dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie [Opinie] Pompa ciepła bez PV, czy to się opłaca?

    Tak jak w temacie, czy pompa ciepła jest obecnie najlepszym wyborem? Mam gaz w granicy działki. No, ale wiadomo co się dzieje.
    Pompa to większy koszt instalacji i serwisu, ale tańsze rachunki? Czy na pewno jeżeli mowa o samej pompie bez PV?

    Powierzchnia użytkowa 110m2.
    Planowane ogrzewanie podłogowe, ocieplenie styropian 20 cm, izolacja od poddasza nieużytkowego - wełna nawet ze 40 cm jeśli to ma sens. Dach również wszyscy mi radzą, żeby chociaż trochę ocieplić, mimo że to nieekonomiczne.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.357
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Klikaj w sygnaturkę na PC, kable i tutaj

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Tak jak w temacie, czy pompa ciepła jest obecnie najlepszym wyborem?
    Tak, tylko że gruntowa.
    Powierzchnia użytkowa 110m2.
    No, ale wiadomo co się dzieje.
    Na najbliższe kilka lat najrozsądniejszym wyborem jest kocioł zgazowujacy na drewno. Na taką powierzchnię wystarczy 10 kW z buforem 500L.
    Dach również wszyscy mi radzą, żeby chociaż trochę ocieplić, mimo że to nieekonomiczne.
    Jak nieekonomiczne, przecież czapka na głowie to podstawa.
    Regulamin forum

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Tak jak w temacie, czy pompa ciepła jest obecnie najlepszym wyborem?
    Tak. I niekoniecznie gruntowa, to niepotrzebne koszty. Powietrzne świetnie sobie radzą w naszym klimacie.


    Mam gaz w granicy działki. No, ale wiadomo co się dzieje.
    Przy obecnych cenach gaz nie jest taki zły, ale nie wiadomo jak będzie za rok albo jak uwolnią ceny, a to już za 2 czy 3 lata.

    Pompa to większy koszt instalacji i serwisu, ale tańsze rachunki? Czy na pewno jeżeli mowa o samej pompie bez PV?
    To to samo co kocioł na ekogroszek bez kopalni, musisz kupić węgiel, a do pompy musisz kupić prąd. Panele na starych zasadach by pomogły na nowych nie wiem, ale nie jest to niezbędne być albo nie być dla pompy.

    Powierzchnia użytkowa 110m2.
    Planowane ogrzewanie podłogowe, ocieplenie styropian 20 cm, izolacja od poddasza nieużytkowego - wełna nawet ze 40 cm jeśli to ma sens. Dach również wszyscy mi radzą, żeby chociaż trochę ocieplić, mimo że to nieekonomiczne.
    Ociepl dach pianą otwartokomórkową na 30cm, a poddasze będzie jak znalazł na montaż i rozprowadzenie rekuperacji.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  5. #5

    Domyślnie

    Gruntowa to chyba "set tysiące kosztuje" dużo więcej niż taka "zwykła" na powietrze. Tylko potem ciepło za prawie darmo, ale może się zepsuć zanim się zwróci.??


    Co do poddasza między sufitem, a podłogą strychu z płyt będzie 50cm luki, tak mi wyszło w projekcie ze względu na dach, więc tam rury pójdą bez problemu, ale sam rekuperator trafi chyba na strych, no więc "czapkę" - dach też ocieplę.

    Gaz mam w drodze przy granicy działki, mam wydane warunki przyłączenia ważne przez 2 lata, ale nie wiem czy mi przyłączą, bo teraz podobno ciężko. Koszt instalacji gazowej to pewnie połowa tej instalacji PC na powietrze?

    Z kolei Jak się spierdzieli taka pompa to potem duży wydatek na nową. Kotły są sporo tańsze, ale też te nowe nie są już tak żywotne, pewnie celowo. No i nie wiadomo co będzie po uwolnieniu tych cen gazu.

    Co do paliw stałych, to raczej nie, poza tym nie mam miejsca na przechowywanie.
    Może ewentualnie sobie jeszcze zrobię kominek z płaszczem wodnym jako dodatek i trochę drzewa pod jakimś daszkiem na dworze będę trzymał.
    Ostatnio edytowane przez Farlik ; 25-08-2022 o 08:27

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Tak jak w temacie, czy pompa ciepła jest obecnie najlepszym wyborem? Mam gaz w granicy działki. No, ale wiadomo co się dzieje.
    Pompa to większy koszt instalacji i serwisu, ale tańsze rachunki? Czy na pewno jeżeli mowa o samej pompie bez PV?

    Powierzchnia użytkowa 110m2.
    Planowane ogrzewanie podłogowe, ocieplenie styropian 20 cm, izolacja od poddasza nieużytkowego - wełna nawet ze 40 cm jeśli to ma sens. Dach również wszyscy mi radzą, żeby chociaż trochę ocieplić, mimo że to nieekonomiczne.
    Ogrzewam 106m2 więc jakieś porównanie masz - PC zużyła przez cały rok 2021 - 2387 kWh. W tym prawdopodobnie będzie więcej, bo włączyłem chłodzenie latem.
    Cały dom, wszystko na prąd - 4720 kWh.

    Cena przeglądu - zdaję sobie sprawę, że każdy woła ile chce, ale u mnie to 50zł drożej niż przegląd pieca kondensacyjnego i tylko dlatego, że do mnie przyjeżdża 'gazownik' i robi cztery na raz. Gdyby przyjeżdżał do jednego to tak samo jak za PC.

    Gdybyśmy żyli w przewidywalnym i stabilnym świecie, to PV bym nie miał, bo dla mnie koszty energii i to przy G11 były akceptowalne a w 'zapasie' była możliwość przejścia na grzanie w tańszej taryfie. Ale jest jak jest...
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Zaczynam 6 sezon.
    Uśredniony koszt z użyciem pompy ciepła gruntowej (po uwzględnieniu SCOP) to: CO to 0,12zł za kWh, a CWU 0,16zł za kWh.
    Oczywiście po wzroście cen energii elektrycznej ten koszt będzie się zwiększał, więc przed dwoma laty wpadła PV, która pokrywa 100% zapotrzebowania na EE.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  8. #8

    Domyślnie

    W jakim celu ta opinia? Skoro z poprzedniego tematu, nie wyciagłeś żadnych wniosków?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W jakim celu ta opinia? Skoro z poprzedniego tematu, nie wyciagłeś żadnych wniosków?
    Piszesz do mnie?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  10. #10

    Domyślnie

    Gruntowa to chyba z ponad 100k taka instalacja albo i więcej? Czyli ze 2 razy (czy może nawet więcej) niż powietrzna?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.798

    Domyślnie

    Pompę ciepła kupuje się najtańszą a panele nie mają z tym nic wspólnego masz kasę zakładasz nie masz nie zakładasz i też nie umrzesz bo tak czy inaczej taniej niż węglem a czy za tak zwane darmo w duuużym uproszczeniu wcale nie musi być bo co to za darmo jak trzeba wydupcyć 30 czy 40 tys ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Farlik Zobacz post
    Gruntowa to chyba z ponad 100k taka instalacja albo i więcej? Czyli ze 2 razy (czy może nawet więcej) niż powietrzna?
    Zobacz sobie pompy polskich producentów, do tego poziome źródło robione samemu i wyjdzie pewnie nie drożej niż powietrzne, które są teraz dośc mocno przecenione przez niską dostępność. Są składane na markowych podzespołach, a dzięki prostym sterownikom - np Frisko, można łatwo to naprawić w przyszłości.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Piszesz do mnie?
    Do autora tematu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    bo tak czy inaczej taniej niż węglem
    Oooo matuchno kochana – to dlaczego nie wydupczysz na złom tych dwóch kotłów węglowych które masz i się nie pozbędziesz tego węgla który ci został – a tak przy okazji – w tej swojej drugiej chacie którą dla syna kupiłeś, to pozakładałeś już te klimatyzatory czy dalej się z tym dupczysz.
    Ooojj chyba się jednak dupczysz i to strasznie - tyle czasu już upłynęło jak zacząłeś o tym gadać - jakoś z tym po FM-ie nie latasz i się nie przechwalasz jak to tymy rencyma se to piknie porobiłeś.

    Ceny energii elektrycznej w 2023 r. mogą wzrosnąć nawet o 300 proc. https://www.money.pl/gospodarka/prad...98469472a.html.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 28-08-2022 o 18:12

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.798

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Oooo matuchno kochana – to dlaczego nie wydupczysz na złom tych dwóch kotłów węglowych które masz i się nie pozbędziesz tego węgla który ci został – a tak przy okazji – w tej swojej drugiej chacie którą dla syna kupiłeś, to pozakładałeś już te klimatyzatory czy dalej się z tym dupczysz.
    Ooojj chyba się jednak dupczysz i to strasznie - tyle czasu już upłynęło jak zacząłeś o tym gadać - jakoś z tym po FM-ie nie latasz i się nie przechwalasz jak to tymy rencyma se to piknie porobiłeś.

    Ceny energii elektrycznej w 2023 r. mogą wzrosnąć nawet o 300 proc. https://www.money.pl/gospodarka/prad...98469472a.html.
    Bierz te kotły chociażby jutro , ja ci je chętnie sprzedam a ten ekogroszek dostaniesz gratis do tego , ja mam pompę ciepła jako jedyne źrudło a do drugiego domu mam już kupiony klimatyzator gree amber prestige 5kw i czeka na przeróbkę na pompę ciepła , kupiłem też drugiego amber prestige 7kw którego również przerobię na pompę ciepła a obecny haier pójdzie do starszego syna , zadowolony ? kiedy przybędziesz po te dwa kotły ? dorzucę jeszcze piecokuchnię bo mi zalega a i jeden piec typu żar dorzucę
    ps niedawno jak kilka dni temu odnowiłem umowę z tauronem i mam zaklepane do 2025 w tej samej cenie .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    ja mam pompę ciepła jako jedyne źrudło a do drugiego domu mam już kupiony klimatyzator gree amber prestige 5kw i czeka na przeróbkę na pompę ciepła , kupiłem też drugiego amber prestige 7kw którego również przerobię na pompę ciepła a obecny haier pójdzie do starszego syna ,
    O widzisz - dzięki serdeczne a jeszcze z tym związane - napiszesz jak to jest z gwarancją na to PC co masz i będzie na te przerobione klimatyzatory - jeszcze jedno tak jak o tym piszesz : "a panele nie mają z tym nic wspólnego masz kasę zakładasz nie masz nie zakładasz i też nie umrzesz" - co z gwarancją i przeglądami serwisowymi - idzie to jakoś pochytać czy ten co ma papiery na to, to się pod to nie podłoży.
    EDIT.
    Od węgla odwal się
    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    W cenie powyżej 3 tys. to się po prostu nie opłaca. Lepiej zainwestować w grzałkę w rurze i wpiąć ją szeregowo w instalację. Inwestycja rzędu 600zł. Przy tych cenach zwróci się raz dwa. Wystarczy policzyć
    Ekogroszek o kaloryczności 25MJ/kg w cenie 3000zł daje nam koszt 1kWh energii 0,43zł. Przyjmijmy optymistycznie, że spalisz go ze sprawnością 80%, daje to 0,54zł za 1kWh, przy sprawności 70% - 0,62zł za 1kWh.
    Prąd w taryfie G12W kosztuje 0,33zł za 1kWh w taryfie nocnej, grzejąc całodobowo bez oglądania się na taryfy cena 1kWh w G12w wychodzi ok. 0,53zł.
    Podsumowując, grzejąc tylko w taryfie nocnej oszczędzasz około 38% względem ekogroszku, a grzejąc non stop niezależnie od taryfy wychoszisz na zero. To po co dzwigać te worki i się kurzyć??
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    3t X 3000 zł = 9000 zł/t – 3000 zł/dopłata = 3 t X 2000 zł.
    No i cosik się te obliczenia rozjechały a ze względów tych trza by je poprawić by nie było, że z manipulacją do czynienia mamy - zwłaszcza to będzie wyglądać licho jak ktoś w PGG kupi węgiel.
    Proszę.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 28-08-2022 o 19:48

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.798

    Domyślnie

    Na haiera gwarancja jest a na przeróbki mam wywalone z gwarancją . bieresz te kotły samsu bo mi zawadzają , Zębiec saturn 10 kw podajnikowy oraz mpm 10 kw dolniak

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Na haiera gwarancja jest a na przeróbki mam wywalone z gwarancją.
    Ha-ha-ha – przecież wiesz, że „warszawka” wprowadziła zakaz węgla spalania i to zanim antysmogowa panoszyć się zaczęła. Teraz się zastanawiam czy aby z tym co go dopiero kupiłem też nie będę musiał z nim wydupcać – idzie jeszcze go na peelet zrobić ale przy obecnych cenach ok. 3000 zł/t do jego kaloryczności, to lepiej ziemiankę se wykopać i świcą się ogrzewać. Gaz mam jeszcze w ulicy tylko cholera jasna jak kocioł gazowy na hybrydę przerobić by siano w tym spalać, to nawet wyobrazić sobie tego nie umiem - tak że dzięki za kotły i węgiel – ja syty a nie głodny. Pz.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 29-08-2022 o 10:08

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W jakim celu ta opinia? Skoro z poprzedniego tematu, nie wyciagłeś żadnych wniosków?
    No jak że to nie zapodałeś tego : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8146705 - wszak wiedzy nigdy za wiele a w tym informacji masa jest cennych które z tym tematem też się łącza.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Do autora tematu.
    Ciężko wyciągać wnioski jak każdy co innego pisze. Jestem laikiem, więc muszę wybierać komu wierzyć bardziej, a komu mniej.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony