dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 101
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie Jaki kocioł z podajnikiem na 126mkw

    Witam. Jestem nowym użytkownikiem, więc z góry przepraszam, jeśli wątek się powtarza. Przymierzam się do wykonania instalacji CO w moim nowobudowanym domu. Proszę o pomoc w doborze kotła z podajnikiem. Dom z poddaszem użytkowym, 126mkw powierzchni użytkowej, kubatura 563m3, dodatkowo ogrzewanie CWU dla 4 osób, ściany zew. silikat 18cm, ocieplenie ścian styropian 18cm, podłoga tylko 7-8cm, poddasze 25cm wełna. Na dole podłogówka + grzejnik w garażu (tylko do podgrzania do ok 10stopni), na poddaszu kaloryfery w sypialniach + podłogówka w łazience i garderobie. W projekcie mam kocioł 24kW , ale po wpisach na forach wnioskuję, że to trochę za dużo. Myślałem o kotle Defro Duo 15kW, lub 14kW Zębca. Jaki kocioł polecacie? Jaka moc i producent. Za wszystkie propozycje serdecznie dziękuję.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Witam. Jestem nowym użytkownikiem, więc z góry przepraszam, jeśli wątek się powtarza. Przymierzam się do wykonania instalacji CO w moim nowobudowanym domu. Proszę o pomoc w doborze kotła z podajnikiem. Dom z poddaszem użytkowym, 126mkw powierzchni użytkowej, kubatura 563m3, dodatkowo ogrzewanie CWU dla 4 osób, ściany zew. silikat 18cm, ocieplenie ścian styropian 18cm, podłoga tylko 7-8cm, poddasze 25cm wełna. Na dole podłogówka + grzejnik w garażu (tylko do podgrzania do ok 10stopni), na poddaszu kaloryfery w sypialniach + podłogówka w łazience i garderobie. W projekcie mam kocioł 24kW , ale po wpisach na forach wnioskuję, że to trochę za dużo. Myślałem o kotle Defro Duo 15kW, lub 14kW Zębca. Jaki kocioł polecacie? Jaka moc i producent. Za wszystkie propozycje serdecznie dziękuję.
    witam

    te kotły w zupełności wystarczą
    pewnie mniejsze mocowo też by wystarczyły - ale w małych mocach skromny wybór
    a jak będziesz palił gorszym - mniej kalorycznym paliwem (np. tzw. "czeski" lub "ukraiński" węgiel), też będzie ok

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 23-11-2013 o 10:33
    ,,,,

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar trammel
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Jelcz
    Posty
    103

    Domyślnie

    Myślę, że 24kW na Twoje ocieplenie i kubaturę to może być za dużo, ale fachowcy z forum na pewno coś doradzą. Jeżeli chodzi o markę kotła, to mogę polecić Skam-P premium . Używam drugi sezon i jestem zadowolony.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    mar1973 a nie myślisz, że nawet 12kW by wystarczyło? Niektórzy doradzają taką moc nawet na 150mkw.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    witam

    tak jak pisałem wyżej mniejszy kocioło też wystarczy - 12kW będzie ok

    pozdrawiam
    ,,,,

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Dzięki za opinie. Może ktoś jeszcze może coś dodać?
    Pozdrawiam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Dzięki za opinie. Może ktoś jeszcze może coś dodać?
    Pozdrawiam
    Do spalania mniej kalorycznych paliw potrzebny jest nieco większy niż 12kW [podłoga tylko 7-8cm styro ]
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 23-11-2013 o 21:12
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    zrób OZC
    okaże się że każdy z nich będzie za duży
    dużo za duży
    w projektach często lądują kotły gazowe które inaczej modulują mocą i przewymiarowanie nie robi dużej krzywdy
    w przypadku kotła na ekogroch już niestety tak
    u Ciebie potrzeby będą dużo mniejsze niż moce kociołków wymienianych
    10KW nie będzie tam miało co robić

    ZRÓB OZC!!!
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Dodam, że w projekcie (projekt indywidualny) te 24kW to już moc kotła na ekogroszek Chyba ktoś się troszkę pomylił. Tutaj taki wynik mam ze stronki http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/46i
    A czy można wiedzieć, jakie kotły w mocy 10-12kW polecasz? Nie ma tego za wiele.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź. Dodam, że w projekcie (projekt indywidualny) te 24kW to już moc kotła na ekogroszek Chyba ktoś się troszkę pomylił. Tutaj taki wynik mam ze stronki http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/46i
    A czy można wiedzieć, jakie kotły w mocy 10-12kW polecasz? Nie ma tego za wiele.
    Ja polecam RBR i Skam-p.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź. Dodam, że w projekcie (projekt indywidualny) te 24kW to już moc kotła na ekogroszek Chyba ktoś się troszkę pomylił. Tutaj taki wynik mam ze stronki http://www.cieplowlasciwie.pl/wynik/46i
    A czy można wiedzieć, jakie kotły w mocy 10-12kW polecasz? Nie ma tego za wiele.
    Mi wyszło z tej stronki 12kW a mam 38kW ,latem bez problemu grzeję wodę w kotle do celów CWU Zainteresuj się palnikiem jego mocą a nie kotłem .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 23-11-2013 o 21:40
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ja polecam RBR i Skam-p.
    W sumie piece obu tych producentów mam pod nosem (użytkownik minertu), więc w razie czego serwis też pod ręką. A mam jeszcze pytanko: czy robiąc teraz instalacje CO muszę się już zdecydować na konkretny piec, czy teraz zrobić instalację, a potem dokupić piec? Może jak będę kupował piec za 2 lata to na rynku będzie juz coś innego.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    jeśli chcesz w ten sposób to tak rozprowadź podłączenia oraz wyjście do komina abyś potem nie został z ręką w nocniku i nie był zmuszony kupować najniższy kocioł na rynku bo np dziura w kominie na zbyt małej wysokości.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    Może jak będę kupował piec za 2 lata to na rynku będzie juz coś innego.
    Za dwa lata to już nie będzie w sprzedaży kotłów na ekogroszek dla nowych domów,i dobrze
    Za dwa lata pompy ciepła będą w cenie lodówki,sądząc pod dotychczasowych spadkach,chociaż jak ktoś pomyśli przed budową to i teraz będą tańsze niż system na ekogroszek.
    Za dwa lata być może tańsze będą ogniwa FV.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Dziury do komina jeszcze nie mam, mam niestety komin tradycyjny, więc dziurę wykuje się w odpowiednim miejscu. Martwi mnie trochę ten komin, człowiek nie miał pojęcia, że potem to może być takie ważne. Teraz trzeba się będzie martwić odpowiednio wyższą temp. spalin. Jak zabezpieczyć taki komin przed kondensatem, jakiś wkład?

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maniek453

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam. U nas dom o podobnych parametrach. Polecam kocioł Taurus Bizon 18,5kW. Pierwszy sezon grzewczy 3,5t eko. Obecnie drugi sezon - średnie spalanie w chwili obecnej ok 10-11 kg / 24h. Wybraliśmy ten kocioł ponieważ był w rozsądnej cenie i autoryzowany serwis jest niedaleko. Nowe modele mają dużo bardziej rozbudowany sterownik. W naszym projekcie też był uwzględniony większy kocioł, ale zgodnie mistrz od CO oraz kilku autoryzowanych sprzedawców różnych marek stwierdziło, że 18,5kW w zupełności ( osobiście śledziłem kilka wątków na tym forum i bardzo bałem się przewymiarowanego kotła). W naszym przypadku ważnymi parametrami były gabaryty kotła oraz wysokość czopucha spalin - tak to jest jak się buduje pierwszy dom.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniek453 Zobacz post
    Witam. U nas dom o podobnych parametrach. Polecam kocioł Taurus Bizon 18,5kW. Pierwszy sezon grzewczy 3,5t eko.
    Nie pisz,że masz dom o podobnych parametrach bo po kotle i spalaniu sądzę,że jest to dom pow.300m2

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maniek453

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    5

    Domyślnie

    Niezupełnie. Taurus Bizon 18,5kW jest przeznaczony do powierzchni do 180m2. Co do ilości spalonego eko: podkreślam, że to pierwszy sezon - zarówno, kotła, jak i domu oraz operatora kotła w mojej skromnej osobie. Były to trzy rodzaje opału m. in. z marketu. Dużo prób i zmian parametrów na sterowniku. Po prostu wskazałem kocioł pod rozwagę dla bpiter79

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniek453 Zobacz post
    Niezupełnie. Taurus Bizon 18,5kW jest przeznaczony do powierzchni do 180m2. Co do ilości spalonego eko: podkreślam, że to pierwszy sezon - zarówno, kotła, jak i domu oraz operatora kotła w mojej skromnej osobie. Były to trzy rodzaje opału m. in. z marketu. Dużo prób i zmian parametrów na sterowniku. Po prostu wskazałem kocioł pod rozwagę dla bpiter79
    Nie przejmuj się Arturo bo on delikatnie mówiąc bywa na bakier z fizyką.

    Rację ma tylko w tym, że 18,5 kW jest odpowiedni do około 300 m2 nowego domu, więc masz go około 2 razy przewymiarowanego [sam mam podobnie, i Twoje zużycie opału też na to wskazuje] - a to co piszą producenci o doborze do powierzchni bazuje na ich widzimisię, więc jeden poda 18 kW do 120 m2 a drugi do 220 m2 bo tak mu się chciało.

    Nie wierzysz - podstaw dane swojego domu do kalkulatora OZC na www.cieplowlasciwie.pl i zobacz jaki otrzymasz wynik.

    Pamiętaj też, że przy dobrym węglu każdy kocioł pójdzie spokojnie na 120% swojej mocy znamionowej [zwłaszcza gdy w kotle 18 kW jest palnik o mocy nominalnej 25 kW].
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maniek453

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    5

    Domyślnie

    Do SUSPENSER : Wynik ze strony www.cieplowlasciwie.pl to 9,1kW ??!! PROROK??? czyli idealnie dwa razy przewymiarowany
    Co do samej informacji powyżej, że Taurus Bizon 18,5kW jest przeznaczony do powierzchni ok 180m2 to pochodzi ona z instrukcji obsługi tego kotła i jest dostępna na ich stronie www. Jak widać faktycznie ten kocioł jest w stanie poradzić sobie na 300m2. Pozdrowienia

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony