dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 105
  1. #21

    Domyślnie

    Ja to raczej odbieram jako prośba o radę.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Podejrzewam ,że gdyby nie większe koszty to wiele osób zdecydowałoby się na ściany z cegły pełnej.

  3. #23

    Domyślnie

    Malo kogo dzis stac na budowanie domów z cegly. Dam przyklad na jeden bloczek z betonu komurkowego przypada 17-18 ciegiel. Bloczek z betonu komurkowego szary mozna kupic za 5 zl a jedna cegla kosztuje 55gr wiec sciana z ceglu wychodzi 2 razy drozej nizeli np z betonu komurkowego. Do tego dochodzi teraz zaprawa której pójdzie kilka razy wiecej. Koszty robocizny tez sa kilkakrotnie drozsze. Ale jak by mnie bylo stac to bym sobie dom z cegly wybudowal. Material jest o niebo lepszy od innych dostepnych na rynku i napewno bardziej wytrzymaly.

  4. #24

    Domyślnie

    Zastanawiam się, czy koszty budowania z cegły będą rzeczywiście krytyczne dla wyboru, bądź odrzucenia takiego materiału ?
    Przecież chodzi tutaj o stan surowy..........goły mur. Zgoda, będzie trochę drożej, ale o ile % wzrosną całościowe koszty inwestycji. Albo inaczej.......jaką część kosztów gotowego domu stanowią mury ?
    Jest paradoksem, że to co przez wieki stanowiło podstawę budownictwa, teraz stało się zapomniane. Tym bardziej, że silikat - materiał dość podobny, jeśli idzie o właściwości fizyczne i równie tradycyjny, nadal znajduje zwolenników.
    Myślę, że dużo w świadomości inwestorów zmieniła intensywna reklama nowych materiałów budowlanych. Szybko, łatwo, bez ocieplenia, taniej - musi robić wrażenie, tym bardziej że te materiały nie są złe i bez obaw można z nich budować. No i to, że większość inwestorów jednak musi sie liczyć z groszem i kalkuluje każdą złotówkę przed jej wydaniem.
    Gdy jednak aspekt finansowy nie jest krytyczny, to uważam mur z pełnej cegły za najbardziej naturalny w naszych szerokościach geograficznych.
    Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i cegłę pełną mozna wybudować wszystko. W innych systemach nie jest to takie oczywiste. A co do ocieplenia, to typowe wartości warstwy ocieplającej 12 - 15 cm grubości, które stosuje się i dla innych materiałów dają nam przegrodę równie ciepłą, a na dodatek znakomicie kumulacyjną, co wspomaga stabilizację temperatury i wilgotności , czyniąc mieszkanie w takim domu przyjemniejszym.

  5. #25

    Domyślnie

    Przedstawię swoją wstępną kalkulację na ścianę z cegły pełnej. Wg tego co udało mi się dowiedzieć o budowaniu murów z cegieł to wychodzi na 1m2 ściany o grubości 25 cm - 93 cegły. Spoiny z zaprawy cementowo wapiennej mają grubość 15mm - zaprawy włazi z 75 litrów/m2.
    Rozpiętość cenowa cegieł jest dość duża. Bezpośrednio w cegielniach cegłę można kupić juz od 35 gr za sztukę.
    Ze wstępnych szacunków wychodzi mi, za materiał na ściany zewnętrzne musiałbym zapłacić 50-60 zł (sam mur). Pozostaje kwestia robocizny. Jeśli KNR przeznacza na wymurowanie 1m2 ściany trochę ponad 2 godziny to jestem przekonany, że bez problemów znalazłbym wykonawców za max 30 zł za 1m2. No i mam sobie warstwę nośną za 80-90 zł. Nie najtaniej ale też nie tak strasznie drogo.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qgiel
    Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i cegłę pełną mozna wybudować wszystko.
    Odpowiem tak:
    Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i PUSTAK mozna wybudować wszystko.
    Pytanie po co budować drożej jak to samo można osiągnąć taniej.

    Porównywanie tych wydatków z wydatkami na cały dom jest demagogiczne.
    W ten sposób każdy wydatek okaże się niewielki. Bo jaki procent kosztów domu stanowi zainstalowanie w nim pozłacanych klamek. Naprawdę niewielki.
    Przecież za niewielki procentowo wzrost kosztów będziemy mieli złote klamki.!!!!!!!!!!!
    Co ich koszt znaczy w kosztach całego domu.

    Ja też mam w pewnym miejscu cegły pełne i nie zamierzam z nich zrezygnować. Ale to ma uzasadnienie konstrukcyjne.

  7. #27

    Domyślnie

    remx z tym drożej to tez nie do końca prawda. Z lektury forum wynika, że jest spora grupa budujących z pustaków Wienerbergera. Zajrzałem do ich cennika i co się okazało? Pustaki na 1m2 ściany grubości 30 kosztują 65 zł a grubości 25 cm kosztują 59 zł. Do tego dochodzi zaprawa i robocizna. Już z pobieżnej obserwacji wynika, że koszt wykonania 1m2 ściany jest bardzo zbliżony do ściany z cegły pełnej.
    Zgadzam się, że od cegły pełnej tańsze będzie budowanie np z U220, ale od budowania z U220 tańsze będzie pewnie budowanie z betonu komórkowego. Zamiast np. białego BK szary BK. Zamiast szarego jakieś pustaki żużlowobetonowe itp. Nie można budowy domu sprowadzać tylko do wyszukiwania najtańszych sposobów na poszczególne etapy.
    Mnie zastanawia tylko dlaczego cegła pełna jest tak bardzo niepopularna, że na 16 tys forumowiczów nie ma przykładu na budowanie domu z tego materiału. A jest od groma różnych dziwnych wynalazków często bardzo drogich.
    Cytat Napisał Przekorek
    Powinno byc tylu-krotnie ile cegiel zastepuje pustak. A poza tym, to nikt nie wie, bo nikt tak nie buduje. Czemu chcesz byc tym jedynym?
    Bo zbudowałem już jeden dom, że tak powiem, z Muratorem w ręku. Wybierałem najczęściej wśród reklamowanych i dobrze opisywanych technologii na łamach miesięcznika. Jestem strasznie zawiedziony. Po tej mojej budowie nabrałem przekonania, że jeśli chodzi o budowę domu to najlepiej kierować sie sprawdzonymi technologiami. Wszelkie pseudo oszczędności są do niczego a już najgorsze są technologie przyspiszające budowanie. Dlatego rozglądam się za różnymi sposobami na zbudowanie domu jak najlepszego i najtrwalszego. Bez oglądania się na reklamy kiepskich produktów i technologi.

  8. #28

    Domyślnie

    To jest klasyczny forumowy przykład dyskusji przez rozmywanie wypowiedzi.
    Nie rozmawialiśmy o Wienerbergerze ani BK.
    Rozmawialiśmy o klasycznej ceramice. Porównywaliśmy koszty cegły pełnej z K3, U220. I to wszystko. Poza tym pisałem, że tego typu materiały zapewniają wystarczające parametry przy niższej cenie.

    Nie stosuj takich sztuczek.

  9. #29

    Domyślnie

    Wcale nie o tym rozmawialiśmy. Ja się zastanawiałem jakie haki są na taką ścianę skoro nikt tak nie buduje. Ty twierdzisz, że się tak nie buduje bo wszyscy budują taniej. Okazuje się że to nie do końca prawda. Wystarczy, że jeden producent ceramiki (Wienerberger) ostro się promuje i już sporo osób wybiera jego znacznie droższe pustaki. A więc jak widać argument cenowy jest nie do końca prawdziwy.
    Gdyby jednak twoje argumenty były prawdziwe, że tańszy towar wypiera droższy to już nikt dawno nie budowałby z ceramiki a każdy wybrałby inne tańsze materiały ścienne.
    Pytanie jest więc ciągle aktualne co powoduje, że nikt nie buduje ścian z cegieł.

  10. #30

    Domyślnie

    Ja buduję z ceramiki klasycznej.

    Twierdziłem że cegła PEŁNĄ nie ma sensu o ile nie chodzi o klinkier (gdzie zależy nam na specyficznym wyglądzie elewacji, a i klinkier bywa z dziurkami) albo o przenoszenie ponadprzeciętnych obciążeń.

    Powtórzę jeszcze raz. W każdym innym przypadku U220/Max jest wystarczające w zupełności przy niższej cenie.

    Masz to samo za niższe pieniądze.

  11. #31

    Domyślnie

    Tak czy siak cieszę się, że nikt nie znalazł przeciwskazań dla budowania z cegły. Ja widzę różnicę między pustakiem a pełnym materiałem ściennym. Chcę mieć ścianę z większą zawartością ceramiki w 1m2 i gotów jestem za to zapłacić odpowiednią cenę. W sumie niezbyt wygórowaną.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Jak dla mnie cegłą w sposób włąśnie podświadomy , wrażeniem solidności wpływa na wybór - tak jak czasem bywa to chociażby z samochodami więc jeśli ktoś ma ochotę to dlaczego nie jeśli nie ma specjalnie jakichś dyskredytujących wad a jest materiałem sprawdzonym w przeciwieństwie do większości współczesnych - co prawda nie ma co wywoływać histerii ani się specjalnie obawiać ale jednak

  13. #33

    Domyślnie

    Pytanie po co budować drożej jak to samo można osiągnąć taniej.
    Odpowiedź : po to, bo Konar chce tak budować.......godzi się na większe koszty, ale chce mieć ścianę, która da mu komfort - fizyczny, psychiczny, cieplny..........jakikolwiek. Chce mieć dom tradycyjny w którym będzie mu się mieszkało fajnie, dlatego że jest przekonany o słuszności swojego wyboru. Bo lubi tradycję i inne rzeczy jeszcze lubi, które są związane z cegłą pełną, o których pisał. Racjonalny wybór dla kogoś wcale nie musi być finansowym wyborem.
    Zreszta :
    http://republika.pl/qgiel/Cegla25S14.jpg

    i

    http://republika.pl/qgiel/U220S14pop.jpg

    Jak widać w takich samych warunkach ściana z cegły jest o ponad 6 st. cieplejsza od U220. I dla mnie jest to argument, ważniejszy od tych setnych róznicy we współczynniku U.
    Acha, pustak U220 jest w tym przykładzie murowany długością w poprzek ściany, czyli ściana ma 25 cm grubości, identycznie jak z cegły.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Qgiel - skąd ten program można zassać? Sprawdziłbym sobie jak ma się do obliczeń metodą karka+ołówek

  15. #35

    Domyślnie

    www.sankom.pl - w dziale "firmy" masz darmowe wersje do sciągnięcia.
    Wszystkie są identyczne, jeśli idzie o obliczenia, okrojone są natomiast katalogi materiałów używanych do projektowania instalacji CO.
    www.kkp.pl - to natomiast jest strona na której też można zrobić obliczenia, na dodatek sprawdzić sobie przebiegi ciśnienia pary wodnej w przegrodzie. Jest niestety ograniczenie do dwóch warstw w przegrodzie dla wersji ogólnodostępnej i brak mozliwości drukowania wykresów ( to akurat żaden problem ;-)) ).

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Dzięki.

  17. #37

    Domyślnie

    Podciągam wątek. Czy ktoś buduje lub budował swój dom z pełnej cegły?

  18. #38

    Domyślnie

    Ktoś budował na pewno. Wiele budynków jest tak zbudowanych. Na forum tylko nie ma nikogo. No ale nic w tym dziwnego. W Muratorze nie było ani jednej reklamy cegły pełnej na ściany zewnętrzne.
    Reklama jest dżwignią handlu. Budują się ludzie z klocków styropianowych, szkieletów drewnianych, pustaków keramzytowo styropianowych, domy monolityczne z betonu, domy z paczek i wiele innych mało popularnych technologii. Ale za każdą taką budową stoi promocja.
    Brak tylko domów z cegieł.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konar
    Ktoś budował na pewno. Wiele budynków jest tak zbudowanych. Na forum tylko nie ma nikogo. No ale nic w tym dziwnego. W Muratorze nie było ani jednej reklamy cegły pełnej na ściany zewnętrzne.
    Reklama jest dżwignią handlu. Budują się ludzie z klocków styropianowych, szkieletów drewnianych, pustaków keramzytowo styropianowych, domy monolityczne z betonu, domy z paczek i wiele innych mało popularnych technologii. Ale za każdą taką budową stoi promocja.
    Brak tylko domów z cegieł.
    Nikt nie buduje po to stosunkowo drogo wychodzi - duże nakłady robocizny , materiał i do tego dochodz niesolidnośc cegielni - oszukuja okropnie - w papierach jest "15" a na palecie "7.5" ....
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #40

    Domyślnie

    Akurat argument , że tego typu ściany są droższe niż w innych technologiach, do mnie nie przemawia. Chcę mieć solidną ścianę nośną, o dużej pojemności cieplnej, a ocieplenie na zewnątrz. Nie chcę za wszelką cenę mieszać w jednym materiale funkcji izolacjyjnych i konstrukcyjnych. W grę wchodzą więc monolityczne ściany z silikatów, cegły lub betonu (ale nie komórkowego, tylko zwykłego lanego z gruszki). Za taką ścianę jestem gotów nieco więcej zapłacić, tak samo jak niektórzy mają ochotę zapłacić za inne elementy domu, więcej niż np. ja. Tak wiięc argumentację cenową pozostawmy na boku.

    Wobec fali reklamy i popularności na forum, z trzech wymienionych technologii wyglądałoby na to, że na placu boju o moje pieniądze pozostaje silikat. Nie powiem, że mi się nie podoba. Podoba mi się nawet bardzo - choć może to w głównej mierze efekt propagandy i tego się trochę obawiam Jakoś nie chce mi się wierzyć, że jest to jedyna słuszna technologia budowania ścian "masywnych".

    Argument Geno z tą niesolidnością cegielnii może mieć sens. Choć z drugiej strony, przy lekkich budynkach, jakieś szczególnie narażone na obciążenia fragmenty ścian, projektanci nadal projektują z cegły pełnej... Poza tym te same cegielnie progukują maxa i też mogą nabijać klienta w butelkę...

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony