dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 124
  1. #41

    Domyślnie

    Jest to tzw. powierzchnia napływu powietrza; z rysunków technicznych wynika, że jest to właśnie"otwór", przez który powietrze wchodzi i wychodzi z nagrzewnicy. Nie mam takich zabawek, te największe kosztują ok. 4000 zł, najmniejsze o pow. napływu 0,06 m2 ( 24x24 cm) ok. 400 zł. ( Przypadkowe ceny gdzieś z internetu ) Przemyśliwając, nabieram przekonania, że to nieopłacalne, chyba żeby robić jak adam_mk. Nie wiem, jak liczyć wydajność nagrzewnicy, próbowałem cos wydumać z danych katalogowych, ale po przeliczeniu na temp. wody 8C wyszły mi brednie. Na dzień dzisiejszy, z rzeczy własnej roboty, ewidentnie rozsądnie powinien zwrócić się solar. Za kilka dni pogadam z gościem od okien na temat jakiegoś lepszego szkła do tego.
    Krzysztof.
    Acha, nagrzewnice, jak wyczytałem, mają opór ~ 20 Pa, czyli tyle co czerpnia, czyli chyba niewiele.

  2. #42

    Domyślnie

    adam_mk - dlaczego zakładasz konieczność lutowania lub spawania warstw wymiennika podobnego do Twojego mosiężnego?
    Czy nie uważasz, że wymiennik, w którym przekładki do formowania kanałów są z jakiegoś tworzywa byłby łatwiejszy do zrobienia i równie trwały, co spawany/lutowany?
    Mi po zobaczeniu Twojego schematu przyszły do głowy elastyczne uszczelki samoprzylepne do okien. Sądzę, że udałoby się dobrać takie, które byłyby wystarczająco trwałe i dałyby np 4-5mm odstęp pomiędzy blachami. Przy takiej metodzie odpada trudny (przynajmniej dla mnie ) proces spawania - można połączyć wszystkie blachy na długie śruby.
    adrian

  3. #43
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    Jestem i jeszcze zyję (chyba)
    Jest północ, jutro zaczynam o 6.30
    Wrócę, to odpiszę wyczerpująco. Teraz już padam.
    Adam M.

  4. #44

    Domyślnie

    tez zainteresował mnie ten temat i może ktoś ma informację na temat:
    wskazanych prędkości przepływu przez wymiennik (wadomo że im wolniej tym lepiej-ale wiadomo cena) jakie są już nie wskazane.
    Czy długość wymiennika (przy przeciwprądowym) ma znaczenie, napewno ma ale może ktoś ma jakieś dane dotyczące konstrułowania w/w urządzeń. Z moich poszukiwań wyszło że najtańsze z metali kolorowych są blachy aluminiowe, też zastanawiam się nad zastosowaniem uszczelek do okien zamiast lutowania

  5. #45
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam

    tak123
    Pomysł dość ciekawy. Szczególnie przy bardzo płytko leżącej wodzie gruntowej. Wymaga dodatkowego filtra wlotowego w czerpni, bo w GWC załatwia go złoże. Woda raczej odpada, bo zamarzając przy sporym nawiewie i mrozach - rozwali nagrzewnicę. Borygo, prodiol, coś takiego. Pompacyrkulacyjna o dużej wydajności (nie wzniosie). Przy okazji załatwiony bajpas przy 15stC, kiedy ani żyć ani zdechnąć. Włączamy pompę - i już. POLATAŁBYM PO SZROTACH. kilka chłodnic (tak z pięć) za śmieszne pieniądze wstawionych do lutni powinno załatwić sprawę. Zrównoleglić je dla płynu i zszeregować dla powietrza. To ma prawo całkiem dobrze zadziałać.

    araman
    Założe nowy temat. Tylko o solarkach, bo tu już się mentlik wkrada.

    adrian
    Nie zakładam. Po prostu - przy mosiądzu lutowanie było uzasadnione konstrukcyjnie i mogłem (miałem czym) je wykonać. Do spawania PCV czy czegoś podobnego musiałbym tworzyć narzędzia. Presja czasu. Tak było szybciej. Te uszczelki mają podany czas przydatności - rok, dwa. Trudno przy wielowarstwowej konstrukcji utrzymać odstępy pomiędzy warstwami z dużą precyzją.

    wodzio
    Im większa prędkość przepływu powietrza tym krótszy czas wymiany ciepła. Im dłuższy wymiennik (większa powierzchnia) tym dłuższy ten czas i większa sprawność. Pozostaje sprawa oporów przepływu. Należy znaleźć kompromis pomiędzy tymi wartościami.

    Pozdrawiam Adam M.

  6. #46

    Domyślnie

    Znalazłem ciekawą rzecz:
    http://www.wentylacja.com.pl/technol...ie.asp?ID=4118
    To może być coś dla tych, którzy mają trudności z zebraniem w jednym miejscu kanałów wlotowego i wylotowego, żeby podłączyć je do reku.

    Krzysztof.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    No to podnosimy wątek adamie i prosimy o dalsze przemyslenia i fotki.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  8. #48

    Domyślnie

    Zobaczcie, co mi odpisali z JUWENTu:

    "Nagrzewnica NLW16-240x240-III. Nagrzewnica podgrzewa 120m3/h powietrza od –20C do ~+2C przy zasilaniu wodą 8/6C. Wymiar w świetle 240x240mm. Nagrzewnica z rurek miedzianych i lamel aluminiowych. Opór przepływu powietrza ~10Pa. Opór przepływu wody ~4kPa. Króćce ˝”. Ilość czynnika w obiegu (glikol) ~0,4m3/h. Ilość czynnika w nagrzewnicy ~1l.[...] Cena netto 310 zł."

    Ta rura w ziemi, to faktycznie może być alternatywa"
    Krzysztof.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Toż to nagrzewnica wprost dla jabka do jego nietypowego GWC przy wysokiej wodzie gruntowej.
    Zastąpi mu ona chłodnice samochodowe.
    I niedroga.

    Zaraz mu powiem. Na pewno się ucieszy.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  10. #50
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    TRAFIONY!!!
    Ja też w Juwencie kupowałem nagrzewnicę 28kW za bardzo przyzwoite pieniądze. Dobry towar dają. Te 24 x 24 cm wydaje mi się trochę mało. Wyjdą dość spore prędkości przepływu dla pełnej mocy wentylatorów.
    Dałbym 36 x 36. Dodatkowa stówa nie pieniądze (przy takiej jednorazowej inwestycji). Niewielki nadmiar mocy tu nie szkodzi.
    Pozdrawiam Adam M.

  11. #51

    Domyślnie

    Adam w rurach masz porobione dziury a złoże masz szczelnie zamknięte folią. Moje pytanie: czy po pewnym czasie nie będziesz odczuwał stęchlizny? Do czego służyć mają te dziury?

  12. #52
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam

    gregor2
    Drugie zdjęcie GWC pokazuje, jakie rury rozprowadzają i zbierają powietrze ze złoża żwirowego.
    Trzecie zdjęcie pokazuje: blisko - wylot do reku i obiektu, dalej, pod płotem - jeden z dwuch wlotów do złoża (czerpnia w budowie). Złoże cały czas jest przewietrzane.
    Stęchlizna to efekt bardzo bogatego życia biologicznego. Głównie beztlenowego. W tej konstrukcji, gdzie przepływa ponad 2000 m3/godz na takie coś nie ma warunków.
    Zobacz szkice na początku. Jeden jest z góry a jeden w przekroju.
    Pozdrawiam Adam M.

  13. #53

    Domyślnie

    o ile efektywniejsza jest rura z dziurami od rury pełnej? Mogłeś dać pełną rurę i nie przejmować sie życiem biologicznym, ale z jakiś powodów dałeś te z dziurami. jakich?

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    gregor chyba nie rozumiesz.
    Rura wlotowa i wylotowa nie są połączone ze sobą.
    Powietrze musi wyjść z jednej rury, przelecieć przez żwir i być zebrane do drugiej rury.
    Jak by była pełna rura to mógłbyś dać tylko z metr żwiru bo z boków i tak by nie ciągło. A tak powietrze przelatuje przez całą szerokość złoża żwiru.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  15. #55
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Dookładnie przez 190t (ton, dla jasności).
    Stoisz z boku!
    Stań wreszcie frontem do urządzenia! Nie gryzie, bo zakopane pod parkingiem!
    Adam M.

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rs6000

    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    165
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Solary
    Trzeba by to poskładać tak:



    takie segmenty za grosze da się wykonać z rurki miedzianej i kształtownika alu





    Łączenie twardym lutem, obudowanie i zaszklenie.
    Zadziała!
    Adam M.
    Witaj dobry człowieku

    Mam kilka pytań :
    1. Jaka średnica ruruki miedzianej
    2. Jakie wymiary kątownika
    3. Czy w twoim projekcie są 2 szyby czy jedna
    4. W jakich odległościa od siebie powinno układać się rurki.

    Proszę o info
    Pozdro
    Testy wydajności są jak seks. Wszyscy chcą tego, każdy wie, jak to zrobić, ale nikt nie wie, jak porównać wydajność.

    Dziennik

  17. #57
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    Kształtka alu typowa, 20 x 6 mm (szczelina ok 3.8 mm)
    Rurka miedź twarda fi 4 /0.5 (fi wewn 3 mm)
    Cała reszta to koszt, koszt, koszt. (takie kryterium.)

    Nie wiem ile masz miejsca. Solar powinien być bardziej długi niż szeroki. (czas wymiany, konwekcja i sto innych powodów)
    Nie wiem jakie masz dojście do szyb. (Tu, u mnie, jest Okfens Czeladź) Bierzemy najbardziej powtarzalne i typowe jakie są. Poreklamacyjne oddają za bezcen. Balkonowe czy podobne. Rurki w pozyskanyn gabarycie rozkładasz równomiernie i dość gęsto. Na tyle, żeby dało się je porządnie polutować bez dokonywania cudów.
    Rama z podfrezowanym brzegiem pod uszczelkę i szyby jest do wykonania w prosty sposób z drewna.
    Lepsze szkice są tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic...=982637#982637
    Pozdrawiam Adam M.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    gregor chyba nie rozumiesz.
    Rura wlotowa i wylotowa nie są połączone ze sobą.
    Powietrze musi wyjść z jednej rury, przelecieć przez żwir i być zebrane do drugiej rury.
    Jak by była pełna rura to mógłbyś dać tylko z metr żwiru bo z boków i tak by nie ciągło. A tak powietrze przelatuje przez całą szerokość złoża żwiru.
    a teraz O.K. Miałem wrażenie że tą rurą powietrze bezpośrednio wchodzi do reku. Co mnie trochę dziwiło. teraz jest w porządku.

  19. #59

    Domyślnie

    Zastanawiam się (na razie teoretycznie) jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla kolektora:
    a) rurki przechodzące przez kolektor w układzie "drabinki" (dolna rura doprowadzająca, górna
    odbiorcza - i wszystko połączone cieńszymi pionowymi rurkami idącymi przez powierzchnię z absorberem
    b) jedna rurka wygięta w takiego długaśnego S idąca przez powierzchnię absorbera - bez lutowania,
    po prostu wlot i wylot czynnika na jej końcach.

    Układ A napewno się sprawdzi w instalacji grawitacyjnej - mniejszy przepływ, ale całkowicie
    ukierunkowany góra-dół.

    Układ B będzie korzystniejszy przy instalacji z wymuszonym obiegiem - temperatura czynnika
    roboczego będzie sporo wyższa, dodatkowo można ją regulować sterując szybkością przepływu.

    Chciałbym poznać wasze zdanie - który układ będzie lepszy (sprawniejszy)?

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  20. #60
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Witam
    W przypadku A przepływ nie jest dławiony.
    W przypadku B nawet jeżeli ogrzejesz w "kiepskich" warunkach zawartość rurki do wysokiej temperatury, to jej masa będzie znikoma. Mała skuteczność takiego układu. A co będzie w warunkach bardzo dobrych? Zagotujesz? Opory przepływu znacznie rosną wraz z prędkością strugi.
    Ja preferuję wariant A.
    Pozdrawiam Adam M.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony