dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    altexperte

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    2

    Arrow Piec na ekogroszek - ustawenia - tryb pracy

    Witam serdecznie.

    Śledzę forum już od jakiegoś roku i także od tego czasu jestem właścicielem m.in kotła z palnikiem na ekogroszek i podajnikiem ślimakowym.
    Chciałbym zadać nieco pytań na temat ustawień jakie stosuję i ogólnego trybu pracy kotła.

    Najpierw nieco danych:

    Dom: 240 mkw, z lat 2000-ych, ocieplony dach, okna plastikowe z późnych lat 2000, ocieplenie ścian: styropian ok 25 - 30cm (nie ja budowałem więc nie wiem).
    CWU: Bojler 100l, 3 osoby
    Instalacja: lata 2000'ne, grzejniki konwekcyjne - 17ście, bez zaworu czterodrożnego, 2 pompy: CO i CWU
    Kocioł: Ekohurt KW-EKO 25kW na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym; Sterownik: Titanic.

    Wszystko jest sterowane regulatorem pokojowym współpracującym z piecem:
    Ustawione stale 21 stopni. Histereza 1 st. CWU: 62C.

    Węgiel: eko-groszek AGJ Ekogroszek Classic, 27MJ/kg, Popiół do 6%, Siarka do 0.6%.

    Temperatura zadana: 60C.

    Przy ustawieniach czasu podawania do czasu postoju w stosunku powiedzmy 1/4 czy 1/5 (np 15 sekund podawania do 60 przestoju), gdy sterownik pokojowy rozwiera termostat i piec przechodzi w tryb pracy, po jakiejś godzinie lub półtorej pracy temperatura pieca to jakieś 40 - 50C. Czyli piec podczas gdy regulator pokojowy "żąda" podgrzewania nigdy nie dochodzi do zadanej temperatury 60C. Następuje to dopiero gdy pokój w którym jest regulator nagrzeje się do temperatury zadanej i regulator zewrze termostat - tym samym staje pompa CO i piec nagrzewa się do jakiś 65C i tak sobie stoi w podtrzymaniu aż znowu regulator zażąda grzania.

    Ostatnio zmieniłem nastawy na 25sek podawania i 60 przestoju, wyregulowałem też moc dmuchawy i przesłonę, itd. W tej chwili piec po jakimś określonym czasie pracy dochodzi do temperatury 60C i przechodzi w tryb podtrzymania. Oczywiście jeżeli regulator pokojowy jeszcze nie osiągnął temp 21C to pompa dalej pracuje i po 1 - 2 minutach piec spada poniżej 60C (histereza 1C) i zaczyna znowu podawać i dmuchać.

    Moje pytania:

    1. Czy piec powinien pracować tak jak w scenariuszu pierwszym czy jednak tak jak w drugim. Który z nich jest lepszy dla samego kotła?
    2. Które jest bardziej ekonomiczne pod względem spalania - teoretycznie przecież piec przerywa tutaj pracę a same pomieszczenia szybciej się nagrzeją od wyższej temp na kaloryferach?
    3. Czy można zostawić w drugim scenariuszu np temperaturę zadaną na 55 czy 50C i zmniejszyć dawkę podawanego węgla tak aby było "oszczędniej"?

    Dziękuję z góry za odpowiedzi i porady bardziej doświadczonych w temacie.

    PS. Pozwalam sobie zamieścić zdjęcia paleniska i popiołu. Czy wygląda to poprawnie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG2907.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	376979   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG2910.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	376982   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG2909.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	376981  
    Ostatnio edytowane przez altexperte ; 28-12-2016 o 22:00

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    to co na pierwszym zdjęciu to niedopalony węgiel
    złe utawienia - wydłużaj przerwę podawania aż do momentu zniknięcia niedopaloego węgla z popiołu
    kocioł który często i krótko pracuje będzie to robił z niższą sprawnością będzie też mocniej i szybciej zarastał syfem
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    kolega na filmie podaje ustawienia dla trybu letniego ze stosunkiem czasrzerwa na poziomie 1:10 i nadmuch 40% a dla trybu równoległego zwiększa moc zmieniając stosunek czas rzerwa do 1:6,5 a przy tym obniża nadmuch do 28% co jest bez logiki bo zwiększając moc nadmuch należy podnosić a nie obniżać
    mówi że nie podwyższa siły dmuchawy bo będzie miał niedopalone spieki po czym podnosi nadmuch po 2 minutach
    chciałbym zobaczyć popielnik jak popracuje 4 dni z takimi ustawieniami przy większym zapotrzebowaniu bo byle co wsypać można przy minimalnym obciążeniu i spali sie przyzwoicie
    ja raczej nie polecam tych filmików
    ocenę pozostawiam każdemu według uznania
    i nie będe kopiował komentarza do drugiego wątku w którym ten link został wklejony nie warto sie powielać
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony