dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 86
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za jakie pieniądze? Oszczędzasz kilka stówek, za to cały rok jesteś palaczem. To dopiero strata komfortu dla drobnych oszczędności.
    Jak linia jest zerwana - to o jakim komforcie mowa? Trzeba zorganizować agregat albo być mistrzem perswazji, żeby sobie wmawiać, że jest ciemno, lodówka się rozmraża, TV ciemny, Internet nie działa, ale jest komfortowo.
    Za pieniądze nie wydane na ogniwa mogę kupić piec na paliwo stałe i pewnie jeszcze na bufor wystarczy.
    Mi nie przeszkadza palenia w dobrze zaprojektowanym systemie. Wyobraź sobie ze na wsiach w Polsce zerwane linie sie jeszcze zdarzają.
    Nie mówisz chyba serio, o tym agregacie który ma Ci napędzać kable w podłodze.
    Ile taki agregat by kosztował?
    W nowoczesnym domu mały ups to chyba standard.

  2. #42

    Domyślnie

    Dawid blasiak
    Po 1. Dzięki za opisanie swoich doświadczeń. Rozumiem, że u Ciebie jest grzewcza płyta fundamentowa. Mógłbyś opisać jej przekrój?
    Po 2. Pisałem wielokrotnie, że współczesne piece na groszek pellet sa za dużej mocy na energooszczędny dom. Musiały by grzać w największe mrozy na max. 30% mocy. Dlatego nastały czasy na piece bez bajerów z walcowym przyjacielem.
    Po 3. Woda ma te właściwość ze duzo energii moze zakumulować. Można jej nagrzać np. Elektrycznie w nocy i używać w dzień. Nie trzeba robić takiej kombinacji z dwoma plecami.
    Po 4. Moze rozwiązaniem byłoby dogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją?
    Po 5. Planuje mieć w domu upsa który obsłuży pompki do wody i wiatrak do wentylacji.
    Po 6.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.356
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Za pieniądze nie wydane na ogniwa
    A za pieniądze nie wydane na lot w kosmos Twoja rodzina przez 3000 lat miałaby ogrzewanie. Nie licz pieniądze nie wydane, tylko ile będzie kosztowała instalacja i ogrzwanie w wersji X, Y, Z.
    Jak masz zapotrzebowanie 5MWh/r na CO i CWU, to ile wydasz grzejąc węglem, a ile prądem w G12?


    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    mogę kupić piec na paliwo stałe i pewnie jeszcze na bufor wystarczy.
    Co nie zmieni faktu, że instalacja będzie sporo droższa, a oszczędności roczne to kilkaset złotych (o ile jakiekolwiek oszczędności wyjdą, po uwzględnieniu kominiarza i przeglądu kotła o własnej robocie nie mówiąc).

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Nie mówisz chyba serio, o tym agregacie który ma Ci napędzać kable w podłodze.
    Ile taki agregat by kosztował?
    Jakieś 130-150zł/24. + paliwo oczywiście.


    A taki Twój mały UPS, to ile czasu pociągnie? Bo tak do 24h to nie ma się co przejmować nie działajacym systemem grzewczym we współczesnym domu. A potem też będziesz biegł po agregat?

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Dawid blasiak
    Po 1. Dzięki za opisanie swoich doświadczeń. Rozumiem, że u Ciebie jest grzewcza płyta fundamentowa. Mógłbyś opisać jej przekrój?
    Po 2. Pisałem wielokrotnie, że współczesne piece na groszek pellet sa za dużej mocy na energooszczędny dom. Musiały by grzać w największe mrozy na max. 30% mocy. Dlatego nastały czasy na piece bez bajerów z walcowym przyjacielem.
    Po 3. Woda ma te właściwość ze duzo energii moze zakumulować. Można jej nagrzać np. Elektrycznie w nocy i używać w dzień. Nie trzeba robić takiej kombinacji z dwoma plecami.
    Po 4. Moze rozwiązaniem byłoby dogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją?
    Po 5. Planuje mieć w domu upsa który obsłuży pompki do wody i wiatrak do wentylacji.
    1. prosta, 36 cm styroduru na tym 30 cm żelbetu, oczywiście wtopione rurki do ogrzewania, jakieś 10 cm od góry płyty.
    2. Możliwe nie neguję, chyba że grzanie nie wody a powietrza https://www.raczynski-kominki.pl/eva...ka-gratis.html
    3.Z tą wodą to nie gadaj, poczułem się jak na wykładzie...to ci dopowiem że beton ma około 4 x mniejsze ciepło właściwe, za to 2,4x większą masę. Jako że ciepło właściwe odnosi się do wagi a nie objętości w betonie można zgromadzić około 60% tej energii co w wodzie o tej samej objętości. A nie wyleje się, nie przegrzeje.
    Dwa piece po to że piec bez modulacji do CO o mocy jakiś 6-7 kw kosztował ze 2 lata temu ze 600 zł, a z modulacją do CWU12-15kW koło 1200 zł. Alternatywą dla mnie był właśnie zbiornik z grzałką który mam.
    Jeszcze raz ci napiszę dlaczego do taryfy nocnej podchodzę z lekką rezerwą-Nie mam pewności że na cele mieszkaniowe pranie, gotowanie itp. zużywam wyraźnie mniej kWh niż na grzanie, jak pisałem opomiaruję to będę wiedział.
    4. Dokładnie tak robię, klima na 10-20 min żeby wymieszać powietrze.
    5. jaki duży to UPS, na ile godz pracy starczy dla pompki obiegowej i wiatraków wentylacji? policz, jeśli na 4 godziny to jeśli prądu nie masz 3 dni to cię to nic nie ratuje, jeśli prądu nie masz 5 godzin, to niepotrzebny wydatek
    Ostatnio edytowane przez dawid blasiak ; 02-02-2018 o 05:09

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    A wracając do tematu...aby obliczyć najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania policz to tak:
    odejmij koszt kominów, odejmij koszty rocznych przeglądów kominiarskich, odejmij koszty zakupu pieca, odejmij koszt wybudowania kilku m2 kotłowni bo będziesz mógł ją wykorzystać do innych celów, policz koszt przygotowania opału i pilnowania pieca. policz na ile lat prądu ci to starczy,
    Koszty kominów to nie tylko koszty murarskie, także wykończenie, wkłady itp.
    Nie wiem ile kosztuje wybudowanie komina, nie budowałem, chętnie posłucham kogoś kto budował.
    No właśnie nie powinienem odliczać kosztów kominów i kominiarzy, gdyż jak zauważył Kaizen aby zmieścić się w limicie EP oprócz ogrzewania prądem muszę mieć dla picu kominek lub kozę. Wcześniej już liczyłem jak to ekonomicznie wychodzi. Wygoda z ogrzewania prądem będzie mnie kosztowała około 1300zł/rocznie przy obecnych cenach. Opał liczyłem jakby już przyjechał przygotowany. Temperatury Twojej podłogi są niewiarygodne. Wynika z nich, że nie konieczne są ogromne zbiorniki z wodą.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A za pieniądze nie wydane na lot w kosmos Twoja rodzina przez 3000 lat miałaby ogrzewanie. Nie licz pieniądze nie wydane, tylko ile będzie kosztowała instalacja i ogrzwanie w wersji X, Y, Z.
    Jak masz zapotrzebowanie 5MWh/r na CO i CWU, to ile wydasz grzejąc węglem, a ile prądem w G12?




    Co nie zmieni faktu, że instalacja będzie sporo droższa, a oszczędności roczne to kilkaset złotych (o ile jakiekolwiek oszczędności wyjdą, po uwzględnieniu kominiarza i przeglądu kotła o własnej robocie nie mówiąc).


    Jakieś 130-150zł/24. + paliwo oczywiście.


    A taki Twój mały UPS, to ile czasu pociągnie? Bo tak do 24h to nie ma się co przejmować nie działajacym systemem grzewczym we współczesnym domu. A potem też będziesz biegł po agregat?
    Widzę Kaizen, że nie zrozumiałeś polemizowałem z dawid'em blasiak'iem na temat rozwiązań. Ty postawiłeś użytkować salon jako kotłownię i budować komin do domu ogrzewanego kablami co jest nonsensem. Dawid blasiak zainswestował w pv. Domyślam się, że zrobiliście to aby wskaźnik EP był taki jaki widzimisię jakiegoś ministra. Ja się zastanawiam tylko czy można kotłownię używać jako kotłownię i czy mogę mieć większe bezpieczeństwo w razie zaniku prądu(który się zdarza).

    Kaizen liczyliśmy i porównywaliśmy już różne rozwiązania. Teraz zastanawiamy się z czego można zrezygnować aby system działał.
    Nie mówisz serio o wypożyczanym agregacie? W chwili dłuższego braku prądu popyt przerośnie podaż albo cena będzie zaporowa albo agregaty się skończą.
    Muszę zaprojektować taki UPS żeby 3 doby pochodził.

    Budżet na lot w kosmos zostawmy w spokoju.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.356
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Ty postawiłeś użytkować salon jako kotłownię i budować komin do domu ogrzewanego kablami co jest nonsensem.
    Nie mam takiego postanowienia. Żona się uparła, że ma być, i już.
    Nie mam zamiaru używać do celów grzewczych.

    Ma być jak plazma na ścianie, gładzie na ścianach czy Golf III na podjeździe - czyli ma łechtać zmysły estetyką (tu nie samego kominka, a ognia). Inne korzyści są "przy okazji i gratis".
    Jak ktoś montuje PV ze względów estetycznych czy dla prestiżu - OK. Nie ma co liczyć opłacalności, skoro to nie o to chodzi (jak przy mojej kozie).

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Nie mówisz serio o wypożyczanym agregacie? W chwili dłuższego braku prądu popyt przerośnie podaż albo cena będzie zaporowa albo agregaty się skończą.
    Awaria o szerokim zasięgu jest naprawiana szybko. To, co może trwać długo, to kataklizm, który doprowadzi do wielu awarii i akurat Twoja jest na szarym końcu, bo pierwszeństwo mają te, o szerszym zasięgu. Więc wcale nie będzie takiego boomu na agregaty - w najgorszym wypadku pojadę ze 30km po agregat. Zresztą, mało kto się nastawia na wypożyczalnie.


    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Muszę zaprojektować taki UPS żeby 3 doby pochodził.
    No, ze 150W na pompy obiegowe i elektronikę kotła z ręcznym zasypem, z 50W na rekuperator, z 20W na alarm. Czyli takie minimalne minimum i na 3 dni trzeba prawie 16kWh co oznacza przy akumulatorze 12V 1320Ah. Pewnie, da się zrobić... Ale ile kosztuje? No i co z tego, że ciepło, jak nie uwzględnione w tym oświetlenie, TV, komputer czy nawet router i internet? Czyli siedzimy przy świeczkach w tym ciepełku i gramy w warcaby?

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Na cały rok potrzebuje 4800kWh energii, a w największy mróz 4kW mocy.
    Wg twojego projektu EU = 41,87 [kWh/(m2*rok)]
    Z tego wyliczyłeś zapotrzebowanie 4800kWh

    Mój projekt to: https://www.archon.pl/projekty-domow...m32b20fdf34abc
    Wg archonu: EU = 37,75 [kWh/(m2*rok)]

    Czyli jeśli dobrze rozumiem EU pomnożone przez powierzchnie da mi ilość energii netto jakie muszę dostarczyć w celu utrzymania określonej temperatury (20 stopni) - dodatkowo w teorii zużyje mniej energii od Ciebie - brawo ja.

    Jeżeli to się zgadza - a tego nie jestem pewny, to w tym momencie wchodzi cały na biało Asolt i już robi się mniej wesoło gdyż według jego wyliczeń do ogrzania całości (mam ogrzewany garaż do 6stopni dodatkowo poszerzony o około 1,2m) potrzebuje 12-13 tyś kWh
    W prawdzie mam IV strefę i ogrzewany garaż ale - 4800 vs 12000 kWh Któreś wyliczenia są błędne i obawiam się że bliżej prawdy może być niestety Asolt

  9. #49

    Domyślnie

    Sic12345 wg mnie w interesie asolta jest zawyżenie wyników niż zaniżenie. Lepiej mieć zapas mocy niż niedobór w największe mrozy. Wg Twoje zapotrzebowanie jest realistyczne. U Ciebie w końcu jest monolit, a nie strop drewniany. Oglądałeś już jak są zaprojektowane przegrody w projekcie?

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Przegrody widziałem - mam już SSZ.

    Tak, mam monolit i niższe EU wg archonu - czyli powinno być lepiej. Zresztą czy to monolit - czy strop drewniany - to nie robi dużej różnicy - przynajmniej z moich obserwacji - liczy się grubość izolacji, która w tym przypadku dla tych projektów jest taka sama.

    Dodatkowo żeby było jasne - 12 tyś kWh/rok to ilość energii którą teoretycznie zużyje budynek przez sezon grzewczy - nie ma to wiele wspólnego z mocą potrzebną do ogrzania w największy mróz która jest w okolicach 6kW (nie mam akurat tego pod ręką).

    Pisze Ci to tylko dlatego iż sam "szacowałem" koszty ogrzewania na podstawie danych z Archonu - też poważnie myślałem o prądzie, niestety Asolt brutalnie zniszczył moje plany (choć nadal spoglądam na telefon w nadziei że zadzwoni i powie: gościu, machnąłem się zamiast jednego okna masz dziurę 2x2m w ścianie - stąd takie słabe wyniki - ale nie dzwoni )

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał sic12345 Zobacz post
    Przegrody widziałem - mam już SSZ.

    Tak, mam monolit i niższe EU wg archonu - czyli powinno być lepiej. Zresztą czy to monolit - czy strop drewniany - to nie robi dużej różnicy - przynajmniej z moich obserwacji - liczy się grubość izolacji, która w tym przypadku dla tych projektów jest taka sama.

    Dodatkowo żeby było jasne - 12 tyś kWh/rok to ilość energii którą teoretycznie zużyje budynek przez sezon grzewczy - nie ma to wiele wspólnego z mocą potrzebną do ogrzania w największy mróz która jest w okolicach 6kW (nie mam akurat tego pod ręką).

    Pisze Ci to tylko dlatego iż sam "szacowałem" koszty ogrzewania na podstawie danych z Archonu - też poważnie myślałem o prądzie, niestety Asolt brutalnie zniszczył moje plany (choć nadal spoglądam na telefon w nadziei że zadzwoni i powie: gościu, machnąłem się zamiast jednego okna masz dziurę 2x2m w ścianie - stąd takie słabe wyniki - ale nie dzwoni )
    Sic12345 można wiedzieć zatem na jaki system ogrzewania się zdecydowałeś?

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Niestety obecnie nie zdecydowałem się na żaden
    Brałem pod uwagę już chyba każdą możliwą opcję - i niestety każda ma swoje wady i zalety.

    Najpoważniej z podobnych do Twoich względów, tj: "Brak gazu, łatwy i tani dostęp do paliw stałych(drewno)" - brałem pod uwagę zwykły piec w połączeniu z buforem oraz z zainstalowaną grzałką w buforze (+ewentualnie jakaś niedroga powietrzna pompa ciepła - czyli klima - do grzania i chłodzenia) - niestety przez ostatnie zawirowywania z tymi nieszczęsnymi klasami kotłów zakup kotła może być utrudniony, mogą być też problemy z odbiorem domu - tego boje się najbardziej.

    Ten sposób ogrzewania ma swoje wady - jestem ich świadomy (mam nadzieję że większości) - ale ma też dużo zalet w stosunku do innych systemów oraz jest elastyczny jeśli chodzi o wybór paliwa.

    Obecnie jak pisałem mam SSZ - więc mam jeszcze chwilę na wybranie systemu - jedynie kable grzewcze odrzucam.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Jak masz SSZ to już właściwie nie masz dużego wyboru. Jak nie masz gazu i już wybudowane kominy to albo własnie kocioł na drewno i bufor na tyle duży na jaki cie stać. Albo PC w nocnej taryfie i równie duży bufor, a dogrzewanie w dzień kominkiem ( jeśli takowy jest).
    Możesz rozważyć o ile jest jeszcze możliwe wylanie grubszej posadzki na dole aby mieć większy akumulator betonowy( o ile możesz podnieść poziom podłogi)
    Aby poprawić jeszcze parametry możesz spróbować pobawić się z większą grubością izolacji na ścianach.

  14. #54

    Domyślnie

    Sic12345 nad jak dużym buforem się zastanawiałeś? Jak chcesz wykonać posadzkę?

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Brałem pod uwagę bufor 1000L - prawdopodobnie model z wężownicą CWU 8m2 - na znanym portalu w cenie około 5tyś zł.
    Posadzka z mixokreta - około 7cm (na gotowo ma wyjść 24cm tj. 15cm styropianu, 7cm wylewka, 2cm "okładzina").

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    a ten bufor to ocieplony? czy sama stal? po co bufor z wężownicą? z bufora są z reguły 2-3 wejścia wyjścia. pod jedne podpiąć piec, pod drugie ogrzewanie. I tak będziesz miał układ zamknięty, to ci jedno naczynie wzbiorcze wystarczy. będziesz miał duże wahania temperatury to można wziąć nieco przewymiarowane. A jak myślisz z CWU?

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Oczywiście bufor ocieplony - fabrycznie ma 10 cm pianki poliuretanowej - w razie potrzeby może zostać "zabudowany" izolacją.
    Wężownica do ogrzewania przepływowego CWU - podobno takie rozwiązanie działa bardzo dobrze (koszt bufora z wężownicą jest porównywalny do dwóch osobnych zbiorników).

    Ogólnie bufor biorę pod uwagę tylko w przypadku jeżeli uda mi się "przepchnąć" kocioł nie posiadający 5 klasy do palenia drewnem. W innym przypadku będzie pewnie pellet lub ekogroszek (w ostateczności) ewentualnie jak się trafi jakieś dofinansowanie to pompa ciepła PW.

  18. #58

    Domyślnie

    Dawid blasiak zadałeś dużo pytań na które już znałeś odpowiedź. W jakim celu to zrobiłeś?
    Sic12345 Twoje rozważania porywają się z moimi. Co do peletow/groszków mam wątpliwości czy przy lekkich zimach okres przejściowych kocioł nawet najmniejszej mocy nie będzie za mocny...

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sic12345

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-101
    Posty
    40

    Domyślnie

    Z pelletem nie powinno być problemów - rozpala się i wygasza kiedy potrzeba, dodatkowo w lecie z ciepłą wodą nie będzie problemów, "obsługa" też nie jest specjalnie uciążliwa.
    Ekogroszek wypada gorzej w tym temacie, jego podstawową zaletą w stosunku do pelletu w moim regionie jest dostępność - pellet jest zdecydowanie mniej popularny.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid_dawid Zobacz post
    Dawid blasiak zadałeś dużo pytań na które już znałeś odpowiedź. W jakim celu to zrobiłeś?
    .
    Moja wypowiedź odnosi się do dyskusji z sic12345

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony