dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Przycinanie żywopłotu

    Pozwolę sobie zacząć nowy temat, bo w dywagacjach na temat wyboru tui na żywopłot nie znalazłam odpowiedzi na swoje pytanie.
    Interesuje mnie, kiedy mam przyciąć tuje - już teraz czy czekać na cieplejsze dni? Czy mam przyciąć młode, (chyba tegoroczne, bo jaśniutkie) przyrosty aż do zdrewniałych części? A jeśli przytnę od góry, czy roślinki nie "pójdą "wyłacznie w bok?
    Mam też kilka młodych jałowców skalnych, cyprysiki, takie lebiodki, czy mogę je również przyciąć żeby pobudzić do wzrostu? O grab nawet nie pytam tylko tnę, bo tak chyba trzeba....widziałam dzisiaj kogoś tnącego takie właśnie krzaczki, jak leci, w strugach deszczu
    Syszałam, że cięcie żywopłotu, nie każdego, można powtórzyć w sierpniu. Kórych odmian to dotyczy i ile wówczas ciąć? Czy tyle samo (zakładam, że 1/3-1/4) co na wiosnę?
    Z góry dziękuję za pomoc wszystkim cierpliwym i życzliwym Doświadczonym Ogrodnikom

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Faktycznie dużo tam informacji, kiedys ta stronka przewinęła mi sie przed oczami, ale o niej zapomniałam. Serdeczne dzięki. Nie znalazłam jednak danych na temat możliwości cięcia jałowców i cyprysików, ale może ktoś ma takie doświadczenia za sobą? Oby tylko zadowalające doświadczenia...

  4. #4

    Domyślnie

    jałowce i cyprysiki tnie się jak żywotniki zachodnie tzn. niezdrewniałe pędy , poza wyjątkami nie znoszącymi cięcia jak np jałowiec chiński Blaauw, ale kto by ciął taką piękną roślinę

  5. #5

    Domyślnie cięcie żywopłotu

    Pierwsza i podstawowa reguła to żywopłot tnieny podczas suchej pogody, to dobry sposób bo rany po cięciu szybko zasychają i nie infekują zbyt łatwo.
    Pierwsze drobne kosmetyczne cięcie np w cisach dokonujemy wiosną, w tujach natomiast wycinamy tylko nieliczne suche galązki. Cisy tniemy po raz drugi w sierpniu, tuje też tniemy latem w okresie najsilniejszego wzrostu, kiedy tegoroczne odrosty są już bardzo długie. Obcinamy mniej więcej 1/3 1/4 tego przyrostu.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Oczywiście Mareczku że pomogłeś, sporo poczytałam. Ale, niestety, zaczyna robić mi się mętlik w głowie - może dlatego, że lepsza ze mnie kucharka jak ogrodniczka Rozumiem, że młode przyrosty iglaków tnę latem, niecałą połowę tegorocznego przyrostu. A co mam zrobić z okazami bardzo słabo rozkrzewionymi, a dość wysokimi? ciąć teraz wszystko jak leci, czy czekać?A jeśli mam coś "łyse' od spodu, albo wyraźnie ku górze jest mniej zielonego, czy ciąć główną oś? Na jakiej wysokości? Tak, wiem, trochę sie zaniedbałam w ub roku, ale roślinki cały czas młode - nie mają nawet metra. Może jeszcze coś uratuję

  8. #8

    Domyślnie

    Patsi,
    ja jak juz pisalem nazywam sie leniwym ogrodnikiem,ktory popelnia duzo bledow odnosnie ciecia to tez mialem te doly troche gole ale na wiosne staram sie ciac jak tylko moge mocno od dolu,zeby sprowokowac do pojscia w bok,fekty juz delikatnie widac.Pamietaj zeby ciac w tzw trapez mam na mysli zywpoplot np z ligustra,berberysu itp.Tak jak juz tu mowiono ciac mocno na wiosne w suchy dzien zeby rany sie zabliznily.Tuje tne od samego dolu do gory dosyc mocno nozycami do zywoplotu,pozniej bede cial gdzies pod koniec sierpnia.

  9. #9

    Domyślnie

    Kiedy ciąć żywopłot z ligustru? Przyciąłem wiosną jeszcze przed wypuszczeniem liści i drugi raz planowałem na przełomie lipca i sierpnia. Dzisiaj widziałem jak jakaś ekipa w parku przycinała żywopłot z ligustru. Czy teraz należy przyciąć czy też akurat nie mieli co robić to zabrali się za przycinanie. Wydaje mi się że nowe przyrosty są jeszcze za młode.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesq
    Kiedy ciąć żywopłot z ligustru? Przyciąłem wiosną jeszcze przed wypuszczeniem liści i drugi raz planowałem na przełomie lipca i sierpnia. Dzisiaj widziałem jak jakaś ekipa w parku przycinała żywopłot z ligustru. Czy teraz należy przyciąć czy też akurat nie mieli co robić to zabrali się za przycinanie. Wydaje mi się że nowe przyrosty są jeszcze za młode.
    Zrób tak jak zaplanowałeś. A ekipa w parku widocznie zapomniała wcześniej tego zrobić.

  11. #11

    Domyślnie

    Grzesq,
    Zrobiles wg mnie bardzo dobrze z tym wczesnym cieciem gdyz zanim zaczely puszczac juz nowe sprowokowales je do mocnego wzrostu.
    Ja pamietam jak sadzilem ligustra to ogrodnik mi powiedzial zebym na wiosne bardzo mocno przycial tak na ok 20 cm ale ja bylem madrzejszy
    (w znaczeniu glupszy) i przycialem wyzej i potem doly swiecily pustkami,dopiero teraz nadrabiam jak moge te bledy mlodosci
    A ekipa tak jak im czas starcza i kasiorki na te prace.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesq
    Kiedy ciąć żywopłot z ligustru? Przyciąłem wiosną jeszcze przed wypuszczeniem liści i drugi raz planowałem na przełomie lipca i sierpnia. Dzisiaj widziałem jak jakaś ekipa w parku przycinała żywopłot z ligustru. Czy teraz należy przyciąć czy też akurat nie mieli co robić to zabrali się za przycinanie. Wydaje mi się że nowe przyrosty są jeszcze za młode.
    Ja mam też żywopłot z ligustru. Tnę kiedy widzę potrzebę, a mam go od 15 lat!!!! Nie patrzę na terminy!

  13. #13

    Domyślnie

    Nie pamiętam ile razy w zeszłym roku przycinałem ten żywopłot ale to co przycinąłem na wiosne było dosyć długie, grubo ponad 30 cm. Dałem te gałązki sąsiadowi żeby sobie wsadził i teraz ma ładne sadzonki żywopłotu. Czy to możliwe aby od sierpnia przyrosło 30 cm?
    Mam jeszcze pytanie czy w tych samych okresach przycinać thuje i bukszpan?
    Jeśli jesteśmy przy temacie żywopłotów to czy dowolny gatunek świerków można przycinać czy są jakieś specjalne do tego celu? No i czy przycinać czy uszczykiwać nowe przyrosty?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony