dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie podłogówką - opentherm czujnik pogodowy + czujniki pokojowe

    Kocioł dwufunkcyjny, Red by Termet 20/25, czujnik pogodowy. Do każdego pokoju poprowadzony kabel do pokojowego czujnika temperatury. Zamysł był taki (sugestia instalatora):
    - Sterowanie pogodowe
    - dodatkowo w pokojach czujniki temperatury mające na celu "przymykanie/otwieranie" obwodu w razie potrzeby, dla większego komfortu

    Czy takie rozwiązanie ma sens? Jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego sterownika (na razie przyglądam się Tech ST-2801 opentherm, ale z tego co widzę nie można podłączyć do niego czujników pokojowych po kablu (tylko wifi, a gdzie to możliwe preferuję połączenia kablowe). Poza tym kable czujników pokojowych są doprowadzone do puszek elektrycznych przy włącznikach, więc o ile ich instalacja ma w ogóle sens, czujniki powinny być podtynkowe do standardowych ramek.

    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Zostań przy tym co masz, a po pierwszym sezonie - jak będziesz nie miał co zrobić z kasą - to zaraz ktoś się znajdzie na nią chętny.
    Edit: sterowanie pogodowe wystarczy, temperatury w pokojach ustawisz metodą prób i błędów na rozdzielaczach i zapomnisz o ogrzewaniu.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    @coolakilla, mam podobne przemyślenia o mojej przyszłej instalacji CO. Sterownik ST-2801 WiFi używa do komunikacji z aplikacją w telefonie, a nie z termostatami. Chyba tylko Honeywell evohome łączy opentherm z kontrolą temperatury w wielu pomieszczeniach, ale działa bezprzewodowo ze wszystkimi komponentami. Ja myślę o użyciu sterownika Tech L-4 do sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, ewentualnie Tech L-8e. A z kotłem komunikacja opentherm jakimś (np. Termet EasyRemote) regulatorem (z wyłączonym sterowaniem według temp. pokojowej) po to żeby bez zaglądania do kotłowni widzieć co się tam dzieje.
    Ostatnio edytowane przez PaweL71 ; 08-11-2020 o 21:54
    Paweł

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za wskazówki, ale mam kilka pytań. Sterownik EasyRemote będzie połączony z kotłem. Do sterownika L4/L8a będą podłączone regulatory pokojowe, ale czy L4//L8a też będzie połączony z kotłem (bo nie z Easy remote), czy nie ma takiej potrzeby? Jak rozumiem easy remote będzie sterował kotłem na podstawie czujnika pogodowego, a gdy w pokoju będzie zbyt ciepło sterownik L4/L8a przymknie zawór dla danego obwodu? Jeśli piszę bzdury to przepraszam, ale to dopiero mój pierwszy kontakt ze sterowaniem podlogowką i staram się to zrozumieć.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Zostań przy tym co masz...
    Edit: sterowanie pogodowe wystarczy, temperatury w pokojach ustawisz metodą prób i błędów na rozdzielaczach i zapomnisz o ogrzewaniu.
    Dzięki. Obecnie mam jednak taki problem. Kocioł obsługuje sterowanie pogodówką i obecnie działa bez żadnego sterownika. Krzywa grzewcza Kt ustawiona na 0, temperaty sam zmienić nie mogę (jedynie krzywą, ale obecnie jest najniższa). Na wyświetlaczu kotła temperatura waha się pomiędzy 40-43stopnie (głównie 40). Z tym, że przy takich ustawieniach i obecnych temperaturach zewnętrznych 10-12C w dzieńw domu jest zdecydowanie zbyt ciepło. Jak to rozwiązać? Dokupić sterownik czy skorygować coś w ustawieniach kotła, cz może ograniczyć przepływ na obwodach?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony