dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Czy mała instalacja się opłaca?

    Chciałabym zainstalować fotowoltaike na dachu ale ze względu na małą powierzchnię możliwe jest zamontowanie jedynie 7 paneli.
    Skontaktowałam się z kilkoma firmami i trzy twierdzą że super extra, zrobią wszystko, do tego proponują jeszcze magazyn energii. Natomiast jeden instalator stwierdził, że szkoda moich pieniędzy, tamci to naciągacze i żeby było opłacalnie musiałabym zamontować chociaż 10 paneli a nie mam gdzie więc żeby sobie to podarować.
    I teraz mam zagwozdkę. Roczne zużycie to około 2500 kWh. Boje się wysokich cen prądu i chciałabym to jakoś zniwelować w przyszłości z panelami. Ale same panele to koszt około 20 tys, do tego magazyn drugie tyle.
    Czy ktoś ma taka mała instalacje w systemie net- billing? Czy to ma prawo się opłacić?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    7 paneli to napięcie ok. 300V i jak najbardziej do prawidłowej pracy falownika, moc to 2,8 do 3,5 kW w zależności od paneli.

    Taka instalacja 2,8 wyprodukuje 2800kWh i czym więcej zużyjesz na bieżąco w czasie produkcji tym lepiej , mniej zakupisz od operatora.
    Tym bardziej mała jest opłacalna bo koszt nabycia mniejszy i nie należy się nastawiać na zyski ze sprzedaży zwłaszcza że obecnie zapłacą 0,5zł/kWh natomiast zwiększona autokonsumpcja zmniejsza zakup energii za którą płaci się ok. 0,7 zł więc zysk widać. Magazyn też nie jest dla zysku a bardziej dla stabilności sieci elektroenergetycznej

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia czy będzie 7 czy 10 modułów. Byłe by pozwalały na normalną pracę odpowiedniego falownika.
    7x 400 WP = 2800 Wp co może dać produkcję 2800 kWh rocznie.
    Czy się opłaca? Raczej tak ale zależy też od tego ile ma kosztować ta instalacja PV zbudowana z 7 modułów.
    Moduły tez mogą mieć 450Wp lub 550 Wp (różnią się wymiarami).
    Ile ma kosztować magazyn energii ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Magazyn energii 5 kw około 23 tysiące. Zależy która firma. Natomiast jedna proponuje przy 2,8 falownik jednofazowy a inna trójfazowy. Z tego co czytałam przy poniżej 3 kw powinien być falownik jednofazowy. Jednak instalacja w domu jest trójfazowa i bardzo zależy mi na jak największej autokonsumpcji latem w dzień (jacuzzi i czasami klima plus moja praca z domu). Także nie wiem czy taki jednofazowy by się sprawdził, nie wiem które sprzęty w domu są podpięte pod którą fazę.

  5. #5

    Domyślnie

    A instalacja na 7 modułów z falownikiem około 22 tysiące. Zależy który falownik

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olapio Zobacz post
    Magazyn energii 5 kw około 23 tysiące. Zależy która firma. Natomiast jedna proponuje przy 2,8 falownik jednofazowy a inna trójfazowy. Z tego co czytałam przy poniżej 3 kw powinien być falownik jednofazowy. Jednak instalacja w domu jest trójfazowa i bardzo zależy mi na jak największej autokonsumpcji latem w dzień (jacuzzi i czasami klima plus moja praca z domu). Także nie wiem czy taki jednofazowy by się sprawdził, nie wiem które sprzęty w domu są podpięte pod którą fazę.
    Niema że poniżej 3 powinien być 1-faz. Powyżej 3,68 ma być 3-faz. Jednofazowy tańszy, dla bilansowania godzinowego które już obowiązuje niema znaczenia z której fazy zużywasz a z której produkujesz

    22 tyś za 2,8 to faktycznie drogo, bardzo drogo, o 10 za dużo, szukaj jeszcze

  7. #7

    Domyślnie

    Przepraszam ale jestem totalnie nietechniczna. Czyli jak będę sobie korzystać z jacuzzi ale będzie ono podpięte pod inną faza niż falownik to znaczy że i tak będzie to liczone jako moja autokonsumpcja? I dopiero nadwyżkę nad to co zużyje moje całe gospodarstwo w danej godzinie na trzech fazach będę sprzedawać do dostawcy energii?

    I drugie pytanie. Ten sceptyczny instalator tłumaczył mi że przy dużym falowniku trójfazowym będę miała duże straty, rzędu 30% mniej wytworzonego prądu.

  8. #8

    Domyślnie

    Pierwsza część pytania -tak, bilansowanie godzinowe, czyli pobrana-wysłana w ciągu godziny i różnica do rozliczenia, i tak samo przy falowniku 3-faz.
    Druga -nie, co najwyżej rzędu 3%

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.561
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja właśnie kilka tygodni temu zamontowałem instalacje 3,15kw, 7 paneli po 450Wp, instalacja jednorazowa. Zapłaciłem 12tys, zainstalowała mi firma lokalna. Tacy, którzy „wołali” powyżej 15tys nie mieli szans. Musisz szukać, pytać a napewno znajdziesz. Ja mam dom typowo urlopowy stad tez taka mala instalacja ale przy typowo mieszkalnym tez nie byłaby większa.Czekam na „Mój prąd 5.0” i składam papiren o dotacje.
    Gratuluje racjonalnego podejścia do tematu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olapio Zobacz post
    A instalacja na 7 modułów z falownikiem około 22 tysiące. Zależy który falownik
    Cena b. wysoka.
    Ja za instalację 14 modułów (ok.5 kw) płacę 24 000zł.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli rozumiem że takie ceny są z kosmosu. W wycenie mam jeszcze optymalizatory ze względu na zacienienie więc może to podbija stawkę? Jakby mi ktoś wycenił poniżej 15 tysięcy to faktycznie byłoby pięknie i może w przyszłości opłacalnie. Niestety pewnie wyczuli podatny grunt, więc muszę szukać od nowa.

  12. #12

    Domyślnie

    7 modułów za 22tyś? Ja zapłaciłem 27tyś za 16 modułów + ekierki na płaski dach.....
    Optymizer kosztuje 250-270zł....

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olapio Zobacz post
    Czyli rozumiem że takie ceny są z kosmosu. W wycenie mam jeszcze optymalizatory ze względu na zacienienie więc może to podbija stawkę? Jakby mi ktoś wycenił poniżej 15 tysięcy to faktycznie byłoby pięknie i może w przyszłości opłacalnie. Niestety pewnie wyczuli podatny grunt, więc muszę szukać od nowa.
    Popytaj sąsiadów (jak mają) o wykonawców, lepiej wziąć firmę lokalną bo mniejsze koszty "logistyczne" (znaczące przy małej isntalacji) i w razie uwag/problemów łatwo możesz osobiście "wjechać z awanturą".
    Ważne też aby to było zrobione dobrze (szczególnie jak się nie znasz), to też rzutuje na cenę. Jednak zrezygnował bym z firmy które próbowała "wciskać" magazyn do Twoich potrzeb (to o czymś świadczy).

    BTW, Nie masz opcji aby zrobić sobie jeden string na dachu a drugi na gruncie (izwiększyć ilość paneli)? Może przy dopłatach (Mój prąd 5.0) to by się opłaciło (a więcej kWp to mniejsza cena za 1kWp).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Niech koleżanka poprosi o wycenę - dwa mikro falowniki Huayu HY1600-Plus do tego 7 paneli 470W JINKO HALF CUT CZARNA RAMA
    Jeden mikro falownik na jedną fazę drugi na drugą. Spokojnie sprawdzić jak obciążają się fazy w domu i podłączyć tak, aby autokonsumpcja była jak największa. Instalacja będzie bez zbędnych optymalizatorów i falowników i całego osprzętu w skrzynkach elektrycznych który też kosztuje niemało w domu sama instalacja dużo tańsza i bardziej niezawodna.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15

    Domyślnie

    Z tego co dowiedziałam się powyżej przy bilansowaniu godzinowym nie ma znaczenia do autokonsumpcji która z faz jest bardziej obciążona. Ale ja już głupieje bo każdy mówi inaczej.

  16. #16

    Domyślnie

    Jest właśnie tak, i aby się upewnić bo łatwiej będzie negocjować z wykonawcą, proponuję oprócz innych artykułów np. https://www.gramwzielone.pl/energia-...la-prosumentow

    Nie ma już potrzeby sprawdzać jak obciążają się fazy w domu i podłączyć tak, aby autokonsumpcja była jak największa.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Niech koleżanka poprosi o wycenę - dwa mikro falowniki Huayu HY1600-Plus do tego 7 paneli 470W JINKO HALF CUT CZARNA RAMA
    Jeden mikro falownik na jedną fazę drugi na drugą. Spokojnie sprawdzić jak obciążają się fazy w domu i podłączyć tak, aby autokonsumpcja była jak największa. Instalacja będzie bez zbędnych optymalizatorów i falowników i całego osprzętu w skrzynkach elektrycznych który też kosztuje niemało w domu sama instalacja dużo tańsza i bardziej niezawodna.
    Mało znane te mikrofalowniki. Mają dopuszczenie do stosowania w Polsce?
    Do tego cena - widziałem ok. 4000 zł za 2 sztuki.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Oczywiście, że mają atesty i spełniają normy. To jedne z najlepszych mikroinwerterów na rynku dostosowanych do modułów 500W. No i gwarancja 25lat.Mało znane bo drogie jak sam zauważyłeś ale dwa wystarczą dla 4kWp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony