dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie Obciążenie połaci dachowej panelami PV

    witam,
    mój serdeczny kolega zachęcony moimi uzyskami z paneli PV postanowił też zamontować podobną instalacje na dachu swojego nowo wybudowanego ale jeszcze nie odebranego domu.
    I powstał problem (a może nie)- w projekcie konstrukcji swojego dachu typu wiązarowego znalazł taki zapis:

    Panele słoneczne: Nie przewiduje sie paneli słonecznych oraz związanych z nimi obciążeń na połaci dachowej.

    I tu rodzi się pytanie czy taki zapis jest tylko informacją wynikającą z braku obliczeń (bo kolega nie poinformował wczesniej) czy kategorycznym zakazem montażu PV na tym dachu?
    Mnie osobiscie wydaje sie i tu mogę się mylić, że konstrukcje dachowe nie są liczone "na styk" i dopuszcza sie tam jakieś dodatkowe obciązenia oprócz sniegu i wiatru.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Sądzę, że wytrzymałość konstrukcji dachu liczona jest z pewnym zapasem nie po to, aby później móc sobie wrzucić nań coś, co nagle przyjdzie do głowy. Pewnie w normalnych warunkach dach to zniesie bez problemy, jednak przy warunkach niekorzystnych (silne opady mokrego śniegu, bardzo mocny wiatr itp.) może tej "zakładki" zabraknąć. Ja bym określił moc instalacji, określił rodzaj i ilość paneli oraz sposób montażu i przesłał to do przeliczenia do tego konstruktora, który liczył dach. Rozumiem, że zapewne do firmy od wiązarów. Niech oni sprawdzą, w końcu dają na to gwarancję.
    Szkoda, że kolega wcześniej nie pomyślał o tym. To w końcu teraz modne, a założenie na etapie projektowania dodatkowego obciążenia od PV nie podrożyłoby zbytnio kosztów. Być może przekrój niektórych elementów minimalnie by wzrósł, a może nawet nie.
    Życzę powodzenia i liczę na wpis, co z tym wyszło. Jestem zainteresowany ewentualnym wzrostem ceny/przekroju elementów przy stosowaniu PV.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Obciążenie wg mojego projektu to łącznie 3,6 kN/m2 z czego 2,2kN/m2 to śnieg. Te 15kg/m2 (0,15kN/m2) to jest nic i nie ma się co przejmować.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak jest taki zapis w projekcie to nie możesz zamontować paneli słonecznych na dachu.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunoxp Zobacz post
    Panele słoneczne: Nie przewiduje sie paneli słonecznych oraz związanych z nimi obciążeń na połaci dachowej.

    I tu rodzi się pytanie czy taki zapis jest tylko informacją wynikającą z braku obliczeń (bo kolega nie poinformował wczesniej) czy kategorycznym zakazem montażu PV na tym dachu?
    Panele słoneczne, zwane też kolektorami lub solarami.
    Interpretacja projektantów jest właśnie taka - solary - są dużo cięższe niż panele FV stąd zapis taki pojawił się w projekcie.
    Panel słoneczny - 1 sztuka waga 30 kg
    Panel FV 1 sztuka 13-18kg

    Tak więc montaż po konsultacji z projektantem - owszem , ale nie obciąża to dachu w taki sposób, aby definitywnie skreślać taką możliwość z instalacji na dachu jeśli jest taki zapis w projekcie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Sądzę, że waga PV może nie być problemem, ale kiedyś w innym wątku pisano, że cała konstrukcja PV robi za coś w rodzaju żagla. Chodzi o to, że dach liczony jest (chyba) przede wszystkim na obciążenia - śnieg, dachówka, wiatr itp. z góry i z boków, ale jednak będzie to parcie przenoszone w dół. Przy "żaglu", jeśli podwieje mocno to siły będą działać w górę i może te siły są na tyle istotne, że trzeba uwzględnić PV przy projektowaniu konstrukcji dachu. Tak tylko gdybam, nie jestem fachowcem

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obciążenie wg mojego projektu to łącznie 3,6 kN/m2 z czego 2,2kN/m2 to śnieg. Te 15kg/m2 (0,15kN/m2) to jest nic i nie ma się co przejmować.
    Jaki masz dach że masz obciążenie (pewnie obliczeniowe) śniegiem o wartości 2,2 kN/m2?
    05-540 to jest 2 strefa i wyjściowo 0,9 kN/m2

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    Tradycyjna więźba często nie jest liczona na styk, ale konstrukcje prefabrykowane już często są na styk.
    Kolejna sprawa to stawiając coś na dachu powoduje się że śnieg już tak łatwo nie zsuwa się z niego, powstają przeszkody co powoduje worki śnieżne a te potrafią być ciężkie. Pisanie jak wyżej "nie przejmuje sie zakładaj" jest nieodpowiedzialne.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunoxp Zobacz post
    ...Panele słoneczne: Nie przewiduje sie paneli słonecznych oraz związanych z nimi obciążeń na połaci dachowej. ..
    Przy takim zapisie konsultacja z projektantem wiązarów konieczna. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony