dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie Potrzeba pomoc po wycenie instalacji grzewczej

    Potrzebuje orientacyjnej pomocy po otrzymaniu oferty na instalacje grzewczą w domku .
    Załącze oferte jaka dostałem na kwote 43tys brutto
    ogrzewanie w całości podłogowe , bez garazu ( bedzie tylko mały grzejnik ), cos wydaje mi sie ze można taniej bo 43tys to juz wole chyba dołożyć z 10 tys i pompe ciepła montować.

    Ogrzewana podłoga to 150m2, boa garaz jak wspominiałem tylko 1 kaloryfer.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oferta instalacji 1.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	50,8 KB
ID:	397266   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oferta instalacji 2.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	58,9 KB
ID:	397267  
    Ostatnio edytowane przez matiix ; 21-09-2017 o 20:34

  2. #2

    Domyślnie

    jakiej wielkości dom ?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    ogrzewana podłoga 150m2

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    1. Nie zgodziłbym się na montaż stelaży przed wylewkami. Po pierwsze dopiero po tynkach wyjdą Ci kąty ścian, po drugie gdybyś chciał cokolwiek przestawić, to czeka Cię kucie wylewki,
    2. Nie zgodziłbym się na ani kawałek rurki zgrzewanej w układzie CO
    3. Jeśli ktoś chce układać wszystkie pomieszczenia rurkami co 15cm, to znaczy, że robi to "na pałę".
    4. Zaproponowany kocioł nie potrafi obsłużyć sprzęgła, skończy się tak, że będziesz miał to ustawione na oko.
    5. Grupy pompowe Herz Calis... cokolwiek by to miało znaczyć, ale pewnie żadnego sterowania nie będzie.

    Co do ceny to się nie wypowiadam. Nie wiadomo nawet czy to brutto, netto, czy "na fuchę".
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    ad1.jesli chodzi o zgrzewanie rur w pętlach to tez sie nie zgodzę.
    ad2.rurki co 15 cm to fakt moim zdaniem za duzo i chyba optymalnie jest 20 , wylewka bedzie 5cm nad rurka.
    ad4. czy to sprzęgło jest faktycznie potrzebne ???
    ad5. tego to nie wiem ale mogę zrobić zdjęcie u szwagra co robili i jego ofertę wkleic to bedzie można stwierdzić czy dają co piszą.

    Cena brutto z 8% vatu. jest umowa na poczatku podpisywana z wyceną, firma daje fakture i gwarancje. Nawet jeśli będe wykańczał dom 2 lata cena jest stała nie zmieniająca się. Wykonali już 2 roboty gdzie moge podejrzeć wykonanie i fachowoć i jest oki , ale tam wyceny przy podobnej instalacji były tańsze o 7tyś/zł.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rozstaw rurek trzeba przeliczyc. Np jak u siebie liczyłem, to w lazience mi program krzyczał, ze co 10cm to za mało mocy, a w innych pomieszczeniach wychodzilo, że co 20 albo 25cm będzie OK. Ale tu chodzi o to, ze jak ktoś daje ten sam rozstaw w każdym pomieszczeniu, to nie zna się. I w pomiwszczeniach o mniejszym obciążeniu bedzie trzeba dławić przepływ zeby ich nie przegrzać a to oznacza nierównomiernie ogrzaną podłogę.

    Czy montować stelarz na chudziaku, czy na wylewce - była namiętna dyskusja. Mnie przekonał hydraulik, że ważne jest ustabilizowanie stelaża na dole, a nic nie zrobi tego lepiej niż zalanie betonem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2017 o 09:03

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozstaw rurek trzeba przeliczyc. Np jak u siebie liczyłem, to w lazience mi program krzyczał, ze co 10cm to za mało mocy, a w innych pomieszczeniach wychodzilo, że co 20 albo 25cm będzie OK. Ale tu chodzi o to, ze jak ktoś daje ten sam rozstaw w każdym pomieszczeniu, to nie zna się.
    Czy montować stelarz na chudziaku, czy na wylewce - była namiętna dyskusja. Mnie przekonał hydraulik, że ważne jest ustabilizowanie stelaża na dole, a nic nie zrobi tego lepiej niż zalanie betonem.
    Czy jest jakiś prosty kalkulator do rozstawu rurek.
    Z tym stelażem to masz racje jak dla mnie, bo w mieszkaniu mam taki przymocowany do ściany jak się da i pękają płytki na nim bo jednak gdzies to pracuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.333

    Domyślnie

    Grupy pompowo mieszajace Herz Calis są z zaworami trójdrogowymi termostatycznymi montowane na rozdzielaczach.
    Już samo sformuowanie Polskiej Firmy Kaczmarek lub Renomowanej Czeskiej Firmy Alca Plast świadczy o dobrym PR ( Pijarze ) instalatora, natomiast dopisek że rury układane są co 15cm, oraz zgrzewane rurki w instalacji CO pogrąża już go zupełnie..
    Jest możliwość że to tylko taki zapis i instalator zagęści rurki przy drzwiach balkonowych lub ominie szafki kuchenne ale bez jakiegokolwiek projektu i obliczeń energetycznych domu to nie ma sensu.
    Ze względu na 150m2 powierzchni instalacja podzielona na dwa oddzielne obwody dlatego też instalator zastosował sprzęgło.
    po zastosowaniu siłowników w pętlach oraz regulatorów w każdym pomieszczeniu mniemam że kocioł będzie pracował tylko raczej jako źródło gorącej wody a całość sterowania będzie odbywała się w SALUS-ie poza nim.
    O ile samo rozwiązanie jest postawione na uzyskanie komfortu to o oszczędnościach w spalaniu gazu należy raczej zapomnieć.

    Co do stelaża przed wylewkami to tak o ile nie znajdzie się on w jakiejś dziwnej wnęce wystającego ze ściany komina z pionem kanalizacyjnym a późniejsze bardziej rygorystyczne przestawienie jego i tak wiąże się z kuciem wylewki i korektą instalacji kanalizacyjnej.

    Ogólnie cena wraz z instalacją centralnego odkurzacza nie jest zbytnio szokująca.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    O ile samo rozwiązanie jest postawione na uzyskanie komfortu to o oszczędnościach w spalaniu gazu należy raczej zapomnieć.
    A możesz coś zaproponować podpowiedzieć by było w miare oszczędnie w kosztach eksplotacji i montażu, doboru instalki.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Potrzebuje orientacyjnej pomocy po otrzymaniu oferty na instalacje grzewczą w domku .
    Załącze oferte jaka dostałem na kwote 43tys brutto
    ogrzewanie w całości podłogowe , bez garazu ( bedzie tylko mały grzejnik ), cos wydaje mi sie ze można taniej bo 43tys to juz wole chyba dołożyć z 10 tys i pompe ciepła montować.

    Ogrzewana podłoga to 150m2, boa garaz jak wspominiałem tylko 1 kaloryfer.
    Za połowę tej kwoty zainstalujesz pompę ciepła P-P typu multisplit, którą ogrzejesz wszystko znacznie taniej. Ale ja bym założył kilka splitów za te same pieniądze bo są bardziej efektywne.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.333

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    A możesz coś zaproponować podpowiedzieć by było w miare oszczędnie w kosztach eksplotacji i montażu, doboru instalki.
    Nie wiem kto wymyślił regulator temperatury w każdym pomieszczeniu, moze TY bo masz taką potrzebę ale z regóły o ile w pomieszczeniach wymagana jest zróżnicowanie temperatur to ustawia się to raz a następnie nie zmienia.
    Dlatego też wszystkie regulatory wiszące na ścianie są tam niepotrzebne a podobny efekt można uzyskać poprzez zróżnicowanie prędkości przepływów w pętlach podłogówki.
    Robimy to raz podczas uruchomienia i tym samym cały system 8-miu termostatów, regulatora zbiorczego ,listwy sterującej oraz 8-miu elektro-zaworów jest tu nie potrzebny a instalacja tańsza.
    Jedyny regulator to pogodówka do kotła z czujnikiem temperatury zewnętrznej na którym ustawimy temperaturę w jednym pomieszczeniu ( np. salonie) a pozostałe pomieszczenia i ich temperaturę różnicujemy ustawieniami rotametrów.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie wiem kto wymyślił regulator temperatury w każdym pomieszczeniu, moze TY bo masz taką potrzebę .
    Robimy to raz podczas uruchomienia i tym samym cały system 8-miu termostatów, regulatora zbiorczego ,listwy sterującej oraz 8-miu elektro-zaworów jest tu nie potrzebny a instalacja tańsza.
    Taka to ja zasugerowałem dla wygody ale widze ze to podnosi znacznei koszty bo same steroniki 8szt to 800zł + montaż i inne pewnie sprzęty, wiec to zlikwiduje ale zamontuje 1szt manualną bo jedno pomieszczenie będzie takie ze tam moze być nie ogrzewane lub temperature bede chciał obniżyć o ok 2-3stp (jesli to możliwe)
    czy pozbycie sie z instalacji tego co opisałeś powyżej moze obiżyć kwote materiału + mońtaż o jakies 2500zł ???

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Taka to ja zasugerowałem dla wygody ale widze ze to podnosi znacznei koszty bo same steroniki 8szt to 800zł + montaż i inne pewnie sprzęty, wiec to zlikwiduje ale zamontuje 1szt manualną bo jedno pomieszczenie będzie takie ze tam moze być nie ogrzewane lub temperature bede chciał obniżyć o ok 2-3stp (jesli to możliwe)
    To najwyżej sobie kable wypuść w okolice rozdzielacza lub jeszcze lepiej do kotłowni.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    To najwyżej sobie kable wypuść w okolice rozdzielacza lub jeszcze lepiej do kotłowni.
    Znaczy sie z tego pomieszczenia co raczej bedzie nie ogrzewane puścić 1 pętle do rozdzielacza i na nim regulowac czy grzać czy nie. Dobrze rozumiem.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Zaproponowany kocioł nie potrafi obsłużyć sprzęgła, skończy się tak, że będziesz miał to ustawione na oko.
    Mam MCRII od kilku lat bezproblemowo współpracuje ze sprzęgłem hydraulicznym, sterując bezproblemowo dodatkową pomą po stronie ptli podłogówki. Dleczego twierdzisz, że MCR3 tego nie potrafi?

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Czy jest jakiś prosty kalkulator do rozstawu rurek.
    Ja używałem OVplan firmy oventrop - do obliczeń i schematu.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie wiem kto wymyślił regulator temperatury w każdym pomieszczeniu
    Ja z tej wyceny wyrzuciłbym:
    - 18 siłowników
    - listwy sterukące
    - 6 sterowników pokojowych

    ale to tylko moje zdanie.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.333

    Domyślnie

    2500 to może nie zejdziesz bo zamiast tych 8-śmiu regulator pogodowy do kotła MCR np Celcia 20 wraz z czujnikiem zewnętrznym to koszt jakieś 600 zł
    lub regulator iSense do kotła MCR 3 Kod producenta: AD288 , AD 289 za 390 złktóre już są bezprzewodowe.
    W połączeniu z modułem c-Mix firmy De Dietrich możliwość podłączenia większej liczby regulatorów iSense, aby ustalić odrębne programy dla poszczególnych części domów a ponadto może sterować mieszaczem z siłownikiem do podłogówki.

    Jest dużo możliwości tylko należy zgrać dobrze wszystkie moduły.

    Poza tym jedno pomieszczenie które będzie nie ogrzewane nie oznacza że to właśnie w tym pomieszczeniu ma być regulator.
    To zawsze możesz tak jak wspomniałem skorygować rotametrami ale przynajmniej zmiana funkcji pomieszczenia pozwoli na ustawienie tam normalnej temperatury pokojowej.
    Regulator najlepiej gdyby znajdował się w centralnym pomieszczeniu referencyjnym które nie ma zysków z innych źródeł takich jak okna południowe w salonie lub otwarta kuchnia bądź kominek..
    Obce zyski powodują wzrost temperatury w tym pomieszczeniu co z kolei powoduje wyłączenie ogrzewania i ochłodzenie w pomieszczeniach pozostałych.
    Chociaż przy kominku z rozprowadzeniem gorącego powietrza które ogrzewa wszystkie pomieszczenia jest to wygodne.

    Ja ze względu na dużą powierzchnię oraz dwa poziomy zastosował bym faktycznie sprzęgło oddzielające parter od poddasza oraz odciążające pompę kotła, ponadto ze względu na podłogówkę w całym domu nie potrzebne jest stosowanie mieszacza obniżającego temperaturę zasilania a porządny regulator pogodowy który zapewni sterowanie niskotemperaturowe według krzywych grzewczych.

    Instalację od każdego z pomieszczeń do skrzynki z rozdzielaczem plus jakieś zasilanie zawsze można zrobić bo to kosztuje najmniej.
    Ogólnie to martwi mnie natomiast sam kocioł bo po pierwsze jest to 24kW co przy dzisiejszych ociepleniach i podłogówce jest przesadą, a po drugie to kociołek ma dużą minimalną moc palnika na poziomie chyba 6kW co przy podłogówce i sprzęgle potrafi spowodować taktowanie.
    Może zmień tego Dedierticha na Viessmana 19kW który ma minimalną moc na poziomie 1,9kWa jeśli jest za drogi to może jakiś Imergas Vitrix 24kW ale przynajmniej moc minimalna na poziomie 3kW.
    Musisz pomyśleć bo będziesz miał z tym problem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-09-2017 o 19:47
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Może zmień tego Dedierticha na Viessmana 19kW który ma minimalną moc na poziomie 1,9kWa jeśli jest za drogi to może jakiś Imergas Vitrix 24kW ale przynajmniej moc minimalna na poziomie 3kW.
    No tak ale Viessman to za nazwe sie płaci, bo generalnie te piece z tak małym współczynnikiem dużo kosztują a taki Dediertich ok 4200-4500zł

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.333

    Domyślnie

    Dlatego też wspomniałem o Imergasie i tu np. model Vitrix 20X TT ERP ma zakres modulacji od 15 - 100% czyli od 3kW.
    Rozważ tą propozycję i to poważnie. Po wyjściu instalatora i wzięciu kasy w przypadku problemów prawdopodobnie kontakt będzie już utrudniony..
    Poza tym chodzi tu o samą wycenę.
    Jeśli nie jesteś pewny ceny to najlepszą weryfikacją jest zaproszenie na budowę drugiego i trzeciego.
    Po porównaniu ofert będziesz wiedział wszystko.

    Są różne szkoły wyboru producenta kotła, jedną z nich jest ilość serwisantów i rozwinięta sprzedaż produktów, ale tak jak ze wszystkim diabeł tkwi w szczegółach tak więc serwisanci i instalatorzy muszą się z czegoś utrzymać. Okres zimowy a więc ich żniwa się zbliżają.
    Większość przed sezonem pragnie zrobić przegląd a inni już po uruchomieniu stwierdzą że kocioł szfankuje.
    Kiedyś Junkersy chodziły po 20 lat bez jakiejkolwiek usterki poza czyszczeniem, niestety te czasy minęły bezpowrotnie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-09-2017 o 09:57
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony