dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Nawilżacz kominkowy nwk 150 darco

    Witam,

    natknąłem się na taki nawilżacz przeszukując neta. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym produktem.
    Ogólnie wiadomo, że kominek przesusza powietrze, ale jak w kanały wprowadzimy wilgoć to czy tam przypadkiem coś nam nie zacznie żyć?

    Autorus
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ja odparowuję ok 40 l tygodniowo...http://blog.kominki-batura.pl/przydasie-i/

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A myślałem, że to jakaś ściema A tu naprawdę
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Poruszyłeś dość istotny, niedoceniany, często nieznany problem...Ogrzewanie ciepłym powietrzem podgrzewanym do wysokich temperatur, bardzo wysusza pomieszczenia. Nawet jak zmniejszymy temperaturę emitowanego kratkami powietrza, rozprężając je znacznie. Niemniej, w okolicach paleniska, mamy piekiełko. Problem nie dotyczy ludzi palących "dla klimatu" raz w tygodniu, czy podczas wizyty księdza albo teściowej...Brak nawilżania u ludzi grzejących kominkami na co dzień, może doprowadzić do spadku wilgotności poniżej 30 %, co bywa katastrofalne dla zdrowia. Jest też bardzo szkodliwe dla wszelkich elementów z drewna, w które wyposażyliśmy nasz dom. Mówię o drewnie naturalnym, litym, takim z którego mamy często schody, podłogi, sufity lub meble. Sklejki czy płyt wiórowych problem raczej nie dotyczy...Opowiem na własnym przykładzie... Przeprowadzając się do nowego domu, w ferworze dodatkowych zajęć, zapomniałem o wilgotności...Przypomniały mi o tym stopnie dębowe które zaczęły się wyginać w łódki, podłoga pękająca z hukiem i kilka mniejszych sygnałów.

    Podłoga kiedyś walnęła z hukiem pod przechodzącym kotem...Wyobraźcie sonie start kota na półtora metra bez rozbiegu! Luknąłem na miernik wilgoci i chwyciłem się za głowę - niewiele ponad 30%!

    Teraz z nawilżaczami mam poziom między 50-60%. Stopnie wróciły do normy, podłoga niestety nie do końca...Alternatywny system kominkowy z PW, posiada swój odrębny system nawilżania...Kiedyś porobię fotki i pokażę...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Problem dotyczy też tych bez kominka. 30% to bez nawilżania przy zwykłych kaloryferach teraz mam w bloku.

    Jakie znaczenie ma temperatura, do której ogrzewamy powietrze chwilowo? Ilość wody się nie zmienia - wiec ważna jest temperatura i wilgotność po "rozejściu" się ciepła.

    Przy kominku otwartym, który powoduje drastyczne zwiększenie wymiany powietrza (w końcu to, co wychodzi kominem musi zostać uzupełnione z zewnątrz) to kominek faktycznie potęguje efekt osuszania.

    Tak czy inaczej trzeba nawilżać. Teraz nawilżam nawilżaczem ultradźwiękowym. Ale i na małej kubaturze i słabej wentylacji ledwo daje radę. Co w domu zrobić?
    DGP nie będę miał, więc pozostaje stawiać garnki z wodą na kozie?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Gotująca się woda, produkuje więcej pary! Komora kominka (z wkładem) to nie jest płyta kuchenna z podskakującym garnkiem na niej......

    Są nawilżacze automatyczne "typu spłuczka"...

    Teoria z kominkiem otwartym - kula w płot....

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Teraz z nawilżaczami mam poziom między 50-60%. Stopnie wróciły do normy, podłoga niestety nie do końca...Alternatywny system kominkowy z PW, posiada swój odrębny system nawilżania...Kiedyś porobię fotki i pokażę...
    Rób fotki i pokazuj bo u mnie wilgotność w okolicy 20%, może coś podpasuje a nawilżacza takiego jak prezentowałeś nie mam gdzie już schować.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Tak niska wilgotność, przy jakiej wentylacji?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Tak niska wilgotność, przy jakiej wentylacji?
    Dom specyficzny bo goły bal drewniany więc troszkę dziurawy Do tego pieckominek 2T szamotu też swoje robią i WM.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kurcze, o takiej wilgotności to ja nawet nie słyszałem. Bardzo niska.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Kurcze, o takiej wilgotności to ja nawet nie słyszałem. Bardzo niska.
    Otwórz okno w czasie mrozu i zmierz, zobaczysz że się da
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    U mnie w domu z bala nie schodzi poniżej 35 . Najczęściej jest 38-43 na dole gdzie hula kominek . Góra (poddasze) z turbiny DGP około 45 .
    Ostatnio edytowane przez butynski ; 07-02-2017 o 18:50

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Otwórz okno w czasie mrozu i zmierz, zobaczysz że się da
    Teraz mam na zewnątrz 76 przy -5C i 39 w środku przy 21,5C to jak otworzę okno to wilgotność wewnątrz wzrośnie a nie spadnie ! Czyżbym się mylił ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Kurcze, o takiej wilgotności to ja nawet nie słyszałem. Bardzo niska.
    E tam..., E tam...
    Nie takie suchoty się przeżyło...
    WKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170108_084809.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	381058
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #15

    Domyślnie

    To Ty możesz w domu brykiet suszyć !

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Teraz mam na zewnątrz 76 przy -5C i 39 w środku przy 21,5C to jak otworzę okno to wilgotność wewnątrz wzrośnie a nie spadnie ! Czyżbym się mylił ?
    76% wilgotności względnej przy -5* oznacza wilgotność bezwzględną 2.462 g/m3.
    Po ogrzaniu do +22* taka ilość wody w m3 oznacza to wilgotność względną poniżej 13%.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    E tam..., E tam...
    Nie takie suchoty się przeżyło...
    WKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170108_084809.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	381058
    Ten sprzęt łże jak pies. Dwa razy wymieniałem, bo sonda zaokienna i baza pokazywały diametralnie różną wilgotność leżąc obok siebie. I drastycznie różniące się od dwóch zgodnych ze sobą higrometrów analogowych. O dziwo wbudowany w nawilżacz Eldom U5 higrometr różni się o góra 1% z drugim takim i z tymi dwoma analogowymi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-02-2017 o 19:43

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Czyżbym się mylił ?
    Niestety tak jak to kolega wyżej wyjaśnił oczywiście mówimy o wilgotności względnej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    U mnie w domu z bala nie schodzi poniżej 35 . Najczęściej jest 38-43 na dole gdzie hula kominek . Góra (poddasze) z turbiny DGP około 45 .
    Jaka masz wentylację, izolację domku? Pytam bo mój przyjaciel stawia dom z bali i zdecydowany jest na WM.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Jaka masz wentylację, izolację domku? Pytam bo mój przyjaciel stawia dom z bali i zdecydowany jest na WM.
    Izolacji nie mam żadnej . Płaz ( bal ) 24 cm + mszenie między balami . Wentylację to ja już sam nie wiem jaką mam . W kuchni kratka zwykła grawitacyjna , okap kuchenny mechaniczna , salon ( połączony z tą kuchnią -aneks) zwykła kratka . Łazienki mechaniczna - takie wyciągi wiatraczki uruchamiane na pstyczek .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony