dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 189 z 249
Pokaż wyniki od 3.761 do 3.780 z 4970
  1. #3761

    Domyślnie

    Jeśli chcesz kocioł z na eko-groszek/miał to najlepszy bedzie kocioł z podajnikiem tłokowym. I ja polecałbym kocioł Lazara Multikomfort fajny kocioł który użytkuje już kilku moich klientów i są z nich bardzo zadowoleni, a koledzy pewnie zaproponują Ci jakieś inne kociołki ważne żeby je dobrze zamontować
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  2. #3762

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekKb Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Zostałem zmuszony do wymiany starego pieca na nowy. W starym piecu paliłem koksem (rozpalałem drewnem i węglem) - był to stary piec robiony przez nieżyjącego już mojego wuja. Nowy piec najlepiej gdyby był na eko-groszek lub miał, a najlepiej, gdyby można było je mieszać.
    Mam domek wolno stojący z budowany ok 1990 roku. Nie jest on docieplony - planuję zrobić docieplenie i elewację na przyszły rok. Okna wymieniałem w zeszłym roku na nowe, więc przez okna nie ucieka zbyt wiele ciepła. Dom ma parter + piętro, piwnicę z garażem pod domem. Dach jest płaski docieplony styropianem. Powierzchnia użytkowa domu to ok. 120 metrów. Grzejniki są żeliwne w każdym pomieszczeniu (nie licząc ubikacji). W domu mieszkają na razie 2 osoby, ale w ciągu kilku lat może ta liczba się zwiększyć do 4.

    Moje pytanie dotyczy oczywiście doboru pieca - jakiej mocy i wśród jakich firm mam się rozglądać. Które polecacie? Jestem młodym chłopakiem (23 lata) i niestety laikiem w tych sprawach, dlatego proszę o wyrozumiałość i pomoc.

    Pozdrawiam
    Wojtek
    Powierzchnia jest trochę mała jak na kocioł tłokowy.... może być kłopot z czystym spalaniem

    Ze względu na czystość spalania oraz najwyższej jakości żeliwo użyte do produkcji palnika polecam kocioł z żeliwnym palnikiem II-ej generacji.
    Obecnie palniki II-ej generacji spalają identyczne paliwa jak modele tłokowe a uzyskuje się znacznie lepsze i bardziej czyste spalanie. Dodatkowo palniki II-ej generacji łatwiej wysterować do obsługi samego bojlera, przy tłokach z obsługą samego bojlera kocioł może się latem wygaszać.


    Osobiście sugeruję model Skam-P Premium 17kW z palnikiem II-ej generacji Ekoenergia ze ślimakiem wykonanym z żeliwa sferoidalnego.
    Ten palnik spala miały oraz groszki 0-31,5mm, także o podwyższonych parametrach spiekania. Oprócz paliw węglowych można spalać ziarna owsa czy pellet, choć osobiście raczej polecam współspalanie w stosunku do 40%paliwa typu owies/pellet na 60%paliwa typu miał/groszek.

    Standardowo sterowanie z algorytmem PID model RT09pid marki Tatarek, jest na tym forum kilku użytkowników tego sterowania.
    Pomocne osoby w zakresie RT09pid to Bobek_Budowniczy czy Suspenser.

    Za dopłatą do tego kotła może być kolorowa PUMA.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #3763
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    karoka65 dzięki za info na priv

    Trociu - nie wiem ile kosztuje teraz, ale żniwa niedługo, więc się okaże po ile będą zboża.
    Będą potrzebne i tak dopiero na zimę, więc jest jeszcze czas ...

    Dam Ci znać gdy będę miał ofertę zboża "z pierwszej ręki"
    Panowie jeśli macie zamiar mieszać ze zbożem dobrze radzę nie czekajcie z zakupem zboża do zimy. Mieszkam na wiosce i mam też trochę pola i wiem co mówię. Zboża będzie bardzo mało, długa pora deszczowa,powódź a teraz niesamowita susza zrobiły swoje. Najtaniej zboże kupicie w żniwa. Z doświadczenie wiem że przy tak niskich plonach zboże będzie przed zimą drożały. Bywało że po takich kiepskich zbiorach zboża drożały nawet od 60 do 100% w stosunku do ceny jaką oferowano w żniwa. Krwiopijcy w skupach wiedzą że ludzie muszą sprzedać bo trzeba zapłacić za kombajny, kupić paliwo, nawozy, materiał siewny i poopłacać inne rzeczy. Jest okazja wydoić chłopa.

  4. #3764

    Domyślnie

    Rynek zbóż jest powiazany z naszymi sąsiadami, jeżeli na Ukrainie nie było takich anomaili jak u nas to ceny zbóż nie pójdą w górę, więc nie ma co straszyć

  5. #3765
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Rynek zbóż jest powiazany z naszymi sąsiadami, jeżeli na Ukrainie nie było takich anomaili jak u nas to ceny zbóż nie pójdą w górę, więc nie ma co straszyć
    Pożyjemy, zobaczymy, czyje będzie na wierzchu.

  6. #3766

    Domyślnie

    Też jestem ciekaw

  7. #3767
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    W zeszłym roku było tak jak napisał Karoka65 i pewnie w tym będzie podobnie

    Zwłaszcza, że mi zależy na tym najniższej jakości, najtańszym zbożu, którego nikt nie chce

  8. #3768
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    W zeszłym roku było tak jak napisał Karoka65 i pewnie w tym będzie podobnie

    Zwłaszcza, że mi zależy na tym najniższej jakości, najtańszym zbożu, którego nikt nie chce
    W tym będzie jeszcze gorzej. Pisaliście o domieszce owsa. Sam pytałem kilku kolegów czy ktoś nie zasiał ale niestety. Chciałem też poeksperymentować. Owies jest zbożem którego uprawa jest nieopłacalna dla rolników. Uprawiają go tylko ci którzy potrzebują na paszę dla zwierząt (przeważnie dla koni) ale niestety jeszcze trochę a dzieci ze wsi będą jeździć do ZOO żeby konika zobaczyć. Zostają jeszcze ci rolnicy którzy mają bardzo kiepskie ziemie i poza owsem i żytem nie chce się na nich nic innego rodzić. Mam w pobliżu kilka skupów i już od kilku lat nie pamiętam żeby w którymś owies skupowali, aha zapomniałem o dużej mieszalni pasz, ale oni biorą tylko kukurydzę, pszenicę i jęczmień, no czasami trochę pszenżyta. To i po co siać owies, a o cenie już nie wspomnę.

  9. #3769
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Niestety tak to wygląda - w mojej wsi już od dawna nikt nie ma krowy ani konia.

    Żyto praktycznie szwagier uprawia, żeby pole nie leżało odłogiem, bo sprzedaje je po kosztach.

    Na owies w ogóle nie liczę - poza tym z tego co pamiętam musi być zebrany w odpowiednich warunkach, więc jest bardziej problematyczny od żyta.

  10. #3770
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Z tymi warunkami do zbioru owsa to jest tak że jak tylko dojrzeje ziarno i jest suche to zaraz trzeba zbierać. Wystarczy większy wiaterek i owies jest na ziemi a nam zostaje słoma.

  11. #3771

    Domyślnie

    pytanko do SUSPENSER
    Przeczytałem na innym forum, że spalasz 100kg groszku na ogrzanie ciepłej wody latem, napisz jakie stosujesz nastawy.
    Mam piec SKAM-P Premium 25kw ze sterownikiem tatarka soft 5.12

  12. #3772
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek038 Zobacz post
    pytanko do SUSPENSER
    Przeczytałem na innym forum, że spalasz 100kg groszku na ogrzanie ciepłej wody latem, napisz jakie stosujesz nastawy.
    Mam piec SKAM-P Premium 25kw ze sterownikiem tatarka soft 5.12
    Spalam około 100 kg miesięcznie.

    Mam inny piec, więc moje nastawy niewiele pomogą, do tego nastawy zależą od stosowanego węgla.
    Najważniejsze przy Pieklorzu Bytomskim to: podawanie 5s, przerwa min 50 s, maks 650 s, nawiew od 7 do 28%, a przy przedmuchu 40%.

    W razie problemów napisz do Jarecki79, bo on tu najlepiej zna piece Skam-P.

  13. #3773
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Przy takim opale wydaje mi się że to i tak trochę za dużo. Mi obecnie przy grzaniu CWU 120 kg najtańszego eko jakim jest Jares zasobnik wystarcza na 6 tygodni. Bojler 140 litrów i siedem osób w domu. Kocioł KWM-SGR 1 z pleszewa.

  14. #3774
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Zapomniałem dopisać: sterownik Lider

  15. #3775
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Przy takim opale wydaje mi się że to i tak trochę za dużo. Mi obecnie przy grzaniu CWU 120 kg najtańszego eko jakim jest Jares zasobnik wystarcza na 6 tygodni. Bojler 140 litrów i siedem osób w domu. Kocioł KWM-SGR 1 z pleszewa.
    To akurat trudno porównywać, bo zależy od bardzo wielu czynników (zużycie wody, jakość bojlera itp.), a skoro węgiel wypala się jak trzeba i jest mało popiołu i praktycznie brak spieków to jest ok.

    Co do tematu zboża to w tym roku nic z tego - plony były kiepskie (1/3 ego co przed rokiem !!!) i cena żyta to 400 zł za tonę, czyli przy 1/2 kaloryczności ekogroszku nie opłaca się go stosować - no chyba, że ktoś lubi.

    Ciekawe czy podrożeje chleb, mąka itp. ?

    Do tego wszystkiego skończyły się wypróbowane przeze mnie gatunki węgla i pojawiły się nowe a trzeba już będzie zamawiać na zimę.

  16. #3776
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    To akurat trudno porównywać, bo zależy od bardzo wielu czynników (zużycie wody, jakość bojlera itp.), a skoro węgiel wypala się jak trzeba i jest mało popiołu i praktycznie brak spieków to jest ok.

    Co do tematu zboża to w tym roku nic z tego - plony były kiepskie (1/3 ego co przed rokiem !!!) i cena żyta to 400 zł za tonę, czyli przy 1/2 kaloryczności ekogroszku nie opłaca się go stosować - no chyba, że ktoś lubi.

    Ciekawe czy podrożeje chleb, mąka itp. ?

    Do tego wszystkiego skończyły się wypróbowane przeze mnie gatunki węgla i pojawiły się nowe a trzeba już będzie zamawiać na zimę.
    Wszystko się zgadza z tym grzaniem CWU. Wody sobie nie żałujemy, bojler nowy jeszcze nie obrósł kamieniem. Tak jak pisałem palę teraz najtańszym Jaretem o kaloryczności 21.000 KJ/kg, wypala się dobrze.
    A jeśli chodzi z zboże to chyba wyszło na nasze bo któryś kolega liczył na zboże z zagranicy. Jak pisałem wyżej grzebie w polu już kilka ładnych lat i widzę co się dzieje z zasiewami i rynkiem.
    Jeśli chodzi o eko to służę pomocą.

  17. #3777

    Domyślnie

    Rusza sprzedaż nowego kotła OGNIWO EKO PLUS.
    Produkowane moce: 10kW, 12kW, 16kW i 25kW.
    OGNIWO EKO PLUS jest lepszy od OGNIWO EKO w wielu elementach.
    Przede wszystkim ma nieporównywalnie lepszy palnik od BRUCERA i wszystkich brucero-podobnych. Zdecydowanie lepszy dla węgli spiekających się. Bez konieczności uszczelniania przez użytkownika styku paleniska i pokrywy. Pokrywy nie ma. Palenisko jest jednoczęściowe.
    Ruszt awaryjny żeliwny jest w takim miejscu i jest tak ukształtowany, że spełnia równocześnie funkcję deflektora. Nie musi być wstawiany do palenia drewnem i usuwany po zakończeniu tego palenia.
    Zsyp węgla z zasobnika do ślimaka jest przekonstruowany tak, że utrudnia zawisanie miału w zasobniku. Nie likwiduje całkowicie zawisania miału, ale poważnie go utrudnia.
    Wymiennik ciepła jest zdecydowanie efektywniejszy, co widać najlepiej po uzyskanych sprawnościach.
    Nie wiem, jaka będzie jego cena, ale polecam go z czystym sumieniem. Jest lepszy od EKO, który był w poprzednim sezonie bardzo chwalony przez użytkowników.

    Sprawności nominalne wg badań atestacyjnych na mocy nominalnej (na groszku)
    OGNIWO EKO
    15kW: 84,8%
    24kW: 83,3%
    35kW: 83,7%
    OGNIWO EKO PLUS
    10kW: 89,6%
    16kW: 90,2%
    Wskaźniki emisyjne tych kotłów: wszystkie w klasie "A" (najlepszej)
    Ukłony dla Redakcji

  18. #3778
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    zawijan - czy możesz podać linki do tych pieców - zwłaszcza 10 i 12 kW bo ja ich nie znalazłem ...

  19. #3779

    Wink

    Sprawności nominalne wg badań atestacyjnych na mocy nominalnej (na groszku)
    OGNIWO EKO
    15kW: 84,8%
    24kW: 83,3%
    35kW: 83,7%
    OGNIWO EKO PLUS
    10kW: 89,6%
    16kW: 90,2%
    Wskaźniki emisyjne tych kotłów: wszystkie w klasie "A" (najlepszej)[/QUOTE]

    Z tą sprawnością 89,6% i 90,2% kogoś poniosła fantazja.
    hobbyści też mają wiedzę

  20. #3780
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Hejka

    Zaczyna się kolejny sezon a mnie zaczyna zawracać głowę temat: jak obsługiwać kocioł, aby nie było dookoła masy kurzu i popiołu.
    U mnie wygląda to tak:
    - zasypując zasobnik zawsze coś uleci w powietrze, bo węgiel dość suchy i się kurzy
    - wybierając popiół z kasety i przesypując to do kubła zawsze się nakurzy (chyba najmocniej)
    - otwierając drzwiczki zawsze coś się nadymi i nakurzy.

    Jak Wy robicie, aby zminimalizować ilość syfu w Waszych kotłowniach?

Strona 189 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony