dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 136 z 136
  1. #121

    Domyślnie

    Potwierdzam. Miałem tak samo. Próbowałem też liczyć najpierw sam w purmo OZC i wyniki wyszły mi bardzo podobne.
    A i jeszcze jedno, nie zdążyłem ocieplić chaty przed zimą i sam nie wiedziałem ile może mnie kosztować ogrzewanie takiego wampira. Zmieniłem parametry przegrody zewnętrznej i okazało się, że urzymując temp. na poziomie 12*C powinienem zmieścić się w 2tys. Wyszło nawet trochę mniej Chyba 1800.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    A jakie grube masz wylewki?
    Dół płyta fundamentowa 25cm a na górze planuje 7cm wylewki.

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dół płyta fundamentowa 25cm a na górze planuje 7cm wylewki.
    A co pomiędzy?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    A co pomiędzy?
    W płycie fundamentowej są zatopione rurki ogrzewania podłogowego. Na płycie będą już tylko płytki.
    Na górze planuje 3cm styropianu, 7cm wylewki i też płytki.

  5. #125
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    W płycie fundamentowej są zatopione rurki ogrzewania podłogowego. Na płycie będą już tylko płytki.
    Na górze planuje 3cm styropianu, 7cm wylewki i też płytki.
    A to ok, na dole grzanie w II taryfie jak najbardziej, ale z górą będziesz miał problem...
    Ja mam też wylane posadzki po 7 cm (góra i dół) i grzanie w II T nie sprawdziło się (zbyt mała akumulacja ciepła)...ale to w sumie dobrze, bo przy grzaniu 24h pompa pracuje na minimalnej mocy modulowanej, jest cały czas komfort termiczny (przyjemna podłoga), a zużycie zwiększyło się o jakieś 5-10%...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Dziwnym trafem profesjonalne OZC idealnie pokryło się (3,6kW) z wyliczonym OZC na stronie "ciepłowłasciwe" pewnie przypadek ale jakoś tak wyszło
    .
    Rozumiem ze takim samym dziwnym trafem pokryło sie z ciepławlasciwego:

    straty dla poszczegolnych pomieszczen
    zapotrzebowanie na ciepło
    rozkład procentowy strat na poszczegone przegrody i wentylację

    W takim przypadku tylko pogratulowac dokladnsci obliczen.

  7. #127

    Domyślnie

    Frofo007 . Spróbuj obliczyć minimalną grubość płyty grzejnej na górze lub poproś asolta.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #128
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Rozumiem ze takim samym dziwnym trafem pokryło sie z ciepławlasciwego:

    straty dla poszczegolnych pomieszczen
    zapotrzebowanie na ciepło
    rozkład procentowy strat na poszczegone przegrody i wentylację

    W takim przypadku tylko pogratulowac dokladnsci obliczen.
    Nie mam pojecia jak liczy strona ciepło wlasciwe, dobrze czy źle i z jakim błędem zwlaszcza że bardzo mało danych się podaje i można zrobić takie wyliczenie w 5 minut, profesjonslne OZC robi się na pewno dłużej i na pewno dokladniej co nie zmienia faktu iż wynik był taki sam.
    Na podstawie kalkulatorka internetowego pompy bym nie dobierał
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Frofo007 . Spróbuj obliczyć minimalną grubość płyty grzejnej na górze lub poproś asolta.
    Ok, poszedł mail do @asolt. Mam nadzieje, że na górze nie musi być bardzo gruba wylewka z uwagi na to, że ciepło z dołu też pewnie będzie dogrzewać górę. No ale mam nadzieje, że te wątpliwości rozwiąże specjalista.

  10. #130
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Witam

    Pozwolę sobie w tym wątku zapytać o podpowiedź na temat typów pompy ciepła do wykonanych obliczeń. To że teraz celuje w pompę PW nie było od początku oczywiste. Na początku miał być gaz, 16cm styropianu w podłodze i 6cm wylewki ale gazu nie podłączę stąd też ukłon w kierunku pompy ciepła. Podział przestrzeni w podłodze na teraz to 14cm styropianu + 8 cm wylewki. Chciałem grzać akumulacyjnie ale to będzie musiało wystarczyć, mniej styropianu już nie chcę dawać, najwyżej w zimie pompa więcej popracuje w dzień. Bufor wodny odrzuciłem ale nie wiem czy słusznie. Jak dotychczas żadna ze znanych mi osób nie korzysta z pompy ciepła ale wielu używa gazowych pieców kondensacyjnych Vaillanta i większość chwali sobie serwis. Tak też początkowo typowałem moją przyszłą pompę ciepła - Vaillant Arotherm VWL 400V i wewnętrzny moduł Unitower. Żeby dobrać odpowiednią moc zleciłem wykonanie obliczeń (ASOLT). Projektowe obciążenie cieplne budynku wyszło 7,8 KW bez CWU - zakładam że ok 200l na 4 osoby. No i teraz pytanie. Jak do tego zapotrzebowania dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Bardzo proszę o informację jaką pompę powinienem wybrać. Ja się skupiłem na jednej i zapewne już się nakręciłem, tracąc z pola inne pewnie lepsze firmy i modele. Jestem otwarty na wasze sugestie i propozycję i liczę na waszą pomoc. Na całość pompy ze zbiornikiem CWU chciałbym wydać max 30-32 tys





    Arklow - Dom z przybudówką Garaż/Poddasze, Dom 152m2 22C+ Garaż 47m2 12C + Garaż Poddasze 47m2 18C, Projektowe obciążenie Cieplne 7785W by Asolt
    Porotherm Dryfix, Ławy fundamentowe +16cmXPS, Dom 20cm wełny na elewacji/ Garaż 10cm, 14cm Styropianu na podłodze, 8cm wylewek, pompa ciepła Vaillant Arotherm VWL 115 10,5 kW + 100% podłogówka, wentylacja reku Dom 240m3, Garaż grawitacyjna ze stabilerem, Okna 3 szybowe szczelny montaż.
    PV 8,51 kW kierunek SE 130 23 x panel 370W Corab + Sofar KTX 8.8

  11. #131
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Witam

    Pozwolę sobie w tym wątku zapytać o podpowiedź na temat typów pompy ciepła do wykonanych obliczeń. To że teraz celuje w pompę PW nie było od początku oczywiste. Na początku miał być gaz, 16cm styropianu w podłodze i 6cm wylewki ale gazu nie podłączę stąd też ukłon w kierunku pompy ciepła. Podział przestrzeni w podłodze na teraz to 14cm styropianu + 8 cm wylewki. Chciałem grzać akumulacyjnie ale to będzie musiało wystarczyć, mniej styropianu już nie chcę dawać, najwyżej w zimie pompa więcej popracuje w dzień. Bufor wodny odrzuciłem ale nie wiem czy słusznie. Jak dotychczas żadna ze znanych mi osób nie korzysta z pompy ciepła ale wielu używa gazowych pieców kondensacyjnych Vaillanta i większość chwali sobie serwis. Tak też początkowo typowałem moją przyszłą pompę ciepła - Vaillant Arotherm VWL 400V i wewnętrzny moduł Unitower. Żeby dobrać odpowiednią moc zleciłem wykonanie obliczeń (ASOLT). Projektowe obciążenie cieplne budynku wyszło 7,8 KW bez CWU - zakładam że ok 200l na 4 osoby. No i teraz pytanie. Jak do tego zapotrzebowania dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Bardzo proszę o informację jaką pompę powinienem wybrać. Ja się skupiłem na jednej i zapewne już się nakręciłem, tracąc z pola inne pewnie lepsze firmy i modele. Jestem otwarty na wasze sugestie i propozycję i liczę na waszą pomoc. Na całość pompy ze zbiornikiem CWU chciałbym wydać max 30-32 tys.
    Taką,która dysponuje mocą 7,6kW przy -20st.C.
    W tym budżecie spokojnie się zmieścisz.

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Taką,która dysponuje mocą 7,6kW przy -20st.C.
    W tym budżecie spokojnie się zmieścisz.
    Albo taniej o kilka(naście) tysięcy taka która zapewni 7,6kW przy temperaturze przez 90% czasu podczas sezonu grzewczego. W pozostałym czasie można liczyć na: globalne ocieplenie (sprawdza się znakomicie), bezwładność cieplną budynku jeśli są grube mury, dodatkowe źródło ciepła jak choćby tanie grzejniki olejowe.

    Planowanie głównego systemu grzewczego na ekstrema skutkuje niepotrzebnie wysokimi kosztami. Taniej jest mieć dodatkowe awaryjne źródło ciepłą.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Taniej jest mieć dodatkowe awaryjne źródło ciepłą.
    Taniej, ale mniej komfortowo. Bo wstając rano po mroźnej nocy (nie wiadomo czemu akurat najzimniej mamy nocą i jakoś dziwnym trafem zbiega się to w czasie z brakiem zysków słonecznych i niewiele większymi bytowymi). I oby w zasobniku była ciepła woda na poranny prysznic.

    I te graty dodatkowego systemu grzewczego trzeba gdzieś trzymać.
    Albo nie taniej, jak dorobisz do tego automatykę i jeszcze mniej wygodnie, bo te graty muszą być rozstawione gdzieś po domu.

  14. #134

    Domyślnie

    Przez większość mroźnych nocy nieprzewymiarowane ogrzewanie zapewnia pełen komfort. W przypadku spodziewanego nadejścia rekordowych mrozów już wiele dni wcześniej znamy prognozy i nie ma zaskoczenia. Można włączyć grzejniki.
    CWU można grzać przez całą noc w II taryfie.
    Skąd ten czarny scenariusz?
    Kilka grzejników olejowych można trzymać w kotłowni, która przecież stoi pusta bo nie ma w niej kotła na węgiel.

    Przewymiarowanie źródło ciepła jest droższe i zużywa więcej energii. Powiedzmy że jest to 2000 zł rocznie. Czyli tyle ile wiele osób zarabia w miesiąc. Mogliby przez ten czas nie pracować. Niepracowanie, spanie dłużej i czas wolny to większy komfort niż konieczność pójścia do pracy.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #135
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Kilka grzejników olejowych można trzymać w kotłowni, która przecież stoi pusta bo nie ma w niej kotła na węgiel.
    Chyba,że ktoś od samego początku zakładał pompę, gaz, bufor... i nie przewidział miejsca na węgiel;p

  16. #136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.525
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Witam

    Pozwolę sobie w tym wątku zapytać o podpowiedź na temat typów pompy ciepła do wykonanych obliczeń. To że teraz celuje w pompę PW nie było od początku oczywiste. Na początku miał być gaz, 16cm styropianu w podłodze i 6cm wylewki ale gazu nie podłączę stąd też ukłon w kierunku pompy ciepła. Podział przestrzeni w podłodze na teraz to 14cm styropianu + 8 cm wylewki. Chciałem grzać akumulacyjnie ale to będzie musiało wystarczyć, mniej styropianu już nie chcę dawać, najwyżej w zimie pompa więcej popracuje w dzień. Bufor wodny odrzuciłem ale nie wiem czy słusznie. Jak dotychczas żadna ze znanych mi osób nie korzysta z pompy ciepła ale wielu używa gazowych pieców kondensacyjnych Vaillanta i większość chwali sobie serwis. Tak też początkowo typowałem moją przyszłą pompę ciepła - Vaillant Arotherm VWL 400V i wewnętrzny moduł Unitower. Żeby dobrać odpowiednią moc zleciłem wykonanie obliczeń (ASOLT). Projektowe obciążenie cieplne budynku wyszło 7,8 KW bez CWU - zakładam że ok 200l na 4 osoby. No i teraz pytanie. Jak do tego zapotrzebowania dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Bardzo proszę o informację jaką pompę powinienem wybrać. Ja się skupiłem na jednej i zapewne już się nakręciłem, tracąc z pola inne pewnie lepsze firmy i modele. Jestem otwarty na wasze sugestie i propozycję i liczę na waszą pomoc. Na całość pompy ze zbiornikiem CWU chciałbym wydać max 30-32 tys
    Przy tym zapotrzebowaniu została uwzględniona temp 20st.C czyli dla +22st.C trzeba doliczyć 10%, oraz 1kW na CWU.
    Czyli łącznie będziesz miał 9,5kW przy tym zapotrzebowaniu masz dość spory wybór.
    Najczęściej montuję na takie zapotrzebowanie Panasonic T-CAP 9kW, jest jeszcze Mitsubishi Zubadan 8kW ale to droższy temat lub Daikin Altherma 3 8kW.
    Daikin i Panasoni spokojnie w budżecie się zmieści, Mitsubishi zubadan 8kW przekracza trochę zaplanowane fundusze.
    Mogę podesłać propozycje na meila.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony