dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 24
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 466
  1. #21

    Domyślnie

    ja przyjełem założenie że gwc będzie mi służył głównie w zimne dni do podgrzewania powietrza bo co do chłodu to w dobrze ocieplonym domu w upalne dni nie ma potrzeby obnizania temp. nie wiem jak u was ale u mnie max temp. w lecie wyniosła 26stC na zewnątrz było 34stC
    przy takiej różnicy nie jeszcze potrzeby ochładzania powietrza.

  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    ja używam tego typu wymiennika już drugi rok tylko zakopany w ziemi i krótszy z rekuperatorem dział to doskonale mieliśmy problem rok temu latem bo woda sie zebrała ale u nas jst piasek więc mąż wybił tylko dziurę na końcu i woda znikła poprosze dziś męża to powie coś więcej całe lato tego roku było chłodno w mieszkaniu Mirka

  3. #23

    Domyślnie

    Po wątku taniaklima miałem zamiar rezygnować z GWC (budowę planuje na wiosnę, ale ten wątek znów mi przywraca moje plany . Pewnie za jakiś czas sam będę zadawał bardziej konkretne zapytania.
    Pozdrawiam - Marek

  4. #24

    Domyślnie

    januszek,
    Rozumiem, że w lecie nie mieszkałeś w swoim domu ?
    Przy gotowaniu, mieszkaniu,.... chyba byłoby więcej niż 26C ?

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-12-18 01:44 ]</font>

  5. #25
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Jak już wcześniej wspominałem GWC żwirowy jest wielokrotnie bardziej efektywny od rurowego. Choć i rurowy ma swoje zalety!
    Teraz przedstawię dowody na poparcie w/w tezy.
    Jakie są za i przeciw obu systemów?
    Plusy GWC żwirowego
    1. Wydajność 300 do 500 m3/h.
    2. Przy takiej wydajności opór złoża 120Pa. Przy wydajności 100m3/h opór porównywalny do GWC rurowego. Powietrze w złożu żwiru przesuwa-sączy się bardzo powoli nie powodując tzw turbulencji (silnego wirowania powietrza). Jak to się ma do rur i kształtek w GWC rurowym przy przekroju rury fi200?
    3. Przy różnicy temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz możliwość pracy bez wentylatora – wydajność zależy od różnicy tej temperatury i szczelności budynku
    4. Ciągła praca – 16 godz i 8 godz. regeneracji.
    5. Powierzchnia wymiany energii. Obliczyłem sumaryczną powierzchnię styku całego 5m3 złoża – jest to 117m2 (dla 5m3 żwiru-jest to bardzo małe złoże-dla malutkiego budynku)
    6. Kontakt powietrza z żwirem bez pośrednictwa izolacji plastiku-rury
    7. Szybkość przepływu powietrza ok. 0.1 m/s - czas kontaktu z złożem bardzo długi
    8. Prototyp pracuje bez obsługowo od 23 lat
    9. Wybitne własności czyszczenia powietrza z alergentów, bakterii, grzybów itp.
    10. Bardzo mała powierzchnia wykopu (kilka m2)
    11. W miejscach gdzie występują wody gruntowe GWC żwirowy można wypiętrzyć ponad teren
    12. Cena wykonania 1tys.zł + wytyczne do wykonania GWC 240zł brutto

    Teraz GWC rurowy:
    1. Wydajność dla 35mb rury-praca ciągła. Januszko napisał że 100m3/h mam wątpliwości (patrząc na parametry chłodzenia) ale niech będzie. Uważam że do zasilania kominka taka wydajność jest właściwa. Jednak do wentylacji całego budynku jest to stanowczo za mało. Popatrz na oferty dostępnych rekuperatorów przeznaczonych do wentylacji budynku. Trudno jest znaleźć ofertę o wydajności poniżej 200m3/h. Nie będę opisywał zapotrzebowania na osobę, poszczególne pomieszczenia itd. itp
    2. Ciekawe jak by ten opór w rurach i tylu kształtkach przy wydajności 300-500m3. Jest to do policzenia – ale dość teorii
    3. W przypadku rurowego opór może być trochę mniejszy (czerpnia jest w studni)
    4. Nawet na chłopski rozum nie chce mi się wierzyć że przy pracy ciągłej i wydajności 100m3/h rury nie ochłodziły się i miałeś temp na wlocie –14C a na wylocie +4C
    5 i 6. Powierzchnia styku GWC wewnątrz rur 44,5m2 – jak to się ma do 117m2 powierzchni żwiru bez izolacji (przepony) w postaci plastikowych rur z otaczającym gruntem który ma regenerować temperaturę tych rur?
    7. Powietrze żeby osiągnąć zakładaną temperaturę musi mieć czas żeby to zrobić. Dlatego różnica temperatur przed i za GWC w obu rozwiązaniach zawsze będzie się różnić.
    8. Januszko napisał że rury można płukać. Kiedy użytkownik powinien to robić. Raz na rok, na pół roku, co miesiąc. Czy jest jakaś reguła? Sądzę że nie będzie nic robił dopóki nie zacznie śmierdzieć.
    9. Tego nie trzeba komentować – rurowy tego nie oferuje
    10. Ile m2 trzeba u ciebie wykopać. Jest jednak plus nad GWC żwirowym – nad nim nie można sadzić drzew
    11. Rurowy GWC można wypiętrzyć – ale kto chciałby mieć wojskowe okopy wokół domu. Odprowadzenia skroplonej wody z rur w miejscu gdzie występują wody gruntowe nie rozwiązałeś bez wypiętrzenia rur ponad teren?
    12. Cena GWC żwirowego w Warszawie będzie wyższa (żwir w cenie 40zł za tonę). Na Śląsku 15-17zł i tu ta cena będzie niższa. Cena dokumentacji-bezpłatne Twoje porady. Ja się tym zajmuję profesjonalnie. Nie zniknę z tej listy w razie kłopotów. Tym bardziej że mam wrażenie że dokonałem dobrego wyboru promując żwirowy GWC.

    Jest taka cecha człowieka że będzie chwalił to co sam posiada lub promuje własne rozwiązanie i ja to rozumiem.
    Przyszły Inwestor powinien przeanalizować oba rozwiązania Dlatego każdy Inwestor powinien to ocenić samemu i podjąć decyzję.
    Witek
    P.S.
    Nie będę tu więcej wypowiadał się na temat żwirowego GWC.
    Januszko uszanował żwirowy GWC i promuje swoje rozwiązanie w osobnym wątku.
    Zapraszam wszystkich na polemikę do wątku Gruntowy Wymiennik Ciepła.
    Jutro/dzisiaj (18.12.2k2) jestem w Kielcach w EXBUDZIE na prezentacji olbrzymiego GWC.


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-04-18 14:42 ]</font>

  6. #26

    Domyślnie

    Nie bierzecie pod uwagę studni Januszko ja myślę, że stąd biorą się tak dobre parametry jego wymiennika.

  7. #27

    Domyślnie

    w rzeczy samej
    powietrze z głębokości 5m i objętość syudni jakieś 15m3 a powierzchnia wymiany też jest niemała.

  8. #28

    Domyślnie

    A ja się teraz zastanawiam czy GWC i rekuperator to dobra para, bo
    skoro mam temp z GWC 4-8stC to różnica temperatur na wlocie i wylocie do takowego jest 12-16stC, przy takiej różnicy czy ktoś wie jaka jest sprawność rekuperatorów 50% a moze mniej i to tych najlepszych więc powietrze dogrzeje się do 15-18 st
    a inwestycja w rekuperator to są duże pieniądze i czy to się kiedyś zwróci czy nie lepiej wstawić grzałke elektryczną a zaoszczędzone ppieniążki przeznaczyć na opłaty za energię,
    czy ktoś rozwieje wątpliwości.

  9. #29

    Domyślnie

    próbuję narysować


    ---------------------------------------------------\
    do domu wlot \
    -----------------------\ \----------------\ \
    \ \ \ \
    \ \ \ \
    \ \----------------\ \
    \ \
    \ \----------------\ \
    \ \ \ \
    \ \ \ \
    \ \----------------\ \
    \ \
    \ \----------------\ \
    \ \ \ \
    \ \ \ \
    \ \----------------\ \-------------
    \ czerpnia ze studni
    \-----------------------------------------


    nic nie widać

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-12-19 15:06 ]</font>

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    On 2002-12-19 10:36, januszek wrote:
    A ja się teraz zastanawiam czy GWC i rekuperator to dobra para, bo
    skoro mam temp z GWC 4-8stC to różnica temperatur na wlocie i wylocie do takowego jest 12-16stC, przy takiej różnicy czy ktoś wie jaka jest sprawność rekuperatorów 50% a moze mniej i to tych najlepszych więc powietrze dogrzeje się do 15-18 st
    a inwestycja w rekuperator to są duże pieniądze i czy to się kiedyś zwróci czy nie lepiej wstawić grzałke elektryczną a zaoszczędzone ppieniążki przeznaczyć na opłaty za energię,
    czy ktoś rozwieje wątpliwości.
    Ja obliczając zapotrzebowanie na ciepło w budynku o kubaturze 450 m3, zakładam krotności wymiany - 0,5/h czyli 225m3. Do obliczeń brałem dobry rekuperator przeciwprądowy o sprawności 80%. Montując GWC sprawność całego systemu odzysku ciepła z wentylacji powinna wzrosnąć do 90%. Założyłem też że bez rekuperatora sprawność odzysku ciepła z wentylacji przy pomocy GWC byłoby na poziomie 50%. No i wyszło, że dzięki zamontowaniu rekuperatora zyskuję rocznie 3453 kwh. Jak dla mnie jest to ilość energii, której nie zamierzam tracić.

  11. #31

    Domyślnie

    rzeczywiście nie widać...

    Co do zasadności rekuperatora przy posiadaniu GWC to chyba można to obliczyć. Gdzieś ktoś podawał ile mocy trzeba żeby ogrzać m3 powietrza o jeden stopień. Znając to, ilości przepływu iróżnicę temperatur można wyliczyć czas zwrotu inwestycji (trzeba by pewnie wziąć pod uwagę też opór rekuperatora).
    Ja myślę, że sam GWC to chyba nie bardzo. Skoro daje on zawsze mksymalnie +8C to ZAWSZE trzeba będzie podgrzewać powietrze do tych 20-22C (poza okresem używania czerpni zewnętrznej przy temperaturze zewnętrzenej wyższej od +8C). Rekuperator ogrzeje nawet +15 do +20 (jeśli wylatujace ma 22) więc jest też tutaj zysk. Inna sprawa, to pytanie czy sama grzałka elektryczna nie wysusza za mocno powietrza. Wydaje mi się, że bardziej niż rekuperator (bo różnica temperatur w rekuperatorze jest znacznie mniejsza niż w grzałce...? ale to moje dywagacje nie poparte niczmy...)

    Jeśli już to raczje sam dobry rekuperator byłby chyba bardziej ekonomiczny niż z GWC. Tylko, że wtedy jest problem ujemnych temperatur i zamarzania.

    Zawsze możesz zrobić kanały i rozprowadzenie (koszt nie za duży) i po jakimś czasie dodać rekuperator...


    Ja na dzień dzisiejszy zamierzam dać GWC (sam chcę wykonać więszkość robót) i dobry rekuperator. Zakładam, że sprawność rekuperatora rośnie (ciekawe jak bardzo) wraz ze spadkiem różnicy temperatur powietrza świeżego i zużytego.

  12. #32

    Domyślnie

    wydaje mi się że sprawność rekuperatora niestety maleje wraz ze spadkiem różnicy temp. jeśli tak jest jak myślę to przy zastosowaniu GWC inwestowanie w bardzo sprawny (czytaj drogi) rekuperator jest raczej chybioną inwestycją.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-12-20 10:24 ]</font>

  13. #33

    Domyślnie

    A dlaczego wydaje Ci się, że maleje ?

    Im więcej myślę o tym to chyba raczej dochodzę do wniosku, że nie zależy od różnicy temperatur.

    Tylko, przy sprawności powiedzmy 80% jeśli różnica temperatur jest 20 stopni (22C-2C) to powietrze nadmuchiwane będzie miało temperaturę 18 stopni a przy różnicy 10 stopni (22-12) nadmuchiwane będzie miało 20.
    Czyli, przy mniejszej różnicy temperatur mniej energii trzeba zużyć na dogrzanie świeżego powietrza.
    Ale w sumie to nic nowego nie wymyśliłem...

    A ponieważ GWC nie "podgrzeje" więcej niż do 8 stopni to ZAWSZE trzeba podgrzać różnicę do 20 (czy 22).

    Może wystarczy jednak jakiś "słabszy" rekuperator... ? (zgodnie z reguła 20/80) ?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: maco dnia 2003-01-08 11:14 ]</font>

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Rekuperator to prawda nie ma stałej sprawności i przy mniejszej różnicy temperatur jego sprawność trochę spada, jednak ja nie pisałem, że wzrasta jego sprawność tylko, że dzięki GWC+rekuperator jest mniej energi potrzebne do ogrzania budynku niż stosując tylko rekuperator. Ale przemyślałem sprawę i uznałem, że GWC naprawdę dobrze działa jak jest siarczysty mróz a przez większą część zimy temperatura kręci się w okolicy zera. W związku z tym GWC nie przynosi znaczących zysków energetycznych i rekuperator jest niezbędny.

  15. #35

    Domyślnie

    Słuchajcie dzisiaj odczytałem wskazania termometru z GWC tego co posiadam, wentylatory pracują cały czas z wydatkiem 100-150m3 a temperatura z gwc ustaliła się na poziomie 4stC przy mrozach
    -10stC a koszt wykonania takowego GWC jest niewielki.

  16. #36

    Domyślnie

    jak ktoś chce zobaczyć jak mam to zrobioneto odsyłam na stronę http://www.pro-vent.com.pl/html/teoria.htm
    ja mam pod posadzką w części niepodpiwniczonej

  17. #37

    Domyślnie

    Świetnie.
    GWC w mroźnej zimie to na pewno się sprawdza. No i jeszcze latem !
    Ale jak się ma GWC to konkiecznie trzeba taki przełącznik jak u januszka do czerpni omijającej GWC.

  18. #38

    Domyślnie

    dzisiaj przy temp -16 i przy pracy ciągłej około 100 m3/h temperatura wylotowa z GWC wynosi 2.5 stC
    myślałem żeby dobudować jeszcze taki żwirowy ale teraz widzę że nie ma sensu

    PS: czyżby reklama pana taniaklima się zakończyła bo myślałem że jeszcze pokonwersujemy.

  19. #39

    Domyślnie

    Ja nie odbierałem taniejklimy jako reklamy (no może tak troszeczkę), raczej jako pokazanie pomysłu...

    Cieszę się, że tak dobrze działa Twój GWC !

  20. #40
    taniaklima.pl
    Guest
    taniaklima.pl

    Domyślnie

    Maco
    Ja jednak myślę że to było więcej niż troszeczkę - biję się w pierś. Ale powiedz jak w tym miejscu coś przytaczać np rysunki kiedy są one na str. Czasami trudno coś wyjaśnić tylko tekstem.
    Przy okazji jest to reklama - nie mam na to recepty.
    Wracajac do tematu:
    Mam dobrą wiadomość dla Januszki - jest niezależne opracowanie działania GWC również (przeponowego inaczej rurowego). Zapraszam.
    Autor tego opracowania inż. Lucjan Jędrzejewski prowadził nadzór nad pracami budowlanymi przy wykonawstwie zespołu GWC w Centrum Biznesu Exbudu, a następnie w ramach obowiązków Kierownika sekcji energetycznej przez przez 8 lat nadzorował pracę tych wymienników.
    Maco - jak sądzisz, czy w ten sposób może być?
    Witek

Strona 2 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony