dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie prośba o poradę - wymiana kotła, ekogroszek

    Witam wszystkich serdecznie.

    Po latach walki z kotłem górno-dolnym chciałbym trochę ulżyć domownikom i wymienić kocioł na bardziej kulturalny.
    Tutaj pomiary mojego domu:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wmq
    W lato zamierzam go trochę docieplić, więc nie chcę przewymiarować pieca.

    Rozważałem 3 opcje:
    - kocioł górnego spalania
    - kocioł z podajnikiem
    - kocioł na pellet

    Nie ukrywam, że głównym źródłem informacji jest to forum. Przeczytałem już dużo wątków i wszedłem trochę w klimat, również w związku z lokalnymi wojenkami

    Instalator odradza ekogroszek, bo mówi że w okolicy jest bardzo słaba jakość opału i często jest wzywany do napraw. Poleca pellet.
    Mnie natomiast najbardziej podoba się opcja koła z podajnikiem, jako najbardziej uniwersalnego i jednocześnie automatycznego. Zależy mi na automatyce, bo sam już tam nie mieszkam, więc nie będzie chętnych na testowanie ustawień... zależy nam raczej na kompromisie pomiędzy bezobsługowością (dorzucanie węgla nie jest problemem; zabawy i testy ze sterownikiem czy ze ślimakiem - już*tak) a kosztami.

    Na razie jestem najbardziej za:
    - Ogniwo Eko Plus 16 Kw
    - SKAM-P Plus 17 kw

    i składam się w kierunku Ogniwa.

    Dodatkowo instalacja będzie do modyfikacji, teraz jest układ zamknięty, chcę*zrobić otwarty z naczynkiem. Instalator poleca również dodanie pompki do CWU oraz zaworu 4D (w domu tylko grzejniki i bojler).

    Druga sprawa: ekogroszek.
    Lokalne składy węgla wiedzą o sprzedawanym groszku tyle, że "jest z Zakładów Produkcyjnych w Katowicach", a zakładam że paliwo jest kluczowe do bezproblemowej pracy kotła.
    Macie jakieś doświadczenia w zamawianiu groszku przez internet i jakieś sprawdzone miejsca / rodzaj ekogroszku? Nawet kosztem ceny - chodzi mi o to, że wolę zapłacić trochę więcej i mieć spokój, a optymalizować będę mógł jak będę miał czas i nikt nie będzie marzł Więc na początek chciałbym coś sprawdzonego, a potem dopiero bym się zajął bardziej tematem. Moja lokalizacja: 60 km na południe od Warszawy.


    Będę wdzięczny również za wszystkie uwagi
    Ostatnio edytowane przez kmyr ; 13-12-2016 o 10:59 Powód: błedy

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No cóż .. trzeba by było zrobić OZC ..dokładniejsze, ale jeśli faktycznie strop jest totalnie bez izolacji .. no to Panie Kolego..
    czapkę pierwsze założyć .. 30cm EPS'a białego .. np to jakieś 4kzł .. różnica kolosalna.

    Ale nie mnożył bym kosztów - a totalnie kocioł typowo dolny lub ten co jest.. zrobić aby był dolny pełną gębą + bufor.
    do tego zawór 3 - 4D i termostaty na grzejniki .. wtedy masz sterowanie temperaturą konkretne.
    Pierwsze - to trzeba zająć się stropem .. pomyśl, jak ścianka kolankowa będzie dzielić izolację, jak możesz otulić murłatę itp..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 13-12-2016 o 11:28

  3. #3

    Domyślnie

    Taki jest plan, ale szczerze mówiąc myślałem na początek o wymianie pieca. Z poddasza trzeba najpierw wywalić stare graty. Myślisz że EPS to najlepiej rozwiązanie? Jest tam suszarnia i pewnie zostanie, myślisz że EPS + wylewka będą ok?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    "Polecam założyć czapkę". Dodaj w wyniku ocieplenie poddasza zobaczysz jak zjedziesz z mocą, a co za tym idzie ilością opału.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  5. #5

    Domyślnie

    Wow, przy założeniu 30cm styropianu na poddaszu z 19,9kW na CO spadło do 11,6kW - nadal razem z CWU daje to ok 16kW.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Ok daje 16kW jednak dla najzimniejszych dni w roku a takich ze średnią dobową -20 (za dnia -10, nocą -30)jest ile?
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    kilka dni w roku. Kiedyś sprawdzałem to w granicach 10dni.
    Ostatnio edytowane przez autorus ; 13-12-2016 o 14:51
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Czapka na głowę obowiazkowa. Jak u siebie zwalilem z dachu jakieś 24 T szlaki łącznie z gruzem i położyłem styropape 15-35cm na dwa spady to temperatura w domu na piętrze skoczyla diametralnie i teraz na piętrze jest cieplej niż na parterze, a wcześniej było odwrotnie.
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  9. #9

    Domyślnie

    Sugerujecie jeszcze mniejszy kociołek? OEP mnie ma tylko 10kW...

  10. #10

    Domyślnie

    Zacznij od tego dachu, spadną znacznie koszty ogrzewania
    przy Skam-P masz kocioł 12-kę, po dobrym ociepleniu góry może to opędzić a cenowo już tez lepiej.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #11

    Domyślnie

    Poddasze - chciałbym pewnie ocieplić podłogę i zrobić wylewkę, więc pewnie nie ten czas. Chyba że kupić styropian i na razie rozłożyć prowizorycznie...? Ew. wata?

    W każdym razie temat zaczął się*od tematu kotła, bo stary wydaje się*dogorywać, więc jak skończy żywot, nie chciałbym wybierać wszystkiego na łapu capu przy -20 C.
    @Jarecki79 Skam-P będzie równie bezobsługowy co Ogniwo z eCoal?

  12. #12

    Domyślnie

    Warto choćby prowizorycznie to ocieplić, zawsze to lepiej jak nic.

    Każdy kocioł na paliwo stałe obsługi wymaga
    On będzie wygodniejszy od kopciucha i mniej absorbujący

    Aby sterownik zwany automatycznym obojętnie czy eCoal, czy inny pracował dobrze, musisz miec poprawnie wykonaną instalację.
    Jak będzie gdzies skopana, to te z zamkniętymi softami prawdopodobnie polegną czy tez używając innego słownictwa będą pracowały gorzej

    W Skamie masz kanały czyszczone od przodu, sporo twierdzi,że tak wygodniej, choć częściej, inni sa zdania,że lepiej rzadziej, ale kosztem większej pracy.
    Zdania podzielone.


    Jak szukasz sterownika internetowego, to ze swojej strony polecam zestaw Skam-p premium z żeliwnym batorym z tzw dosuszaniem (kompensacja ciśnień w koszu), cichy motoreduktor w całości zalany olejem z przełącznikiem obrotów prawo/lewo a sterownik przy prostej instalacji (pompa C.O. i pompa CWU) wersja SPPv2L a jak pompeczek więcej, jakis siłownik zaworu mieszającego, to jego większy brat w postaci SPPv2 (do 5pomp, siłownik zaworu).
    Platforma od sterowników www.ekotlownia.pl

    Zestaw pod względem automatu spalania wychodzi ustawiony, od tej strony wystarczy odpalić. Najważniejsze jednak, to dopilnować, aby instalator nie skopał instalacji.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Jeżeli już będziesz prowizorycznie ocieplać,a to bardzo dobry pomysł, to rób od razu styro, później zrobisz wylewki lub położysz osb, żeby można było chodzić.jak położysz wełnę, później będziesz musiał ją wywalić i kłaść styro. Szkoda pracy i pieniędzy

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Od mocy kotła to są specjaliści i niech się oni wypowiedzą. To jednak 220m2 bez ocieplenia.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Trzeba pamiętać parę rzeczy, to że wychodzi np 22 kW obciążenie cieplne przy obliczeniowych -20 (średnia dobowa) to nie znaczy, że trzeba szaleć z mocą kotła i robić jakieś zapasy- które bez bufora zrobią same problemy. Miej świadomość, że budynek średnio potrzebuje 1/2 z mocy jaka Ci wyjdzie .. - a nadwyżki = przegrzanie, lub układanie w bufor 1. Kocioł o mocy np 20 kW ma jej jeszcze zapasu trochę 2-3 kW spokojnie, kolejna sprawa - masz cichy bufor w domu -
    komin który przechodzi przez 2 ? 3 ? kondygnacje i też ma sporo energii zachomikowane, a piszę z doświadczenia z piecem 17 kW - w którym paliło się samo drewno, powierzchnia 220m2 też dom nie ocieplony, nie zauważyłem- aby nie dawał rady, te 2 -3 dni raz na parę lat .. latania co godzinę do pieca .. nijak się mają do osmolognego kotła, jak zapodałem zdjęcia komina po 26 latach - to koledzy raczyli podejrzewać, że sobie jaja robię..

    tak od wlotu czopucha wyglądał komin i jak na razie chyba się to nie zmieni - nowy kocioł pracuje na buforze i stale jest łogień i brak dymu ..
    ekonomizer spalin jest biały od jakiegoś "nalotu" ...
    mniejsze zdjęcie to góra komina - 14x27cm.. dla ścisłości -
    a kocioł Elektromet Jasło .. vel Ogniwo Biecz .. podobne ..

    na za niedługo trzeba będzie wyjść na dach i zobaczyć jak komin przy nowym piecu się spisuje, bo nikt nie jest przygotowany - że komin trzeba czyścić .. bo czyści się sam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kumin góra.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	375810   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EL jasło.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	58,8 KB
ID:	375812  
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 13-12-2016 o 21:57

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Macie jakieś doświadczenia w zamawianiu groszku przez internet i jakieś sprawdzone miejsca / rodzaj ekogroszku? Nawet kosztem ceny - chodzi mi o to, że wolę zapłacić trochę więcej i mieć spokój, a optymalizować będę mógł jak będę miał czas i nikt nie będzie marzł Więc na początek chciałbym coś sprawdzonego, a potem dopiero bym się zajął bardziej tematem
    To moim zdaniem jest dobry bezproblemowy opał chyba ze potem te mieszanki retopal czy tam jaret
    KWK Piekary Pieklorz - Ekogroszek 31.2 min. 26MJ/kg 3.00-7.00% 0.41-0.60% jak widac jest to mocny opał mieszczacy sie w typie 31.2 wiec i na fajce da sie spalic

  17. #17

    Domyślnie

    Panowie, dziękuję za pomoc - rzeczywiście zacznę od kupna styropianu i prowizorycznego ocieplenia podłogi poddasza w weekend. Na wiosnę wylewka.

    Chciałbym jednak wrócić do pierwotnego tematu, a mianowicie kotła. Motywacją jest głównie ułatwienie życia domownikom, którzy już*nie mają siły do tradycyjnego palenia w piecu. Myślicie że po ociepleniu powinienem wykonać jeszcze jakieś działania, żeby prawidłowo podejść*do wyboru (rozmiaru) pieca?

    Chciałbym, żeby docelowe rozwiązanie było jak najprostsze na zasadzie: dorzucenie opału to prosta rzecz, ale kombinowanie z ustawieniami sterownika już nie. W domu bywam raz na 2 tygodnie, więc sam też się tym nie zajmę.

    Podoba mi się rozwiązanie podane przez Jarecki79, gdzie mogę*stan pieca kontrolować przez internet, ale nie chciałbym wybrać pochopnie i potem brać pilnie tygodnia urlopu na próby z ustawieniami sterownika bo się nie pali - wiecie o co chodzi. Dlatego*pytałem również o sprawdzony opał.

    Jeszcze jedno pytanie dot. instalacji - jak wspominałem, chcę zmienić układ na otwarty, natomiast naczynko pasowałoby mi najbardziej na piętrze w innym rogu kotłowni niż jest piec. Czy robienie zakrętów w tym przypadku to dobry pomysł?

  18. #18

    Domyślnie

    kmyr

    Rzeczy można zrobić na zamówienie

    Daję Ci przykład,
    jak miałbyś już to ocieplone jak trzeba, wystarcza 12kW

    Teraz to 12 (czy ewentualnie 10ka ogniwa) może przy niewielkich mrozach gwizdac na maxa i temp. spalin mogą sporo przebić 200st.C
    Węgiel ciężko zatrzymać, ile jesteś w stanie przez palnik podać i na ile mocno dmuchniesz, aby to spalić - tyle mocy wytargasz, czyli możesz nawet 16kW targać, ale kosztem mocno wysokich spalin, wyższego spalania i częstszych wizyt do opróżniania popielnika. (do czasu ocieplenia)


    Co innego można zrobić, ano złożyć zestaw kompromisowy na zamówienie
    np. wymiennik kotła Skam-P 17kW z palnikiem od kotła 12kW. Na wymienniku zbijesz mocniej spaliny a mniejszy palnik powinien wystarczyć na teraz i będzie dobry po ociepleniu

    Jaki opał?, przy takim gorzej izolowanym musisz patrzeć minimum na średnią półkę, raczej nie schodzić poniżej 26MJ. Tu trzeba wiedzieć jednocześnie, że opały 28-30MJ moga być problematyczne w spalaniu ze względu na większą spiekalność, mogą zostawić więcej odpadu w postaci częściowo niewypalonego węgla.

    Co można polecić w kwestii opału na Twój dom:
    np. Jaret-Plus, Anmag-Gold, ktoś tu jeszcze wspominał,że jest zadowolony z węgla o nazwie Sztygar
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kocioł na średnią moc sezonową + to jak by Ci miało jakieś mocy zabraknąć - będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jak przewymiarowany kocioł .. który sprawdził by się na próbie statystycznej - z powrotem 100lat..
    2-3 dni możesz dogrzać prundem. To tak wyknuło się to rozwiązanie przy okazji modernizacji C.O .. jak średnia sezonowa to np 10 kW .. kocioł 10/ 12 kW max..
    dodać jego zapas mocy + nagrzewnicę .. i spokojnie starczy..

  20. #20

    Domyślnie

    Zwykły biały eps wystarczy na podłogę strychu.
    Oczywiście 2 warstwy na zakładkę dla docelowej grubości.
    Na to płyty osb, pod rogi płyt kładziesz jakąś cienką blachę ocynk lub plastik by nie wbijało się to w styro.
    Takie kawałki 20x20cm wystarczą.

    Ile spalasz węgla w największe mrozy przy obecnym stanie?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-12-2016 o 19:36
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony