dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 673
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 13443
  1. #1021

    Domyślnie

    Ze względu na moją naturę - zabezpieczanie się na przyszłość , wer. 2
    Ostatnio widziałem chyba podobne rozwiązanie - dach, styropian a na nim rozciągnięte jakieś rurki, jeżeli o tym samym mowa.

  2. #1022
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek-L
    ...Ostatnio widziałem chyba podobne rozwiązanie - dach, styropian a na nim rozciągnięte jakieś rurki, jeżeli o tym samym mowa.
    tak ! ( podobnie )
    kolektor słoneczny to wydatek 8-10x większy od położonych rurek.
    Sprawność jakieś 3-5x więkssza, ale powierzchnia dachowego może być też spokojnie 5x większa przy kosztach wielokrotnie niższych

    Pisałem o tym rozwiązaniu w innym wątku.
    Nie jest rozpowszechnione, sprawdzony, ale wchodzę w to.
    najwyżej stracę 100-120 mb rurki alupex
    ( pozostałą instalację ewentyualnie wykorzystam na kolektor słoneczny, jak nasi oświeceni jaśnie panujący p osłowie wpadną kiedyś na pomysł dofinansowania odnawialnych źródeł energii

    Jak budowałem poprzedni dom, GWC było też taką nowością.
    Mój kierownik do końca nie wiedział co czyni, układając rury dookoła budynku a teraz to chyba 70% ( tych świadomych ) inwestorów planuje/wykonuje GWC.

    Dzięki za głos w dyskusji

  3. #1023
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    Parametry OZC to :
    Qh = 2328 kwh/rok
    Qf=15,4 W/m2
    Qv=5,8 W/m3
    EA=13,3 kWh/m2*rok
    EV=5,0 kWh/m3*rok

    Moje obliczenia w Excelu to odpowiednio :
    Qh= 2006 kWh/rok
    Qf=11,2 W/m2
    Qv=4,7 W/m3
    EA=9,0 kWh/m2*rok
    EV=3,8 kWh/m3*rok
    Czym Ty zrobiłeś OZC na 9 kWh/m2*rok? Samą izolacją na pewno nie a że mnie ciekawi takie zapotrzebowanie to pytam ..
    Ja u siebie będę mial 35-40 cm na stropie, 30 cm ściana, i 24 cm pod płytą fundamentową i wychodzi mi uwzględniając wszystko wraz z mostkami termicznymi ok 30 kWh/m2*rok, bez mostków tak tylko sprawdzałem i wyszło ok. 15,6 kWh/m2*rok. Oczywiście z odzyskiem ciepłą i GWC żwirowym.

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    No tak, przyznaję trochę "naoszukiwałem" ten OZC.
    Wszyscy zainteresowani znają problem z wyliczaniem strat związanych z wymianą powietrza ( przynajmniej w mojej wersji ), a mnie zależało na realnych wynikach.
    OZC liczy naprawdę dobrze, ale przyjmuje w algorytmach założenia z normy.
    Dlatego zabrałem się za Exela i policzenia wszystkiego dla konkretnego budynku, usytuowanego według określonych stron świata ( skręt 15 stopni ) a nie Płd.-Zach., zacienienia, konkretnego stylu życia i ilości domowników ( zyski bytowe ) itd.

    "naoszukiwanie" polega na :
    1. urealnieniu wymiany powietrza i sprawności. Przyjąłem reku duo spr. 85%, wymiana 180 m3/h = 40% kubatury przez 20 godzin dziennie.
    2. rzeczywistych zyskach bytowych - przeprowadzone studium zachowań domowników,
    3. zaprojektowanie w domu określonego układu, wielkości i ilości okien wybranego typu oraz policzenie zysków słonecznych na podstawie wyników zawartych w obronie pracy doktorskiej pani prof. Doroty Chwieduk a nie normy. Na tym, po zmianach pierwotnej koncepcji układu domu, bilans domu zyskał najwięcej

    http://prace.ippt.gov.pl/IFTR_Reports_11_2006.pdf

    No i ..
    4. Założenia, że znajdę ekipę, która zbuduje dom w miarę poprawnie według projektu, którego jeszcze nie mam. Mam rysunki, szkice rozwiązań, które zbierałem kilka lat

    Chętnie odpowiem na konkretne pytania, gdyż nie sposób tutaj wszystkiego opisać. Również w tym celu publikuję wyniki niemalże dwuletniej pracy nad projektem, aby je zweryfikować. Nie uważam, że jestem nieomylny.

  5. #1025
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    P.S.

    do j-j

    faktycznie jeśli przyjmę typowe założenia przed zmianami układu okien, parametry wychodzą podobne do tych, które podałeś.

  6. #1026
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Samym ustawieniem i oknami zrobiłeś poniżej 15kWh/m2*rok?
    Ja też zgodnie z normą zrobiłem sobie w excelu z OZC programu nie korzystam a wysżło jak pisałem.
    I nie mam źle też zlokalizowanego domu. Okien od północy w ogóle, potem od zachodu, najwięcej od wschodu i południa.
    30 KWh jak w mordę ni mniej z mostkami takimi ciut większymi zakładając lekkie spapranie przez wykonawców czyli zrobienie normalnie.
    U+0,1 na ściany z oknami
    U+0,07 na strop
    U+0 na podłogę bo będzie wokół płyty.

  7. #1027
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Witam,

    Nie tylko oknami, ale najwięcej
    Poprzednio okna miałem źle ustawione ( zbytnio zadaszone ) i zbyt mało okien.
    Obecnie nowoczesne okna dobrze ustawione w projekcie mogą przynieść parokrotnie więcej zysków niż strat.
    Dodałem dodatkowe okno w jednym z pokoi, salon to jedna wielka witryna oprócz miejsca na kominek i kmpl. wypoczynkowy. Zmniejszyłem do minimum ilość ram.
    Tak zaprojektowałem ich zacienienie, że latem ( czerwiec-lipiec ) słońce prawie nie operuje, marzec-październik ok. 80%, listopad-luty 90-95%.
    Łączna powierzchnia szyb ( nie okien ) wynosi od strony operowania słońca 30 m2 ( parter i dachowe ).

    Bilans budynku Q bez zysków bytowych i słonecznych wynosi 8330 kWh/sezon
    Zyski bytowe od obecności ludzi – 834 kWh/sezon
    Zyski od urządzeń elektrycznych – 2075 kWh/sezon
    Zyski z okazjonalnego palenia w kominku – 461 kWh/sezon,
    Zyski od słońca – 2954 kWh/ sezon

    Razem Qh = 2006 kWh/sezon.
    Tyle muszę dogrzać.
    Sezon przyjąłem 215 dni.

    Wiem,
    Wydaje się nieprawdopodobne, że z energii słonecznej można tyle skorzystać,
    Ale zostało to baaardzo dokładnie opracowane, opisane, udokumentowane w podanej pracy prof. Doroty Chwieduk, która była moją inspiracją.

    Inne źródła ( dla mniej dociekliwych tak na szybko ) np.

    http://www.energia-odnawialna.pl/wykorzystanie_es.htm

    podają, że energia użyteczna w półroczu X-III wynosi od 195-280 kWh/m2
    Jeżeli podzielisz 200 kWh przez 215 dni sezonu grzewczego, wynik wyniesie 930 W/m2 dziennie. Lub inaczej 200 kWh/m2 * 30 m2(szyb ) = 6000 kWh.
    Jeżeli podzielisz „moje” 2950 kWh/30m2/215dni, wynik wyniesie 457 W/m2
    Wynika to z przyjęcia współczynnika g=0,5 dla szyby.
    Z tym, że ja liczyłem każdy miesiąc i każde okno oddzielnie.


    Ocieplenie.
    Podłoga styropian – 25 cm/0,036
    Ściana styropian – 25 cm/0,032-0,033
    Dach – wełna – 40 cm/0,035
    Kosztowne, ale ja się ciągle mieszczę w tym samym budżecie, który przyjąłem na początku, a zaczynałem od 15 cm styro na ścianie lambda=0,04

    Jeśli jest gdzieś błąd, proszę skoryguj proszę.
    Będę bardzo wdzięczy.

  8. #1028
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Podziwiam wytrwałość w obliczeniach

    Co do rozwiązania to c.o. i c.w.u. to słyszałem, że ktoś zrobił sobie takie rozwiązanie. Zbiornik c.w.u. 2 wężownicowy, do górnej wężownicy podłączona podłogówka. Klient był niezadowolony ze swojego pomysłu.

    W NaturalnymDomu w Gliwicach zastosowany jest zbiornik Optima 1000, "kolektor dachowy", ogrzewanie ścienne, grzałka el. w zbiorniku oraz kominek z płaszczem - jakby się komuś chciało. I wiem, że tamto rozwiązanie spełnia dobrze swoje zadanie.

  9. #1029
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Cytat Napisał hes
    Nawiasem mówiąc, szklo wodne
    w czasie schnięcia tworzy twardą warstewkę, która sklada się
    właściwie z krzemionki (SiO2), zwykly piasek to też krzemionka,
    czyli szkło wodne to taki piasek w płynie, klej mineralny.
    Szkło wodne potasowe to krzemian potasu , a nie żadna krzemionka, tym bardziej "piasek w płynie" - bo cos takiego nie istnieje.

  10. #1030
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sp5es

    Szkło wodne potasowe to krzemian potasu , a nie żadna krzemionka, tym bardziej "piasek w płynie" - bo cos takiego nie istnieje.
    Gratuluję wytrwałości w śledzeniu moich skromnych postów. Ten zdaje się
    jeszcze z marca ? Mała prośba: jak już twierdzisz, że to nie do końca prawda, to łaskawie wytłumacz zjawisko schnięcia czy tworzenia warstewki suchego szkła wodnego, chętnie podyskutuję. Szklo wodne jest wodnym roztworem krzemianu. Napisałem "szklo wodne w czasie schnięcia tworzy twardą warstewkę, która sklada się właściwie z krzemionki". Krzemionka wydziela się w reakcji szkła wodnego z ...no, z czym ? Słyszałeś o żelu krzemionkowym i sposobie jego otrzymywania ?

    To szkło wodne, które kupujemy w byle sklepie chemicznym, to akurat
    najczęściej sodowe, jako tańsze, a nie potasowe.

  11. #1031
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    Witam,

    Nie tylko oknami, ale najwięcej
    Poprzednio okna miałem źle ustawione ( zbytnio zadaszone ) i zbyt mało okien.
    Obecnie nowoczesne okna dobrze ustawione w projekcie mogą przynieść parokrotnie więcej zysków niż strat.
    Dodałem dodatkowe okno w jednym z pokoi, salon to jedna wielka witryna oprócz miejsca na kominek i kmpl. wypoczynkowy. Zmniejszyłem do minimum ilość ram.
    Tak zaprojektowałem ich zacienienie, że latem ( czerwiec-lipiec ) słońce prawie nie operuje, marzec-październik ok. 80%, listopad-luty 90-95%.
    Łączna powierzchnia szyb ( nie okien ) wynosi od strony operowania słońca 30 m2 ( parter i dachowe ).

    Bilans budynku Q bez zysków bytowych i słonecznych wynosi 8330 kWh/sezon
    Zyski bytowe od obecności ludzi – 834 kWh/sezon
    Zyski od urządzeń elektrycznych – 2075 kWh/sezon
    Zyski z okazjonalnego palenia w kominku – 461 kWh/sezon,
    Zyski od słońca – 2954 kWh/ sezon

    Razem Qh = 2006 kWh/sezon.
    Tyle muszę dogrzać.
    Sezon przyjąłem 215 dni.

    Wiem,
    Wydaje się nieprawdopodobne, że z energii słonecznej można tyle skorzystać,
    Ale zostało to baaardzo dokładnie opracowane, opisane, udokumentowane w podanej pracy prof. Doroty Chwieduk, która była moją inspiracją.

    Inne źródła ( dla mniej dociekliwych tak na szybko ) np.

    http://www.energia-odnawialna.pl/wykorzystanie_es.htm

    podają, że energia użyteczna w półroczu X-III wynosi od 195-280 kWh/m2
    Jeżeli podzielisz 200 kWh przez 215 dni sezonu grzewczego, wynik wyniesie 930 W/m2 dziennie. Lub inaczej 200 kWh/m2 * 30 m2(szyb ) = 6000 kWh.
    Jeżeli podzielisz „moje” 2950 kWh/30m2/215dni, wynik wyniesie 457 W/m2
    Wynika to z przyjęcia współczynnika g=0,5 dla szyby.
    Z tym, że ja liczyłem każdy miesiąc i każde okno oddzielnie.


    Ocieplenie.
    Podłoga styropian – 25 cm/0,036
    Ściana styropian – 25 cm/0,032-0,033
    Dach – wełna – 40 cm/0,035
    Kosztowne, ale ja się ciągle mieszczę w tym samym budżecie, który przyjąłem na początku, a zaczynałem od 15 cm styro na ścianie lambda=0,04

    Jeśli jest gdzieś błąd, proszę skoryguj proszę.
    Będę bardzo wdzięczy.
    Wliczyłeś kominek? jak sobie wliczę to będzie zapotrzeb. 0 .
    Bilans mojego budynku Q bez zysków bytowych i słonecznych wynosi 6220 kWh/sezon uwzględniając 80% sprawność odzysku ciepła:
    Zyski bytowe od obecności ludzi – 1062 kWh/sezon (ile przyjąeś ja 65 W/osobę)
    Zyski od urządzeń elektrycznych – 1740 kWh/sezon
    Zyski z okazjonalnego palenia w kominku – 0 kWh/sezon,
    Zyski od słońca – 1560 kWh/ sezon

    Biorąc dodatkowo współczynnik wykorzystania zysków ciepła w m-tym miesiącu sezonu ogrzewczego mam:
    Razem Qh = 3060 kWh/sezon.
    Tyle muszę dogrzać.
    Sezon przyjąłem 227 dni.
    czyli 3060/108 m2 całkowitej=28,5 kWh/m2*rok

    Tyle ode mnie.
    Mam domek 93 m2 użytkowej, parterówka, bez piwnicy z poddaszem nieużytkowym.
    -Okna współcz. zacienienia przyjąłem duży bo 0,9 nie będę miał żadych zaciemnień prawie.
    - współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego szyb- 0,5
    Pow. okien- 14 m2

    Nie bierz 25 cm dobrego styro, ja chciałem 20 cm Pl. Plus bo ma niby 0,031 ale policzyłem koszty i wyszło tak samo jak 30 cm zwykłego a współ. lepszy i biiorę 30 cm ma ściane 20 mocuję a 10 doklejam do 20.
    Storp 36-40 cm i pod płytą 24 cm.

    pzdr

  12. #1032

    Domyślnie

    Witaj gosciu01,

    Proponuję Ci spojrzeć na problem zysków słonecznych następująco:

    Jak piszesz: "Zyski od słońca – 2954 kWh/ sezon" (rozumiem, że z 30m2 przeszkleń)

    A jaka będzie strata energii przez te przeszklenia?
    Założenia:
    - wsp. okno z ramą - 1W/m2K
    - powierzchnia 30m2 (sporo zaniżona, bo jak sam pisałeś jest to tylko powierzchnia przeszklenia)
    - średnia temp wewnętrzna (domowa) 20 st.C
    - średnia tem zewnętrzna sezonu grzewczego 2,7 st.C.
    - średni czas trwania sezonu: 222 dni = 5328h.

    (dane klimatyczne dla Zawiercia, nie wiem czy u Ciebie jest lepiej czy gorzej)

    Straty przez przeszklenia wyniosą:
    (20stC-2,7stC)*30m2*5328h*1W/m2K = 2765,2 kWh

    Bilans wychodzi ok. 188 kWh in plus na sezon.

    Wynika z powyższego, że trzebaby zamontować okiennice lub rolety zamykane na noc w sezonie grzewczym

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    mario

  13. #1033

    Domyślnie lipińścy domy

    Wiem,że powstaje dom państwa Lipińskich w Smolcu pod Wrocławiem, będzie mieć jako jedyny certyfikaty potwierdzjące prametry pasywności.
    Wklepać w Googla Lipińścy dom pasywny i będzie więcej szcegółów

  14. #1034
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    do j-j :
    wliczenie zysków z kominka ( nie tak dużych ) służy mi obliczeniu zasadności, bądź zarzucenia zastosowania PC. I o to głównie mi chodziło w tym przypadku. Dla tegoż pełnego obrazu bilansu mojego domu wychodzi, że najtańsza PC zwracała by się 43-47 lat i to przy pesymistycznej wersji przedstawionej przez mario_k. Przy mojej wersji - nigdy.

    Oczywiście biorę pod uwagę bilans bez kominka przy deltaT 38K do obliczenia koniecznej mocy ogrzewania dodatkowego ( elektrycznego ).

    Przyjąłem zyski od człowieka 80 W przez 50% czasu czyli 12 godzin/dziennie.
    ( człowiek = 7000 kJ/dobę = 1672 kcal ).
    Sezon 215 dni ( III strefa, ale to mniej istotne, policzyłem średnie temp. miesięcznych z ostatnich 30 lat ).

    Co do grubości i lambdy styropianu.
    Ze względu na potrzebę akumulacyjności będzie silika 18cm, a raczej 24 ( konstruktor musi policzyć ). Zależy mi aby nie przekroczyć grubości ścian 45 cm. Również waznym czynnikiem jest zacienienie szyb przez styropian, a montowanie okien w styropianie jest baaardzo trudne.


    do mario_k.

    szyby wspł. 0,7 ( okna 0,8, g=0,5 )
    dzięki za wyliczenia i inny punkt spojrzenia na temat.
    Sprawdzę to i dam znać.

    Na szybko jednak. Jesli miałbyś rację to moje wydatki na ogrzewanie i cwu wzrosłyby niemalże o 100%
    Przy kolektorze dachowym i stosowniu dwóch taryf prądu.

    ... z 530 zł do 1057 zł
    nadal to mnie niezmiernie zadawala

  15. #1035
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    mario_k

    będę się jednak upierał przy moim bilansie, aczkolwiek Twoje spojrzenie na temat jest jak najbardziej właściwe. Już wyjaśniam.

    Podałem swój bilans Q=8330 kWh/sezon, daje to Qf=46,6 kW/m2*sezon
    To jest liczba czystej energii jaką muszę „włożyć” w dom aby w sezonie utrzymać średnią temp. 20,5C. Zawiera między innymi te straty przez okna, które Ty wyliczyłeś ( zbliżone ), ale bez zysków ; gotowania, TV, kominka, od ludzi itd.
    Inaczej ujmując ; dom bez ludzi, z mocno ( całkowicie ) zacienionymi oknami.

    Czyli jak wyjedziemy zimą na 2 tygodnie urlopu, to za ogrzewanie zapłacę znacznie więcej, mimo, że spróbuję obniżyć tem. Do 15C !


    Tym samym, jeżeli od bilansu Q=8330 kWh/sezon odejmę zyski, wymienione w poście wyżej :
    Qh wyniesie 2006 kWh/sezon.
    Tyle muszę dogrzać w sezonie dodatkową grzałką.

    Straty okien ( te zawarte w liczbie 8330 ) są bilansowane zyskami słonecznymi, które uzyskujemy poprzez te okna. W zależności od przyjętych współczynników, metody liczenia, bilans jest dodatni, bądź ciut ujemny.
    Co nocą stracimy, za dnia od słońca odzyskamy... tak średnio,

  16. #1036

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01

    Co do grubości i lambdy styropianu.
    Ze względu na potrzebę akumulacyjności będzie silika 18cm, a raczej 24 ( konstruktor musi policzyć ). Zależy mi aby nie przekroczyć grubości ścian 45 cm.
    Jeśli chcesz akumulować ciepło w ścianach zewnętrznych, to to Ci się za bardzo nie uda

  17. #1037

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    Zyski od słońca – 2954 kWh/ sezon
    Skąd Ci wyszła tak wysoka wartość?

  18. #1038
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał gosciu01

    Co do grubości i lambdy styropianu.
    Ze względu na potrzebę akumulacyjności będzie silika 18cm, a raczej 24 ( konstruktor musi policzyć ). Zależy mi aby nie przekroczyć grubości ścian 45 cm.
    Jeśli chcesz akumulować ciepło w ścianach zewnętrznych, to to Ci się za bardzo nie uda
    A ja uważam że uda, ja będę miał BK 24 cm co prawda gorzej akumuluje niż silka ale będzie akumulować.
    Nie chcesz przekraczać ? Mi wyjdzie 54 przy 30 cm styro. Niestety 18 cm BK to za mało a silka za droga i przy ścianach szczytowych zrobiłaby mostek termiczny przy swoich słabych właściwościach termoizolacyjnych.
    To że ściany będa miały 54 snie amrtwię się ważne że będzie konstrukcyjnie dobrze i ciepło no i nie za drogo.

    A co do obliczeń to nadal trudno mi pojąć poniżej 15 kWh/m2*rok przy samych izolacjach i oknach.

  19. #1039
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał gosciu01
    Zyski od słońca – 2954 kWh/ sezon
    Skąd Ci wyszła tak wysoka wartość?
    2954 kwh - energia użyteczna słońca ( głównie bezpośrednia ) wyliczona dla 30 m2 szyb w moim przyszłym domu od strony płd-wsch. płd i płd-zach. w okresie grzewczym.

    215 - ilość dni grzewczych
    30 - ilośc m2 szyb
    2,4 - średnia ilość godzin słonecznych dziennie w sezonie grzewczym

    Qs=2954/215/30/2,4 = 190,8 W/m2

    literatura podaje np. już przytaczany link :

    http://www.energia-odnawialna.pl/wykorzystanie_es.htm

    Liczę tylko godziny słoneczne, gdyż promieniowanie rozproszone w okresie grzewczym odgrywa marginalną rolę ( dla okien ). Latem jest inaczej.
    Bardzo podobne wyszły mi straty przez okna, które się bilansują, jednak na korzyść zysków.

  20. #1040
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał gosciu01

    Co do grubości i lambdy styropianu.
    Ze względu na potrzebę akumulacyjności będzie silika 18cm, a raczej 24 ( konstruktor musi policzyć ). Zależy mi aby nie przekroczyć grubości ścian 45 cm.
    Jeśli chcesz akumulować ciepło w ścianach zewnętrznych, to to Ci się za bardzo nie uda
    Chodzi o małą amplitudę zmian temperatury.
    wszelkie zyski są akumulowane poprzez masę domu.
    Zanim temperatura spadnie do poziomu uruchomienia się ogrzewania, zaczyna się kolejny słoneczny dzień
    to tak w extra expresowym skrócie.

    Bardzo oględnie licząc mój dom wewnątrz styropianowej poduszki to 90 ton.
    przyjmując ( z pamięci ) pojemność cieplną betonu/siliki. ok. 900 J/kg*K
    daje to wynik 25 kW zakumulowanej energii na każdy 1deg zmiany temp. w domu.

    Zakładając, że nie ma żadnych zysków ( są niewielkie np. w nocy )
    Chwilowe ( nie całościowe ) straty w przy temp. 0C na dworze mam ok. 1,4-1,5 kWh
    czyli 25 kW/1,4 kWh = 16 godzin
    Przez 16 godzin temp. spadnie mi w domu o 1deg.
    taka jest amplituda zmian temperatur. Powoli się to dzieje
    Zaznaczam, że te kalkulacje są bardzo szybko przeprowadzone.

Strona 52 z 673

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony