dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Utwardzać dojazd do placu budowy czy nie?

    Buduję dom na działce na której obecnie jest założony trawnik. Dojazd do działki jest z drogi asfaltowej.

    Czy mam robić na trawniku dojazd np. z płyt betonowych lub z kamyczków do miejsca w którym będzie dom? Jest to około 25m od drogi.

    Na placu budowy będą gościły betoniarki, koparki, HDSy i inne dostawy.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Kamyczków... najlepiej ozdobnych

    O trawniku zapomnij, po budowie założysz nowy. Ciężki sprzęt zmasakruje ten trawnik i ugrzęźnie w ziemi. Najlepiej wykorytować ziemię i wyłożyć drogę dojazdową albo płytami betonowymi, albo np. wysypać przekruszoną cegłą czy odpadami betonowymi na wierzch sypnąć kruszywo. Po budowie to wszystko się wywiezie.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Jeśli w planowanym miejsu docelowo będzie podjazd to wykorytować i zasypać kruszonym betonem bez syfu i cegły i zagęścić. Będzie dobra podbudowa pod kostkę. Pakowanie się w kruszywo i potem wywalanie go to strata pieniędzy. Ja u siebie co prawda po budowie, ale podbudowę podjazdu zrobiłem z 30cm kruszonego betonu i kostki brukowej kruszonej(30cm) i kruszywo dolomitowe 0-63 (10-15cm).
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Wytyczyć już na stałe miejsce: zjazdu, bramy, podjazdu do garażu, wjazdu na tył działki etc.
    Ważne żeby było przemyślane. Później wykorytuj na około 30cm. na spód pospółpka około 15-20cm na wierzch tłuczeń drogowy15-20cm. Daj trochę wyżej niż wysokość terenu ze względu na obsiadanie.
    Ciężkie transporty wjadą i wyjadą bez problemu, a na przyszłość będzie podbudowa pod kostkę jak znalazł.
    Ja tak zrobiłem i jestem mega zadowolony.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim. Tak zrobię.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Tylko najpierw upewnij się jeszcze, czy nie będziesz musiał w tej "drodze" ciągnąć jakiejś instalacji (wod-kan, gaz, prąd).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Tylko najpierw upewnij się jeszcze, czy nie będziesz musiał w tej "drodze" ciągnąć jakiejś instalacji (wod-kan, gaz, prąd).
    No właśnie ja mam taką sytuację, że najpierw muszę utwardzić drogę na budowę, a kilka lub kilkanaście miesięcy później będzie trzeba to rozkopać żeby położyć media. I jak to zrobić żeby nie stracić za dużo kasy?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Szukaj zatem płyt betonowych, najlepiej używanych. W razie potrzeby koparka podniesie. Nie wiem, jaką masz szerokość tej drogi dojazdowej, ale wystarczy, jak ułożysz z płyt dwa pasy pod koła samochodów.
    Tylko potem problem, co z nimi zrobić- chyba, że zostaną na docelową drogę.
    Utwardzić na czas budowy musisz
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Można też przewody czy rury już położyć by nie robić tego dwa razy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Można też przewody czy rury już położyć by nie robić tego dwa razy
    Z rurami gazowymi na odcinku około 150m mojej drogi chyba tak się nie da...
    Ostatnio edytowane przez Husteczka ; 09-03-2018 o 19:34

  12. #12

    Domyślnie

    Dopiero co skończyłem utwardzać drogę (100m) byłem lekko pod presją bo ekipa od sso zeszła mi z budowy, gdyż nie dało sie dojechać do działki (ziemia sie zapadała) na początek miało isc 100 ton gruzu betonowego, wysypaliśmy 2 wywrotki po 25 ton na wykorytowany początek drogi chyba z 40cm. Pod spodem była mokra glina i wszystko sie bujało jak na statku, koparka nie mogła dalej rozciągać gruzu bo sie zapadała. Odpuściliśmy sobie gruz i zrobiliśmy płyty od 3x1,2 do 3x2,5

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Teren gliniasty i glina strasznie plastyczna od tych opadów sie zrobiła. Oczywiście jak sobie wcześniej trawka rosłą to było wszystko ślicznie do pierwszego przejazdu koparki, która rozryła trawę i zaczęła osiadać na glinie. Ja przedstawiam swoja sytuacje, gdzie mam glinę. Może ty masz inna glebę. Prawdopodobnie gdybym nasypał gruzu latem gdy glina była twarda to sprawdziło by się to. Tylko pamiętaj że jak zaczniesz nawozić gruz, to później ciężko zrobić z tego coś innego, na koniec po budowie można liznąć frezem asfaltowym i będzie przyzwoicie. Ja to przeliczyłem i nie żałuje płyt za gruz bym zapłacił połowę tego co zapłaciłem jak dodałbym na to później frez to wyszło by 3/4 ceny płyt. A wiadomo co z taka droga woda podejdzie i już mam dziury.




  15. #15

    Domyślnie

    Mi z ta odpowiedzią chodziło o rurę do gazu że można już zrobić

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Mi z ta odpowiedzią chodziło o rurę do gazu że można już zrobić
    No bo nic jeszcze z gazownią nie ustalałam. Nie mam żadnych warunków, nic. Więc skoro przyłącze buduje gazownia na własny koszt to nie położy mi 150m rur na gębę. A Ty ag2a masz doświadczenia z tymi rurami pod drogą czy słyszałeś o takiej możliwości?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony