dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jakie rośliny na nietypowy skalniak?

    W ramach zagospodarowania działki mam pomysł zgarnięcia odpadów budowlanych (cegły, pustaki, kawałki betonu - kilka dobrych kubików)), utworzenie małego wzgórka, przysypania ziemią i.... utworzenia ogródka skalnego. Co wy na to? Tylko nie wiem za bardzo, co rośnie w miarę bujnie i ładnie się płoży, by przykryć oryginalne podłoże ... najlepiej chyba, by to coś było zimozielone...

  2. #2

    Domyślnie

    Patsi
    a ja jednak proponuję:
    zamów kontener, wywieź te śmieci i zrób "normalny" skalniak z kamieniami, łupkami. Aby był ozdobą a nie problemem

  3. #3

    Domyślnie Re: Jakie rośliny na nietypowy skalniak?

    Cytat Napisał Patsi
    W ramach zagospodarowania działki mam pomysł zgarnięcia odpadów budowlanych (cegły, pustaki, kawałki betonu - kilka dobrych kubików)), utworzenie małego wzgórka, przysypania ziemią i.... utworzenia ogródka skalnego. Co wy na to? Tylko nie wiem za bardzo, co rośnie w miarę bujnie i ładnie się płoży, by przykryć oryginalne podłoże ... najlepiej chyba, by to coś było zimozielone...
    ja tak zrobiłem- po remoncie kiedyś zostało mi dużo połamanych dachówek i cegiel. jest kilka "ale" - wbrew pozorom ziemi wychodzi dużo, bo wpada w szpary a jak podlejesz to dopiero - a więc radze nasypać, podlewać, dosypać ziemi i tak w kółko, aż przestanie osiadać - wtedy sadziśz kwiaty. no i ze względu na w sumie małą ilość ziemi nic wymagającego Ci nie wyrośnie - ale i tak ma to być skalniak.

    ogólnie pomysł jest niezły, ale też jeżeli kiedyś ci się znudzi ten skalniak, to będzie problem z jego wywiezieniem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    na takim skalniaku genialnie rosną pokrzywy

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli te pokrzywy ładne, to dlaczego nie... Mam zamiar wykorzystać większość kamieni różnych gabarytów, dachówek prawie wcale. "To" co planuję zrobić będzie za domem, praktycznie w żadej osi widokowej, więc może nie będzie tak źle... albo, może się rozmysle i zrobię tak jak proponuje kolega mąż - wykopać dół w ziemi, wsypać kamole, zasypać, nadmiar ziemi wykorzystac do wyrównania terenu.... Co lepsze????
    pozdrawiam

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Rośliny na skalniak, jak sama nazwa wskazuje rosną w naturze na SKAŁACH a więc na ubogim podłożu, zatem pomysł jest jak najbardziej dobry. Żyzna ziemia, jak ktoś proponuje, nie powinna być używana na skalniak, bo wtedy rośliny zbyt bujnie rosną. A na skalniak nadają się: kosodrzewina, jałowiec wirginijski odm. Tripartita, jałowiec płożący, jałowiec sabiński odm. Tamariscifolia, a z niskich bylin: dziewięćsił bezłodygowy, szarotka alpejska, gęsiówka kaukaska (białe kwiaty), karmnik ościsty (piękny zielony dywanikz drobnymi białymi kwiatkami), floks szydlasty (kilka odmian różu), żagwin ogrodowy (fioletowy), smagliczka skalna (żółta), zawciąg nadmorski (białe lub różowe), dzwonek karpacki (fioletowy) głodek kaukaski (żółte kwiaty), poziomkówka indyjska (podobna do poziomki ma żółte kwiaty i czerwone owoce - bardzo dekoracyjna), goryczka bezłodygowa (fioletowe kwiaty), ubiorek wieczniezielony (białe kwiaty, no i cała paleta skalnic: Arendsa, 'Peter Pan' - bardzo ładna, cienista, i rozchodników: ostry, lubczykowy, łopatkowy, kaukaski. Wszystkie te rośliny można bez trudu dostać w centrach ogrodniczych albo udać się do znajomych na "łowy". Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki Hanula, dostałam trochę rozchodników i gęsiówkę, reszta do kupienia za 2 dni. Jesteś botanikiem czy jak????
    całuski

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    coś jak Jan bez ziemi (ogrodnik bez ogrodu)

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że ten dół w ziemi jest lepszym pomysłem. Widziałam wiele kiepskich i kłopotliwych w utrzymaniu skalniaków. Zwłaszcza że szybko toto przesycha. Tylko nie rób czegoś na kształt grobika z kamieni. Osobiście lubię prawie płaskie skalniaki z kawałami prawdziwych skał.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar HARY
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Mam nadzieję D'arek, że wiesz ile kasy kosztuje ogród. My mamy działkę 1200 m2 i jesteśmy w trakcie urządzania. Gdybym chciała wszystko kupować to bym zbankrutowała. Staram wykorzystać wszystko co się da i tak skarpy mamy zrobione z ziemi z wykopów, skalniak z gliny, potłuconych resztek cegieł i przysypane to wszystko ziemią. Bez obawy wszytko bardzo ładnie rośnie masę roślin dostałam od znajomych, nie jest całkowicie zarośnięty ale na to potrzeba czasu. podpory pod rośliny zrobiłam z gałęzi wyciętych drzewek itd. itd. Ogród chcę mieć powiedzmy w stylu wiejskim, oraz żeby wyglądał na starszy niż jest w rzeczywistości i nie krzyczał nowością. Wszystko zależy od tego jak to będzie skomponowane. Wydawało mi się to bardzo trudne ale okazuje się, że nie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony