dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 59
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Projekt jest indywidualny więc mam kontakt do projektantów i tak, strop nad garażem jest niżej.
    Poniżej przekrój budynku:

    https://obrazki.elektroda.pl/5786190500_1508917507.png
    Dach jest dwuspadowy z naczółkami.

    https://obrazki.elektroda.pl/9792074500_1508917622.jpg
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 25-10-2017 o 13:25
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sprawa jest dość prosta.. trzeba podnieść sztywność całej płyty ! a nie tylko fragmentu - robiąc zbrojenie alla na przebicie.
    Nie powinno się stosować już stali 0. Klasa C np B500sp .. i na strzemiona .. zwłaszcza konstrukcyjne - gdzie to zbrojenie przenosi siłę ścinającą.
    O ile zbrojenie podłużne przenosi rozwarcie rys w pionie, tak strzemiona mają przenosić rozwarcie poziome .. tak obrazowo można opisać działanie..
    wtedy będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.. że gładkim prętem się nie robi takiego zbrojenia.. żebra mają na celu polepszenie współpracy betonu z stalą..

    jak masz 4 pręty fi 12 .=113 mm2 .. to ile to będzie w fi 10..
    Nie tak dano zbierałem reakcję z dachu, tyle że był poparty w kalenicy.. i wyszło ~25 kN na słup..
    to jak byś postawił akwarium na 2,5m3 wody .. razy 2.

    I ciągle nie chodzi o nośność.. bo to na 3 prętach na mb da się zrobić.. do ugięcia L/60 L70 można się bawić w odchudzanie betonu ze stali.. tyle że ..
    nie da się takiego stropu użytkować. banana będziesz miał.. nie strop.
    Stąd zbroi się na rysę.. min 0,4mm i mniejszą.. stąd wychodzi więcej stali = mniejsze ugięcie..
    to tak jak byś koraliki na sznurek nawlekał.. bo tak zachowuje się beton z rysami..
    im więcej sznurków, tym koraliki bliżej siebie.. i bardziej prosta linia.

    klasa betonu .. powinna być opisana WnW.. wiadro wody na worek.. (10L wody na 25kg cementu).
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 25-10-2017 o 10:02

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.900

    Domyślnie

    Beton na taki strop kupuje się w wytwórni. Podaje się wymaganą klasę betonu i oczekiwaną konsystencję mieszanki (np. pod pompę).
    Generalnie zamawia się tęż pompę.
    Nikt nie kręci betonu do stropu na budowie.
    Zbrojenie #12 co 25cm to chyba jest za mało (nie liczyłem).
    #12 co 25cm = 4 x 1,13cm2 = 4,52cm
    #10 co 17,5cm = 4,49cm2.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 25-10-2017 o 13:52

  4. #24

    Domyślnie

    Ostatnio miałem strop 16 grubość i zbrojony fi 10 co 25 dołem, ale płyta ciągła i górą co 12 i 15 cm. Sugerowałem że taka płyta będzie mało sztywna , ale konstruktor stwierdził że jest ok. Strop jest (juz tam tynki idą), ale jak człowiek skoczy na strop z metra to czuć drgania, co kto woli. Oszczędności sa ważne ale trzeba trochę wybiegać do przodu i mieć wyobraźnię aby projektować z sensem

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.900

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Ostatnio miałem strop 16 grubość i zbrojony fi 10 co 25 dołem, ale płyta ciągła i górą co 12 i 15 cm. Sugerowałem że taka płyta będzie mało sztywna , ale konstruktor stwierdził że jest ok. Strop jest (juz tam tynki idą), ale jak człowiek skoczy na strop z metra to czuć drgania, co kto woli. Oszczędności sa ważne ale trzeba trochę wybiegać do przodu i mieć wyobraźnię aby projektować z sensem
    #10 co 25cm to mało. Jak była rozpiętość tych stropów?
    Jaki beton i jaka stal?
    Z wysokości jednego metra to się raczej nie skacze na strop

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ja mam strop który ma dosc spore rozpietosci a zbropjenie głowne jest fi 10 co 25 cm , jedynie w newralgicznych miejscach jest dozbrojone zgodnie z momentami,
    nic sie nie rysuje ugiecia w normie, na stropie opierja sie slupy z dachu ...

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Poniżej zdjęcie obliczeń płyty nad salonem:

    https://obrazki.elektroda.pl/5015055500_1508995869.jpg

    Wybaczcie że tak późno, ale wczoraj już nie dałem rady tego zrobić.
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 26-10-2017 o 06:31
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    I są "obliczenia" ręczne .. bo pakiet spec .. to przerobione na exe .. obliczenia ręczne..
    gdzie dwie siły skupione i prawidłowy schemat statyczny ? przecież płyta nie jest utwierdzona od dołu..
    mx24,5 kNm i my16,4.. pierwsze jest ponad 2x tyle co z Twojego załącznika.. łosiem prętów fi 10 aż się prosi co 12,5cm w obu kierunkach..

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Ogólnie beton planuje brać z wytwórni i zalać pompą (tak zrobiona została płyta fundamentowa).
    Prosił bym tylko o rady czy faktycznie lepiej coś zmodyfikować aby mi się banan nie zrobił w salonie.

    Poszedł bym wtedy z tymi informacjami dopiero do konstruktora.
    Wolę jednak więcej wydać niż potem męczyć się latami nad pękającym albo obwisłym sufitem.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Co najmniej 8 dziesiątek.. dołem.. wychodzi co 12,5cm.. daj oczko 10x10.. i górą też dość mocno zagęść przy słupie schodowym i słupie między salonem a nie wiem.. kuchnią. gdzie jest niby podciąg. Problem w tym liczeniu .. jest bark uwzględnienia prawie 5ton.. co najmniej 5 ton.
    2x 25kN.. od słupów. Wzmocnienie na przebicie nic nie da.. nie ta siła..
    ale ugięcie się zwiększa od tymi słupami .. nie wiadomo jak uwzględnić taki przypadek.. w programie- który daje tylko obciążenie równomiernie rozłożone..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 26-10-2017 o 10:07

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Moiwilem ze to specbud takie stropy powinno się robić tylko w programach do modeli plytowych najlepiej z modulem wymiarujacym .... takie obliczenia w wogole nie uwzgledniaja ciaglosci plyty na calym budynku , a gdzie tu mowic o ugieciach w stanie zarysowanym ......

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Zgadzam się z kolegami że ten sposób liczenie to deko nie na taka płytę. Ja tego typu płyty liczę w Plato jako całość. Co do tych słupów to są dwa ale podpora w dachu jest jedna tyle że wypadła w drzwiach wiec ktoś je okraczył słupami.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Notki obliczeniowe robi ten plato ?

  14. #34

    Domyślnie

    w sumie to ze zbrojeniem to takie gdybanie. A jedynym sposobem aby to zrobić najzdrowiej jest zwiększenie grubości płyty bezwładność rośnie w 3 potędze to jak wylejesz 20 cm zamiast 18 to znacznie zwiększasz nośność i zmniejszasz ugięcie przy tech samych iliścisch stali.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    16 cm - wyszło ugięcie 15mm po zarysowaniu na 8fi 10

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.900

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    16 cm - wyszło ugięcie 15mm po zarysowaniu na 8fi 10
    Schemat płyty wolnopodpartej czy uciąglona w lewo i w dół?
    Zbrojenie #12 co 25cm przy siłach od dachu 2 x 25kN x 1,2 to jest trochę za mało dla płyty 18cm C20/25.
    W rejonie słupów należy dodać po 2#12 pod każdym słupem (w kierunku poziomym i 2#12 w kierunku poziomym przy uciągleniu.

    W sumie dodatkowo 6#12 i będzie nośność i ugięcia z zapasem spełnione. Można zamienić #12 na odpowiednią ilość #10.

  17. #37

    Domyślnie

    A w ogóle można tak zostawić górę stropu bez zbrojenia? Bo ja zawsze w projektach daję górą i dołem siatkę np. fi10 co 10 i do tego dokładam pręty gdzie brakuje zbrojenia. Bo nie zawsze da się przewidzieć precyzyjnie siły jakie gdzie wystąpią. Dlatego pozostawianie nie zbrojonych powierzchni przy ustroju statycznie niewyznaczalnym jest ryzykowne.

    Przy takim układzie sił (słupy w środku stropu) nie wystarczające jest dozbrojenie lokalne stropu pod słupem. Musi być zrobiona analiza dokładna takiego stropu.

    Albo zmieniona więźba dachowa na coś gdzie nie będą tu słupy potrzebne. Albo podciąg dać tam pod słupy i wtedy można to liczyć takimi prostymi ręcznymi metodami

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.900

    Domyślnie

    @wojtusp
    Strop jest policzyłem "metodami dokładnymi".
    Zbrojenie górą musi być dołożone górą (i dołem) tam gdzie jest obliczeniowo i konstrukcyjnie potrzebne.
    Zbrojenie górne na całej powierzchni nie jest niezbędne ale można dać. Częsta też tak robię.
    Podane przez Ciebie #10 co 10cm to nie jest mało, to jest 7,85cm2/m - dużo więcej niż obliczeniowo wymagane zbrojenie dolne !
    Wytyczne podane na Forum to nie projekt konstrukcji stropu.
    Tym zajmuje się projektant na zlecenie Inwestora.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 27-10-2017 o 08:24

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Ok, to teraz żebym wiedział z czym pójść do architekta...
    Mogę zwiększyć grubość stropy do 20cm jeśli to faktycznie pomorze.
    Ale jeśli chodzi o zbrojenie, bo tutaj już mam lekki mętlik... zagęścić i dodać dodatkowo zbrojenie górą?

    A może w ogóle zastanowić się nad filigranem 20cm? I dozbroić górą?
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie potrzeba robić tak grubej płyt.. przy 16cm wyszło ok .. tym bardziej przy 18.
    Dołem daj gęściej po środku.. aby na samym środku przechodziło 2x8 prętów.. 8 po X i 8 po Y .. tam gdzie zaczyna się górne zbrojenie..
    dolne wystarczy cm 20..

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony