dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie Rolety podtynkowe i cofnięte nadproże

    Chciałbym zastosować rolety podtynkowe, tylko zamiast stosować nadproże w kształcie L, chciałbym po prostu cofnąć wylewane nadproże o 5cm od ściany zewnętrznej, tak, żeby tworzyło wnękę. Potem dołożyć skrzynkę 165x165mm i zostanie mi jeszcze 35mm na docieplenie skrzynki styropianem z zewnątrz (cały dom 15cm styropianu).

    Stosował ktoś takie rozwiązanie? Czy zastosowanie tylko tak cienkiego styropianu przykrywającego skrzynkę nie tworzy zbyt dużego mostka termicznego?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co zyskasz na U okna jak rozwiniesz roletę, to stracisz na mostku przez pustą skrzynkę. Ja zwiniesz roletę, to skrzynka będzie nie gorzej izolowała niż mur obok.

    Ja projekcie miałem rolety nadstawne, ale z nich zrezygnowałem. Ale pociągnęło to za sobą wydatek na nadproża.
    Czyli ja muszę zrobić rezygnując z rolet tak, jak u Ciebie w projekcie - czyli z nadprożami.
    To może u Ciebie da się pokombinować tak, jak ja miałem w projekcie - czyli za nadproża może robić odpowiednio zmodyfikowany wieniec. Pogadaj z kierownikiem budowy i/lub konstruktorem, czy jak powiększysz otwór okienny o wysokość skrzynki, to czy wieniec (może trochę pogrubiony w tym miejscu() nie zastąpi nadproży?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    A może zdecydować się na mocowane na oknach? Ale czy takie dziurawienie profilu okien nie pogarsza ich akustyki?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Będzie OK. Ja mam 2 cm styropianu pomiędzy skrzynką i nadprożem, bo nie cofnąłem nadproża. Pewno jest tam jakiś mostek, ale w zaistniałej sytuacji było to jedyne wyjście. Nieco zmniejszone koszty grzania (ile ???) nie zrekompensują korzyści posiadania rolet !
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5

    Domyślnie

    zerknij do sąsiedniego wątku w okolicach strony 110 - http://forum.muratordom.pl/showthrea...ecacie/page110
    Najlepiej zamontować na poszerzechnia okna, przykłady:

  6. #6

    Domyślnie

    Możesz też cofnąć nadproże o te 5 cm i w tym miejscu dać 5 cm styropianu. W celu przykrycia puszek dać grubszy styropian na elewacji.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Jestem na etapie wybierania rolet, a właściwie typu rolet. Jeszcze wczoraj bym zakładał podobny temat, ale po konsultacjach z praktykami będę robił to tak:



    Dokładnie tak jak robił to sebcio055 w swoim dzienniku:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6877839


    Warunek: warstwa ocieplenia na tyle gruba, aby zakryć kasetę rolety. Cieplej się nie da, chyba, że natynkowo, ale to jest całkowicie poza moim pojęciem estetyki.

  8. #8

    Domyślnie

    Czy to jest na pewno cieplej niż "roleta na poszerzeniach"? Styropianu jest jednak mniej, a to on głównie izoluje a nie nadproże.

  9. #9

    Domyślnie

    Zamiast styropianu pod roletą, można dać płytę PIR. Powinno być prawie 2x lepiej.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ok, fajnie że tak drobiazgowo rozpatrujecie temat docieplenia nadproża pod roletą. Ok... ale gdy będziecie mieli wątpliwości, to popatrzcie na dół okna i styk parapetu z ociepleniem. Zobaczycie coś takiego, że przestaniecie się przejmować tak górą.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Ano nawet z "ciepłym" parapetem XPS ile jest tam tego XPSu? 6cm?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    W skrajnym miejscu jest tylko 2 do 3cm XPS (6cm to tylko pod samym oknem)
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Można wyciąć szpalety, np 6x6cm i zastąpić XPSem?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, odgrzeję temat.

    Zastanawiam się nad montażem rolet zewnętrznych w surowym budynku, nie mam cofniętych nadproży.
    Jedna z osób zajmująca się ich montażem poleciła mi wysunięcie okien o 1 cm względem ścian i montaż skrzynek na nadprożu. Szczelina w postaci 1cm miałaby być wypełniona specjalna matą termoizolacyjną zastępującą ileś cm styropianu. Szczerze powiedziawszy brzmi kosmicznie, czy rzeczywiście takie rozwiązanie może być wystarczające?

    Inna kwestia, że zwykłe rolety tak naprawdę nie są przeszkodą antywłamaniową, a jedynie (albo aż) termiczną, może więc lepiej przeznaczyć pieniądze na lepsze, bezpieczniejsze okna i alarm?
    Ostatnio edytowane przez elmassio ; 24-04-2017 o 21:33

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał elmassio Zobacz post
    Jedna z osób zajmująca się ich montażem poleciła mi wysunięcie okien o 1 cm względem ścian i montaż skrzynek na nadprożu. Szczelina w postaci 1cm miałaby być wypełniona specjalna matą termoizolacyjną zastępującą ileś cm styropianu. Szczerze powiedziawszy brzmi kosmicznie, czy rzeczywiście takie rozwiązanie może być wystarczające?
    Jeżeli to będzie aerożel to jest to kompromis, który daje przyzwoitą izolację (paranoików na punkcie mostków termicznych proszę o wstrzymanie się od komentarza) przy najmniejszym "przyroście" całej grubości ocieplenia.

  16. #16

    Domyślnie

    A co sądzicie o takim nadprozu. Roleta wtedy jest ostyropianowana z każdej strony takie odwrócone 'U'.



  17. #17

    Domyślnie

    ajerzyk tak to własnie zazwyczaj powinno wyglądac.

    emassio polecam zamontowac jednak w murze i pod prowadnice dać dystans (zazwyczaj 22mm). Zyskujemy wtedy 2 cm na ocieplenie nadproża tylko zostaje kwestia czy wtedy skrzynka zmieści się dalej w elewacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony