dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Dopuszczalna powierzchnia garażu w domu jednorodzinnym?Garaż dwa razy większy jak dom

    Mam działkę która w Miejscowym Planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Czytając prawo budowlane w definicji nie ma określenia jaką powierzchnie może zajmować piwnica a jaką pozostałą część domu. Zamierzam wybudować dom jednorodzinny o powierzchni 100m2 ale w piwnicy pod ziemią chciałbym zrobić 14 garaży które zajmą powierzchnie 252 m2 plus dojazd. Naczelnik wydziału budownictwa na początku powiedział że chyba nie można jak ja z architektem uważam że można to mam dla naczelnika podać jakieś paragrafy które na to pozwalają bo jego nie przekonuje że jeżeli nie jest zabronione to jest dozwolone. Czy może ktoś opowiedzieć jakimi artykułami się podeprzeć żeby przekonać Naczelnika.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    To nie Ty masz przekonywać Naczelnika. Niech Naczelnik wskaże przepis, którym podpiera swoje stanowisko.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    są dwa podstawowe przepisy dot. miejsc postojowych :
    " 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
    2. Liczbę stanowisk postojowych i sposób urządzenia parkingów należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ... "
    reasumując :
    jeżeli w Planie Miejscowym nie ma ograniczeń związanych z ilością stanowisk postojowych ( np. 2 stanowiska / 1 lokal mieszkalny ) to nie ma przeciwwskazań aby w garażu było 14 stanowisk w części podziemnej budynku.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4

    Domyślnie

    Jak chciałbym żeby naczelnik wskazał przepis to muszę złożyć projekt a nie chciałbym robić projektu a potem jak nie dostane pozwolenia to kasa wywalona do kosza.

    W mpzp zapisy odnośnie miejsc postojowych ( np. 2 stanowiska / 1 lokal mieszkalny ) robią przy zabudowie wielorodzinnej żeby deweloperzy robili parkingi do mieszkań które budują bo oni na to żałują kasy.

    W mpzp na mojej działce pod zabudowę jednorodzinną nie ma żadnych zapisów odnośnie ilości miejsc postojowych i garaży. Tylko z tego co czytałem to jak ktoś wynajmuje kilka pokoi w domu jednorodzinnym to nadzór budowlany może zabronić użytkowania budynku z powodu wykorzystania budynku nie zgodnie z przeznaczeniem. Na temat garaży takich co chciałbym wybudować i wynająć nie mogę znaleźć żadnych informacji.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Czy zagospodarowanie przestrzenne określa SPOSÓB zagospodarowania tego co jest pod gruntem?
    No, to byłoby również wyznacznikiem jak PRZESTRZENNIE (3D) prowadzić instalacje na ten przykład.
    Wodę, prąd, kanalizę, domofon do bramy...
    Co do powierzchni to się spotkałem z tym - ile można zabudować czy pokryć kostką a ile ma być zieleni.
    Wie ktoś coś?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    100 m2 nad ziemią to 100 m2 pod ziemią a nie 252 m2, chyba że jeden nad drugim chcesz wybudować więc masz 2,5 poziomu piwnic pod ziemią. Co to za kombinacja ? Jeśli MPZP nie określa ile miejsc postojowych może być nie oznacza to że masz zrobić parking marketu pod domem. Patrz trochę na otoczenie, chcesz mieszkać w zabudowie jednorodzinnej a urządzasz 14 garaży - chcesz mieć dom czy komis samochodowy.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlodyzz Zobacz post
    Mam działkę która w Miejscowym Planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Czytając prawo budowlane w definicji nie ma określenia jaką powierzchnie może zajmować piwnica a jaką pozostałą część domu. Zamierzam wybudować dom jednorodzinny o powierzchni 100m2 ale w piwnicy pod ziemią chciałbym zrobić 14 garaży które zajmą powierzchnie 252 m2 plus dojazd. Naczelnik wydziału budownictwa na początku powiedział że chyba nie można jak ja z architektem uważam że można to mam dla naczelnika podać jakieś paragrafy które na to pozwalają bo jego nie przekonuje że jeżeli nie jest zabronione to jest dozwolone. Czy może ktoś opowiedzieć jakimi artykułami się podeprzeć żeby przekonać Naczelnika.
    Jeżeli spełniasz wszystkie wskaźniki w MPZP, to możesz budować. Jeżeli Wydział Architektury ci odrzuci PnB, wtedy odwołujesz się do Wojewody (taki odpowiednik Powiatowego Wydziału Architektury tylko na poziomie województwa - niestety to trwa). Jeżeli wszystkie przepisy są spełnione to Wydział Architektury nie może odmówić Pozwolenia na Budowę, a wypadku odmowy musi wskazać przepis, na podstawie którego odrzuca PnB. To nie jest tak, że urzędnikowi się to nie podoba, albo jest coś nietypowego. To nie jest sprawa uznaniowa urzędu.

    W miastach jest deficyt miejsc parkingowych. W moim MPZP podane są minimalne ilości miejsc parkingowych. Ludzie w prywatnych domach też oszczędzają na miejscach parkingowych, a potem parkują na drodze publicznej obok domu. Nawet czasem miasta zachęcają do budowy parkingów podziemnych. Więc trochę to dziwne, że komuś się budowa garaży nie podoba.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    100 m2 nad ziemią to 100 m2 pod ziemią a nie 252 m2, chyba że jeden nad drugim chcesz wybudować więc masz 2,5 poziomu piwnic pod ziemią. Co to za kombinacja ? Jeśli MPZP nie określa ile miejsc postojowych może być nie oznacza to że masz zrobić parking marketu pod domem. Patrz trochę na otoczenie, chcesz mieszkać w zabudowie jednorodzinnej a urządzasz 14 garaży - chcesz mieć dom czy komis samochodowy.
    Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski ?
    Może @mlodyzz ma kolekcję samochodów (nowych lub zabytkowych) albo chce wynajmować garaże ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski ?
    Może @mlodyzz ma kolekcję samochodów (nowych lub zabytkowych) albo chce wynajmować garaże ?
    Może i ma kolekcję i tak się będzie tłumaczył, później zrobi sobie biznes z wynajmowania garażu, albo miejsca postojowego i w zabudowie jednorodzinnej będzie parking z ruchem jak w centrum Krakowa, hałas, spaliny, dzieci się nie będą mogły poruszać po drodze, przeważnie w strefie zabudowy jednorodzinnej są strefy zamieszkania. Trzeba znać umiar we wszystkim, jak tak bardzo chce mieć 14 garaży to niech wybuduje je nad ziemią a nie ukryte w piwnicach. Wszystko nam fajnie opisał ale co do przeznaczenia garaży w końcówce wspomniał o wynajmowaniu - zabudowa jednorodzinna to nie miejsce na prowadzenie biznesu tym bardziej wg mnie uciążliwego biznesu jakim są auta. Można mieć 4 auta dla własnych potrzeb, chcesz mieć więcej, stać Cię na auta zabytkowe w takiej ilości, kup działkę pod miastem albo na wsi pod lasem tak żebyś nie właził innym w podwórko. Nie lubię takich zachowań, mam kasę to kupię działkę w centrum osiedla i będę się rozpychał łokciami i żądał respektowania moich praw, bo co nie jest zabronione to dozwolone. Dom 100 m2 a garaży 250 ... to dom czy garaż ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Wjazd na krótszej ścianie budynku, dalej na lewo i prawo stanowiska 5 x 2,5 to chyba najefektywniejsze wykorzystanie powierzchni.
    Mogą być jajca przy odbiorze, w EGiB wpisują przeważającą funkcję budynku. Wg PKOB i KŚT to będzie garaż a nie budynek mieszkalny. Nie chciałbym mieć na cichej ispokojnej uliczce takiego tworu za sąsiada i sądzę że da się to zwalczać różnymi metodami.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-10-2018 o 09:58

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.906

    Domyślnie

    Trochę zależy od tego kto będzie parkował. Jeżeli najbliżsi sąsiedzi z tej samej ulicy to może pomóc.
    Może będą parkować w wynajętym miejscu a nie na chodnikach przed swoimi domami.
    Znam właśnie taki przypadek - domy z lat 80-90 tych z jednym garażem w piwnicy a w każdym domu jest po 2-3 samochody i parkują właśnie na chodnikach.
    Nawet mają pusty własny garaż bo wjazd niewygodny.

    Z przeważającą funkcją budynku masz rację.

  12. #12

    Domyślnie

    Hm w sumie to nie widziałem takiego filantropa żeby wybudował garaże dla sąsiadów z ulicy . Gdybym był urzędnikiem tez podszedłbym do takiej inwestycji z nieufnością i raczej nie wydałbym zgody, właśnie z powodu kombinowania z przepisami, albo dał zapis że wybudować można ale nie wolno wynajmować, tylko że potem będzie to trudne w weryfikowaniu i nikt się tym nie zajmie. Później będą skargi mieszkańców w programie UWAGA i nic się nie będzie dało już zrobić. Poza tym autor nie napisał jak dużą ma działkę i jak się mają granice tej działki w sensie usytuowania garaży. Dodać trzeba że nie wiemy ile wjazdów ma być czy jeden czy 14 i jaką ma drogę dojazdową do posesji, no i jak to wszystko będzie wentylował i w którą stronę wypuszczał taki garaż w piwnicy to spory problem. Auta to także paliwo ... 14 x80 litrów każdy czyli 1120 litrów benzyny albo ropy, sporo by tu wymieniać.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  13. #13

    Domyślnie

    Działkę mam 2000m a sąsiedzi to jeden który na pewno będzie protestował bo na swojej działce ma 40 garaży które wynajmuje i nie chce konkurencji. Do tego są dwie działki z domami jednorodzinymi. A po drugiej stronie ulicy stoi blok 4 piętrowy po za tym to środek osiedla gdzie stoją bloki i nie mają parkingów tak jak budowali w latach 80. W MPZP nie ma żadnych zapisów co moze być pod ziemią a ja chcę zrobić jeden wjazd pod ziemię i tam skręty w lewo i prawo do garaży. Które bym wynajmować dla ludzi z sąsiedniego bloku. Szukam przepisu który poprze moje zamiary bo jak zrobię projekt a urzad znajdzie przepis ze nie dadzą pozwolenia to będzie kiepsko.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Hm w sumie to nie widziałem takiego filantropa żeby wybudował garaże dla sąsiadów z ulicy . Gdybym był urzędnikiem tez podszedłbym do takiej inwestycji z nieufnością i raczej nie wydałbym zgody, właśnie z powodu kombinowania z przepisami, albo dał zapis że wybudować można ale nie wolno wynajmować, tylko że potem będzie to trudne w weryfikowaniu i nikt się tym nie zajmie. Później będą skargi mieszkańców w programie UWAGA i nic się nie będzie dało już zrobić.
    Cytat Napisał mlodyzz Zobacz post
    Działkę mam 2000m a sąsiedzi to jeden który na pewno będzie protestował bo na swojej działce ma 40 garaży które wynajmuje i nie chce konkurencji. Do tego są dwie działki z domami jednorodzinymi. A po drugiej stronie ulicy stoi blok 4 piętrowy po za tym to środek osiedla gdzie stoją bloki i nie mają parkingów tak jak budowali w latach 80.
    Wychodzi na to , że można postawić 40 garaży na powierzchni a nie można wybudowac 14 miejsc parkingowych w podziemiu ?
    Taka sprzeczność.
    Trochę żartem :
    Może dobrze że nie jesteś urzędnikiem?
    Przecież nie będzie filantropem, będą płacić za parkowanie.
    Naprawia błędy urzędników.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał mlodyzz Zobacz post
    Jak chciałbym żeby naczelnik wskazał przepis to muszę złożyć projekt ...
    - nic podobnego !
    - masz prawo pisemnie zapytać o interpretację zapisów Warunków Zabudowy ( czy też zapisów w Planie Miejscowym ) przed opracowaniem projektu budowlanego
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    później zrobi sobie biznes z wynajmowania garażu, albo miejsca postojowego i w zabudowie jednorodzinnej będzie parking z ruchem jak w centrum Krakowa, hałas, spaliny, dzieci się nie będą mogły poruszać po drodze, przeważnie w strefie zabudowy jednorodzinnej są strefy zamieszkania.
    Nie zrobi biznesu. Jeśli jest to w MPZP pod zabudowę jednorodzinną, to jest napisane czy może być działalność usługowa lub przemysłowa, a jeśli jest to na pewno jakiś niski procent typu do 30% powierzchni użytkowej.

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Można mieć 4 auta dla własnych potrzeb,
    A 5 już nie może?

  17. #17

    Domyślnie

    No i macie zabudowę jednorodzinną, jeden ma 40 garaży drugi chce 14 i kto wie co jeszcze tam jest. Zmieniacie MPZP i przeznaczenie działek. Jeden chce mieszkać komfortowo bo zapłacił za działkę na osiedlu a drugi wpakował się 40-ma garażami za płotem i fuj strzelił spokój, oddaj pieniądze sąsiadom za niewygodę i obniżenie cen działek i domu i możesz budować. Pomysłowość ludzka nie zna granic, zawsze musi być ktoś sprytniejszy i chce przeskoczyć innych. Serio chcielibyście mieć za płotem 40 garaży ? wynajmowanych. Co za kraj.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nie zrobi biznesu. Jeśli jest to w MPZP pod zabudowę jednorodzinną, to jest napisane czy może być działalność usługowa lub przemysłowa, a jeśli jest to na pewno jakiś niski procent typu do 30% powierzchni użytkowej.


    A 5 już nie może?
    no właśnie nie, umiar znaj, nie widzisz że już brakuje miejsca na auta, czekasz aż wprowadzą ustawę o ograniczeniu ilości aut na osobę ? Właśnie z takiego czegoś rodzą się zakazy i ustawy z regulacjami. Przez kombinatorstwo, oszukiwanie, naciąganie - to główny powód zakazów, jeden postawił 40 garaży teraz urzędnik się zastanawia co zrobić i ma rację, raz pozwolił i teraz każdy chce kombinować. Taka mentalność Polaka ... jak jeden się us...ał to i ja też chcę się us...ać, nie ważne czy to dobrze czy źle, ważne że to zrobię.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No i macie zabudowę jednorodzinną, jeden ma 40 garaży drugi chce 14 i kto wie co jeszcze tam jest. Zmieniacie MPZP i przeznaczenie działek.
    Jeżeli tam nie jest przewidziana działalność usługowa, to to są garaże prywatne.

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jeden chce mieszkać komfortowo bo zapłacił za działkę na osiedlu a drugi wpakował się 40-ma garażami za płotem i fuj strzelił spokój, oddaj pieniądze sąsiadom za niewygodę i obniżenie cen działek i domu i możesz budować.
    Nikt nie gwarantuje, że zabudowa jednorodzinna w MPZP gwarantuje spokój. Gwarantuje tyle, że te ograniczenia które są wprost wpisane w Planie będą zachowane. Jednemu przeszkadza 14 zabytkowych samochodów w podziemnym garażu, drugiemu wrzeszczące dzieci u sąsiada, a trzeciemu szczekający całą dobę i biegający luzem pies (takie skargi czytałem na tym forum). Więc, jeżeli MPZP nie zabrania posiadania małych dzieci lub szczekających psów, to nie możesz zabronić ich posiadania "bo ktoś chce mieć spokój".

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Pomysłowość ludzka nie zna granic, zawsze musi być ktoś sprytniejszy i chce przeskoczyć innych. Serio chcielibyście mieć za płotem 40 garaży ? wynajmowanych. Co za kraj.
    Nie mówię, że chcielibyśmy, ale po to jest właśnie prawo pisane, żeby unikać takiej uznaniowości. Mnie akurat 40 samochodów parkujących w podziemnym garażu nie przeszkadza. Tak jak pisałem, skoro teren nie jest pod usługi, to nie może wynajmować tych garaży, bo wtedy ta powierzchnia nie jest mieszkaniowa tylko usługowa. To jest łatwe do skontrolowania. Skoro to nie jest powierzchnia usługowa, to nie będą przychodzić anonimowi klienci z ulicy, a kolekcję samochodów będzie oglądać garstka znajomych. Jeżeli MPZP zabrania usług, ogranicza wysokość budynków, liczbę kondygnacji, ogranicza całkowitą powierzchnię zabudowy, nakazuje teren biologicznie czynny to po coś te wskaźniki są. I jeżeli ktoś spełnia wszystkie te wskaźniki to nie można mu nagle wyskakiwać z dodatkowym warunkiem, bo jakoś nas ta liczba miejsc parkingowych przeraża...

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Panowie! Może trzeba łyżeczką a nie chochlą, aby przypadkiem się nie udławić?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony