dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    erwu89

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Golina
    Kod pocztowy
    62-590
    Posty
    3

    Domyślnie Fundamenty - wzmocnienie już istniejących

    Witam!

    Posiadam dom z lat 70, w pełni podpiwniczony (parterowy). w tym roku zauważyłem że na fundamentach pojawiły się nitki?mikro pęknięcia (góra 2 mm) . Możliwe, że były one już wcześniej jednak zwyczajnie w świecie nie zwracałem na nie uwagi.


    Stąd mam kilka pytań odnośnie tej sytuacji:

    1) czy pęknięcia mogły pojawić się w wyniku dość obwitego roku jeśli chodzi o deszcz? wiadomo że w tamtych czasach posmarowali smołą i to cała ich izolacja fundamentów (dodam że nigdy nie miałem wody w piwnicy, nawet przy największych opadach)

    2) od czego zacząć ustalenie przyczyne tych pęknięc? wezwać jakiegoś doświadczonego kierownika budowy? czy zrobić ekspertyze budowlana?

    Dodam że hydroizolację zrobię jak tylko bedę wiedział na czym stoje. Kolejna sprawa to wiem że bedzie trzeba odkopac ławy i zobaczyć jak one wyglądają (możliwe że będzie trzeba je wzmocnić). Może ktoś z wielkopolski zna jakąs dobra firmę która się w tym specjalizuje? trochę już szukałem i akurat w wlkp jest problem z tym:/ albo zle szukam

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Przesyłam również zdj poglądowe

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PART_1509565225974.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	399942

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.912

    Domyślnie

    Zdjęcie słabej jakości, za małe i trudno jest coś więcej powiedzieć.
    Jest to jedyne pęknięcie?
    W jakiej odległości od ścian poprzecznych i na jakiej długości / wysokości ścian?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    erwu89

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Golina
    Kod pocztowy
    62-590
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie jest to jedyne pęknięcie. Praktycznie w każdej z piwnic sa po 2 pęknięcia w tym wiekszosć zaczyna sie od okienek. Wysokość ścian wynosi gdzieś 1.8 w piwnicy. Czyli podsumowując pęknięc jest z 5 od okienek i 3 na normalnych scianach które zaczynają się prawie os stropu parteru. połowa tych pęknięć kończy się przed posadzką w piwnicy a druga czesc do niej dochodzi ale jakby to pęknięcie było juz na samym dole mniejsze.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PART_1509606493911.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	15,6 KB
ID:	399978

    I teraz moje pytanie - jakie nastepne kroki powinien podjąć? odkopac fundament z zewnatrz (pogoda nie sprzyja) lub wewnatrz i zobaczyc jak wygląda ława (o ile jestw ogole)? wezwac jakiegos kierownika budowy/ kontruktora?

    Przez zime chciałbym ogarnac formalnosci i na wiosne się za to zabrac
    Ostatnio edytowane przez erwu89 ; 02-11-2017 o 08:26

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    A ja zadam pytanie po co chcesz wzmacniać fundamenty? Dom z tego co czytam stoi 40 lat , chcesz go rozbudować? Jeżeli nie nie bardzo rozumiem pomysł wzmacniania ław. Co do odkopywania ich też średni pomysł. Z czego to wynika? Kilka rys po 40 latach to nie problem. Masz wilgoć w piwnicy?

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    erwu89

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Golina
    Kod pocztowy
    62-590
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hmm, no chcialbym kiedys zrobic uzytkowe poddasze. Pewnie podniesc troche sciane kolankowa i zmienic caly dach. Teraz jest tam blacha, papa i deski.

    Jezeli chodzi o wilgoc to przy dole w niektorych mejscach jest moze w malym stopniu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał erwu89 Zobacz post
    Hmm, no chcialbym kiedys zrobic uzytkowe poddasze. Pewnie podniesc troche sciane kolankowa i zmienic caly dach. Teraz jest tam blacha, papa i deski.

    Jezeli chodzi o wilgoc to przy dole w niektorych mejscach jest moze w malym stopniu.
    To sprawdź czy masz lawy i jakie to jest szerokie u podstawy, Z tym pomiarem szukaj rozgarniętego projektanta raczej konstruktora nie architekta, w 9/10 przypadkach ława nie wymaga podbijania i poszerzania. To trudne zabiegi i drogie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.912

    Domyślnie

    Sprawdź jakie i czy masz ławy fundamentowe.
    Jakie masz stropy nad piwnicą i nad parterem.
    Drewniane czy masywne.
    Podwyższenie ścianek kolankowych nie powinno zmienić obciążeń na fundamenty na dużo większe więc wzmacnianie lub poszerzanie ław wydaje się być niepotrzebne.
    Spękania ścian albo były od dawna albo musiało coś zmienić się w budynku lub w warunkach gruntowych.
    Może to być np. powiększenie otworów w ścianach, wykonanie owych otworów lub wycięcie drzew w okolicy budynku.
    Mogą też być inne zewnętrzne przyczyny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony