dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 115
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 2290
  1. #801

    Domyślnie Wytrzymałość kabla YAKY 5x10mm kw.?

    Witam,
    Podpowiedzcie mi coś proszę: w projekcie elektryki mam wpisane dane: Pi=26,0kW, Ps=12,5kW, Js=19,6A, kabel z ZK do TB to YKY 5x10mm kw. o L=60m. ZE dało zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, moc wnioskowana 13kW, maks. na tym bezpieczniku będzie ~17kW.

    Wg takich danych kiedyś firma zakopała mi zaprojektowany kabel. W tej chwili zaczynam instalację wewn. i elektryk kręci nosem że to zbyt cienki kabel i najchętniej by mi zrył działkę i zakopał grubszy. Twierdzi, że na tak cienkim kablu będą zbyt duże spadki przy dużym obciążeniu. Z pożeraczy prądu w domu planuję: 2 płyty ceramiczne, 2 lodówki, piekarnik, bojler 2,2kW, czajnik, mikrofalę itp.. Do tego sporo pomniejszych urządzeń: rolety, brama garaż, brama wjazd., oświetlenie wewn, i nieco zewn.
    Wiadomo że wszystkie urządzenie nie działają naraz, ale czy nie wystarczyłoby wystąpić do ZE o przydział większej mocy (zabezp. 32A)? Czy faktycznie dodatkowa będzie wymiana tego zakopanego kabla? Nie wytrzyma długo sporych obciążeń?
    Pozdrawiam!
    ultimate

  2. #802
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Mam podobnie: 70m kabel 5x10mm2, 25A zabezpieczenie przedlicznikowe, więc z ciekawości policzyłem.

    W uproszczeniu opór miedzi = 0,017 [Om*mm2/m]
    Czyli opór jednej żyły twojego kabla + neutralny wynosi 2*0,017*60m/10mm2 = 0,204 Om.

    Dla prądu 25A będziesz miał spadek napiecia R*I = 25A * 0,204 = 5,1 V.

    Czyli około 2%. Z tego co piszą elektrycy normy dopuszczają 4%. Masz więc rezerwę. Według mnie możesz zwiększyć do 32A.

    W tej chwili pracuje u mnie bojler 2kW, podłogówka 1,6kW i okazjonalnie pralka, mikrofala, czajnik, telewizor, oświetlenie. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  3. #803

    Domyślnie Re: Wytrzymałość kabla YAKY 5x10mm kw.?

    witam
    Cytat Napisał ultimate
    Witam,
    Podpowiedzcie mi coś proszę: w projekcie elektryki mam wpisane dane: Pi=26,0kW, Ps=12,5kW, Js=19,6A, kabel z ZK do TB to YKY 5x10mm kw. o L=60m. ZE dało zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, moc wnioskowana 13kW, maks. na tym bezpieczniku będzie ~17kW.
    32A to moc przyłączeniowa 20 kW.
    Spadek napięcia na kablu zasilającym 1.3%.
    Idd dla kabla prawidłowe.
    Jezeli elektryk kręci nosem to kup mu paczkę chusteczek higienicznych może ma katar?
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  4. #804

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zostanę przy istniejącym kablu i zwiększę moc przyłączeniową. No chyba że elektryk udowodni mi że jestem na samiuśkim końcu linii i spadek nap. o kolejne 1-2% to już będzie naprawdę dużo.

    Pozdrawiam
    ultimate

  5. #805

    Domyślnie

    Wbrew pozorom 10Cu to spory kablisko. Ja obecnie robię projekt gdzie takim kabelkiem zasilę wielkie osiedle domków jednorodzinnych około 100. Kabelek taki da radę przesłać tam ponad 1 MVA mocy. I co wy na to?
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  6. #806

    Domyślnie

    Witam
    No to gratulacje, czekam na informacje o nominacji do Nobla w dziedzinie fizyki jak zdołasz żyłą 1x10mm2 Cu przesłać długotrwale ok. 1,5kA (pomijam kwestie spadku napięcia), chyba że zapomniałeś dodać że to napięcie to ciut wyższe niż te marne 400V

  7. #807

    Domyślnie

    Witam,

    Na mojej dzialeczce energetyka podepnie prad nie wczesniej jak na jesieni. Pytalem swojego majstra - jego betoniarki sa na 220V (tzn ma tez na 3fazy ale to zalezy jaki sobie silniczek zamontuje). Stad moje pytanie - czy nie bedzie problemow technicznych (czyli spadek napiecia, zwiekszony opor itd) gdy pociagne sobie prad przedluzaczem takim ok 200m od sasiada?

    pzdr

  8. #808

    Domyślnie

    Witam,
    mam pytanko: kładę właśnie kable... od puszki do łączników schodowych 4x1.5, a do krzyżowych 5x1.5, dobrze kombinuję?

    W puszce łączę fazę do fazowego w pierwszym schodowym, od niego dwie żyły do krzyżowego, od krzyżowego dwie kolejne do drugiego schodowego i na koniec z fazowego w drugim schodowym przez oprawę do neutralnego z zasilania? Chyba nic nie pomieszałem, ale chcę się upewnić.

    Pozdrawiam
    Brzuzens

  9. #809

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał brzuzens
    kładę właśnie kable... od puszki do łączników schodowych 4x1.5, a do krzyżowych 5x1.5, dobrze kombinuję?
    Źle kombinujesz
    Do schodowego wystarczą 3 żyły a do krzyżowego cztery.
    Nie zapomnij o kolorach izolacji!!
    Bez niebieskiego i bez żółto-zielonego.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  10. #810
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał hustawek
    Witam,

    Na mojej dzialeczce energetyka podepnie prad nie wczesniej jak na jesieni. Pytalem swojego majstra - jego betoniarki sa na 220V (tzn ma tez na 3fazy ale to zalezy jaki sobie silniczek zamontuje). Stad moje pytanie - czy nie bedzie problemow technicznych (czyli spadek napiecia, zwiekszony opor itd) gdy pociagne sobie prad przedluzaczem takim ok 200m od sasiada?

    pzdr
    Ja zrobiłem 350 m2 piwnicy na 400 metrowym przedłużaczu; zwykłym kosiarkowym czerwonym z Castoramy. Chodziła na tym 3 fazowa wielka betoniarka i 6 kW tarczówka. Dałem zabezpieczenie C10. Czasem wywalało, spadki napięcia były, 170V na kociołku 1kW, ale budowa szła.

  11. #811

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Cytat Napisał brzuzens
    kładę właśnie kable... od puszki do łączników schodowych 4x1.5, a do krzyżowych 5x1.5, dobrze kombinuję?
    Źle kombinujesz
    Do schodowego wystarczą 3 żyły a do krzyżowego cztery.
    Nie zapomnij o kolorach izolacji!!
    Bez niebieskiego i bez żółto-zielonego.
    Jacek, czyli przy łącznikach schodowych i krzyżowych nie używa się przewodu ochronnego? Nikt tak nie robi czy nie ma wymogu? Popatrzyłem na schematy połączeń i stąd moje "kombinacje"

    Pozdrawiam
    Brzuzens

  12. #812
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  13. #813
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Mam problem - wahania napięcia. Są tak duże, że mruga światło, reaguje też UPS, do którego podłączony jest komputer. Pogotowie energetyczne było kilka razy, potwierdziło, że wahania napięcia są, ale nic nie poradziło. Z moich pomiarów wynika, że napięcie spada do ok. 200 V. Napisałem podanie do ZE i wczoraj założyli rejestrator na słupie. Czego dalej się spodziewać? Jest jakaś szansa, żeby było normalnie?

  14. #814

    Domyślnie

    witam
    Jak napisałeś na Twój wniosek założyli rejestrator czyli energetyka zadziałała.
    Przyczyna może być po stronie ZE jak również po stronie Twojej instalacji. Jeżeli jest na sieci to ZE podejmie działania mające na celu likwidację powodu. Trudno coś napisać nie znając układu sieci ZE, odległości od trafo, ilości odbiorców na obwodzie jak również parametrów obwodu.
    W odpowiedzi dostaniesz opisany powód wahania napięcia.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  15. #815

    Domyślnie

    Mam takie pytanie i proszę o jasne wytlumaczenie.
    Planuję zacząć budowę w tym roku,wystąpilam do ZE o warunki i otrzymalam takie pismo.
    Przylączenie do sieci tak a warunki techniczne;planowana rozbudowa sieci transformatorowej.
    I co dalej,jeżeli podpiszę umowę i okaże się np.że tylko ja się staram o prąd to jak dlugo będę na ten prąd czekala.Ile może trwać taka rozbudowa sieci,czy na umowie będzie określony czas w jakim ZE musi się wywiązać?
    I czy wogóle wezmą się za rozbudowę jeżeli będzie malo osób.Może musi być jakaś określona ilość chętnych do poboru prądu?
    Mam bardzo sprzeczne informacje co do takiej rozbudowy,czy ktoś może zna się na takim temacie i móglby pomóc.
    Czy to prawda,że można to przyspieszyć jeżeli sami byśmy się podjęli takiej rozbudowy i z czym to się wiąże ,czy my musielibyśmy pokryć caly koszt rozbudowy?
    Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedż
    Najlepszy strzal to strzal w 10-tkę

  16. #816
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Jak napisałeś na Twój wniosek założyli rejestrator czyli energetyka zadziałała.
    Przyczyna może być po stronie ZE jak również po stronie Twojej instalacji. Jeżeli jest na sieci to ZE podejmie działania mające na celu likwidację powodu. Trudno coś napisać nie znając układu sieci ZE, odległości od trafo, ilości odbiorców na obwodzie jak również parametrów obwodu.
    W odpowiedzi dostaniesz opisany powód wahania napięcia.
    Moja instalacja jest OK, podczas ostatniej wizyty pogotowia energetycznego, sprawdzili i potwierdzili, że wahania napięcia wychodzą z linii zasilającej. Powodem wahań, są jak podejrzewam, 2 duże przedsiębiorstwa mieszczące się na mojej ulicy, a podłączone do tej samej linii NN, co zwykli odbiorcy prywatni. Wahania występują tylko i wyłącznie w dni robocze, w godz. 9-17. Poza tym napięcie jest super.

  17. #817

    Domyślnie

    Witaj
    Ale namieszałaś w swoim poście. ale po kolei.
    Warunki już masz, teraz powinnaś podpisać umowę przyłączeniową.
    Z warunków i umowy będzie wynikać zakres prac do wykonania po stronie Dostawcy i Odbiorcy.
    Jeżeli mieszkasz do 200m to w ramach opłaty przyłączeniowej wynikającej tylko z ilości kW a powyżej 200m za dodatkową opłatą za każdy metr ENION wykona zakres prac po stronie Dostawcy i to nie jest Twoim zmartwieniem co wykonają.
    Co do terminów. Nie wiem w którym ZE należącym do ENIONU mieszkasz ale np w moim zapisują termin 12 miesięcy.
    Ilość osób nie ma wpływu na fakt rozbudowy i jej termin.
    W zawieranej umowie możesz umieścić zapis, że wykonacie projekt za co uzyskacie upust w wysokości do 10% wartości opłaty przyłączeniowej.
    Sami tych prac nie możecie wykonać.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  18. #818

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał anpi
    Moja instalacja jest OK, podczas ostatniej wizyty pogotowia energetycznego, sprawdzili i potwierdzili, że wahania napięcia wychodzą z linii zasilającej. Powodem wahań, są jak podejrzewam, 2 duże przedsiębiorstwa mieszczące się na mojej ulicy, a podłączone do tej samej linii NN, co zwykli odbiorcy prywatni. Wahania występują tylko i wyłącznie w dni robocze, w godz. 9-17. Poza tym napięcie jest super.
    Czyli pozostaje czekać na decyzje energetyki. Jeżeli rejestrator potwierdzi zakłócenia od zakładów to dostaną one stosowne dokumenty ale to już inna para kaloszy
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  19. #819
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał 10-tka
    Mam takie pytanie i proszę o jasne wytlumaczenie.
    Planuję zacząć budowę w tym roku,wystąpilam do ZE o warunki i otrzymalam takie pismo.
    Przylączenie do sieci tak a warunki techniczne;planowana rozbudowa sieci transformatorowej.
    I co dalej,jeżeli podpiszę umowę i okaże się np.że tylko ja się staram o prąd to jak dlugo będę na ten prąd czekala.Ile może trwać taka rozbudowa sieci,czy na umowie będzie określony czas w jakim ZE musi się wywiązać?
    I czy wogóle wezmą się za rozbudowę jeżeli będzie malo osób.Może musi być jakaś określona ilość chętnych do poboru prądu?
    Mam bardzo sprzeczne informacje co do takiej rozbudowy,czy ktoś może zna się na takim temacie i móglby pomóc.
    Czy to prawda,że można to przyspieszyć jeżeli sami byśmy się podjęli takiej rozbudowy i z czym to się wiąże ,czy my musielibyśmy pokryć caly koszt rozbudowy?
    Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedż
    Witaj
    mam podobną sytuację
    u mnie trafo ma niby być w tym roku
    cena trafa to około 200tyś (gdybyś miał zamiar sam postawić, a potem koszta eksploatacji, albo można przekazać na własność ZE)
    wystąp o prąd budowlany to dostaniesz bez problemu
    warunki na prąd budowlany koszt 146zl za wydanie warunków + skrzynka, kabel.
    pozdrawiam mariusz

  20. #820

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedż.
    O prąd budowlany (4 kw)wystąpilam i narazie czekam,mam nadzieję,że dostanę i będę mogla rozpocząć tą budowę.

    Do Jacka
    Narazie nie mam pozwolenia na budowę(czekam) czyli umowy nie mogę podpisać.
    Jak będę miala to podpiszę z ZE(Kraków).
    Rozumiem,że jednak termin dostarczenia tego prądu do mnie będzie określony na umowie i jest on wiążący dla ZE,czy mogą się odwolać jakimś paragrafem?
    Mam poprostu wątpilwości czy będę mogla się wprowadzić za np.dwa lata
    Nie chcialabym aby dom stal przez 10 lat i czekal na prąd.

    Pozdrawiam
    Najlepszy strzal to strzal w 10-tkę

Strona 41 z 115

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony