dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła - dobór ?

    Witam !

    Domek niecałe 110m2. W 100% podłogówka (rozstaw co 15cm i co 10cm). Łącznie 800mb rury fi16 ,1 rozdzielacz 12 pętli.
    Dom parterowy.
    Wyliczone OZC w HeatMasterze niecałe 3KW (na CO). Myślę że nawet jeśli jest jakiś błąd to raczej nie powinien być zbyt duży,.

    Taryfa w domu G12w , chciałbym grzać w II taryfie.

    Jest płyta fundamentowa , ściany z silikatu , dobre ocieplenie.

    Wstępnie wybrałem albo LG Therma V 7KW albo Panasonic Aquarea generacja H - 7KW.

    Bojler chciałbym 300L z dwoma węźownicami.

    Co mininimalnie trzeba zamontować ? Czy można wykonać bez bufora , sprzegła i dodatkowej pompy do ogrzewania podłogowego (bo rozumię że pompy mają wbudowane pompy co CO i CWU ?)

    Co musi być minimum w wyposażeniu "kotłowni" aby dobrze to działało i aby wykonawca nie naraził mnie na niepotrzebne i zbyteczne koszty.

    Dzięki !
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zamontuj sobie zasobnik Qatro 150 l wiszący . W w około 40 minut zagrzejesz cały. bez bufora i bez sprzęgła .To mały domek.
    Ja poleciłbym do rozważenia Atlantica .Jeżeli w drugiej taryfie typ 8 . Różnica w cenie pomiedzy 5 a 8 jest niewielka.
    W stopce masz coś innego?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Zamontuj sobie zasobnik Qatro 150 l wiszący . W w około 40 minut zagrzejesz cały. bez bufora i bez sprzęgła .To mały domek.
    Ja poleciłbym do rozważenia Atlantica .Jeżeli w drugiej taryfie typ 8 . Różnica w cenie pomiedzy 5 a 8 jest niewielka.
    W stopce masz coś innego?

    W stopce jest mój obecny dom.

    W podpisie jest dziennik nowego domu który jest w budowie i o niego chodzi.

    Co do Atlantica jest droższy niż LG i Panasonic i jakby nie patrzeć ma słabsze parametry.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4

    Domyślnie

    Mozesz podac parametry atlantica (cop i kw) przy minus 10 i 15?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał leniin Zobacz post
    Mozesz podac parametry atlantica (cop i kw) przy minus 10 i 15?
    Którego?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W stopce jest mój obecny dom.

    W podpisie jest dziennik nowego domu który jest w budowie i o niego chodzi.

    Co do Atlantica jest droższy niż LG i Panasonic i jakby nie patrzeć ma słabsze parametry.
    Cena jest umowna. A co do parametrów - są mnie lub bardziej kolorowe.To takie same obiegi termodynamiczne.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    A tak z ciekawości z tego co widziałem mocno udzielający się na tym forum CNC Pompy w "standardzie" montuje sprzegło i bufor.

    Czy w takim domku (parterowy 107m2 , jeden rozdzielacz 12sekcji - 800mb rury fi16) + zapewne bojler 300L (aby grzać w II taryfie) potrzebne jest do czegoś to sprzęgło i bufor ?

    CHce grzać głównie w II taryfie , ale jak częsciowo wejdę na I taryfę to też nie problem.

    Pompa już się okazalo że raczej 9KW niż 7KW ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9

    Domyślnie

    Moim zdaniem przy twoim zapotrzebowaniu 9kw to zaduzo (nawet na grzanie z w II taryfie)

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A tak z ciekawości z tego co widziałem mocno udzielający się na tym forum CNC Pompy w "standardzie" montuje sprzegło i bufor.

    Czy w takim domku (parterowy 107m2 , jeden rozdzielacz 12sekcji - 800mb rury fi16) + zapewne bojler 300L (aby grzać w II taryfie) potrzebne jest do czegoś to sprzęgło i bufor ?

    CHce grzać głównie w II taryfie , ale jak częsciowo wejdę na I taryfę to też nie problem.

    Pompa już się okazalo że raczej 9KW niż 7KW ..
    Hej, do takiego domu jak Twój nie trzeba sprzęgła ani bufora(ogólnie to jest to samo), dopiero gdybyś miał np. dwa poziomy grzania(parter i piętro) lub miałbyś w instalacji też grzejniki to wtedy tak.
    Jak masz taki układ to pompa z pompy ciepła bezpośrednio ładuje w podłogówkę.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Zamontuj sobie zasobnik Qatro 150 l wiszący . W w około 40 minut zagrzejesz cały. bez bufora i bez sprzęgła .To mały domek.
    .?
    A czemu taki mały bojler ? Rodzina 4 osobowa , fakt oszczędne zużycie wody , ale przy pompie chyba grzeje się bojler do niezbyt wysokiej temepratury aby było oszczędnie i wtedy tak mały bojler chyba nie da rady aby działał tylko w II taryfie ?
    Bojler ma oczywiście grzać pompa ciepła.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A czemu taki mały bojler ? Rodzina 4 osobowa , fakt oszczędne zużycie wody , ale przy pompie chyba grzeje się bojler do niezbyt wysokiej temepratury aby było oszczędnie i wtedy tak mały bojler chyba nie da rady aby działał tylko w II taryfie ?
    Bojler ma oczywiście grzać pompa ciepła.
    W moich ofertach zbiornik jest standardowo 300L, z możliwością korzystania tylko z jego górnej części. Wtedy mamy do dyspozycji około 200L. a jak komuś brakuje wody to może w 2 minuty zmienić ustawienia i wtedy korzysta z całej powierzchni zbiornika czyli pełne 300L.

    Tym bardziej że różnica w cenie dla klienta pomiędzy zbiornikiem 200L a 300L, to tylko 100zł, dlatego uważam że wersja 200L się nie opłaca.
    W ofercie są też zbiorniki ze stali nierdzewnej Termica jeżeli ktoś ma kiepską wodę.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Hej, do takiego domu jak Twój nie trzeba sprzęgła ani bufora(ogólnie to jest to samo), dopiero gdybyś miał np. dwa poziomy grzania(parter i piętro) lub miałbyś w instalacji też grzejniki to wtedy tak.
    Jak masz taki układ to pompa z pompy ciepła bezpośrednio ładuje w podłogówkę.
    No nie do końca jest to samo. Ale to długi temat. Ponadto nawet dla 2 pięter podłogówki w przeważającej większości pompa obiegowa zawarta w PC wystarczy, bez dodatkowych pomp i sprzęgieł. No ale jak ktoś wali wszędzie grzejniki podłogowe z rozstawą 10cm to się nie ma co dziwić, że pompa nie może przepchać wody przez taki grzejnik.

    Jeśli chcesz grzać w II taryfie bez bufora pompą mocy 7kW przy OZC 3KW, to masz przewymiarowaną pompę bardzo i problem taktowania sprężarki.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kiliusz Zobacz post
    Jeśli chcesz grzać w II taryfie bez bufora pompą mocy 7kW przy OZC 3KW, to masz przewymiarowaną pompę bardzo i problem taktowania sprężarki.
    nie powielaj bzdur. jaką pojemność cieplną ma bufor a jaką podłogówka + ściany w murowanym domu?

    grzeję dom grzałka 6 kW, zmierzone obciążenie cieplne domu w tym roku to 1,9 kW i żadnego taktowania nie ma. 6 kW tylko na CO, bo CWU grzeję oddzielnie (dodatkowe 2 kW w podgrzewaczu)
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kiliusz Zobacz post
    No nie do końca jest to samo. Ale to długi temat. Ponadto nawet dla 2 pięter podłogówki w przeważającej większości pompa obiegowa zawarta w PC wystarczy, bez dodatkowych pomp i sprzęgieł. No ale jak ktoś wali wszędzie grzejniki podłogowe z rozstawą 10cm to się nie ma co dziwić, że pompa nie może przepchać wody przez taki grzejnik.

    Jeśli chcesz grzać w II taryfie bez bufora pompą mocy 7kW przy OZC 3KW, to masz przewymiarowaną pompę bardzo i problem taktowania sprężarki.
    Jeżeli porównujemy sprzęgło np. 10L do bufora 50-100l to faktycznie co innego.
    Ze względu na pojemność i budowę.
    Co do tego czy pompka obiegowa pociągnie to często tak ale budowa takiego układu na jednym obiegu grzewczym wiąże się z mnóstwem niedogodności oraz ograniczeń, dlatego przy budynkach gdzie mamy górę i dół daję w 95% sprzęgło. I może jestem przez to droższy ae moje układy są dużo wygodniejsze, lepiej wysterowane i mają sporo więcej możliwości niż te bez sprzęgła.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  16. #16

    Domyślnie

    imrahil, ja się dziwię, dlaczego tak regularnie pojawiają się cały czas te same lub bardzo podobne kwestie?!?

    tak na marginesie kaszpir - po co założyłeś nowy wątek, skoro jest co najmniej kilka takich samych? To wstyd, biorąc pod uwagę twój staż na forum
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    nie powielaj bzdur. jaką pojemność cieplną ma bufor a jaką podłogówka + ściany w murowanym domu?

    grzeję dom grzałka 6 kW, zmierzone obciążenie cieplne domu w tym roku to 1,9 kW i żadnego taktowania nie ma. 6 kW tylko na CO, bo CWU grzeję oddzielnie (dodatkowe 2 kW w podgrzewaczu)
    Zmierzone obciążenie cieplne - ciekawe jak... Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz... Mylisz pojęcia. Myślisz co Ty piszesz. Skoro grzejesz grzałką to logiczne, że nie ma taktowania, bo co może taktować.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Jeżeli porównujemy sprzęgło np. 10L do bufora 50-100l to faktycznie co innego.
    Ze względu na pojemność i budowę.
    Co do tego czy pompka obiegowa pociągnie to często tak ale budowa takiego układu na jednym obiegu grzewczym wiąże się z mnóstwem niedogodności oraz ograniczeń, dlatego przy budynkach gdzie mamy górę i dół daję w 95% sprzęgło. I może jestem przez to droższy ae moje układy są dużo wygodniejsze, lepiej wysterowane i mają sporo więcej możliwości niż te bez sprzęgła.
    Wymień chociaż 2 niedogności. I co to znaczy wygodniejsze i wysterowane u CIebie w porównaniu z układem bez sprzęgła?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kiliusz Zobacz post
    Zmierzone obciążenie cieplne - ciekawe jak... Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz... Mylisz pojęcia. Myślisz co Ty piszesz. Skoro grzejesz grzałką to logiczne, że nie ma taktowania, bo co może taktować.
    no, zmierzone - liczba kWh na dobę podzielona przez 24. może to nie jest obciążenie cieplne wg definicji, ale jasno z tego wynika jakiej mocy urządzenie jest mi potrzebne. rozumiem, że źródło ciepła o stałej mocy 6 kW taktuje, jeśli jest pompą ciepła, jeśli jest grzałką to nie? a jak jest kotłem na paliwo stałe to będzie taktować? a kotłem gazowym, to będzie taktować czy może nie?

    napiszę jeszcze raz - grzałka załącza się maksymalnie dwa razy na dobę
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    no, zmierzone - liczba kWh na dobę podzielona przez 24. może to nie jest obciążenie cieplne wg definicji, ale jasno z tego wynika jakiej mocy urządzenie jest mi potrzebne. rozumiem, że źródło ciepła o stałej mocy 6 kW taktuje, jeśli jest pompą ciepła, jeśli jest grzałką to nie? a jak jest kotłem na paliwo stałe to będzie taktować? a kotłem gazowym, to będzie taktować czy może nie?

    napiszę jeszcze raz - grzałka załącza się maksymalnie dwa razy na dobę
    1. liczba kWh podzielona na 24h - ma Ci niby jasno pokazać jakiej mocy urządzenie potrzebujesz... Po co piszesz takie bzdury. Nie, z tego nie wynika nic. Jedynie Twoje średnie godzinowe zużycie energi w danym dniu, przy danej temperaturze, danych zyskach ciepła od nasłonecznienia, od zysków bytowych i przewietrzenia lub jego braku w domu. To o czym piszesz jest kompletną bzdurą i szkoda tylko, że mieszasz ludziom w głowach, nie mając na ten temat pojęcia.

    2. W przewymiarowanej pompie ciepła sprężarka taktuje, co jest dla niej niekorzystne. Mówimy o pompach ciepła, a Ty wyskakujesz z prostą jak cep grzałką, którą możesz robić co chcesz. Ponadto masz bufor, a mowa była o pompie bez bufora.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony