dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie Koza do max 5000 zł

    Witam wszystkich. Po długiej nieobecności na forum, chciałbym zasięgnąć opinii na temat kozy. Koza ma służyć do awaryjnego ogrzewania oraz nastroju. Od 3 lat się do tego przymierzam i niestety jak ceny były normalne to myślałem nad jotulem F coś tam, ale po pandemii ceny poszły tak do góry że muszę zmienić firmę. Mój budżet to 5000 zł wraz z rurami. Mogę zamontować sam chociaż przy usłudze montażu jest VAT schodzi do 8% więc z usługą też się opłaca. Przeczytałem wiele wątków, ale wiele z nich jest już stara lub innym budżetem. Szczerze mówiąc mój wybór na razie skierowany jest na koze z kratek a dokładnie K9 lub ciut mniejsza chyba k7. Jednak opinie o firmie są różne, aczkolwiek nigdy nie czytałem bardzo złych, raczej dobre lub przyzwoite. Pytanie czy idę w dobrym kierunku? Czy są jeszcze firmy w moim budżecie z lepszym wykonaniem? Koza powinna mieć dużą szybę, być szczelna i powinna mieścić polana około 35 cm oraz mieć dość duże palenisko żeby nie trzeba było ciągle dorzucać. Podpowiecie coś?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.925

    Domyślnie

    Poszukaj coś z Romotop.
    Dość duża szyba i duże palenisk kończy się źle.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Poszukaj coś z Romotop.
    Dość duża szyba i duże palenisk kończy się źle.
    Czemu źle? Jestem zielony więc pytam.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.925

    Domyślnie

    Duża szyba i duże palenisko wymaga dużego wkładu drewna.
    To skutkuje dużą ilością ciepła i robi się za gorąco.
    Wsadzisz mało drewna to będzie kiepsko wyglądać....
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    No tak ale w drugą stronę małe palenisko to ciągle dokładnie więc niewygodnie. Chodzi tylko o klimat żeby w weekend zapalić sobie wieczorem kominek na kilka godzin dlatego nie szukam niczego z górnej półki. Sprawdziłem romotop i np. W moim budżecie jest tala 06 a pierwszy komentarz jaki znalazłem to to że małe palenisko i ciągle trzeba dorzucać i modlić się żeby szczapa nie przechyliła się na szybę. Dlatego właśnie chciałbym duże palenisko.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ostatnio szukałem czegoś podobnego jak Ty chociaż budżet niższy. Nowy Jotul F602 to 5500 choć jak dobrze poszukasz to znajdziesz za 4500. Ja w końcu kupiłem F118, używane z Norwegii za 1800zł. Dwa kolanka + rura i wyszło nie całe 2200. Koza jest długa ale wąska, ma 4 możliwości podłączenia rury spalinowej (moja ma 3 bo mam górną płytę z fajerkami).

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Sprawdziłem i tej Jotul f602 jest całkiem fajny. Jest głęboki więc można dużo tam wrzucić. Szkoda tylko że szyba taka wąska i nie widać aż tak bardzo jak bym chciał ale nie odrzucam go. Podoba mi się jeszcze f100 choć jest trochę mały, a f118 to nie moja bajka bo nie będę na tym gotował. Więcej modeli w tym budżecie nie ma chyba.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.925

    Domyślnie

    Koza ma być szczelna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Dokładnie dlatego szukam przyzwoitej firmy. Jotul taką jest ale musiałbym iść na kompromis bo duże kozy są drogie. Czy Romotop lub K9 z kratki będą szczelne?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.925

    Domyślnie

    W jakim znaczeniu mają być "szczelne" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Często spotykam się z takim określeniem na tym forum więc tak napisałem. Pewnie chodzi o to żeby była dobrze wykonana i dym luz gorące powietrze nie wylatywało przez niedoskonałości produkcyjne/spasowanie drzwiczek. Finalnie chodzi o to żeby nie było żadnych problemów i był klimat a w razie awarii prądu lub gazu żeby nie zamarznąć i tyle.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gutozaur Zobacz post
    Koza powinna mieć dużą szybę, być szczelna i powinna mieścić polana około 35 cm oraz mieć dość duże palenisko żeby nie trzeba było ciągle dorzucać. Podpowiecie coś?
    Chcesz grzać nieocieplony czterostanowiskowy garaż? Czy saunę urządzasz w domu?

    Ma mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Chce klimatu dlatego napisałem o dużej szybie. Generalnie ogrzewam się gazem. Dom parterowy 125m² z 1900 roku, nie ocieplony z pustką powietrzną.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał gutozaur Zobacz post
    Chce klimatu dlatego napisałem o dużej szybie. Generalnie ogrzewam się gazem. Dom parterowy 125m² z 1900 roku, nie ocieplony z pustką powietrzną.

    Kup sobie taką spalarkę, która się podoba. Każda koza działa tak samo i gdyby nawet miała dziury w obudowie, to przy dobrym cugu, wszystko przez te dziury wciągnie.
    Innymi słowy, wydziwiasz ponad miarę.
    A w temacie częstego dokładania, jest troszkę inaczej niż to sobie wyobrażasz. Czasem bywa, że załadujesz kloca, który po pół godzinie zniknie, a czasem byle polano popali się z godzinę albo i dłużej, więc nastaw się jednak, na dokładanie.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 24-09-2023 o 07:48

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Kup sobie taką spalarkę, która się podoba. Każda koza działa tak samo i gdyby nawet miała dziury w obudowie, to przy dobrym cugu, wszystko przez te dziury wciągnie.
    Innymi słowy, wydziwiasz ponad miarę.
    A w temacie częstego dokładania, jest troszkę inaczej niż to sobie wyobrażasz. Czasem bywa, że załadujesz kloca, który po pół godzinie zniknie, a czasem byle polano popali się z godzinę albo i dłużej, więc nastaw się jednak, na dokładanie.
    Może wydziwiam dlatego próbuje zasięgnąć wiedzy kogoś kto wie więcej na ten temat niż ja. Ja nie wiem nic dlatego każde zdanie się liczy. Teraz już wiem że nie ma co się przejmować niektórymi rzeczami. Mówiąc o rzadkim dokładaniu miałem na myśli 30 minut lub dłużej i to jest ok. Mam jeszcze kilka pytań. Czy koza słabszej firmy może się uszkodzić od palenia? W sensie pęknąć czy coś? Wiem że niektóre mają szamot i to też potrafi pęknąć. Chciałabym po prostu mieć bezproblemowy kominek. Kupić i palić. Jeśli większość firm daje 2 lata a np. Jotul 25 lat gwarancji to pytanie czy nie lepiej dopłacić 1000 zł i zamiast koza K9 kupić jotul f100 albo używane na Olx jotul 3 które są w stanie bardzo dobrym.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Telenowela się robi, a Ty od niej mądrzejszy nie będziesz. Jedna odpowiedź zaprzecza drugiej, jedno pytanie wyklucza drugie....Dorzucę kamyczek....

    1.Nie chcesz grzać, to po co przejmować się tym że trzeba dorzucać?
    2.Nie chcesz wydać kasy na markowy produkt, po co wiec przejmować się jakością kozy k 9, czy k 99?
    3.Jak pęknie żeliwo, masz dziurę w kozie. Jak pęknie szamot (okładzina), masz jedno pęknięcie więcej (fabrycznie też jest w kawałkach - czyli jakby pęknięty).
    4."Chciałbym bezproblemowy kominek" - nie ma takich. To urządzenie ogniowe, wymagające odpowiedzialnej obsługi i montażu. Drewno do tego urządzenia powinieneś kupić (najlepiej) dwa lata temu....
    5."Jotul 25 lat gwarancji to pytanie czy nie lepiej dopłacić 1000 zł i zamiast koza K9 kupić jotul f100 albo używane na Olx jotul 3 które są w stanie bardzo dobrym." Ja kupiłem Sprintera V6 zamiast Ducato....

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Telenowela się robi, a Ty od niej mądrzejszy nie będziesz. Jedna odpowiedź zaprzecza drugiej, jedno pytanie wyklucza drugie....Dorzucę kamyczek....

    1.Nie chcesz grzać, to po co przejmować się tym że trzeba dorzucać?
    2.Nie chcesz wydać kasy na markowy produkt, po co wiec przejmować się jakością kozy k 9, czy k 99?
    3.Jak pęknie żeliwo, masz dziurę w kozie. Jak pęknie szamot (okładzina), masz jedno pęknięcie więcej (fabrycznie też jest w kawałkach - czyli jakby pęknięty).
    4."Chciałbym bezproblemowy kominek" - nie ma takich. To urządzenie ogniowe, wymagające odpowiedzialnej obsługi i montażu. Drewno do tego urządzenia powinieneś kupić (najlepiej) dwa lata temu....
    5."Jotul 25 lat gwarancji to pytanie czy nie lepiej dopłacić 1000 zł i zamiast koza K9 kupić jotul f100 albo używane na Olx jotul 3 które są w stanie bardzo dobrym." Ja kupiłem Sprintera V6 zamiast Ducato....
    Ad1. W sumie racja.
    Ad2. Chyba nie powiedziałem że nie chce wydawać kasy na markowe. Bardziej chodzi o to żeby to nie był złom i jednocześnie pytanie czy warto przepłacać za markowe.
    Ad3.racja
    Ad4. To wiem. Mam nadzieję że takie kupię i że sprzedawcy nie oszukują. Pewność będę miał za 2 lata jak sam wysusze.
    Ad5. Nie wiem co powiedzieć.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał gutozaur Zobacz post
    Ad1. W sumie racja.
    Ad2. Chyba nie powiedziałem że nie chce wydawać kasy na markowe. Bardziej chodzi o to żeby to nie był złom i jednocześnie pytanie czy warto przepłacać za markowe.
    .
    Nie podnoś tutaj tematu cena/jakość , tym bardziej przy panie Piotrze B. bo żeby z nim podyskutować na temat (w jego przekonaniu) dobrej kozy musisz mieć z kilkanaście tysi.
    Spora część kominków wolnostojących jest opisana na ukraińskich lub rosyjskich kanałów YT. Poszukaj sobie. Jest taki model jak Plamen TRENK. Bardzo fajny i ma mnóstwo dobry opinii. Nowy kosztuje koło 2,5tys. Tutaj na jego temat się nic nie dowiedziałem. Zdecydowałem sie na używanego Jotula tylko ze względów estetycznych.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gutozaur Zobacz post
    Może wydziwiam dlatego próbuje zasięgnąć wiedzy kogoś kto wie więcej na ten temat niż ja. Ja nie wiem nic dlatego każde zdanie się liczy. Teraz już wiem że nie ma co się przejmować niektórymi rzeczami. Mówiąc o rzadkim dokładaniu miałem na myśli 30 minut lub dłużej i to jest ok. Mam jeszcze kilka pytań. Czy koza słabszej firmy może się uszkodzić od palenia? W sensie pęknąć czy coś? Wiem że niektóre mają szamot i to też potrafi pęknąć. Chciałabym po prostu mieć bezproblemowy kominek. Kupić i palić. Jeśli większość firm daje 2 lata a np. Jotul 25 lat gwarancji to pytanie czy nie lepiej dopłacić 1000 zł i zamiast koza K9 kupić jotul f100 albo używane na Olx jotul 3 które są w stanie bardzo dobrym.
    Wszystkie materiały z szamotu i inne o kosmicznych nazwach, z betonu z domieszkami lub jeszcze inne, z czasem pękają.
    Deflektory z żeliwa też pękają. Ruszty pękają i przybierają abstrakcyjne kształty.
    Pękanie obudów zdarza na szczęście rzadko. Obudowy ze stali też są wytrzymałe. Jednak kozy i wkłady, są przeznaczone do palenia "z głową". Jak dasz ostro w palnik, to lepiej mieć pod ręką gaśnicę lub uciekać z domu Układy, które wytrzymują takie palenie, to rodzynki, ale po co tak palić, skoro robiąc to umiarkowanie można uzyskać oczekiwany efekt?
    Wydawanie dużych pieniędzy na "kozę" to efekt braku rozumienia tematu lub "potrzeba" wynikająca z majętności, czyli; bogaty płaci więcej. Ale, drogie też są felerne a z gwarancjami różnie bywa, choć doświadczenie uczy, że są producenci, którzy mają na uwadze klienta, jak choćby Kratki.pl o których mogę powiedzieć tylko dobre słowo. A może miałem fart a oni dobry dzień, że wyszło jak wyszło ...
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 24-09-2023 o 10:15

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gutozaur

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Wszystkie materiały z szamotu i inne o kosmicznych nazwach, z betonu z domieszkami lub jeszcze inne, z czasem pękają.
    Deflektory z żeliwa też pękają. Ruszty pękają i przybierają abstrakcyjne kształty.
    Pękanie obudów zdarza na szczęście rzadko. Obudowy ze stali też są wytrzymałe. Jednak kozy i wkłady, są przeznaczone do palenia "z głową". Jak dasz ostro w palnik, to lepiej mieć pod ręką gaśnicę lub uciekać z domu Układy, które wytrzymują takie palenie, to rodzynki, ale po co tak palić, skoro robiąc to umiarkowanie można uzyskać oczekiwany efekt?
    Wydawanie dużych pieniędzy na "kozę" to efekt braku rozumienia tematu lub "potrzeba" wynikająca z majętności, czyli; bogaty płaci więcej. Ale, drogie też są felerne a z gwarancjami różnie bywa, choć doświadczenie uczy, że są producenci, którzy mają na uwadze klienta, jak choćby Kratki.pl o których mogę powiedzieć tylko dobre słowo. A może miałem fart a oni dobry dzień, że wyszło jak wyszło ...
    Dobra uwaga z gaśnicą. Będę ostrożny ale warto mieć. Co do wydawania kasy na koze to jakby nie mam pojęcia ile trzeba dać żeby mieć przyzwoitą jakość. Jak to mówią nie stać mnie na tanie rzeczy. Kilka razy przejechałem się na kupnie tanich maszyn lub innych rzeczy i już tak nie robię i mam spokój. Chcę wydać jak najmniej, nie czuje potrzebny płacenia za znaczek, raczej chodziło mi o jakość. Szukam kozy która wygląda dobrze i będzie długo służyła. Są po prostu takie produkty które mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny i ja bym chciał taki znaleźć ale nie mając pojęcia o tej branży pytam kogoś kto wie więcej ode mnie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony