dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 132
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.360 z 2639
  1. #1341

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Historia lubi się powtarzać.
    10 lat temu dzisiejsza średniej wielkości instalacja PV była za duża i za droga.
    Za 10 lat magazyn będzie normą.
    Już działaj magazyny tanieją bo firmowe 5kWh można mieć poniżej 900 zł za 1kWh.

    Ja mam 20kWh bo on zasila dwa domy.
    Średniej wielkości dom na początek zadowoli się 10 kWh, bo później można powiększyć jak będzie potrzeba.

    Zakładam dodatkowe 95kWh bo planuję odłączyć się od sieci w ciągu 10 lat.
    Zgadzam się z analizą tylko nie do końca rozumiem dlaczego magazyn kupiłeś teraz skoro zakładasz że będą one tanieć a naprawdę potrzebny będzie ci za ok. 10 lat?

  2. #1342

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Zgadzam się z analizą tylko nie do końca rozumiem dlaczego magazyn kupiłeś teraz skoro zakładasz że będą one tanieć a naprawdę potrzebny będzie ci za ok. 10 lat?
    Nie "za ok 10 lat" ale w ciągu 10 lat.
    Uważam że koszty stale związane z byciem podłączonym do sieci będą rosły i w ciagu 10 lat usprawiedliwione będzie odłączenie od sieci zastosowanie własnych awaryjnych źródeł EE.

    Cele na magazyn kupiłem za 250 zł za 1kWh.
    Trochę czasu minie zanim cena magazynów spadnie do tego poziomu.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 26-06-2023 o 16:30

  3. #1343

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Potrzebny jest inwerter hybrydowy (np. Deye) i odpowiedni do tego inwertera magazyn.
    Widzę, że jesteś "oblatany" w temacie. Możesz podać konkretny model inwertera, który obsłuży np. 2-3 magazyny z ali? I jak to ma być spięte z posiadaną instalacją ongird?
    Jak chcesz to może być na PW.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #1344

    Domyślnie

    @stos
    to wlasnie mialem na mysli

  5. #1345

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Widzę, że jesteś "oblatany" w temacie. Możesz podać konkretny model inwertera, który obsłuży np. 2-3 magazyny z ali? I jak to ma być spięte z posiadaną instalacją ongird?
    Jak chcesz to może być na PW.
    Jakiej wielkości masz instalację ON-grid i na jakim inwerterze?

    Ja zaczynałem od instalacji ON-grid o mocy 8.8 kWp na inwerterze firmy Spirvent.
    Byłem wtedy "zielony" w temacie i wyboru sprzętu dokonał instalator.
    Instalator spaprał moją instalację i po roku złożyłem reklamację. Instalator wykręcił się z naprawy sytemu zwracając 16 tysięcy.
    Musiałem wtedy się szybko nauczyć jak zrobić to dobrze.
    Naprawiłem spaprane okablowanie.
    W międzyczasie do mojej instalacji ON-grid dodałem 6 kWp instalacji OFF-grid opartej na trzech inwerterach/ładowarkach Multiplus-II 48/3000 Victrona.
    Na magazyn kupiłem 16 cel LFP firmy Winston od dystrybutora w Pradze. Nie są to cele tanie ale wtedy kupowanie w Chinach uważałem za niepewne.
    Fatalny inwerter Spirventa łaskawie eksplodował 6 miesięcy później i zmieniłem go na Froniusa.
    W tym momencie powstał system ON/OFF-grid oparty o trzy Multiplusy-II, Froniusa i magazyn LFP o pojemności 10kWh.
    System wydawał się idealny dla mojego domu bo w 3/4 roku dawał samowystarczalność.
    Zbudowałem jednak drugi dom dla gości i podłączyłem do tej samej instalacji.
    Aby system działał jak z jednym domem trzeba było podnieść moc instalacji OFF-grid jako że ten system ma zapewniać teraz całą EE dla dwóch domów gdy sieć nie działa.
    Dokupiłem trzy dodatkowe MP-II i dodatkowe 16 cel LFP z tego samego źródła.
    W tej chwili system sześciu MP-II 48/3000 zasila dwa domy z 20kWh magazynu i znowu jestem w 3/4 roku niezależny.
    Gdybym wiedział że będą dwa domy, zamiast MP-II 48/3000, zainstalowałbym trzy MP-II 48/5000. Byłoby o 1/4 taniej.
    Jednak wymiana na model 5000 wiązałoby się ze stratą przy odsprzedaży moich trzech modeli 3000. Teraz mam pewien plus tych 6 sztuk bo jak jednemu coś się stanie mogę go wyłączyć i po przeprogramowaniu jechać bez niego czekając na naprawę.

    Piszę to wszystko żebyś wiedział z jakim sprzętem miałem odczynienia i dlatego mogę świadomie go polecić.
    Victrony nie są tanie ale za jakość się płaci. Victron ma również bardzo dobrą politykę po-sprzedażową. Nigdy nie zostawi klienta na lodzie.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 26-06-2023 o 18:05

  6. #1346

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jakiej wielkości masz instalację ON-grid i na jakim inwerterze?
    10kW, Sofar11ktlx-g3
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #1347
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    658

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Ale pieprzenie. Też mam dwa domy. Dwa punkty poboru i dwie instalacje PV. Płacę może 600 zł za rok za dwa budynki. Jestem samowystarczalny energetycznie w 100%. Ile kolega stos władował kasy, żeby być samowystarczalnym w 3/4 jak sam pisze. Patrzę, że to forum handlowców i monterów. Szkoda czasu na pisanie.
    O co Ci chodzi? Nie masz miejsc lepszych aby się wykazać?
    Tutaj jest temat opłacalności net-billingu.
    A Ty krytykujesz tylko nie dając niczego konstruktywnego w zamian. Nie jesteś zainteresowany - to nie pisz.

    Jestem ciekaw gdzie w tym temacie masz jakiegoś handlowca czy montera? Ktoś konkretny?

    Nie potrzebnie karmię trola.. wiem. Ale ręce opadają na takie osobliwości.

    Temat magazynów jest ciekawy dla każdego kto ma net-billing i net meterging jak widać też. (sam mam net metering i jestem na etapie optymalizacji zużycia aby wykrzesać jak najwięcej dodatkowej energii na moje kolejne... fanaberie. A co!)
    Zwiększając autokonsumpcję- oszczędzasz na bilansowaniach.

    Stopa zwrotu to rzecz dla wielu subiektywna.
    Są ludzie którzy zwyczajnie chcą mieć swoje tak dużo jak się da... mają na to środku i co ważniejsze - pomysły aby podejść do tematu odważniej niż instalatorzy i sprobować rozwiązać temat "własnymi recami" .
    A jeszcze inna grupa woli tak zainwestować niż kisić na lokatach czy innych wynalazkach. Bo uwazają, że koszty obsługi zakładów energetycznych bedą rosnąć. Zycie to zweryfikuje... ale ufajnie, że Ty masz jeszcze 13 lat na zastanowienie? To po kiego tu siedzisz skoro tego taki pewny jesteś?
    Dlatego Ciebie to boli... i jesteś zmuszany do instalacji magazynu takimi postami.
    No brawo.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  8. #1348

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    10kW, Sofar11ktlx-g3
    Trzy rozwiązania 3 fazowe:
    1. Zamiana Sofar na hybrydę. Ostatnio na rynku pojawił się Deye i otrzymał dobre recenzje ale również skrytykowano jego software nad którym chiński producent nadal pracuje. Jest szansa że go poprawi.

    2. Jeśli do zasilania domu wystarczy 7.2kW to do istniejącej instalacji można dodać 3 sztuki Victrona MP-II 48/3000 i 10-15kWh magazyn.
    W takim układzie Sofar może pracować tylko po stronie sieci bo jest za mocny aby pracować na wyjściu Victronów.
    Jednak jeśli nie masz problemów z dłuuugimi zanikami sieci bezpieczniej dla magazynu jest gdy Sofar jest po stronie sieci bo nie wiem czy może on być częstotliwościowo kontrolowany przez Victrony.

    3. Jeśli potrzeba więcej niż 7.2kW to następny rozmiar to 3 sztuki MP-II 48/5000 co da 12kW.
    W takim układzie Sofar mógłby pracować na wyjściu MP-II i dzięki temu pracować nawet gdy nie ma sieci.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 26-06-2023 o 20:27

  9. #1349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Za maj rachunek przyszedł 53zł przy zużyciu 270kWh (uwzględniając pobór, bilansowanie i to co nie przeszło przez licznik). Bez PV rachunek wyniósł by 250zł.

    Informacja dla @tomko1234
    Rachunek nie zawiera informacji o tym co zużyte jest na bieżąco i nie przeszło przez licznik. Dlatego mylnie można zinterpretować informacje o swoim realnym zużyciu energii. Na rachunku mam zużycie tylko 128kWh. Czytając tylko fakturę mogę błędnie zinterpretowac, że zyskałem tylko 58zł (111-58=53zł)
    W rzeczywistości 44% zużytej energii w moim domu pochodziło bezpośrednio z PV. Oszczędność realna za maj 197zł.

    dla innych
    44% to nie jest autokonsumpcja ale procent pokrycia zużcia energii z PV w stosunku do zapotrzebowania
    Autokonsumpcja u mnie wyniosła tylko 14%
    Bieżące zużycie obliczam na podstawie różnicy kilowatów wyprodukowanych do wprowadzonych do sieci. Stąd mam dane dokładne.
    W maju 2023 1694 kWh wyprodukowanych, a wprowadzonych do sieci 1485 kWh, czyli autokomsumpcja wyniosła 209 kWh.

    I dochodzimy do cen sprzedawanej energii. Za maj ogłoszono 38 gr., czyli PV wygenerowała zysk w postaci 564 zł + 230 PLN (autokonsumpcja).

    Podtrzymuję, że jest to nieopłacalne.

  10. #1350
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    564 PLN + 230 PLN = 794 PLN
    12 x 794 PLN = 9.528 PLN
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #1351

    Domyślnie

    Jestem dziadem bo PV mam od 2015r ale nie widzę najmniejszego sensu w Net billingu. Poza tym że ktoś się teraz na PV zdsecydował, magazyn energii też nie moja bajka wolę 20% straty na sieci niż tysiące na magazyn i wymianę inwertera.
    Powiem więcej przesiadam się na 6kWp inwerter na 1F za moich czasów takie rzeczy są dozwolone, i 2 inwertery mam wolne 3kW i 1,5kW więc będziemy dokładali tylko miejsca mało.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #1352

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Podtrzymuję, że jest to nieopłacalne.
    Wg mnie caly czas zle liczysz ale mniejsza o to.
    W ile lat inwestycja musiala by sie zwrocic abys napisal ze jest oplacalna?

  13. #1353

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    J...wolę 20% straty na sieci niż tysiące na magazyn i wymianę inwertera...
    Tez tak wole i co z tego?

  14. #1354

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    3. Jeśli potrzeba więcej niż 7.2kW to następny rozmiar to 3 sztuki MP-II 48/5000 co da 12kW.
    W takim układzie Sofar mógłby pracować na wyjściu MP-II i dzięki temu pracować nawet gdy nie ma sieci.
    Czyli na obecną chwilę 3x inwerter + 3xAKU to jakieś 35kzł. Chyba na tą chwilę opłacalność wątpliwa
    Teraz latem pobieram z sieci jakieś 3,5kWh dziennie. Reszta jest z autokonsumpcji.
    Czyli dziennie zaoszczędzę 3,5 x (1,21PLN* - 0,3PLN**) = 3,18PLN
    Dla uproszczenia przyjmijmy, że przez pół roku jest jak powyżej a przez pół roku magazyn 15kWh jest codziennie naładowany i rozładowany:
    Czyli zimą dziennie zaoszczędzę 15 x (1,21PLN - 0,3PLN) = 13,65PLN

    182x3,18 + 183x13,65 = 3076 PLN.

    W praktyce ten wynik jest raczej nie do uzyskania. Więc amortyzacja ponad 10 lat a wtedy akumulatory i inwertery już mogą niedomagać.
    A już jak zobaczyłem cenę tych aku z ali to się ucieszyłem

    *cena zakupu prądu z dystrybucją
    **szacowana cena odsprzedaży nadwyżek z PV
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #1355

    Domyślnie

    Wyliczenie zysku z ostatniego tygodnia (akumulatory, bilansowanie godzinowe, 10kWp, 15kWh)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SmartSelect_20230627_074623_Edge.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	56,9 KB
ID:	465485  
    Program do optymalizacji Victronow i inwerterów Deya: GbbOptimizer.gbbsoft.pl
    Maksymalizowanie zysku przy cenach dynamicznych, odliczanie ładowania EV, prognozowanie konsumpcji przez PC, itd...

  16. #1356

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    564 PLN + 230 PLN = 794 PLN
    12 x 794 PLN = 9.528 PLN
    Maj to był najlepszy pod tym względem miesiąc.
    W styczniu produkcja wyniosła 101 kWh, 16 kWh oddałem do sieci, a autokonsumpcja wyniosła 85 kWh.

    Dzisiaj 05:22
    Patatay Patatay

    Wg mnie caly czas zle liczysz ale mniejsza o to.
    W ile lat inwestycja musiala by sie zwrocic abys napisal ze jest oplacalna?


    Zakładałem w ubiegłym roku, zapłaciłem ponad 40 tys. Zwrotu spodziewam się (biorę pod uwagę to, że od 1.07.2024 wejdą nowe rozliczenia) po minimum 10 latach.

    Mowa o zwrocie nominalnym, czyli tych 40kilku tysięcy.

    Dzisiaj fotowoltaika ok. 10kWp kosztuje 30 tys. PLN, czyli zwrot szybszy.

    Gdybym rok temu miał dzisiejsza wiedzę, to ani wtedy, ani dzisiaj nie zakładałbym instalacji. OD września zaoszczędziłem nie więcej niż 5 tys. PLN, a teraz zapowiada się, że oszczędności będą coraz mniejsze.

    EDIT
    Średnia autokomsumpcja wynosi 200-250 kWh. Daje to rocznie ok 2500 kWh

    Policzmy 2500 kWh x 1,27 = 3175 PLN + 8000kWh x 0,38 PLN = 3040 PLN.

    Na dzisiaj fotowoltaika przynosi oszczędność 6215 PLN

    W przyszłym roku będzie mniej zysku ze sprzedaży, więcej z autokonsumpcji.
    Ostatnio edytowane przez tomko1234 ; 27-06-2023 o 08:01

  17. #1357

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Zakładałem w ubiegłym roku, zapłaciłem ponad 40 tys.
    Minus dotacja i odpis od podatku?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #1358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Wyliczenie zysku z ostatniego tygodnia (akumulatory, bilansowanie godzinowe, 10kWp, 15kWh)
    Możesz wyjaśnić co z tej tabelki wynika?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #1359
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Gdybym rok temu miał dzisiejsza wiedzę, to ani wtedy, ani dzisiaj nie zakładałbym instalacji.
    To co byś poczynił stojąc ponownie przed wyborem? Wiatraki?
    BTW. A czym się ogrzewasz? I czy planowałbyś się ogrzewać w przyszłości, czy taniej wychodzi Ci np. wyjeżdżać na zimę do jakiegoś cieplejszego miejsca?

  20. #1360

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Na dzisiaj fotowoltaika przynosi oszczędność 6215 PLN
    czyli 15%, dla jednych nieoplacalna dla innych oplacalna

    co bedzie w przyszlym roku z cenami nie wiadomo, zakladasz same czarne scenariusze: srednia cena 0,38zl/kWh, gdzie wczesniej byla za 0,6 i 0,5. Poza tym te 2500kWh powinienes policzyc po cenie spoza tarczy.

Strona 68 z 132

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony