dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 98
  1. #61

    Domyślnie

    Tak czy inaczej po przeróbce będziesz musiał uzupełnić wodę w instalacji i przeprowadzić procedurę odpowietrzania.Kotły Vaillant mają na wyposazeniu zawory odcinające i o ile zostały zamontowane to unikniesz przynajmniej spuszczania wody z samego kotła.Zakrec główne zawory przy rozdzielaczach grzejników i podłogowki.Bym nawet zakręcił zawory na belce powrotnej rozdzielacza OP i rotametry na zasilającej(zapisując uprzednio ich wartości nastawy chociaż przy takim amatorskim wykonaniu wątpię aby przepływy były sensownie ustawione)a zrobić to po to aby sobie nie zapowietrzyc podłogowki.Po dokonaniu przeróbek najpierw odpowietrzysz same belki rozdzielacza a następnie odkrecisz zawory/rotametry.Naczynie przeponowe CWU powinno być zamontowane na trojniku pomiędzy zaworem bezpieczeństwa a zasobnikiem.Teraz to nawet "hydraulik"nie raczył zamontować srubunka przy naczyniu i żeby go zdemontować to trzeba kręcić całym naczyniem.Naczynie najlepiej zainstalować na dedykowanej do tego celu szybkozlaczce której konstrukcja umożliwia łatwy jego demontaż- odcina automatycznie wodę.A taki demontaż jest konieczny do okresowej kontroli ciśnienia w naczyniu,swoją drogą ciekawe czy zostało prawidłowo ustawione ciśnienie wstępne w naczyniu bo jak nie to system go nie widzi=równie dobrze mogłoby go tam nie być.Ze zdjęcia nie jestem w stanie stwierdzić jakiego rodzaju jest zawór bezpieczeństwa i jak został zamontowany,czy to jest ZB zintegrowany z zaworem zwrotnym czy sam ZB wtedy powinien być zamontowany na trojniku a przed nim zawór zwrotny
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 01-03-2024 o 07:26

  2. #62

    Domyślnie

    No dobra to, że fuszera to już wiemy, jakoś muszę z tego wybrnąć. Monter jest 200km ode mnie i raczej nie zwrócę się do niego.
    Może zrobię tak że przerobię instalacje we własnym zakresie, przy okazji będę wiedział co i jak, a po całej robocie wezwę serwisanta z Vaillanta bo w okolicy jest punkt, on zrobi ponowne uruchomienie i odpowietrzenie itd a ja zapłacę

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.362

    Domyślnie

    Jeśli będą kłopoty po uruchomieniu z którymi sobie nie poradzisz to tak zrób.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #64

    Domyślnie

    Ok w takim razie żeby podsumować:

    Na tą chwilę zostawię to sprzęgło co mam.

    Powinienem:

    CO:
    1. Rozdzielić powroty
    2. Powrót podłogówki w pobliże trójdrogowego z mieszaczem
    3. Zawór zwrotny przenieść i ustawić kierunek tak żeby nie puszczał powrotu z grzejników do mieszacza
    4. Powrót z grzejników wpiąć zaraz przed sprzęgłem żeby znalazł się między zaworem zwrotnym a sprzęgłem
    5. Zamontować przed każdą pompą na zasilaniu filtr osadnikowy

    CWU:

    1. Przenieść naczynie przeponowe na zasilanie
    2. Zamontować naczynie na szybkozłączce

    Moje pytania.odnośnie CWU:

    Zakupiłem Szybkozłączkę caleffi 3/4, ale nie bardzo wiem jak mam ją zamontować z tym zestawem:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumgL...8AP8E?e=3bQgYP
    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oumfp...6gHaL?e=YTbyij

    Zastanawiam się czy przy okazji nie zastosować na CWU mieszacza między zimną na ciepłą wodą ?
    Ostatnio edytowane przez bugija ; 01-03-2024 o 16:46

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.362

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza.

    Odnośnie Twoich zakupów to nie wiem jaki był zamysł zastosowania tego nabytku.

    To jest to|:
    https://hurtowniainstalatora.erli.pl...E&gad_source=1

    Te szybkozłączki to chyba coś w rodzaju półśrubunku który umozliwia szybki demontaż naczynia wzbiorczego bez demontażu połowy instalacji.
    Problem ylko ze u ciebie nie ma naczynia wzbiorczego bo instalacja jest typu zamkniętego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #66

    Domyślnie

    Ok rozumiem, w takim razie czy mogę użyć tego co teraz mam na zasilaniu zasobnika w zimną wodę ( zawór zwrotny i zawór bezpieczeństwa ) a na trójniku zainstalować naczynie przeponowe podłączone po przez tą szybkozłączkę ? Czy ona kompletnie się do tego naczynia nie nadaje ?

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumgL...8AP8E?e=xMTQSu

    Czy po zakończeniu prac, chcąc uzupełnić wodę w kotle itd i zakręceniu listew zbiorczych zasilania i powrotu od podłogówki i grzejników jak również wody użytkowej ciepłej i zimnej mogę odpowietrzyć to jak w instrukcji Program P.00 na zakręconych listwach ? Rozumiem że odpowietrzanie przez Program działa po przez pompę w kotle i jego odpowietrznik ? bo w instrukcji nie ma nic o pracy pomp obiegowych obiegów grzewczych więc jak pompa w kotle przepchnie wodę przez te pompy jeżeli nie będą pracować ? w pracować będę przy instalacji też za tymi pompami...

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oumou...z8NfT?e=xkYNjx

    Druga sprawa to Brak u mnie oczywiście zaworu do spuszczania wody z kotła, więc po po prostu odkręcam króćce od wężownicy i zbieram wodę ręcznikiem i wiadrem ? przy okazji wyczyszczę i rozbiorę odpowietrznik.

    do rozdzielenia obiegów użyję tak jak jest teraz czyli złączek PEX 25mm.

  7. #67

    Domyślnie

    Tu jest to samo i dedykowane do naczyń przeponowych:

    https://allegro.pl/oferta/flamco-fle...0&gad_source=1

  8. #68

    Domyślnie

    Tu Jeszcze zaznaczyłem zawór do uzupełniania i napełniania układu.

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumSh...dgmsv?e=qSgkMq

  9. #69

    Domyślnie

    Zawór bezpieczeństwa jest za duży,z opisu na pokrętle wynika że to 10bar a powinien być 6bar.To grozi rozszczelnieniem zbiornika .Na zasobniku powinno pisać jakie jest dopuszczalne ciśnienie pracy.Czy przypadkowo nie ma zaślepki czarnej na odgałęzieniu tego zaworu?czy wylot jest jednak otwarty?bo z tej perspektywy nie widac

  10. #70

    Domyślnie

    Faktycznie za duży, ale zaślepki nie ma, tak czy siak trzeba będzie go podmienić na 6, a ten zawór na dole to zwrotny razem z odcinającym ?

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oumucx3wY85wKZFRj

  11. #71

    Domyślnie

    Tak,to syrobloc typ 330 z opisu wynika że ma wbudowany zawór odcinający i zwrotny i oczywiście zawór bezp

  12. #72

    Domyślnie

    No też sprawdziłem jak napisałeś nazwę bo wcześniej za cholerę nie mogłem tego znaleźć, przydałoby się wymienić tylko zawór bezpieczeństwa na 6 bar, a w tej sytuacji to naczynie przeponowe mogę zainstalować obok na zwykłym trójniku i szybkozłączce… myślałem też żeby od razu zrobić zawór mieszający na CWU

  13. #73

    Domyślnie

    Naczynie powinno być pomiędzy zbiornikiem a tym syroblockiem,wskazany montaż na szybkozlaczce..Zaden zawór mieszający na CWU nie jest potrzebny,w zasobniku powinien być czujnik i na sterowniku ustawia się konkretną temperaturę wody uzytkowej

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.362

    Domyślnie

    W zasobniku jest czujnik. Masz go koło środkowej rury. Zawór mieszający CWU ?....chyba mylisz kocioł gazowy z piecem na paliwo stałe. W kotle od ogrzewania zasobnika cwu jest osobny obieg, To dwie rry w tylnej części zasobnika które idą do umieszczonej w nim wężownicy, więc gdzie byś go podłączył.
    Nie wiem czy Ty czytasz porady w internecie i sprawdzasz wiadomości uzyskane na forum ?
    Masz na regulatorze ustawienie temperatury wody cwu a po podłączeniu pompki od cyrkulacji do modułu w kotle możesz także swobodnie programować w jakich godzinach ta cyrkulacja i zarazem ciepła woda na rządanie ma się pojawiać blisko kranu tak abyś nie musiał na nią czekać spuszczajac kilkanaście litrów i opłacał zawyżone rachunki za gaz gdy ta woda krąży w rurach nagrzewając dodatkowo mury.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #75

    Domyślnie

    Przeglądałem filmy i wiadomości o instalacjach CWU i CO i kilka razy spotkałem się z takim rozwiązaniem:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oumwz...sGGHD?e=9wrC80

    Jednak potraktowałem to tylko jako ciekawostkę i nie zależy mi na wdrażaniu jej, z tego co się dowiedziałem to rozwiązanie stosuje się to po żeby wodę nagrzewać do wyższej temperatury ze względów higienicznych a mieszacz zaraz na wyjściu zapobiega przed poparzeniem w chwili nagłego okręcenia w kranie.

    Ja ustawiam wodę w regulatorze multimatic na 43st i wiem, że dla higieny można ustawiać "Legionelle", co do programów czasowych, cyrkulacji grzania wody to też mam to ogarnięte i ustawione w odpowiednich przedziałach. Mój ostatni rachunek a rozliczam się co miesiąc to coś ponad 600zł, ok 190m3 gazu, sprawdzałem z poprzednim rokiem w którym korzystałem z trybu: Termostat na podłogówce i zużywałem trochę mniej ok 160m3, ale myślę że byłoby to porównywalnie gdyby teraz system nie przegrzewał to i ilość zużywanego gazu by się zmniejszyła. Wiadomo że dochodzą warunki pogodowe, które nie zawsze są takie same ale te 190m3 to największe zużycie jakie miałem w porównaniu do największego w poprzednim.

  16. #76

    Domyślnie

    Zauważyłem że przy kotle na wejściu od CO są takie zawory:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oum5h04nmEPKKnGXS

    Z tego co zobaczyłem w internecie to odcinający spustowo, napełniający, czyli podczas przeróbki i rozszczelnieniu rur CO ale przy zakręconych zaworach w listwie rozdzielczej podłogówki i grzejników. Po zakończeniu prac uruchomię program do uzupełniania, odpowietrzę grzejniki, zacznę od najdalszego, następnie uruchomię program odpowietrzania obiegów grzewczych i obiegu ciepłej wody…

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.362

    Domyślnie

    Wiem..... wystarczy przekręcić o 90*
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #78

    Domyślnie

    Cześć,

    Przesyłam foto jak chciałbym to przerobić, możecie zerknąć:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OunS5...taOit?e=pMVpLr

    Za zasobnikiem rozłączę jeszcze powroty z grzejników i podłogówki. Zauważyłem również, że przy CWU mam naczynie zbiorcze do CO więć też wymienię na tą samą firmę i wielkość ale do CWU i przeniosę na zimną wodę.

    Czy robiąc przeróbki spuścić wodę rozkręcając rury przy pompach obiegowych CO, czy najpierw spuścić z kotła przez zawór spustowy i wyczyścić zawór, założyć go, uzupełnić wodę odpowietrzyć po przez ten wyczyszczony zawór i zamknąć zawory odcinająco spustowe na rurach CO ? Czy woda z kotła i tak zleci jak rozkręcę przyłącza do zasobnika ?

  19. #79
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.362

    Domyślnie

    Nie chce mi się analizować Twojego rysunku bo jest zagmatwany i nieczytelny. Zrób poprostu instalację zgodnie z ustaleniami .
    Odnośnie wody to moim zdaniem jeżeli zostawisz wodę w kotle i zasobniku to po ponownym połączeniu instalacji tak czy inaczej instalacja będzie zapowietrzona bo pozostanie ono na krótkich połączeniachpomiędzy kotłem i zasobnikiem tych które rozłączałeś a więc spuść całość a następnie po uruchomieniu przeprowadź całą procedurę uruchamiania i odpowietrzania.
    Na pewno zMożesz zakręcić zawory napodejściu do grzejników ale tylko z oszczędności.
    Pamiętaj i zamknij zawory na rozdzielaczu do podłogówki. Odpowietrzenie jej jest potem kłopotliwe.

    Nie wiem po co chcesz rozkręcać zasobnik od kotła ale jeżeli istnieje taka potrzeba związana z miejscem do przeróbki to zamykajac zawory ścieknie tylko woda z rurek a pozostanie ta w kotle i w zasobniku.
    Ewentualny nadmiar wody wylatujący z zasobnika będzie związany z kolejnością rozkręcania a więc wyleci na wyjściu ciepła bo będzie zlatywać z instalacji ta cyrkulacyjna i zimna lub odwrotnie analogicznie do kolejności. Jednakze zasobnik i kocioł pozostanie pełny bo woda do góry nie poleci
    Jednakże
    Nie wiem co na oznaczać zdanie mówiące o rozłączeniu za zasobnikiem powrotów z grzejników i podłogówki. Masz je rozłączyć nie tylko na jakimś odcinku ale w ogóle aby szły osobno tak aby połączyć je przez zawór zwrotny dopiero przy sprzęgle i zaworze trójdrogowym
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-03-2024 o 19:18
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #80

    Domyślnie

    Tak za zasobnikiem wychodzą z podłogi wszystkie zasilania i powroty od CO, próbowałem włożyć tam zaciskarke do PEX ale nie da rady i muszę odsunąć zasobnik. Najbardziej boję się o zapowietrzenie podłogówki bo potem bez pompy chyba nie da się dobrze jej odpowietrzyć. Mówisz o zakręceniu zasilania i powrotu od podłogówki i grzejników na rozdzielaczu w skrzynce poniżej ?

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OunW8cr1x6r4vmTI_

    Czy po włączeniu procedury odpowietrzania serwisowego w kotle nie muszę otworzyć tych zaworów na zasilaniu i powrocie w rozdzielni ? Czy nie otwierać tylko najpierw zdjąć automatyczny odpowietrznik z tej listwy i dopuszczać wodę do instalacji aż zacznie cieknąć i wkręcić go z powrotem i dopiero uruchomić procedurę odpowietrzania i odtworzyć zawory na listwie zasilania i powrotu ?

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony