dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 72 z 72
  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    A jakie to są potwierdzone dane podczas budowy? Jeżeli firma która robi kable i to nie jedna wyliczyła mi instalacje 11-12 kW z jakims tam zapasem mocy to znaczy ze coś w tym jest. Czy wg Ciebie znaczy to ze moje c.o. na rok zużyje 12 mw?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.504
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturohio Zobacz post
    A jakie to są potwierdzone dane podczas budowy? Jeżeli firma która robi kable i to nie jedna wyliczyła mi instalacje 11-12 kW z jakims tam zapasem mocy to znaczy ze coś w tym jest. Czy wg Ciebie znaczy to ze moje c.o. na rok zużyje 12 mw?
    Jezeli uwazasz ze firma montująca kable wyliczyła OZC czyli obliczyła projektowe obciązenie cieplne i zapotrzebowanie na ciepło i zrobiła to dokladnie i rzetelnie to wszystko w porządku, powinienes ją nawet zareklamowac bo pierwszy raz sie spotykam z takim przypadkiem aby do wyceny wykonac bezpłatnie ozc i to dokładne ozc.
    Co do tych 12000 kWh bo chyba o to chodzi, to nie wiem, a zgadywac nie lubię, majac wszystkie mozliwe dane jestem w stanie dosc dokładnie oszacowac, ale to i tak bedzie szacowanie, dokladne wartasci dadzą tylko rzetelne OZC.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Zatem jakie potrzebujesz dane i ile mnie to będzie kosztować?

  4. #64

    Domyślnie

    A jeszcze mam jedną prośbę - wychodzi mi, że nie muszę mieć kotła o większej mocy niż 6-8kW (łącznie CO+CWU) i na razie rezygnuję z bufora - zobaczę przez jeden lub dwa sezony jakie będę miał koszty i jaką akumulację ma sama podłogówka.
    Ale na wszelki wypadek zostawię miejsce na bufor i przygotuję instalację - czy taki kocioł 8kW będzie miał wystarczająco dużą moc do zagrzania 700-litrowego bufora ?
    Czy może lepiej wziąć piec o większej mocy ? (ceny są identyczne)

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dariusz Nowak
    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-143
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Napisał chokai Zobacz post
    A jeszcze mam jedną prośbę - wychodzi mi, że nie muszę mieć kotła o większej mocy niż 6-8kW (łącznie CO+CWU) i na razie rezygnuję z bufora - zobaczę przez jeden lub dwa sezony jakie będę miał koszty i jaką akumulację ma sama podłogówka.
    Ale na wszelki wypadek zostawię miejsce na bufor i przygotuję instalację - czy taki kocioł 8kW będzie miał wystarczająco dużą moc do zagrzania 700-litrowego bufora ?
    Czy może lepiej wziąć piec o większej mocy ? (ceny są identyczne)
    8 kW wystarczy na 100 m^2 domu słabo ocieplonego (10-12 cm).
    Dla domu dobrze ocieplonego 25 cm wystarczy 3 kW
    Postęp dzięki nowym technologiom.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Nowak Zobacz post
    8 kW wystarczy na 100 m^2 domu słabo ocieplonego (10-12 cm).
    Dla domu dobrze ocieplonego 25 cm wystarczy 3 kW
    To wiem, że wystarczy, bo tyle wychodzi z obliczonego OZC, ale chodzi mi o ładowanie bufora.

  7. #67

    Domyślnie

    Żeby zamknąć wątek i żeby ktoś szukający podobnych informacji miał łatwiej to tutaj jest odpowiedź :
    http://muratordom.pl/instalacje/kotl...k,31_2780.html

    a w skrócie :
    "t = [m · cw · (t2 - t1)] : Q

    gdzie:
    t – czas podgrzania wody [s],
    m – masa wody w zasobniku [kg],
    cw – ciepło właściwe wody, 4,2 [kJ/(kg·K)],
    t2 – temperatura, do jakiej ma być podgrzana woda [°C],
    t1 – temperatura początkowa wody w zasobniku [°C],
    Q – moc kotła [kW].

    Czas podgrzania zimnej wody o temperaturze 10°C (przyjmuje się, że zimą taką temperaturę ma woda dopływająca do podgrzewacza) do temperatury 50°C w 200-litrowym zasobniku przez kocioł o mocy 15 kW wyniesie 37 minut:

    200 · 4,2 · (50- 10) : 15 = 2240 s = 37 minut
    Czyli w moim konkretnym przypadku :

    dT = t * Q / (m * cw)
    dT = 8*60*60 * 8 / (700 * 4.2) = 78 stopni
    T2=dt+T1 = 88stopni

    czyli w ciągu 8 godzin tańszego prądu kocioł pracując wyłącznie na bufor ogrzałby wodę do 88 stopni. Czyli aż nadto dla bufora, ale bez zapasu mocy na dogrzewanie w tym czasie podłogi.

    Czyli - 8kW dla bufora 700 to trochę mało.
    Z drugiej strony zawsze w buforze jest jakaś dodatkowa grzałka, np. 2-3 kW więc mogłaby wspomagać proces grzania.

    Dobrze to sobie policzyłem ?

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę?
    Kaizen, jak tam Twoje logiczne myślenie i wiedza praktyczna?

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ja mam 30cm pianki na poddaszu (plus 20cm wełny w poziomym stropie nad poddaszem). Cztery okna dachowe na południowej połaci, bez żadnych zasłon. Dom jeszcze niezamieszkały, jest już podłoga (bardziej się nagrzewa niż jasna wylewka anhydrytowa). Mimo WM ustawionej na wietrzenie 100% przez całą noc i minimum w dzień, na poddaszu jest 29-31 stopni. Po prostu całe ciepłe powietrze ucieka konwekcyjnie do góry, a tam jest jeszcze podgrzewane oknami. Wydaje mi się, że dobra izolacja pogarsza sprawę, bo nie pozwala się poddaszu wychłodzić w nocy. Mam przygotowaną instalację pod klimę, zastanawiam się, czy jej nie zamontować już teraz. Kosztuje to kilkanaście tysięcy niestety.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Kaizen, jak tam Twoje logiczne myślenie i wiedza praktyczna?
    Bez zmian. Nie wiem, co ma temperatura poddasza (i nawet nie cytujesz temperatury wylewku grzanej od dołu i od góry) z oknami połaciowymi od południa do png w moim domu. Bo chyba nawiazujesz do straszenia mnie, ze nie wygrzeję posadzki w swoim domu latem, bo bedzie za ciepła by zacząć procedurę wg instrukcji?

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez zmian. Nie wiem, co ma temperatura poddasza (i nawet nie cytujesz temperatury wylewku grzanej od dołu i od góry) z oknami połaciowymi od południa do png w moim domu. Bo chyba nawiazujesz do straszenia mnie, ze nie wygrzeję posadzki w swoim domu latem, bo bedzie za ciepła by zacząć procedurę wg instrukcji?
    wydawało mi się, że nie pisałeś o swoim domu, tylko ogólnie o nowym dobrze izolowanym domu... przypominam co napisałeś, miało to dosyć kategoryczny wydźwięk:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    wydawało mi się, że nie pisałeś o swoim domu, tylko ogólnie o nowym dobrze izolowanym domu... przypominam co napisałeś, miało to dosyć kategoryczny wydźwięk:
    Masz rację. Wydawało Ci się.
    Jak nie potrafisz uwzględniać kontekstu, to wyciągasz błędne wnioski.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jak będziesz w lato wygrzewał i już na samym początku powietrze będzie miało 30 stopni i przygrzeje słońce, to Twoja automatyka nic nie zrobi Dużo teoretyzowania, ale mało logicznego myślenia...
    W nowym, dobrze ocieplonym domu 30*? Bez ogrzewania i zysków bytowych? To dopiero teoretyzowanie i brak logicznego myślenia. Czy masz taką praktykę? I jaka wtedy była temperatura wylewki?

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz rację. Wydawało Ci się.
    Jak nie potrafisz uwzględniać kontekstu, to wyciągasz błędne wnioski.
    przecież Ty pytasz o praktykę użytkownika agb nie w kontekście jakiegoś domu, nie Twoojego, w ogóle temat nie jest o Twoim domu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony