dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Termostat do podłogówki wodnej z wifi

    Cześć,

    planuję w domu założyć ogrzewanie podłogowe wodne i szukam odpowiednich termostatów do ogrzewania podłogowego. Znalazłem coś takiego, cena dobra, wifi itp. https://pl.aliexpress.com/item/33001...de1NaSFyZ&mp=1
    jest kilka wersji tego termostatu, mnie interesują dwie:
    - BHT-002 - GALW - oznaczony jako do ogrzewania podłogowego wodnego, obciążenie wyjścia 3A
    - BHT-002 - GBLW - oznaczony jako do ogrzewania podłogowego elektrycznego, obciążenie wyjścia 16A (pewnie do mat grzewczych, etc.), ten zawiera dodatkowo czujnik podłogowy w zestawie

    Cena obu jest taka sama, pytanie czy do wodnego ogrzewania i sterowania zaworem na rozdzielaczu, mogę użyć tego do ogrzewania elektrycznego? Zyskam dodatkowy czujnik podłogowy ale jest oznaczony jako termostat dedykowany do ogrzewania elektrycznego, stąd moje pytanie...

    Może ktoś ma doświadczenie z tym termostatem?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie ma sensu sterowanie wodną podłogówką termostatami. Jest zbyt bezwładna. Pogodówka w kotle i podział mocy rotametrami.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma sensu sterowanie wodną podłogówką termostatami. Jest zbyt bezwładna. Pogodówka w kotle i podział mocy rotametrami.
    Dlaczego nie ma sensu ? Mała moc czujnik na podłodze i mała histereza 0,1-0,2*
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dlaczego nie ma sensu ? Mała moc czujnik na podłodze i mała histereza 0,1-0,2*
    I co tym osiągniesz?

    Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):


    Temperatura w sypialni:


    Osiągniesz mniejszą amplitudę? Szybciej bardziej rozbujasz i amplituda wzrośnie, bo czas reakcji temperatury powietrza jest bardzo spóźniony.

    Czas pracy podłogówki Z PEŁNĄ MOCĄ 13:10 do 14:50 (przy wodnej będzie jeszcze wolniejsza reakcja z powodu modulacji).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Osiągniesz mniej więcej stała temperaturę podłogi i powietrza. Pamiętaj że nie interesuje mnie praca taryfowa czyli ładowanie i rozładowywanie płyty
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Osiągniesz mniej więcej stała temperaturę podłogi i powietrza. Pamiętaj że nie interesuje mnie praca taryfowa czyli ładowanie i rozładowywanie płyty
    masz rację - jeśli ktoś chce to po co mu to utrudniać - ma możliwość regulacji ogrzewaniem podłogowym w bardzo wąskim zakresie bez wpływu na to co dzieje się na zewnątrz.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Osiągniesz mniej więcej stała temperaturę podłogi i powietrza. Pamiętaj że nie interesuje mnie praca taryfowa czyli ładowanie i rozładowywanie płyty
    Przy podłogówce masz bezwładność i nie unikniesz tego. A żeby termostat działał sensownie, to nie tylko musiałby pilnować temperatury podłogi, ale też ta temperatura musiałaby się zmieniać w zależności od temperatury zewnętrznej - najlepiej na podstawie prognozy pogody z 1-2 godzinnym wyprzedzeniem. Termostaty tego nie robią - robi pośrednio automatyka kotła/PC zmieniając temperaturę zasilania.
    Wprowadzenie zamykanie obwodów tylko rozbuja temperaturę. Do tego zamknięcie jednego obwodu zwiększy przepływy w pozostałych - a więc i ich moc.

    A na deser zamknięcie wszystkich obwodów doprowadzi do taktowania.

    Nadmiar automatyki robiącej to samo szkodzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co tym osiągniesz?

    Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):


    Temperatura w sypialni:


    Osiągniesz mniejszą amplitudę? Szybciej bardziej rozbujasz i amplituda wzrośnie, bo czas reakcji temperatury powietrza jest bardzo spóźniony.

    Czas pracy podłogówki Z PEŁNĄ MOCĄ 13:10 do 14:50 (przy wodnej będzie jeszcze wolniejsza reakcja z powodu modulacji).
    Jak się ma mierną akumulację - chociaż wszystkim się wmawia, że czarne jest białe to są takie wyniki. Nie wiem czy grzejąc 24h i robiąc 24h przerwy byłbym w stanie u siebie osiągnąć takie wahania temperatury u siebie. Przez 6h spadek o 1C? To śmiech, a nie akumulacja

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolbudowlany Zobacz post
    Cześć,

    planuję w domu założyć ogrzewanie podłogowe wodne i szukam odpowiednich termostatów do ogrzewania podłogowego. Znalazłem coś takiego, cena dobra, wifi itp. https://pl.aliexpress.com/item/33001...de1NaSFyZ&mp=1
    jest kilka wersji tego termostatu, mnie interesują dwie:
    - BHT-002 - GALW - oznaczony jako do ogrzewania podłogowego wodnego, obciążenie wyjścia 3A
    - BHT-002 - GBLW - oznaczony jako do ogrzewania podłogowego elektrycznego, obciążenie wyjścia 16A (pewnie do mat grzewczych, etc.), ten zawiera dodatkowo czujnik podłogowy w zestawie

    Cena obu jest taka sama, pytanie czy do wodnego ogrzewania i sterowania zaworem na rozdzielaczu, mogę użyć tego do ogrzewania elektrycznego? Zyskam dodatkowy czujnik podłogowy ale jest oznaczony jako termostat dedykowany do ogrzewania elektrycznego, stąd moje pytanie...

    Może ktoś ma doświadczenie z tym termostatem?
    Tak możesz.
    Elektrozawór (a właściwie siłownik termiczny) ma nie więcej jak 3 W (230V)
    Więc wysterujesz go niemal każdym termostatem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony