dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 192

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Mac_612

    Pompa GZ pracuje z automatyczną mocą i w końcowej fazie grzania jest to 100 % wydajności. Tak przynajmniej pamiętam z obserwacji pobieżnych. Jutro postaram się zrobić dokładniejsze zapiski z obserwacji.
    Pompka pracuje na 100% - wiesz to z wyświetlacza pompy ciepła, czy pompka ma osobny, czy w jakiś inny sposób to stwierdziłeś?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Pompka pracuje na 100% - wiesz to z wyświetlacza pompy ciepła, czy pompka ma osobny, czy w jakiś inny sposób to stwierdziłeś?
    Na wyświetlaczu PC podana jest prędkość pompy w %
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PXL_20221219_125502643.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	466258

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Powód może być też całkiem inny tzn. sama elektronika i sterownik wewnątrz PC. Ja mam dopiero rok ich sprzęt, ale od wiosny miałem taki objaw, że zawieszał się czasem 'dotyk' w sterowniku po grzaniu CWU i efekt był taki, że zegar stawał, sprężarka również, ale pracowała pompa górnego źródła i całe grzanie jak krew w piach bo mieszał wodę w zasobniku. Czyli z 47* robiło się w nim 38* Pomagał tylko ręczny restart PC z bezpieczników
    Pomogła wizyta Pana Michała. Wgrał mi najnowszy soft, co wyeliminowało problem. Dostałem dodatkowo moduł zabezpieczający, który w przypadku zawieszenia sterownika sam robi restart. Dopytaj serwisanta o ten problem. Wiem że Jerzy Nazarko to ojciec/właściciel, ale może Michał (automatyk/programista) zna ten problem i jest w stanie go rozwiązać

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Na wyświetlaczu PC podana jest prędkość pompy w %
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PXL_20221219_125502643.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	466258
    czyli nie wiadomo czy i jak pompka pracuje

  5. #5

    Domyślnie

    Exe....

  6. #6

    Domyślnie

    Mac

    Wiadomo, na wyświetlaczu sterownika pompy są informacje o tym zarówno pompy gz jak Dz

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Mac

    Wiadomo, na wyświetlaczu sterownika pompy są informacje o tym zarówno pompy gz jak Dz
    Niestety ale trzeba fizycznie sprawdzić przyczynę braku przepływu. Samemu możesz jeszcze raz spróbować odpowietrzyć, i sprawdzić zawory. Pompka prawdopodobnie jest w pompie ciepła i tam należałoby zanurkować pompa ciepła grzejąc bufor bezpośrednio nie powinna taktować.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    efekt był taki, że zegar stawał, sprężarka również, ale pracowała pompa górnego źródła i całe grzanie jak krew w piach bo mieszał wodę w zasobniku. Czyli z 47* robiło się w nim 38* Pomagał tylko ręczny restart PC z bezpieczników
    Gdyby to był ten problem ciśnienie nie rosło by do ponad 30bar..

  9. #9

    Domyślnie

    Pompa GZ w obecnych warunkach dochodzi do 100% w końcowym cyklu grzania p, przed wyłączeniem. Jutro dokładnie to sprawdzę, jak się zachowują wszystkie parametry.

  10. #10

    Domyślnie

    Testy :

    Start z temperatury w buforze 39 st czujnik w pierwszej od góry dziurce pomiarowej (CWU) i 34 czujnik w drugiej od dołu dziurce pomiarowej (CO).

    Żądana temperatura do uzyskania to 47 (CWU).

    Chwilę po starcie temperatura powrotu z bufora do pompy 30 st zasilanie 36. Pompa GZ 42%.

    Po 11 minutach temperatury CWU 44 i CO 36, powrót do pompy z bufora 31, zasilanie 46, pompa GZ 23%.

    Po 16 minutach temperatury CWU 45 i CO 38, powrót do pompy 33, zasilanie 46,, pompa GZ 33%.

    Przegapiłem moment wyłączenia i po około minucie od wyłączenia CWU 44 i CO 44, powrót do pompy 38, zasilanie 51, pompa GZ zakładam, że chodziła na 100%.

    Załączyłem ponownie pompę kasując czas jaki ma zaprogramowany do ponownego uruchomienia (12 minut) i po około 3 minutach wystartowała ponownie kończąc po czterech minutach na wartościach temperatury CWU 46 i CO 44, powrót 40, zasilanie 49, pompa GZ 100%, ciśnienie 32,1 bar.

    Nie osiągnęła zadanej temperatury i zapewne uzyskała by ją w następnym lub jeszcze kolejnym stracie.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Jeżeli przy wyjściu 49*C masz 32 bary to albo jest za mały skraplacz albo jest on bardzo zabrudzony. Zabrudzenie jest najbardziej prawdopodobne po stronie wodnej, ale miałem też przypadki po stronie "freonowej".

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    596

    Domyślnie

    Podejrzewam że jednak brud z instalacji grzejnikowej dostał się na część wodną jak pisze "wihajster".
    @Petronelli ile lat ma ta instalacja CO?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Podejrzewam że jednak brud z instalacji grzejnikowej dostał się na część wodną jak pisze "wihajster".
    @Petronelli ile lat ma ta instalacja CO?
    13 lat pracowała zanim podłaczony została pompa

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Jeżeli przy wyjściu 49*C masz 32 bary to albo jest za mały skraplacz albo jest on bardzo zabrudzony. Zabrudzenie jest najbardziej prawdopodobne po stronie wodnej, ale miałem też przypadki po stronie "freonowej".
    Zakładając zabrudzenie, to czy jest możliwe wyczyszczenie na miejscu, czy potrzebny jest transport pompy do producenta?

  15. #15

    Domyślnie

    Nie znam konstrukcji tej PC, ale jeżeli jest dostęp, to zmierz temperaturę rurki pomiędzy skraplaczem, a zaworem rozprężnym - powinna wynosić tyle, co temp. wody na wejściu pompy +ok.5*C. Przy tych ciśnieniach co podajesz, to wygląda, że tam będzie >60*C, a to potwierdzałoby przypuszczenia @wihajster, ale to nie jedyna możliwa przyczyna.

    Inna sprawa, że to powinien robić producent, bo to że pompa osiąga takie parametry nie powinno mieć miejsca i nie służy jej żywotności.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Cytat Napisał Petronelli Zobacz post
    Zakładając zabrudzenie, to czy jest możliwe wyczyszczenie na miejscu, czy potrzebny jest transport pompy do producenta?
    Tak, to można wykonać na miejscu, wręcz głupie byłoby wysyłanie tak ciężkiego klamota do tak banalnej sprawy.
    Pogadaj z instalatorem, powinien potrafić wykonać płukanie skraplacza, można użyć popularnego środka "kamix". Najskuteczniej działa w wyższej temperaturze, sprytnym sposobem byłoby wymuszenie obiegu między pompą ciepła a zewnętrznym zbiornikiem i załączenie w tym czasie pompy ciepła to sama nagrzeje się bez zewnętrznej grzałki.

    A najlepiej niech to sprawdzi ktoś kumaty w chłodnictwie żeby niepotrzebnych akcji nie rozpoczynać. Trzeba podłączyć manometry i przeanalizować pracę...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Tak, to można wykonać na miejscu, wręcz głupie byłoby wysyłanie tak ciężkiego klamota do tak banalnej sprawy.
    Pogadaj z instalatorem, powinien potrafić wykonać płukanie skraplacza, można użyć popularnego środka "kamix". Najskuteczniej działa w wyższej temperaturze, sprytnym sposobem byłoby wymuszenie obiegu między pompą ciepła a zewnętrznym zbiornikiem i załączenie w tym czasie pompy ciepła to sama nagrzeje się bez zewnętrznej grzałki.

    A najlepiej niech to sprawdzi ktoś kumaty w chłodnictwie żeby niepotrzebnych akcji nie rozpoczynać. Trzeba podłączyć manometry i przeanalizować pracę...
    Nie myślałem o wysyłce, tylko o zabezpieczeniu się na ewentualne odpowiedzi że strony producenta.

    Sądząc po wpisach to jednak jakiś problem z tym moim urządzeniem jest. Niestety to jest już czwarta awaria tej pompy i mam obawy przed nadchodzącym sezonem grzewczym, gdzie w poprzednim sezonie trzy awarie, spowodowały przestój w użytkowaniu około 3-4 tygodni.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Wiesz, sądząc po twoich opisach wygląda to na problem z oddawaniem ciepła w skraplaczu.
    Osobiście nie miałem takiego przypadku w pompie ciepła "domowej", miałem za to dużo przypadków w przemyśle, najczęściej w pompach wysokotemperaturowych (przy 60-70*C problem z kamieniem wzrasta).
    Jeżeli to stara instalacja to teoretycznie mogło się coś odłożyć na płytach skraplacza.

    Zupełnie nie znam tej twojej pompy, nie znam producenta, w moim rejonie nikt tego chyba nie kupuje, albo nic nikomu się nie psuje.
    Nie wiem z czym miałeś poprzednio problemy.

    Ale odnosząc temat do motoryzacji, czy miałbyś pretensje do producenta samochodu gdy zatankowałeś dizla zamiast benzyny? Czy odwrotnie? Rozumiesz?

    Jeżeli moje przypuszczenia co do diagnozy się potwierdzą, w czym wtedy winny będzie producent?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Wiesz, sądząc po twoich opisach wygląda to na problem z oddawaniem ciepła w skraplaczu.
    Osobiście nie miałem takiego przypadku w pompie ciepła "domowej", miałem za to dużo przypadków w przemyśle, najczęściej w pompach wysokotemperaturowych (przy 60-70*C problem z kamieniem wzrasta).
    Jeżeli to stara instalacja to teoretycznie mogło się coś odłożyć na płytach skraplacza.

    Zupełnie nie znam tej twojej pompy, nie znam producenta, w moim rejonie nikt tego chyba nie kupuje, albo nic nikomu się nie psuje.
    Nie wiem z czym miałeś poprzednio problemy.

    Ale odnosząc temat do motoryzacji, czy miałbyś pretensje do producenta samochodu gdy zatankowałeś dizla zamiast benzyny? Czy odwrotnie? Rozumiesz?

    Jeżeli moje przypuszczenia co do diagnozy się potwierdzą, w czym wtedy winny będzie producent?
    Producenta na tą chwilę mogę winić za to , że bagatelizuje problem, którego uważa, że nie ma, bo wynika ze zbyt wysokiej temperatury powrotu, jaka ma wpływ na brak zachodzącego zjawiska skraplania.

    Chciałbym zdiagnozować przyczynę problemu i dobrze, że jest to forum, bo dzięki Wam można poznać inne opinie niż ta od producenta. Jak wyżej napisał firmer te parametry jakie obecnie osiąga pompa jej nie służą, co nie przeszkadza jej producentowi.

    Jeżeli jest to kamień to tak ja jak i producent jesteśmy temu winni. A nie chodzi tu o szukanie winnego, tylko o zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Jak nagrzej świadczy to o montażyście gdy montując PC w starej instalacji grzejnikowej nie płucze jej. Przecież w wodzie kotłowej po latach jest tyle syfu że każdy wymiennik się przytka. Dobrą praktyką jest płukanie instalacji 24-48 godzin specjalną pompą pod ciśnieniem aby prawie cały syf wyleciał.Obowiązkiem powinno być założenie poza filtrami skośnymi odmulacza który resztę tego syfu będzie wychwytywał zanim dostanie się on na wymiennik PC. Tak z ciekawości , Konceptus jest raczej manufakturą niż producentem PC . Czy to oni Ci ją montowali czy jakiś zewnętrzny montażysta ?

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony