dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Kominek - doprowadzenie powietrza z zewnątrz

    Witam,

    Planuję zamontować w nowym domu kominek - kozę, mam poprowadzone doprowadzenie powietrza z zewnątz (które trzeba by trochę przesunąć). Duża część kominków-kóz nie potrzebuje doprowadzenia z zewnątrz, a te co potrzebują są zwykle droższe.

    Pytanie czy lepiej zainwestować w taką kozę z możliwością doprowadzenia powierza z zewnątrz, czy kominek bez takiej opcji będzie działać równie dobrze. Kominek będzie używany od czasu do czasu i nie będzie pełnił funkcji grzewczej, ale nie chciałbym też, żeby były później duże problemy z rozpalaniem albo, żeby "zadymiło" cały dom. Dom jest nowy, raczej szczelny, co może też być istotne (tak czytałem).

    Orginalnie umieściłem temat tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthre...91#post8198691, ale chyba w tym podforum lepiej pasuje, a nie potrafię już przenieść.

  2. #2

    Domyślnie

    Czerpnia dostarczając powietrze do spalania, ogranicza wysysanie powietrza - już ogrzanego - z pomieszczenia w którym stoi. Z reguły z pokoju głównego/gościnnego. I to jest w zasadzie główny cel dostarczania powietrza z zewnątrz. Można jeszcze wydziwiać, że powietrze dostarczone z zewnątrz poprawia spalanie.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.340

    Domyślnie

    Cytat Napisał marimarek Zobacz post
    Witam,

    Planuję zamontować w nowym domu kominek - kozę, mam poprowadzone doprowadzenie powietrza z zewnątz (które trzeba by trochę przesunąć). Duża część kominków-kóz nie potrzebuje doprowadzenia z zewnątrz, a te co potrzebują są zwykle droższe.

    Pytanie czy lepiej zainwestować w taką kozę z możliwością doprowadzenia powierza z zewnątrz, czy kominek bez takiej opcji będzie działać równie dobrze. Kominek będzie używany od czasu do czasu i nie będzie pełnił funkcji grzewczej, ale nie chciałbym też, żeby były później duże problemy z rozpalaniem albo, żeby "zadymiło" cały dom. Dom jest nowy, raczej szczelny, co może też być istotne (tak czytałem).

    Orginalnie umieściłem temat tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthre...91#post8198691, ale chyba w tym podforum lepiej pasuje, a nie potrafię już przenieść.
    Piszesz że kominek czerpie powietrze z pomieszczenia. OK w starych nieszczelnych domach jest to normalne, natomiast w dzisiejszym coraz bardziej szczelych domach skąd to powietrze ma do pomieszczeń napływać.
    Co zrobisz gdy pomimo odpowiedniej wysokości i przekroju komin nie spełni oczekiwań ze względu na ciąg.
    Podczas rozpalania dopóki nie złapie ciągu to czasem kopci.
    Jeśli już kominek lub koza to tylko z dopływem powietrza z zewnątrz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko z doprowadzeniem powietrza.

    Rura fi 160, fi 110 zazwyczaj jest za mała...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Tylko z doprowadzeniem powietrza.

    Rura fi 160, fi 110 zazwyczaj jest za mała...
    Do kozy która ma króciec fi 100-110 też?

  7. #7

    Domyślnie

    Zawsze ze szczelnym poborem z zewnątrz budynku. Paleniska, które pobierają z wnętrza, zazwyczaj bez uszczelki na górze szyby, gdy nie palisz wywiewają ciepło w komin lub zaciągają zapach komina.. Średnica rury do komina jest tu bez znaczenia. Przykład, piaskowiec, szczelne przyłącze przez nogę pieca
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1169_n (1).jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	466996  
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 18-11-2023 o 10:54

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    DariuszB Mógłbyś podać producenta i model kozy , którego zdjęcie wstawiłeś ? Nie ukrywam że bardzo mi się podoba. Dziękuję



    /na priv/
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 19-11-2023 o 15:51

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    DariuszB Mógłbyś podać producenta i model kozy , którego zdjęcie wstawiłeś ? Nie ukrywam że bardzo mi się podoba. Dziękuję



    /na priv/
    Czeski piecyk. Czesi, Słowacy mają spore doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. U nas dopiero wchodziły do produkcji, kiedy oni zalewali Europe swoimi produktami...Choć widzę coraz większy profesjonalizm w rodzimej produkcji. Pożyjemy, zobaczymy....Zacznij poszukiwania od Romotop, Thorma...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Dziękuję Piotrze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony