dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 23
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 441
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam
    Z jednej strony miło jest gdy za 1 kWh płacę 25 gr.
    Z drugiej jednak, niezbyt miło jest, gdy od ok. 20-ej do mniej więcej północy czuję chłód w gołe stopy oraz rześki powiew na gołych ramionach.
    Ktoś wyżej napisał, że spadek temp. o 0,6* nie odczuwa jako brak komfortu.
    Ja odczuwam i to wyraźnie.
    Mam u siebie w znacznej części domu podłogi kamienne, co niewątpliwie wpływa na wyraźne odczucie ochładzającej się wylewki.
    Usłyszę oczywiście radę "załóż kapcie i koszulę z długim rękawem" i po problemie.
    Dla większości zapewne tak. Dla mnie nie.
    Proponuję w takim razie dodać 1-2 godziny grzania w T1 popołudniu / wieczorem.
    Też odczuwam niewielki dyskomfort chodząc na boso wieczorem po domu
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  2. #202
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Komfort odstawiam na bok bo i tak nie wierzysz.
    Tak.Nie uwierzę.Bo komfort jest rzeczą niemierzalną.Dlatego nie spodobały mi się te same "superlatywy" a propos grzania wyłącznie w T2.Tak samo jak inne bzdury wypisywane przez np,Szklarę,że to jedyny i sposób na "miarę naszych czasów".
    Sposób nie sposób,mikry przy sprzęcie typu PC z inwerterem.Potraktowany po macoszemu,z "kagańcem" na termostacie.w większości przypadków inwerter działający jak zwyczajny ON/OFF-rzadko zdarza się aby miał szansę zbytnio pomodulować mocą przez te kilka godzin w okienku nocnym T2,odliczając defrosty.I to tłumaczenie,że lepiej krótko i mocno (z mocą) bo sprężarka powinna pracować na 50-70% mocy najlepiej-ale że zapierdziela od startu na maxa i na maxie kończy ,a po drodze defrost za defrostem-to wszystko jest ok no bo w taniej taryfie wszystko jest ok.Argumenty są be,żadne nowości.blog Clarneta jest ok,ale każdy ma interpretację na swoją korzyść.
    Kolega Prachtawiec napisał uczciwie,bez sarkazmu i cwaniakowania.Jak człowiek.Bez utartych sloganów i mataczeń.I tak ma być.
    Chcecie grzać wyłącznie w T2,nie piszcie bzdur że to jest jedynie słuszne i komfortowe rozwiązanie bo tak nie jest.Podłoga jest najmilsza kiedy grzeje.a nie kiedy nie grzeje przez 5,6 czy 7 godzin.Promieniowanie cieplne jest maxymalne kiedy źródło promieniuje a nie promieniowało 6 godzin temu.Nie da się grzać na "zapas".Na pewno nie z takimi podłogami z przekładkami styro jakie większość tu posiada.No way!
    Na tym koniec.Jak kogoś uraziłem to przepraszam.wkurzyła mnie ta forumowa gadka.
    Pozdrawiam.

  3. #203
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Proponuję w takim razie dodać 1-2 godziny grzania w T1 popołudniu / wieczorem.
    Też odczuwam niewielki dyskomfort chodząc na boso wieczorem po domu
    Jak tam Twoje 8kWh/doba z CWU?

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    I to tłumaczenie,że lepiej krótko i mocno (z mocą) bo sprężarka powinna pracować na 50-70% mocy najlepiej-ale że zapierdziela od startu na maxa i na maxie kończy ,a po drodze defrost za defrostem-to wszystko jest ok no bo w taniej taryfie wszystko jest ok.Argumenty są be,żadne nowości.blog Clarneta jest ok,ale każdy ma interpretację na swoją korzyść.
    Weźmy taki domek, co ma przy -20* za oknem obciążenie 5kW. Czyli na 24h potrzebuje w takich warunkach 120kWh ciepła. Żeby tyle wyprodukować w 10h taniejs strefy PC musi mieć moc 12kW. Proste liczenie. Jak ktoś tak dobiera PC, by przy -20* dawała 12kW sprężarką, to w takich warunkach działa jak on-off. O ile nie podeprze się grzałkami. Tylko, że w zeszłym roku w Warszawie nie było takich warunków przez 24h. Więc w praktyce nigdy nie działa jak on-off.

    Jest jeszcze jeden drobiazg, o którym zapominasz. Przyjmijmy, że w dziennym okienku faktycznie CO i CWU chętnie przyjmie całą moc jaką ma do dyspozycji PC. Tylko czy da radę? Czy wężownica i rury w posadzce są w stanie w danych warunkach odebrać tyle ciepła?

  5. #205
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Grzejąc w okienku 13-15 + 1 godzina w drogiej - do 16-ej, nie jestem w stanie przy takich jak dziś warunkach dojść do zadanej temp. zasilania 35*.
    Sprawdziłem empirycznie dziś, kiedy PC wyłączyła się rano o godz. 7-ej i nie chodziła w przedpołudniowym oknie drogiej taryfy.
    Temperatura o godz. 13-ej spadła do 22.0 z 22,6 o godz. 7-ej.

    Po trzech godzinach ciągłej pracy PC ( w tym grzanie CW) i zadanej temp. zasilania 35*, od 13-ej do 16-ej. temperatura wzrosła do zaledwie 22,2.
    Podłoga jednak zrobiła się odczuwalnie cieplejsza.
    O 13-ej, po sześciogodzinnej przerwie pomimo temp. wew. 22.0, była nieprzyjemnie zimna.

    Tyle na temat komfortu w moim domu w przypadku stosowania kagańców taryfowych.
    Z naciskiem zaznaczam; w moim.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  6. #206
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Próbowałem również grzać w 2T. Pompa przez cały czas trwania 2T chodziła na maxa, i wychładzała DZ Okazało się, że te 0,5* - 1* spadku temperatury powietrza w domu nie jest problemem, ale już spadek temperatury podłogi daje odczuwalny dyskomfort. Mieszkamy od 7 grudnia i rodzinka szybko przyzwyczaiła się do promieniowania z podłogi. Wolę mieć komfort, nawet jeżeli miałoby to kosztować parę stówek na rok więcej. Dlatego zainwestowałem w inwerter...
    Jeżeli po roku okaże się, że mimo grzania 24h niekorzystnie wychodzę na G12W, to zmienię taryfę.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #207
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Wreszcie,choć na chwilę to forum wydaje się prawdziwe.Są głosy za i przeciw.Święta to jednak magia
    Może i mój poświęcony czas komuś się przyda.Naszych ciał i postrzegania ciepła nie da się oszukać.Ale nasz mózg tak.Dlatego taniej zawsze znaczy lepiej.Wmówić sobie można wszystko.
    Pozdrawiam.

  8. #208
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Wreszcie,choć na chwilę to forum wydaje się prawdziwe.Są głosy za i przeciw.Święta to jednak magia
    Może i mój poświęcony czas komuś się przyda.Naszych ciał i postrzegania ciepła nie da się oszukać.Ale nasz mózg tak.Dlatego taniej zawsze znaczy lepiej.Wmówić sobie można wszystko.
    Pozdrawiam.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  9. #209
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jest jeszcze jeden drobiazg, o którym zapominasz. Przyjmijmy, że w dziennym okienku faktycznie CO i CWU chętnie przyjmie całą moc jaką ma do dyspozycji PC. Tylko czy da radę? Czy wężownica i rury w posadzce są w stanie w danych warunkach odebrać tyle ciepła?
    I dlatego o grzaniu wyłącznie w T2 trzeba pomyśleć wcześniej.Aby było śmieszniej z takim zamiarem budowałem dom.Izolowana PF 25cm,na to 10cm wylewka,bez sławnej przekładki ze styro.Zbiornik 250l dedykowany dla PC,z solarną dodatkową wężownicą także spiętą w układ.Podłoga i zbiornik przyjmą sporo.Tylko póki co jest na to za wcześnie,a negatywne opinie,mnie do tego sposobu zrażają.

  10. #210
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    MójPanie i rwojtku

    Co ciekawe, grzeję obecnie praktycznie na okrągło.
    Temp.zasilania > 31*.
    Temperatura wylewki nie chce mi wzrosnąć pow.24.
    Nie oczekuję zresztą czegoś takiego.
    Pratchawiec
    Tak z ciekawości.Napisz proszę jaką maszteraz temp zasilania i temp.podłogi przy grzaniu "non stop" .
    Ja zrobiłem tak,opuściłem krzywą na -20/38 deg i za sprzęgłem przy +3deg na zewnątrz mam ok 26deg.Zużycie ok 15kWh/24h.Pompa i tak potrafi się odstawić na krótki czas,to znaczy że albo podłoga jest jeszcze mocno rozgrzana po mrozach,albo już się wygrzała...Zmniejszyłem tez nieco przepływ na pompie CO,bo rzadko kiedy otwierają się wszystkie pętle na raz,a zauważyłem że przy mniejszym przepływie PC pracuje stabilniej.Czy rotametry muszą być wszyskie otwarte na maxa czyli u mnie na 3?Od czego to zależy?Nie mam doświadczenia z ustawianiem rotametrów...
    Tak czy siak,póki co widzę zaletę w takim grzaniu.
    Dzięki.

  11. #211

    Domyślnie

    Tak jak pisałem ustawiłem sobie dodatkowe 2 godziny grzania (w drogiej taryfie) oraz zmieniłem godziny grzania CWU i efekt jest taki że komfort się poprawił , czyli wahania temperatury są dużo niższe i dla mnie akceptowalne.

    Czy wykorzystam te dodatkowe godziny nie wiem bo i tak termostat tez pilnuje aby dom się nie przegrzewał , wiec już rano widziałem że pompa wyłączyła się szybciej niż miała ustawione , ale mogą być 'w razie czego" ...

    Być może w weekend włączę pompę z ciekawości na pracę ciągłą + termostat , bez sztywnych ram czasowych , tyle że cięzko będzie porównać zużycie energi bo temperatury się mocno wahają u mnie codziennie

    Sam jestem ciekawy jakby zrobić test przy pompie PW i dać popracowac pompie nonstop 1 dzien i dać pracować pompie tylko w II taryfie jakie były by różnice w cenie za ogrzewanie , zakładając oczywisci stawki według taryfy G11 i przy grzaniu w G12
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #212
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    ..... i efekt jest taki że komfort się poprawił , czyli wahania temperatury są dużo niższe i dla mnie akceptowalne.
    Bo zrobiło się sporo cieplej na zewnątrz?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czy wykorzystam te dodatkowe godziny nie wiem bo i tak termostat tez pilnuje aby dom się nie przegrzewał , wiec już rano widziałem że pompa wyłączyła się szybciej niż miała ustawione , ale mogą być 'w razie czego" ...
    Ja przyjdą mrozy,odczujesz to dotkliwie.Takie "niegrzanie" przez cały dzień,okienko pomijam bo to nic nie da-wychłodzi tak wodę w podłodze ,że będziesz miał taki objaw jak u Prachtawca-albo nie da rady dotrzeć do zadanej-bo na krzywej będzie trzeba z 36-37deg (sądząc po tym co masz ustawione teraz),albo dotrze do zadanej,ale pojemność cieplna posadzki nie przyjmie więcej i PC wyłaczy się przed czasem trwania taniej taryfy.Nie wyregulujesz tego. Musiałbyś mieć z 25-30cm betonu w podłodze (oczywiście bez styro) aby tak grzać i mieć taki komfort jak przy grzaniu non stop.
    Kaszpir,ja podaję teraz 26deg na podłogę (grzanie non stop),a i tak niektóre termostaty się zamykają a pompa robi dłuższe przestoje.Przez ostatnią dobę zużyłem niecałe 18kWh.Jak zejdę do 25deg (za sprzęgłem) dla 2-3deg na zewnątrz ii mi to wystarczy,będę happy
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Sam jestem ciekawy jakby zrobić test przy pompie PW i dać popracowac pompie nonstop 1 dzien i dać pracować pompie tylko w II taryfie jakie były by różnice w cenie za ogrzewanie , zakładając oczywisci stawki według taryfy G11 i przy grzaniu w G12
    Zapomnij na chwilę o kasie.Zrób test przez 7dni.Potem dopiero odczytaj licznik

  13. #213
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak jak pisałem ustawiłem sobie dodatkowe 2 godziny grzania (w drogiej taryfie) oraz zmieniłem godziny grzania CWU i efekt jest taki że komfort się poprawił , czyli wahania temperatury są dużo niższe i dla mnie akceptowalne.

    Czy wykorzystam te dodatkowe godziny nie wiem bo i tak termostat tez pilnuje aby dom się nie przegrzewał , wiec już rano widziałem że pompa wyłączyła się szybciej niż miała ustawione , ale mogą być 'w razie czego" ...

    Być może w weekend włączę pompę z ciekawości na pracę ciągłą + termostat , bez sztywnych ram czasowych , tyle że cięzko będzie porównać zużycie energi bo temperatury się mocno wahają u mnie codziennie

    Sam jestem ciekawy jakby zrobić test przy pompie PW i dać popracowac pompie nonstop 1 dzien i dać pracować pompie tylko w II taryfie jakie były by różnice w cenie za ogrzewanie , zakładając oczywisci stawki według taryfy G11 i przy grzaniu w G12
    Ja taki test wykonałem na początku użytkowania- zużycie w przeliczeniu na kasę porównywalne (jeżeli 10 % wyższe w grzaniu non stop można za takie uznać), a komfort termiczny od stałego równomiernego promieniowania- bezcenny...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  14. #214
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Sam jestem ciekawy jakby zrobić test przy pompie PW i dać popracowac pompie nonstop 1 dzien i dać pracować pompie tylko w II taryfie jakie były by różnice w cenie za ogrzewanie , zakładając oczywisci stawki według taryfy G11 i przy grzaniu w G12
    Pompa w G11 musiała by pracować 45% tego co w G12w by ceny się zrównały. Przynajmniej u mnie tj 58gr G11 i 33gr/68gr w G12W. U mnie jest chyba najdroższa G12w na rynku wiec u innych różnica będzie jeszcze większa.

    Twój Pan - dziś o 2:00 w nocy pompa pracowała z parametrem FR=30 wiec inwerter działa a włączyła się o 24:00
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 22-12-2017 o 13:29
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  15. #215

    Domyślnie

    Dobra z ciekawości zrobię sobie test

    Czyli praca w w ustawionym harmonogramie czasu + kontrola termostatem vs praca bez harmonogramu ale też z termostatem.

    Wczoraj "test" ruszył o 20.00 do dziś 20.00 (praca w harmonogramie (przez max 12 godzin dziennie (10tania taryfa + 2 droga) , łacznie z CWU i wyszło 11kWh.

    Dziś zapuściłem też o 20.00 bez kagańca czasowego i ... zobaczymy

    Temperatura ustawiona na 22,4 (histereza 0,5) ..

    Tyle że jutro ma być cieplej niż dziś więc wynik może być lepszy od dzisiejszego ...

    Ale zobaczymy ...

    Zakładają takie ceny jak ma link2jack u mnie chyba są podobne ceny , więc zakładając pracę pompy 24godziny wychodzi że 10godzin jest w taniej i 14 godzin w drogiej czyli zakładając że pompa będzie działać cały dzień wychodzi 1kWh - 53groszy , więc i tak taniej niż gdybym miał taryfę G11 ..

    Sam jestem ciekawy jak zachowa się pompa bez kagańca ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #216
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Linkjack
    Miałeś G11 i spędziłeś z nią choćby jeden sezon?
    Te wasze procenty...Uwzględniają co?Same zużycie?Masz G12w,tTzymasz się tej taryfy?Może nie?Zmywarki,pralki itd w T2?Napisz jak jest.

    Reszty wypowiedzi niestety nie kaman.Ale...Jeśli Twa PC nie popracowała w całym okienku Twej taniutkiej T2,każdą minute uważam za stratę.Mało tego,skoro grzejemy wtedy kiedy musimy,czyli ponad miarę-to fajnie (logicznie) byłoby mieć przygotowany dom dla takich zabiegów.Samo przewymiarowanie (sic!) PC tutaj nam nie wystarczy...Chyba się zgodzisz?

  17. #217
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Dobra z ciekawości zrobię sobie test
    Kaszpir...
    Ja dobrze pamiętam Twoje "zmagania" z SPP ,kotłami,opałem itd.Daj sobie coś wyjaśnić,a potem dodaj mnie do ignorowanych.
    Ustaw krzywą dla 3 deg ok 25deg,Ty masz łatwiej możesz co do 1 deg.,ja mam jeszcze sprzęgło.To będzie ok 38deg dla -20deg,czyli 38/-20deg.Przy takiej aurze,zostaw na 5-6 dni bez grzebania i nie 'spalisz" więcej a niżeli 12-14kWh/doba-albo mniej.Cieplutko,miło i tak jak ma być
    Pozdrawiam.

  18. #218
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Linkjack
    Miałeś G11 i spędziłeś z nią choćby jeden sezon?
    Te wasze procenty...Uwzględniają co?Same zużycie?Masz G12w,tTzymasz się tej taryfy?Może nie?Zmywarki,pralki itd w T2?Napisz jak jest.

    Reszty wypowiedzi niestety nie kaman.Ale...Jeśli Twa PC nie popracowała w całym okienku Twej taniutkiej T2,każdą minute uważam za stratę.Mało tego,skoro grzejemy wtedy kiedy musimy,czyli ponad miarę-to fajnie (logicznie) byłoby mieć przygotowany dom dla takich zabiegów.Samo przewymiarowanie (sic!) PC tutaj nam nie wystarczy...Chyba się zgodzisz?
    Czemu do tematu ogrzewania wrzucasz pralke/zmywarkę? Co to ma do rzeczy? Z korzystania z G12 zadowoleni są także ci co grzeją gazem czy węglem bo mają z tego oszczędności, da się ale nie o tym mowa. U mnie pompa pracuje całe okno taniej, udało mi się dobrać takie ustawienia by kończyła pracę na niskim parametrze fr.
    Mi takie grzanie odpowiada i to nawet nie chodzi o oszczędności a o ten "komfort". Wolimy jak w nocy mamy chłodniej a ciepłej za dnia bo to wtedy korzystamy z domu. U mnie żona większość dnia spędza w domu z małym dzieckiem. Rano jak wychodzę z domu pompa kończy pracę i jest około 21-21,5 stopnia, i rosnie zwykle do 22-22.5. po południu okno taniej dogrzewa by wieczorem (20:00) było ok. Takie rozwiązanie sprawdza się do - 5*C . Jak jest chłodniej dorzucam grzanie w drogiej.
    Zresztą nawet gdyby pompa chodziła non stop 24h/ dobę to i tak by się opłacało korzystać z G12.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  19. #219

    Domyślnie

    Pierwszy dzień "testów" przy grzaniu nonstop ...

    Pompa zużyła 12KWh (24h) Ustawiona temperatura w domu 22,4 stopnia (histereza 0,5) rano jak sie obudziłem to już pompa nie działała czyli termostat ją wyłączył. rano (albo w nocy) jak się obudziłem było już 22,8 stopnia. Pompa nie działała do prawie 22.00 dopieto wtedy sie uruchomił bo temperatura spadła poniżej 22,2 stopnia ..

    Lekko zmodyfikowałem krzywą (obniżyłem dół do +26) i zobaczymy jak będzie następnego dnia ...

    Narazie ten plus że cały weekend mam w taniej taryfie , więc nie ważne w jakiej godzinie się pompa włączy , bo i tak będzie w taniej taryfie

    Myślę jednak że jak jest termostat to i tak nie pozwoli cały czas pompie działać , więc jakby pompa miała działać cały czas to nie mogło by być termostatu pokojowego ..

    Więc w moim przypadku grzanie nonstop a raczej bez sztywnych godzin co najwyżej może lekko ograniczyć wahania temperatury.

    Takie luźne przemyślenia i obserwacje
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 23-12-2017 o 22:30
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #220

    Domyślnie

    Krzywą podniosłem do 28 bo niestety pompa zaczęła taktować ..

    Na razie wróciłem do pracy w tanich godzinach + dodatkowa "rezerwa" 2 godziny w drogiej na zimne dni.

    Nie widzę sensu pracy nonstop bo i tak nonstop pompa nie będzie pracować bo "zabroni" jej to termostat ...
    Taka praca była by możliwa jak już bez termostatu ale bez tego stabilnej temperatury raczej się nie uzyska i po co by przegrzewać pomieszczenia ?

    Więc chyba jak chce aby pompa działała cały czas to raczej bez termostatu a z drugiej strony jak zmusić pompę do pracy ciągłej jak typowa pompa 7-9KW jaką ma większość chyba ludzi nie potrafi zejść baaaardzo nisko z mocą ? Wtedy jak juz to raczej będzie taktowała ...


    Na razie wracam do grzania z "włączonym kagańcem" w taryfie taniej ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 11 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony