Cytat Napisał PAW
Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.
1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie
2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon
czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia
3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

Paweł
  1. Wentylacja z pewnością musi być, jednak nie może być ona zbyt intensywna, bo wtedy efekt magazynowania ciepła (zimna) będzie znikomy.
  2. Najlepszą akumulację ciepła zapewni sam grunt. Do głębokości ok. 1m występuja wahania temperatury w ciągu roku. Poniżej tej głebokości są one już stosunkowo niewielki. Dlatego izolacja cieplna stropu i części ścian może poprawić walory piwnicy, natomiast nie należy izolować cieplnie posadzki.
  3. Pomysł ze skośnymi drzwiami przy schodach wydaje mi się bardzo dobry. Zgarniecie śniegu ze skośnej płaszczyzny nie powinno być problemem, a zabezpieczy to piwnicę przed zalewaniem wodą deszczową czy z roztopów.

Manik. Rozumiem, że chodzi Ci o Twój wątek Docieplenie piwnicy wkopanej w ziemię .

PS Stare wygi na forum radzą sobie bez problemu z wyszukiwaniem informacji, natomiast nowym sprawia to sporo kłopotów. Ja staram się raczej naprowadzić "zbłakaną owieczkę" na wątek najbardziej pasujący do jej pytania niż wypominać jej niesubordynację. Niektóre wątki są bardzo rozbudowane i znalezienie potrzebnej informacji może trwać bardzo długo.