dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator, który nie podgrzewa w lecie

    Czy są jakieś rekuperatory, które w lecie "dają radę", to znaczy nie podgrzewają temperatury wewnątrz domu ?

    Kiedy patrzę na wyniki pomiarów w tej instalacji: http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start
    i obserwuję, że w upalne dni temperatura w środku niewiele różni się od tej na zewnątrz, to przechodzi mi ochota na posiadanie rekuperatora.

  2. #2

    Domyślnie

    Każdy rekuperator, każda wentylacja będzie zwiększać temperaturę wnętrza latem, a schładzać zimą. Jeszcze bardziej będzie to robić wentylacja grawitacyjna. Chyba że nie będzie działać jak np. wentylacja grawitacyjna latem. Tą samą funkcję ma rekuperator - można go wyłączyć i zachowuje się identycznie jak wentylacja grawitacyjna latem.

    Lepsze rekuperatory mają bypass, który nocą będzie wpuszczał chłodne powietrze i ma np. 300-500W mocy chłodniczej.

    Najlepsza będzie klimatyzacja typu split. Za 2500 zł będzie skutecznie i tanio chłodzić dom.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Rekuperator nie schladza, ale redukuje przegrzewanie pomieszczeń. W upalne dni, wieku wewnatrz domu jest 24C, zewnatrz 32 dmucha z temp 27-28C.
    WG praktycznie nie dziala wówczas.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    No to nagrzewa. Gdyby nie było żadnej wentylacji, to by było chłodniej.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    No to nagrzewa. Gdyby nie było żadnej wentylacji, to by było chłodniej.
    ja to bym nie robił zadnej wentylacji, bo jakby nie patrzył jest źle. Zaspawał okna, obił 30cm styropianem, zostawił bym jedne drzwi, albo takie potrójne, jedne za drugimi z funkcją, że nie otworze nastepnych, jak nie zamknę poprzednich, i do każdego pomieszczenia wstawił po 5
    Cytat Napisał Jan Werbinski
    klimatyzacja typu split. Za 2500 zł będzie skutecznie i tanio chłodzić dom.
    wtedy bedzie po 5x2500 i bedzie git, a wszystkie splity kupił u ciebie


  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Generalnie - każde urządzenie elektryczne grzeje. Więc i silniki rekuperatora ogrzeją nieco powietrze.
    Rekuperator z definicji odzyskuje ciepło z powietrza. To działa w dwie strony. Jak w domu masz chłodniej, niż na zewnątrz, to "odzyskuje chłód". Jak masz cieplej, to "odzyskuje ciepło". W domu możesz mieć chłodniej, dzięki klimie, albo dzięki przewentylowaniu nocnemu, gdy jest chłodno.

    W większości rekuperatorów można "wyłączyć" odzyskiwanie, przez bypass albo wymieniając wkład na "letni". To drugie rozwiązanie jest słabe, bo zero automatyki - a w ciągu doby latem masz noc, gdzie nie chcesz odzyskiwać ciepła wyrzucanego z domu i schłodzić go wprowadzając nieogrzane powietrze z zewnątrz (czyli włączony bypas/wkład letni) jak i chcesz odzyskać chłód, gdy na dworze jest cieplej, niż w domu. Dobra automatyka z bypasem potrafi to ogarnąć.

    Ale i tak nic nie zastąpi klimy - wtedy bypas/wkład letni zbędne, bo warto odzyskiwać chłód.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    ja to bym nie robił zadnej wentylacji, bo jakby nie patrzył jest źle. Zaspawał okna, obił 30cm styropianem, zostawił bym jedne drzwi, albo takie potrójne, jedne za drugimi z funkcją, że nie otworze nastepnych, jak nie zamknę poprzednich, i do każdego pomieszczenia wstawił po 5 wtedy bedzie po 5x2500 i bedzie git, a wszystkie splity kupił u ciebie
    Sprowadzanie do absurdu to tani chwyt erystyczny
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8

    Domyślnie

    Automatyka i bypass świetnie się sprawdzają wiosną i jesienią. Wtedy te kilkaset W utrzymuje temperaturę w strefie komfortu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Automatyka i bypass świetnie się sprawdzają wiosną i jesienią. Wtedy te kilkaset W utrzymuje temperaturę w strefie komfortu.
    Przy przemyślanym projekcie domu (spora akumulacyjność i małe zyski słoneczne latem) potrafi wiele zdziałać wpuszczając nocą dużo zimnego powietrza bez odzyskiwania i schładzając dom, a w dzień minimalizując wymianę i odzyskując chłód.

    Gdyby tylko uśrednić temperaturę dobową, to w domu byłoby ... zimno

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TempCzerwiec.jpg
Wyświetleń:	2953
Rozmiar:	27,6 KB
ID:	416091  

  10. #10

    Domyślnie

    Póki co, mieszkam w domu z relatywnie sprawną wentylacją grawitacyjną (choć niektórzy twierdzą, że takiej nie ma).
    W oknach pokoi mam nawiewniki (ciśnieniowe lub higrosterowane), w łazienkach i kuchni - kratki wywiewne.
    I naprawdę "nie narzekam".
    W tym roku, przy temperaturach na zewnątrz dochodzących do 30 kilku stopni Celciusza, w środku (na parterze) miałem co najwyżej 24 stopnie.

    Do ogrzania, na cały sezon grzewczy zużywam ok 500 m3 gazu + ok 4m3 drewna do kominka (dom ok. 240 m2, budowany kilka lat temu, dość dobrze zaizolowany)

    Po cóż więc robić mi (w nowym domu) rekuperację ?
    Żeby mieć kłopoty z wichurą w zimie, upałem w lecie, wymiana filtrów, serwisem, czyszczeniem kanałów nawiewnych, a po jakimś czasie zapewne wymianą całej instalacji ?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Póki co, mieszkam w domu z relatywnie sprawną wentylacją grawitacyjną (choć niektórzy twierdzą, że takiej nie ma).
    W oknach pokoi mam nawiewniki (ciśnieniowe lub higrosterowane), w łazienkach i kuchni - kratki wywiewne.
    I naprawdę "nie narzekam".
    W tym roku, przy temperaturach na zewnątrz dochodzących do 30 kilku stopni Celciusza, w środku (na parterze) miałem co najwyżej 24 stopnie.

    Do ogrzania, na cały sezon grzewczy zużywam ok 500 m3 gazu + ok 4m3 drewna do kominka (dom ok. 240 m2, budowany kilka lat temu, dość dobrze zaizolowany)

    Po cóż więc robić mi (w nowym domu) rekuperację ?
    Żeby mieć kłopoty z wichurą w zimie, upałem w lecie, wymiana filtrów, serwisem, czyszczeniem kanałów nawiewnych, a po jakimś czasie zapewne wymianą całej instalacji ?
    przeciez nikt Ci nie każe robić wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
    Masz wentylację grawitacyjna, która jak piszesz, jest sprawna i mając w środku pomieszczeń 24 stopnie a na zewnątrz ponad 30 wbrew odwiecznym prawom fizyki działa, w której wbrew grawitacji cięższe powietrze się unosi, to nie rozumiem twojej wypowiedzi.

    a co do
    Czy są jakieś rekuperatory, które w lecie "dają radę", to znaczy nie podgrzewają temperatury wewnątrz domu ?
    tak, sa takie rekuperatory.


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Póki co, mieszkam w domu z relatywnie sprawną wentylacją grawitacyjną (choć niektórzy twierdzą, że takiej nie ma).
    W oknach pokoi mam nawiewniki (ciśnieniowe lub higrosterowane), w łazienkach i kuchni - kratki wywiewne.
    I naprawdę "nie narzekam".
    W tym roku, przy temperaturach na zewnątrz dochodzących do 30 kilku stopni Celciusza, w środku (na parterze) miałem co najwyżej 24 stopnie.

    Do ogrzania, na cały sezon grzewczy zużywam ok 500 m3 gazu + ok 4m3 drewna do kominka (dom ok. 240 m2, budowany kilka lat temu, dość dobrze zaizolowany)

    Po cóż więc robić mi (w nowym domu) rekuperację ?
    Żeby mieć kłopoty z wichurą w zimie, upałem w lecie, wymiana filtrów, serwisem, czyszczeniem kanałów nawiewnych, a po jakimś czasie zapewne wymianą całej instalacji ?
    Opiszesz jak ta wentylacja działa latem? Grzejesz w domu żeby wymusić różnicę gęstości powietrza?

    Jeżeli ona naprawdę działa, to zdecydowanie nie rób rekuperacji i jak najszybciej opatentuj swoje rozwiązanie.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post

    Po cóż więc robić mi (w nowym domu) rekuperację ?
    Żeby mieć kłopoty z wichurą w zimie, upałem w lecie, wymiana filtrów, serwisem, czyszczeniem kanałów nawiewnych, a po jakimś czasie zapewne wymianą całej instalacji ?
    A kto ma takie problemy ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Opiszesz jak ta wentylacja działa latem? Grzejesz w domu żeby wymusić różnicę gęstości powietrza?

    Jeżeli ona naprawdę działa, to zdecydowanie nie rób rekuperacji i jak najszybciej opatentuj swoje rozwiązanie.
    Jak była fizyka w szkole, to byłem chory, więc nie opiszę ci jak to działa.

    Mieszkam na wsi i w okresie letnim, poza upałami, mamy uchylone okna. Taki "układ" nam odpowiada.
    Kiedy są upały staramy się w ciągu dnia nie otwierać okien. W nocy okna otwieramy, co pozwala na ochłodzenie domu.
    Oczywiście nie jest to doskonałe, stąd moje zainteresowanie wentylacją mechaniczną.
    Mam jednak wrażenie, że suma sumarum, jej wady przewyższają zalety.

  15. #15

    Domyślnie

    skoro wady wentylacji mechanicznej przewyższają jej zalety, to zapomnij o niej i nie kontynuuj tematu, bo to nie ma sensu.
    poza tym, wykuruj się i nadrób te lekcje z fizyki.


  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Hm..jeśli mieszka się na sielskiej wsi gdzie
    - żaden sąsiad/zwierz nie hałasuje
    - kurz nie lata/ma kto sprzątać/lubimy z nim obcować
    - śmieci nikt nie spala
    - owady nie są upierdliwe
    - lubimy zimne powietrze wpadające zimą do domu
    - odzysk ciepła nas nie kręci
    ..to faktycznie, po co komu taki bzdet jak reku?

    Niestety, ja do takich szczęśliwców nie należę...ehhh.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jak była fizyka w szkole, to byłem chory, więc nie opiszę ci jak to działa.

    Mieszkam na wsi i w okresie letnim, poza upałami, mamy uchylone okna. Taki "układ" nam odpowiada.
    Kiedy są upały staramy się w ciągu dnia nie otwierać okien. W nocy okna otwieramy, co pozwala na ochłodzenie domu.
    Oczywiście nie jest to doskonałe, stąd moje zainteresowanie wentylacją mechaniczną.
    Mam jednak wrażenie, że suma sumarum, jej wady przewyższają zalety.
    Ja byłem na tej lekcji i nawet dobrze ją pamiętam.
    Z tego co opisujesz to nie masz działającej latem wentylacji grawitacyjnej ale po prostu przewietrzasz dom otwierając okna.

    Najwyraźniej szukasz potwierdzenia swojego uprzedzenia, ale masz wątpliwości. Dobrze trafiłeś. Zapewniamy, że rekuperacja ma szereg wad, a na dodatek jeśli kupisz dobry rekuperator, to jest zupełnie nieopłacalna i nigdy się nie zwróci.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Najwyraźniej szukasz potwierdzenia swojego uprzedzenia, ale masz wątpliwości. Dobrze trafiłeś. Zapewniamy, że rekuperacja ma szereg wad, a na dodatek jeśli kupisz dobry rekuperator, to jest zupełnie nieopłacalna i nigdy się nie zwróci.
    Wprost przeciwnie, chciałem poznać argumenty, które by mnie przekonały do rekuperacji.
    Na początku "mojej drogi" nie brałem w ogóle innego rozwiązania niż rekuperacja. Potem, w miarę jak zagłębiałem się w temat, zdałem sobie sprawę, że nie jest tak różowo.
    Głównym problemem jest dla mnie właśnie poruszany w tym temacie okres letni, gdzie rekuperator zachowuje się z grubsza tak jak otwarte okno, czyli wpuszcza upał do środka.
    Owszem, można wyłączyć wentylację lub założyć dodatkowo klimę. Zapewne GWC też trochę by pomógł. To jednak są dodatkowe komplikacje, a ja mam już swoje lata i poszukuję raczej prostych rozwiązań, w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego.


    @Slawko123 napisał, że są rekuperatory, które nie "podgrzewają". Które tak działają ??
    Ostatnio edytowane przez gp69 ; 11-07-2018 o 08:05

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Najwyraźniej szukasz potwierdzenia swojego uprzedzenia, ale masz wątpliwości. Dobrze trafiłeś. Zapewniamy, że rekuperacja ma szereg wad, a na dodatek jeśli kupisz dobry rekuperator, to jest zupełnie nieopłacalna i nigdy się nie zwróci.
    Wprost przeciwnie, chciałem poznać argumenty, które by mnie przekonały do rekuperacji.
    Na początku "mojej drogi" nie brałem w ogóle innego rozwiązania niż rekuperacja. Potem, w miarę jak zagłębiałem się w temat, zdałem sobie sprawę, że nie jest tak różowo.
    Głównym problemem jest dla mnie właśnie poruszany w tym temacie okres letni, gdzie rekuperator zachowuje się z grubsza tak jak otwarte okno, czyli wpuszcza upał do środka.
    Owszem, można wyłączyć wentylację lub założyć dodatkowo klimę. Zapewne GWC też trochę by pomógł. To jednak są dodatkowe komplikacje, a ja mam już swoje lata i poszukuję raczej prostych rozwiązań, w myśl zasady, że lepsze jest wrogiem dobrego.


    @Slawko123 napisał, że są rekuperatory, które nie "podgrzewają". Które ??

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Głównym problemem jest dla mnie właśnie poruszany w tym temacie okres letni, gdzie rekuperator zachowuje się z grubsza tak jak otwarte okno, czyli wpuszcza upał do środka.
    W zakresie wentylacji działa tak, jak chcesz. Jak chcsz, to odzyskuje chłód, jak chcesz to działa jak otwarte okno, jak chcesz, to jak zamknięte i uszczelnione okno, jak chcesz to jak otwarte okno z zamontowanym wentylatorem (np. nocą, żeby schłodzić dom). I wszelkie stany pośrednie. Do tego zawsze filtruje powietrze wpuszczane do domu i dzięki szczelnym oknom masz w domu ciszej.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony