stałe i te zmienne) bo zwyczajnie zrezygnowałem z ciągnięcia gazu do mojego domu na rzecz kominka. A grzanie CWU w okresie gdy nie pali się w kominku uskuteczniam przy użyciu butli gazowej podłączonej do pieca gazowego.
    to racja. prąd ma każdy, więc liczymy tylko składniki zmienne. gazu nie trzeba mieć.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Jako zalozyciel watku prosilbym o nie obrazanie forumowiczow. Poza tym cena 1kwh pradu 0,35pln to tez nie jest std bo wiekszosc z nas placi okolo 0,6pln
    za same składniki zmienne?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Sie gazowo zrobiło...

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Chodzi o prostą rzecz - ustalenie rzeczywistej ceny gazu.
    Najlepiej jakby kilka osób wzięło z rachunku kwotę do zapłaty i podzieliło ją przez zużycie gazu.
    Padł zarzut, że ogrzewanie gazem wychodzi na tym samym poziomie, co drewnem. To nie może być prawda.
    Pomijam na razie całą kwestię efektywności, estetyki, wygody i upodobań. Jak na samym początku będzie przekłamanie, to trudno o jakiś konstruktywizm tej dyskusji.
    No bo jak się nie opłaca, to tylko mówienie o nastroju pozostaje.
    No i o ekologii.

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Tylko ten sam temat rzeczywistej ceny gazu był przerabiany w kilku wątkach, np:
    "Ile gazu poszło Wam już w tym sezonie"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-w-tym-sezonie
    i
    "Najtańsze ogrzewanie domu"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...grzewanie-domu
    po co wałkować jeszcze raz to samo w wątku kominkowym.

    I trzeba doprecyzować, czy porównujemy ogrzewanie gazem do kominka, czy do ogrzewania drewnem (np. w kotle "zgazowującym"), bo jeśli porównujemy ogrzewanie gazem w kotle o sprawności ok 100% (mniejsza, czy to będzie 90% czy 110%) oraz ogrzewanie drewnem w kominku, którego sprawność pewnie nie przekracza 40% (jeśli się dużo pomyliłem, proszę "kominkarzy" o doprecyzowanie) to nie bardzo. Inaczej też porównanie wypadnie w przypadku kominka opalanego gazem i kominka opalanego drewnem.
    Kominek najczęściej powinien być świadomie wybierany przez tych, co lubią "ogień w salonie" (z całym dobrodziejstwem inwentarza typu noszenie drewna itp.) a jego dodatkowe zastosowanie w postaci DGP lub PW to uzupełnienie - ekonomia ogrzewania nie jest tu na pierwszym planie. Myślę, że nawet jeśli ekonomia powie, że się opłaca, to Ci, którzy nie tolerują lekkiego nieładu drewna w salonie i nie chcą rozpalać/myć szyby itp. nie zdecydują się (świadomie) na kominek. A przynajmniej nie powinni.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 13-10-2016 o 12:43
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.356

    Domyślnie

    Nie za bardzo się zgadzam.
    Sprawność to następny temat. Trzeba wyjść od ceny jednostki energii w różnych paliwach.
    Nie może być dopuszczone do sprzedaży urządzenie grzewcze o sprawności poniżej 75%. Realnie wkłady (układy kominkowe) osiągają powyżej 80% (nawet do ponad 90%). Sam zaprojektowałem układ osiągający realnie 97% sprawności.
    A to, że przy biomasie wypadkowa emisja CO2 jest zerowa, czego nie można powiedzieć o gazie (ani o żadnym paliwie kopalnym), może przebić każdy argument przeciwko.

    Prąd też produkuje się z paliw kopalnych (chyba, że w końcu postawimy atomówkę) - piszę o Polsce.

    A żeby ukrócić dyskusję o sprawnościach powyżej 100%, można porównać cenę jednostki energii biorąc nie wartość opałową a ciepło spalania (wtedy 100% to max.). Przy drewnie też są możliwe wymienniki kondensacyjne.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 13-10-2016 o 13:00

  19. #99
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Ze sprawnością możesz mieć rację - ja " strzelałem", tak czy inaczej jest niższa niż gazowych kotłów kondensacyjnych. Moją "myślą przewodnią" raczej było to, że o posiadaniu kominka nie powinna decydować tylko ekonomia - w pierwszej kolejności trzeba "chcieć kominek" a potem liczyć (np. wybierając konkretny wkład).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Nie może być dopuszczone do sprzedaży urządzenie grzewcze o sprawności poniżej 75%.
    papier swoje, życie swoje, szczególnie w ciepłym domu. nie może być, ale jakoś mało które urządzenie na paliwa stałe osiąga taką sprawność. poczytaj ile palą ludzie węgla w kotłach na ekogroszek o sprawności 80%. nie oszukuj się. jeśli dom potrzebuje w listopadzie średnio 500W mocy grzewczej, to przy kominku większość ciepła pójdzie w komin.

    co do CO2 - OK, ale poza CO2 z drewna mamy masę innego, o wiele bardziej szkodliwego syfu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 5 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony